Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wędka na klenie - jazie, jaki blank wybrać?

jaź kleń

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
934 odpowiedzi w tym temacie

#501 OFFLINE   grzegorz88

grzegorz88

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 239 postów

Napisano 14 styczeń 2014 - 19:33

A czemu nie XMG 8/10lbs;>?


Użytkownik grzegorz88 edytował ten post 14 styczeń 2014 - 19:36


#502 OFFLINE   "Paweł"

"Paweł"

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1598 postów
  • LokalizacjaTam gdzie nie biorą :)
  • Imię:Pawel
  • Nazwisko:S

Napisano 14 styczeń 2014 - 19:43

XMG 10lb był  już przerabiany super fajny kijek , ale nie specjalistyczny to raczej coś do uniwersalnego lekkiego lowienia...wobkiem 3g nie da sie rzucić , a jesli już to jest z tym problem, wobka boleniowego ciut wiekszego też cięzko poprowadzic bez zbyt mocnego ugięcia. 

Jesli mial bym brac jeden i tylko jeden blank zapewne by sie skonczyło na wlasnie xmg 10lb. Ja natomiast wymyslilem sobie dwie wędki, Jedna do nieco mocniejszego lekkiego :) lowoenia druga to typowa jaziówka max 8lb. 

Co będzie dalej zobaczymy  :) 

 

Pzdr



#503 OFFLINE   volpi

volpi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 124 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 14 styczeń 2014 - 21:03

Panowie a co myślicie o Phenixie Fx 902 do podobnych zastosowań jak kolega @pablo208 (patrz pierwszy post):)  Da radę czy będzie  klękał przy wobkach 5cm + średni nurt??

Pozdrawiam


  • donkicha lubi to

#504 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 14 styczeń 2014 - 22:30

Sprwdzi się w 100% pod warunkiem że wobek 5cm to będzie minnow a nie np Rapalka DT



#505 OFFLINE   volpi

volpi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 124 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 14 styczeń 2014 - 22:46

A powiedz mi jeszcze czy jest to dobry wybór po kleno-jazie( z naciskiem na klenie) czy poleciłbyś coś innego?



#506 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 14 styczeń 2014 - 22:56

Właśnie składam kolejny kijek na tym blanku,właśnie pod klanie i jazie ,głównie wobki 2-4cm  typowo kleniowe i smużaki.Kij jest szybki i celny ,bo szybko gaśnie po rzucie ,a nie buja się jak fajka murzynka między kolanami.



#507 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5361 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 15 styczeń 2014 - 06:52

A do ogólnej tendencji w wątku (choć wybór już padł) nie sadzisz Rafał, że ta nowa M-1-ka którą dopiero co uzbroiłeś na nowo była by bardzo optymalnym rozwiązaniem?



#508 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 15 styczeń 2014 - 10:47

Bardziej boleniowo kleniowa  jest ona i raczej w tej kolejności,przynajmniej u mnie :) Zbyt mało przyjemności z  holu przeciętnych naszych klonków.Porównywałbym tego M1 raczej do FX903 z haczykiem :)



#509 OFFLINE   bart

bart

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 160 postów

Napisano 20 styczeń 2014 - 16:44

Mhx ST1142 MHX a batson DSS1142-2

 

 

Witam chcialbym zaczerpnac informacji na temat tych dwoch blankow.Chcialbym zbudowac swoja pierwsza wedke pod klenia jazia i mam dylemat ktory z blankow uzyc.Niemam mozliwosci "namacania" blakow wiec ciezko mi zdecydowac.Jezeli ktos mial doczynienia mile widziane opinie i rady.Pozdrawiam


Użytkownik Del Toro edytował ten post 10 styczeń 2018 - 17:33


#510 OFFLINE   bart

bart

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 160 postów

Napisano 25 styczeń 2014 - 09:15

Zaden z kolegow niema ktoregos z tych blankow zeby wspomoc dobra rada???

