Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie
TECH

Uchwyt kołowrotka Delfin

tech-rb delfin uchwyt delta

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
814 odpowiedzi w tym temacie

#421 OFFLINE   sharkfishing

sharkfishing

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1420 postów
  • Lokalizacjachicago
  • Imię:bruno
  • Nazwisko:dadej

Napisano 27 sierpień 2017 - 18:46

Raczej na tuny rekiny i ogólnie duże pelagic

#422 OFFLINE   Hubertus

Hubertus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1849 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 29 sierpień 2017 - 08:27

Delfin na suma?! Czego to ludzie wymyślą... Można wiedzieć czemu to ma służyć? Jakoś nie przytrafiło mi sie jeszcze jakieś stukopukanie w przypadku tej ryby. Rozumiem, że sandacz czy okoń.
Osobiście nie trawię tego uchwytu. Dla mnie jest nieporęczny. Źle mi sie go trzyma. Mam i żałuję, że nakręciłem się czytając na forum achy i ochy. Inna sprawa, że jego brzydoty ciągle nie potrafię zaakceptować. Pewnie ma mnóstwo zalet, ale sam niczego szczególnego w nim nie odnalazłem. To moja prywatna opinia i nie mam zamiaru nikogo do niej przekonywać ;)

Już pisze czemu ma to służyć

Po pierwsze dla mnie jest to najwygodniejszy uchwyt i mam zrobione na nim wszystkie swoje wędki, od okoniówki, przez sandaczówki, szczupakówkę, klenio-jaziówkę i kijek boleniowy.

Mogę go uzbroić w system Delta, dzięki czemu mogę do granic wykorzystać moc i właściwości blanku.

No i waga, wędka na gotowo na blanku SCTA 6937-2N moc 37lb i długość 6'9" wyszła na wadze 180 gram


  • ManieQ lubi to

#423 OFFLINE   Krzysiek Rogalski

Krzysiek Rogalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 848 postów
  • LokalizacjaMiędzyzdroje

Napisano 11 wrzesień 2017 - 23:52

Taki cytat z tego wątku: http://jerkbait.pl/t...39#entry2002298

Istotne będzie jaką masz przelotkę startową, jak mała to @Guzu dobrze Ci radzi z wielkością shimano 2500.Może jakaś daiwka 2500-3000- w dobrym stanie emblem, turek w ciężarze podobne jak zauberowaty, to też już w wielkości jak shimano 4000- np. rarenium waży chyba coś ok 260g czyli wagą by był dobrym wyborem, wielkością to już inna sprawa. Kilka czynników jest więc wypada je rozważyć.

 

Otóż zastanawiam się nad kołowrotkiem do tego kija http://jerkbait.pl/t...84#entry2211854

Wędka popracuje głównie z główkami 15-24 g i gumami 4-5 cali w głębokiej wodzie stojącej lub płynącej o słabym bądź średnim uciągu. Pierścień przelotki startowej ma średnicę 10 mm. Czy brać coś z Shimano rozmiaru 4000, o wadze pomiędzy 250 a 300 g (tak jak początkowo zakładałem), czy też w świetle powyższego cytatu lepiej skierować swoją uwagę w stronę czegoś mniejszego i lżejszego? Np. Shimano rozmiar 2500?

 

Pytam tu, a nie np. w temacie dotyczącym doboru kołowrotków, bo po pierwsze, chodzi mi nie tylko o dobranie kołowrotka do blanku i ciężaru przynęt, ale również pod system zbrojenia wędki, tzn. w delfina i deltę, a po drugie, i tak póki co nie mam jeszcze nic konkretnego na oku.


Użytkownik Krzysiek Rogalski edytował ten post 12 wrzesień 2017 - 00:02


#424 OFFLINE   strary

strary

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1932 postów

Napisano 12 wrzesień 2017 - 08:17

Kołowrotek załóż taki pod jaki był projektowany kij, w tym układzie można wiele ale trzeba o tym pamiętać przy projektowaniu układu przelotek.

Jedyny efekt jaki jest zauważalny przy założeniu większego kołowrotka jest coś w rodzaju minimalnego "bicia szczytówki" przy szybkim zwijaniu.

