Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Serwisujemy kołowrotek - krok po kroku

kołowrotek serwis

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
637 odpowiedzi w tym temacie

#61 OFFLINE   Jacek_bp

Jacek_bp

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 425 postów
  • LokalizacjaBiała Podlaska
  • Imię:Jacek

Napisano 17 listopad 2010 - 18:02

Jeżeli nadal Ci przepuszcza to może nie wytarłeś dokąłdnie ze smaru nie wałeczków, ale w gniazdach cos siedzi i się rozeszło na wałeczki. Druga ewentualność jest taka, że z mechanizmu przedostało się trochę smaru i zrobił swoje. Jak za dużo było smaru w mechanizmie mogło wypchnąc troche do góry (miałem tak w seido).

#62 OFFLINE   benjam87

benjam87

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 239 postów
  • Lokalizacjacentralna Wisła

Napisano 17 listopad 2010 - 19:03

no coż pokombinuje jeszcze może rzeczywiście smar spływa do łożyska. Sprężynek nie ma w tym modelu jest koszyk palstikowy i wałeczki...

#63 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3423 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 17 listopad 2010 - 22:27

hmm koszyk plastikowy a nic nie dociska tych waleczkow do osi obrotu? wydaje mi sie, ze u mnie (shimano) jest bodaj 5 waleczkow i 5 sprezynek

#64 OFFLINE   fedx

fedx

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 348 postów
  • Lokalizacjawwa

Napisano 18 listopad 2010 - 01:44

ma ktoś może zdjęcie flaczków certate hyper custom ?

#65 OFFLINE   michcio

michcio

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 966 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:K.

Napisano 05 luty 2011 - 20:31

ostatnio serwisowałem dwa swoje kręcioły.
1)Stradic 4000 FG
2)Stradic X 2500 GTM

W przypadku pierwszego wszystko poszło gładko i przyjemnie, mimo iż to był pierwszy w życiu rozkręcany kołowrotek.
Z drugim już nie było tak łatwo, począwszy od problemu z ustawieniem hamulca na pracy łożyska oporowego kończąc. Po wszystkim chodzi płynnie. Nic nie stuka nic nie puka i nie trzeszczy. Jest tylko jedno ale.
Całe łożysko rozkręciłem, wyczyściłem i nasmarowałem oliwką. Po skręceniu kołowrotka i testach nad wodą pojawił się problem. W pewnym momencie, przy ciągnięciu ryby i przy pewnym ustawieniu korbki, łożysko puszcza i kręci się w drugą stronę. Nie dałem więcej oleju niż było wcześniej, mniej też raczej nie jest. Co może być przyczyną takiego zachowania?

Mam jeszcze takie pytanie formalne dotyczące smaru i oliwki. Zawsze się mówi by nie dać za dużo, ani za mało. Tak w sam raz. Właśnie, ile to jest w sam raz? Oraz na jakie elementy dajecie poszczególne preparaty?

Pozdrawiam


#66 OFFLINE   Jacek_bp

Jacek_bp

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 425 postów
  • LokalizacjaBiała Podlaska
  • Imię:Jacek

Napisano 05 luty 2011 - 20:58

Nigdy nie smarowałem łożyska oporowego i wszędzie gdzie pyatałem wszyscy mówili i pisali że łozyska oporowego się nie samruje a jedynie czyści.
I tak robię we wszystkich swoich kołowrotkach i kołowrotkach znajomych. Można ewentualnie bardzo delikatnie nasączonym ręcznikiem papierowmym przetrzeć ale to moim zdaniem i tak sporo.
Dbam jedynie w przypadku łożyska oporowego by było czyste i suche.

#67 OFFLINE   bobesku

bobesku

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2596 postów
  • LokalizacjaWarta

Napisano 05 luty 2011 - 20:59

Gdzie w Poznaniu można oddać młynek do przesmarowania? Bo jak patrzę i czytam ten temat to nie podołam ;)

#68 OFFLINE   pawas2

pawas2

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 198 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Paweł

Napisano 05 luty 2011 - 21:04

Zwróć uwagę na napis na obudowie łożyska oporowego no grease czyli nie smarować.Proponuję rozebrać jeszcze raz i wymyć łożysko oporowe w benzynie ekstrakcyjnej i założyć bez smarowania,powinno być ok.Zwróć uwagę aby prawidłowo założyć sprężynki dociskające wałeczki.Dla ułatwienia wstawiam link gdzie na zdjęciach pokazano jak jest złożone łożysko oporowe od Biomastera.W Stradicu4000FG jest takie samo :D
Pozdrawiam.Paweł
http://www.fishingka...ic.php?t=137978

#69 OFFLINE   biosteron

biosteron

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1945 postów
  • LokalizacjaNadbużańskie tereny.
  • Imię:Marcin