#511 OFFLINE   Wobi

Wobi

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 1601 postów
  • LokalizacjaPl

Napisano 25 styczeń 2014 - 09:40

Batsona DSS nie znam (dość nowy blank),a mhx dość mocno wiotki w szczycie,każdy z nich pewnie będzie dobry tylko trzeba je lekko uzbroić np.w minimy PB. Możesz też przycelować wyżej i wybrać Batsona IST,XST lub Blaas F 6 lub 10lb. z Fishing-Artu ,to już są b.dobre blanki.



#512 OFFLINE   grzegorz88

grzegorz88

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 239 postów

Napisano 25 styczeń 2014 - 10:05

Jaka woda, ryby, przynęty? Czego oczekujesz od wędki?

Najlepiej wsiądź do pociągu/auta, odwiedź pracownie i pomachaj, przy okazji dobierzesz komponenty.

Wczoraj wybierałem blank pod kleniojaziowkę.

Był Batson Xst1142F, Lamiglas CP XSH1142L, XMG1142LL, Talon ITM 100MLXF2, VI+ 90LMF2 lub 96US2(nie jestem pewien), 

Phenix Fx903, CD XLS 2,7m do 14g. Z gotowców St. Croix Panfish PFS90LMF2 i jakis "kleniowy" Hm80.

Z zależności od oczekiwań każdy z nich może byc odpowiedni.

Najbardziej spodobał mi się Xst1142F. Szybki i elastyczny. Ubrany w tytany mam nadzieję, że nie straci.


Użytkownik grzegorz88 edytował ten post 25 styczeń 2014 - 10:11


#513 OFFLINE   Voldemort

Voldemort

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1305 postów
  • LokalizacjaMałopolska
  • Imię:Jacek

Napisano 25 styczeń 2014 - 11:13

Używałem ST1142 MHX przez cały zeszły sezon.

Przeznaczenie kleń, jaź jako przyłów trafił się sandacz 68, bolenie 60-65, nawet sumek 70cm wyjechał z wody bez problemu.

Wędkę zbroiłem osobiście, uzbroiłem ją w Fuji Alconite ramka Y od 25 do 5,5, korkowa rękojeść + DPS17. Wędka b. lekka ważyła 135gram. Akcja szczytowa po uzbrojeniu mod/fast ale z przewagą fast.

Bardzo dobrze rzucała już 2gramowymi woblerkami, góra łowiłem ~ 10g, ale da radę na pewno więcej. Używałem ją w końcu na klenie/jazie, ale jak się pojawił  boleń w okolicy, to spokojnie można było rzucić Salmo Thrilem 7 na baaaardzo dużą odległość i jeszcze go fajnie poprowadzić.

Polecam.



#514 OFFLINE   bart

bart

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 160 postów

Napisano 26 styczeń 2014 - 00:06

Bylem u P.Sergiusza z Fishing rod... porozmaialem "pomacalem" i wybor padl na MHXa tylko niemoge jeszcze sie zdecydowac co do blanku 1141 czy 1142.Pierwszy bardzo fajny blank przy lekkim uzbrojeniu napewno sprawdzilby sie rewelacyjnie do smurzakow ale niewiem czy na Odrze na ktorej lowie nie za delikatny(lowie rowniez na woblerki 3-7cm) z racji przylowu w postaci boleni i brzan ktore czasem siadaja na kleniowe wabiki.

Z tego co widze koledzy z powyzszych postow celuja raczej ku 1142.Hm...


Użytkownik bart edytował ten post 26 styczeń 2014 - 00:08

  • solveig lubi to

#515 OFFLINE   grzegorz88

grzegorz88

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 239 postów

Napisano 26 styczeń 2014 - 01:25

Do woblerów 7cm to i 1142 moze być za mało. 