  A dla mnie sprawa jest prosta, trzeba to sprawdzić zakładjąc kilka różnych kołowrotków, nie muszą być to stelki, pożyczona Catana też doskonale spełni rolę testera ;)


  • Friko i Krzysiek Rogalski lubią to

#425 OFFLINE   Krzysiek Rogalski

Krzysiek Rogalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 848 postów
  • LokalizacjaMiędzyzdroje

Napisano 12 wrzesień 2017 - 09:58

Dzięki. Jak dotąd podpiąłem do tej wędki nieco wysłużonego Spro Zalt Arca o wadze nieco ponad 300 g oraz ważącego ok. 250 g Biomastera 2000, połowiłem jednym i drugim i szczerze mówiąc, kołowrotek był elementem zestawu, który kompletnie nie absorbował mojej uwagi, nie zaobserwowałem jakiegokolwiek dyskomfortu. Co do rozmiaru młynka, to zapytam jeszcze Rafała. Natomiast w kwestii wagi - jeżeli kij był projektowany pod rozmiar 4000, to - jeśli chodzi o moje subiektywne odczucia - kilkadziesiąt gram różnicy w wadze kołowrotka nie stanowi dla mnie żadnego problemu.

Zastanawiam się natomiast, czy obiektywnie rzecz biorąc, podpinanie do kija z delfinem o wadze nie więcej niż 100 g kołowrotka ważącego blisko 300 g nie niweluje tak naprawdę zalet tego zbrojenia?

Czy zwracać uwagę na te kilkadziesiąt gram (i postawić np. na coś z Ci4+), czy też bez problemu można postawić na solidność (np. Biomaster lub Twin Power) ?


Użytkownik Krzysiek Rogalski edytował ten post 12 wrzesień 2017 - 10:02


#426 OFFLINE   Marcyś

Marcyś

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 846 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 12 wrzesień 2017 - 10:15

 

Zastanawiam się natomiast, czy obiektywnie rzecz biorąc, podpinanie do kija z delfinem o wadze nie więcej niż 100 g kołowrotka ważącego blisko 300 g nie niweluje tak naprawdę zalet tego zbrojenia?

 

Waga to nie jedyna zaleta zestawu Delfin+Delta. Uwolnienie mocy w dolniku, odległości rzutowe, czucie, komfort uchwytu, często przyspieszenie akcji... i waga.

 

Jeśli mają być duże ciężary i ciężkie warunki to kołowrotek musi być mocny i tyle. Moim zdaniem :)


  • Krzysiek Rogalski lubi to

#427 OFFLINE   Robert Crocker

Robert Crocker

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1962 postów
  • LokalizacjaNYC
  • Imię:Bobby
  • Nazwisko:Crocker

Napisano 12 wrzesień 2017 - 10:16

Przyspieszenie akcji to nie zawsze będzie plus Panowie ... nie może być tak kolorowo :)


  • Marcyś lubi to

#428 OFFLINE   Marcyś

Marcyś

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 846 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 12 wrzesień 2017 - 10:40

Przyspieszenie akcji to nie zawsze będzie plus Panowie ... nie może być tak kolorowo :)

No fakt trochę pospiesznie wrzuciłem tą cechę w zalety :)



#429 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18579 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 12 wrzesień 2017 - 10:50

 

Zastanawiam się natomiast, czy obiektywnie rzecz biorąc, podpinanie do kija z delfinem o wadze nie więcej niż 100 g kołowrotka ważącego blisko 300 g nie niweluje tak naprawdę zalet tego zbrojenia?

 

 

Oczywiście że w jakimś stopniu niweluje, ale nie ma to związku z Delfinem. Ogólnie rzecz ujmując, podpinanie do wędki ważącej 100gr kołowrotka o wadze 300 gr  - niezależnie od tego czy na tej wędce będzie Delfin, DPS, NPS czy inny uchwyt - jest dobrowolnym pozbawianiem się korzyści płynących z posiadania lekkiego kija.



#430 OFFLINE   dreadknight

dreadknight

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1019 postów

Napisano 12 wrzesień 2017 - 11:46

Oczywiście że w jakimś stopniu niweluje, ale nie ma to związku z Delfinem. Ogólnie rzecz ujmując, podpinanie do wędki ważącej 100gr kołowrotka o wadze 300 gr  - niezależnie od tego czy na tej wędce będzie Delfin, DPS, NPS czy inny uchwyt - jest dobrowolnym pozbawianiem się korzyści płynących z posiadania lekkiego kija.