Napisano 05 luty 2011 - 21:14

Gdzie w Poznaniu można oddać młynek do przesmarowania? Bo jak patrzę i czytam ten temat to nie podołam ;)


Pan Józef Leśniak uzdrowi twój kołowrotek, tel 600 156 166

#70 OFFLINE   zorro

zorro

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2676 postów
  • LokalizacjaWarszawa-Kamienne Skarżychoooo...
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Szczepanik

Napisano 06 luty 2011 - 01:00

Zwróć uwagę na napis na obudowie łożyska oporowego no grease czyli nie smarować.Proponuję rozebrać jeszcze raz i wymyć łożysko oporowe w benzynie ekstrakcyjnej i założyć bez smarowania,powinno być ok.Zwróć uwagę aby prawidłowo założyć sprężynki dociskające wałeczki.Dla ułatwienia wstawiam link gdzie na zdjęciach pokazano jak jest złożone łożysko oporowe od Biomastera.W Stradicu4000FG jest takie samo :D
Pozdrawiam.Paweł
http://www.fishingka...ic.php?t=137978

No grease jest napisikiem na oporówkach w shimaniakach i w tych kołowrotkach jest nad wyraz słuszny, bo te pioruńskie sprężynki są tak delikatnie cieniuśkie, że stały smar może je pozaklejać. Tyle, że wcale nie oznacza, że nie należy tych łożysk smarować. Dotyczy to używania SMARÓW STAŁYCH. Łożycha oporowe smaruje się CIENIUSIEŃKO płynnymi maziajami czyli np. tą cholerną oliwką, dodawaną ostatnimi czasy do shimaniaków (tak by na powierzchni rolek i tulejki wewnętrznej pozostał tylko film olejowy).

#71 OFFLINE   Maja 2

Maja 2

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 388 postów
  • LokalizacjaBartoszyce
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Majewski

Napisano 06 luty 2011 - 19:45

Witam.
Mam pytanie dotyczące kołowrotków, ale trochę z innej beczki. Otóż chciałbym poprawić pracę hamulca w tanim młynku pod lodowym z przednim hamulcem. Wyjąłem tarcze hamulca ze szpuli i ujrzałem: metalowa podkładka, następna z jakiegoś czerwonego tworzywa, znowu metalowa i kolejna z tworzywa. Jeżeli to ma znaczenie, to metalowe elementy od strony styku z elementami z czerwonego tworzywa były trochę mniej wygładzone, natomiast te czerwone w ogóle były dosyć chropowate. Pytanie do znawców: czy ta konstrukcja ma jakieś znaczenie dla płynności pracy hamulca, czy płynność ta zależy od czegoś innego? Może ktoś rozwinie ten temat? Osobiście słyszałem, że należy podgiąć podkładki metalowe do góry ( ich brzegi), ale nie mam pojęcia czym to zrobić równomiernie, no i podkładki są wykonane z dosyć grubego materiału.

#72 OFFLINE   matusiak

matusiak

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1415 postów
  • Lokalizacjakielce

Napisano 06 luty 2011 - 20:09

Rozebranie przekładni kołowrotka to karygodny błąd nie wolno robić takich rzeczy,po ponownym skręceniu czuc pod palcami tryby kręcąc kolowrotkiem (to prawie tak jak rozrząd w aucie ) krecioly maja tak-zwana blaszkę serwisowa,ktora sie odkręca uszczykując płyn wrzecionowy rozpuszcza sie stary smar i wylewa razem z opilkami, potem wszczykuje sie nowy smar ilosc (SZUKAC NA STRONACH PRODUCENTA)mozna zdiac beben do wyczyszczenia ale lozysko oporowe raczej bym zostawil bo przy wyjmowaniu można wysunąć czpien a to to samo co rozebranie przekładni

#73 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 07 luty 2011 - 12:32

Rozebranie przekładni kołowrotka to karygodny błąd nie wolno robić takich rzeczy,po ponownym skręceniu czuc pod palcami tryby kręcąc kolowrotkiem (to prawie tak jak rozrząd w aucie ) krecioly maja tak-zwana blaszkę serwisowa,ktora sie odkręca uszczykując płyn wrzecionowy rozpuszcza sie stary smar i wylewa razem z opilkami, potem wszczykuje sie nowy smar ilosc (SZUKAC NA STRONACH PRODUCENTA)mozna zdiac beben do wyczyszczenia ale lozysko oporowe raczej bym zostawil bo przy wyjmowaniu można wysunąć czpien a to to samo co rozebranie przekładni



To dosc interesujace podejscie do tematu.
Mozesz rozwinac temat ?
Podac jakies argumenty, ktore wykluczalyby otwieranie i serwisowanie kolowrotkow spiningowych?