#516 OFFLINE   Wobi

Wobi

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 1601 postów
  • LokalizacjaPl

Napisano 26 styczeń 2014 - 16:30

do smużaków  6-8lb. ,do wobków 3-5cm 10lb,a do wobków 7cm to i 12lb. może być za mało....Generalnie na rzekę typu Odra pod klenio-jazie to np.ja bym wybrał 10lb. ze względu na częste większe przyłowy...



#517 OFFLINE   bart

bart

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 160 postów

Napisano 26 styczeń 2014 - 19:01

Dzieki za cenne wskazowki,ja tez jestem chyba blizej temu 1142 troche wiekszy c.w i rzeczywiscie lb linki przemawia zatem ze to ten blank wykorzystam na moja klenioweczke.



#518 OFFLINE   iduss

iduss

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 157 postów
  • LokalizacjaRzeka Warta

Napisano 16 luty 2014 - 23:57

Tak czytam ,analizuję......Wygląda na to że lamiglass i blass mają bardzo podobną prace. Skoro tak ,to po co przepłacać :) Teraz pytanie , który waszym zdaniem  zdaniem jest sztywniejszy ? Szybszy ?

Lami byl super , ale wobkami 2cm rzucało sie śrenio nie ładował odpowiednio :( Jeśli Blaas jest sztywniejszy to chyba mi nie podejdzie ....

 



#519 OFFLINE   iduss

iduss

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 157 postów
  • LokalizacjaRzeka Warta

Napisano 17 luty 2014 - 00:45

Witam nawiązując do pytania Batson Lamiglas czy Blaas ? Moge coś dorzucić w temacie blaasa. Mam kijek zrobiony w cw 1-10 długość 2,9 zbrojony na P.B minima. Seria Blaas M ma spore możliwości pracy z przynętami w okolicy dolnego cw co dla mnie jest bardzo istotne. Z założenia miałem nim obsługiwać mikro woblery pod jazia , jelca itd lecz zmienił się koncept i zacząłem kręcić mikro jigi.Stwierdziłem że trzeba będzie zrobić jeszcze jeden kij o mniejszym c,w lecz po pierwszym wyjeżdzie i próbach z blaasem wątpliwości się rozwiały drugi kij nie potrzebny blaas strzela bez problemu,czułości kija się nie doszukuje bo tego typu kij ma dobrze ładować i trzymać rybę,od impulsów są okoniówki.Obecnie łowie białoryb na mikro jigi które wagowo wachają się pomiędzy 0,3 a 2gr Ugięcie kijka jest równomierne,mam na myśli rozkład siły podczas przechodzenia w parabole bez nagłych przesztywnień,i oporów myślę że to ciekawa propozycja wśród blanków pod białą rybe.

#520 OFFLINE   Grigorij

Grigorij

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 42 postów

Napisano 07 marzec 2014 - 23:29

Jestem świeżakiem na tym forum więc witam wszystkich.

Już wiele zostało napisane o blankach pod klenio-jazie więc nie chcę zakładać nowego wątku, tylko podpinam się pod ten.

Chciałbym ukręcić kijek pod klenio-jazie, łowię na Wiśle, Pilicy i Drzewiczce przy użyciu smużaków od 1g jak i również agresywnie pracujących woblerów 3,5 cm np. bonito. Potrzebuję coś w rodzaju uniwersału którym rzucę w miarę komfortowo małym smużakiem, ale który nie klęknie pod agresywnie pracującym 3,5 cm woblerem w nurcie (nie wiem czy taki kompromis jest możliwy do uzyskania). Wstępny wybór padł na:

 

- Phenix FX 902-2

- Blaas F SLF906-2

 

Kijek będzie uzbrojony w Minima Tich lub Fuji KR z MNST na szczycie i teraz pytanie które uzbrojenie będzie lepsze.

Proszę o opinie kolegów mających doświadczenie z tego typu kijkami.

A może macie jakieś inne propozycje blanków o wspomnianych parametrach?

Pozdrawiam.







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: jaź, kleń