No nie zupełnie się tu zgodzę. Każdy kij z delfinem jest lekki i akurat ciężko dobrać odpowiedni kołowrotek do tak lekkiego kija.

 

Przykład:

 

travel 9'6" 16-18lb, który waży z delfinem 128 g.

7" sandaczowa kosa opisana 16lb ale w mojej ocenie to 20lb - waży z delfinem 90g.

 

W obydwu przypadkach nie ma sensu dopinać kołowrotka mniejszego niż 4000 bo nie będzie kompatybilny z mocą kija i wagą przynęt. A kołowrotek wielkości 4000, który waży mniej niż 280-300g to albo stella (waży niewiele mniej) albo jakaś delikatna konstrukcja rarenium czy stradic CI4 (wymienam tylko shimano bo tu się orientuję :) )

 

edit: są jesszcze vanquishe exsence ale to też wysoko cenowa półka :)


Użytkownik dreadknight edytował ten post 12 wrzesień 2017 - 11:47

  • Krzysiek Rogalski i Marcyś lubią to

#431 OFFLINE   Krzysiek Rogalski

Krzysiek Rogalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 848 postów
  • LokalizacjaMiędzyzdroje

Napisano 12 wrzesień 2017 - 11:55


travel 9'6" 16-18lb, który waży z delfinem 128 g.

7" sandaczowa kosa opisana 16lb ale w mojej ocenie to 20lb - waży z delfinem 90g.

 

W obydwu przypadkach nie ma sensu dopinać kołowrotka mniejszego niż 4000 bo nie będzie kompatybilny z mocą kija i wagą przynęt. A kołowrotek wielkości 4000, który waży mniej niż 280-300g to albo stella (waży niewiele mniej) albo jakaś delikatna konstrukcja rarenium czy stradic CI4 (wymienam tylko shimano bo tu się orientuję :) )

 

edit: są jesszcze vanquishe exsence ale to też wysoko cenowa półka :)

 

 

I to jest właśnie sedno problemu.

Ujęte chyba najlepiej, jak tylko można.



#432 OFFLINE   sharkfishing

sharkfishing

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1420 postów
  • Lokalizacjachicago
  • Imię:bruno
  • Nazwisko:dadej

Napisano 12 wrzesień 2017 - 12:15

Kolowrotki dobiera się nie tylko wagowo do wędek a przede wszystkim pod względem wielkości szpoli co w przypadku Delfin/Delta ma znaczenie
  • Krzysiek Rogalski i strary lubią to

#433 OFFLINE   strary

strary

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1932 postów

Napisano 12 wrzesień 2017 - 13:31

Kolowrotki dobiera się nie tylko wagowo do wędek a przede wszystkim pod względem wielkości szpoli co w przypadku Delfin/Delta ma znaczenie

Dokładnie to miałem na myśli pisząc wcześniejszego posta. Deltę układa się pod wielkość szpuli.

O wadze nawet nie pomyślałem bo przy tej konstrukcji jakby nie miała znaczenia, przynajmniej takie mam doświadczenia z kijków do 12-14lb i max 2,5m.


  • Krzysiek Rogalski lubi to

#434 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18579 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 12 wrzesień 2017 - 13:54

....nie tylko do wielkości szpuli ale również do kąta nachylenia osi szpuli kołowrotka względem stopki (i wędki) - przykładowo stopień nachylenia w kołowrotkach Daiwy jest większy niż w Shimano.

 

128 gr dla kija 9'6....18lb... w travelu... rewelacyjny wynik powiem szczerze, aż trudno mi uwierzyć, zwłaszcza w te 18lb w tym momencie. No ale może na Delfinie jest to możliwe, faktycznie ten uchwyt trochę przesunął granice w rodbuildingu. Tak czy siak zakładając że kij jest prawidłowo wyważony długością dolnika szukałbym kołowrotka jak najlżejszego w tym momencie oczywiście przy założeniu rozsądnej wielkości i pojemności szpuli. Może warto się rozejrzeć np. za jakimś Shimano z sygnaturą "C" czyli mniejsze body przy większej szpulce?

 

Podtrzymuję swoje zdanie - wg mnie nie ma sensu robić kija na Delfinie jeśli potem ma być do tego dopięty kołowrotek który waży 3 x tyle co wędka, to jest tak jakby ktoś kupił sobie Lamborgini do wożenia worków z cementem na budowę. No ale kto bogatemu zabroni :) Jedną z podstawowych funkcji Delfina jak dla mnie jest podniesienie czułości zestawu poprzez obniżenie jego ogólnej masy - w tym poprzez mozliwośc zastosowania lżejszego kołowrotka.