Jak chodzi o poziom skomplikowania to, przynajmniej swoje kolowrotki i kilka innych ogarniam.
Rozkladam, myje, czyszcze, smaruje, skladam.
Np takiego Penna Slammera to juz umiem zlozyc bez schematu B)

We wszystkich posiadanych przeze mnie kolowrotkach jest kolo zebate na osi korbki, system posuwu szpuli i jeszcze kilka roznych elementow sluzacych do spasowania calego mechanizmu. I nic wiecej.

Pozdrawiam




#74 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 07 luty 2011 - 12:51

@Guzu ale pewnie przed defragmentaryzacją slamerka robisz dokumentację foto :lol:

#75 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 07 luty 2011 - 13:03

Jozi,

Bez przesady.
rzuc okiem sam
http://www.reelschematic.com/schematics/Penn/Spinning/Slammer%20Series/760.jpg

#76 OFFLINE   Mekamil

Mekamil

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2932 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Kamil

Napisano 07 luty 2011 - 13:04

Przyznam, że też duże oczy mi się zrobiły po poście @matusiaka. Bo naprawdę dużo młynków już rozbierałem (multików i korb) i jeśli już jakaś zmiana w pracy była to tylko na lepsze. A nigdy w znakowanie trybików się nie bawiłem i nigdy nie wyczułem efektu złego złożenia.

#77 OFFLINE   Mekamil

Mekamil

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2932 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Kamil

Napisano 07 luty 2011 - 13:06

Guzu, ale Slammer kultury pracy to akurat nie posiada, więc jego można śmiało rozbierać i składać

#78 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 07 luty 2011 - 13:20

Guzu, ale Slammer kultury pracy to akurat nie posiada, więc jego można śmiało rozbierać i składać


Zapewniam Cie Kamil, ze zaden z serwisowanych przeze mnie Slammerow nie stracil kultury pracy ktora posiadaja te zacne kolowrotki.

Nie jest to kultura pracy Stelli, ale jakas jest.

Lepsza niz zadna - czyli czucie zebow przedkladni.

:unsure:

#79 OFFLINE   benjam87

benjam87

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 239 postów
  • Lokalizacjacentralna Wisła

Napisano 07 luty 2011 - 14:05

Przyznam, że też duże oczy mi się zrobiły po poście @matusiaka. Bo naprawdę dużo młynków już rozbierałem (multików i korb) i jeśli już jakaś zmiana w pracy była to tylko na lepsze. A nigdy w znakowanie trybików się nie bawiłem i nigdy nie wyczułem efektu złego złożenia.


również czekam na wrzawę w temacie (oczywiście pozytywną) ponieważ i ja od jakiegoś czasu bawię się w serwisowanie swoich i ostatnio nawet znajomych młynków z pozytywnym skutkiem i nie wyobrażam sobie wyczyszczenia starego środka smarującego bez rozebrania na części pierwsze młynka.
Przymierzając się do tematu przewertowałem masę stron,artykułów w necie i nie spotkałem takiego podejścia jakie zaproponował matusiak, jedyne co to zaznaczanie przekładni w celu idealnego spasowania w co też się nie bawię.

#80 OFFLINE   matusiak

matusiak

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1415 postów
  • Lokalizacjakielce

Napisano 07 luty 2011 - 16:43

I właśnie panowie żaden z was nie zaciognol języka u producenta kołowrotka lub profesjonalnego serwisu i jesli ktos twierdzi ze kolowrotek po rozebraniu i zlozeniu chodzi tak samo to znaczy ze albo niema otym zielonego pojęcia albo kołowrotek to klamot który przed rozebraniem klekotał :lol:
a tak poważnie to wlasnie poto jest blaszka serwisowa żeby nie rozbierać kołowrotka ,ktos napisal ze nie wyobraża sobie wyczyszczenia starego smaru bez rozebrani kreciola, czyli jak w aucie zmienia olej to tez rozbiera silnik .
Napisalem ze to karygodne i tak jest bo przekładnia sie dociera i wpasowuje jak każdy mechanizm zębaty i tu nie potrzeba kończyć studiów w tym kierunku żeby to wiedzieć
zaznaczenie przekładni jest jedynym wyjściem ale zupełnie niepotrzebnym bo płyn wrzecionowy wypłukuje wszystko idealnie .Wiem co pisze bo serwisuje krecioly od kilku lat od zwykłych po najwyższą półkę,i miałem kilkanaście właśnie po samodzielnym rozebraniu(PRZEZ RZEKOMEGO FACHOWCA ) i siedzenie godzinami :angry: żeby spasować mechanizm
Ciekawy jestem czy któryś z was zrobił by tak z kołowrotkiem za 3000zl BO JA NIE JESTEM TAKI ODWAŻNY





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: kołowrotek, serwis