 

Być może na moją perspektywę wpływa fakt iż osobiście Delfina używam w kijach okoniowych względnie okoniowo-sandaczowych, raczej krótkich i mocą nie przekraczających 12lb i po prostu nie mam takiego problemu bo jest duży wybór kołowrotków wielkości 2000-2500 ważących ok 200gr które dobrze uzupełniają taki zestaw. Mocniejsze / dłuższe wędki mam uzbrojone ciężej, na DPS i najczęściej pełnym dolniku i mogę sobie do nich przykręcić nawet Slammera 360 adekwatnie do zadań jakie mają spełniać. To oczywiście tylko mój punkt widzenia i mój wybór do którego nikogo nie zamierzam przekonywać :)


  • Krzysiek Rogalski i bongo731 lubią to

#435 OFFLINE   sharkfishing

sharkfishing

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1420 postów
  • Lokalizacjachicago
  • Imię:bruno
  • Nazwisko:dadej

Napisano 12 wrzesień 2017 - 14:04

Chodziło mi o to że rozmiar szpuli jest ważniejszy jak ciężar Stella 6k waży prawie tyle samo co wielka plastikowa Daiwa większa niż 20k Stella

#436 OFFLINE   Michał.

Michał.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1596 postów
  • LokalizacjaSan Escobar

Napisano 12 wrzesień 2017 - 14:13

Chodziło mi o to że rozmiar szpuli jest ważniejszy jak ciężar Stella 6k waży prawie tyle samo co wielka plastikowa Daiwa większa niż 20k Stella

I ja jestem tego samego zdania, że waga kołowrotka nie jest tak istotna, wielkość szpuli dobiera się do mocy blanku i wielkości przelotki startowej.


  • Krzysiek Rogalski lubi to

#437 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18579 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 12 wrzesień 2017 - 14:21

Jeśli waga kołowrotka jest dla Ciebie nieistotna, to nieistotna powinna być również waga wędki. A jeśli waga wędki jest nieistotna, to po co zbroić ją na Delfinie? Szukam po prostu logiki.

 

edit: właśnie doczytałem wyżej że dyskusja została zainicjowana przy okazji projektu wędki Saltwater na Delfinie. Powiem szczerze że jak dla mnie to jest dosyć kontrowersyjny pomysł - nie rozumiem o co w nim chodzi. Dla mnie Saltwater to uchwyty Heavy Duty, przecież tam bardzo łatwo o uszkodzenia mechaniczne - ktoś się poślizgnie na pokładzie pizgnie Delfinem o reling i nie będzie co zbierać.  Może Janusz testuje jakąś nową wersję Delina heavy duty, nie wiem. Generalnie jak dla mnie saltwater musi być przede wszystkim niezniszczalny, waga, czułość maja trzeciorzędne znaczenie.



#438 OFFLINE   Rebel64

Rebel64

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1374 postów
  • LokalizacjaStolica
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Nicki

Napisano 12 wrzesień 2017 - 14:37

Ja zdecydowalem sie na Delfina ze wzgledow zmieniajacych parametry,prace kija ,mozliwosc odciazenia nadgarstka poprzez inny kat trzymania.Waga mnie nie interesowala,bo to roznica pewnie gora 10g. przy kijach 10-14lb.


  • Marcyś lubi to

#439 OFFLINE   dreadknight

dreadknight

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1019 postów

Napisano 12 wrzesień 2017 - 14:39

Jeśli waga kołowrotka jest dla Ciebie nieistotna, to nieistotna powinna być również waga wędki. A jeśli waga wędki jest nieistotna, to po co zbroić ją na Delfinie? Szukam po prostu logiki.

edit: właśnie doczytałem wyżej że dyskusja została zainicjowana przy okazji projektu wędki Saltwater na Delfinie. Powiem szczerze że jak dla mnie to jest dosyć kontrowersyjny pomysł - nie rozumiem o co w nim chodzi. Dla mnie Saltwater to uchwyty Heavy Duty, przecież tam bardzo łatwo o uszkodzenia mechaniczne - ktoś się poślizgnie na pokładzie pizgnie Delfinem o reling i nie będzie co zbierać. Może Janusz testuje jakąś nową wersję Delina heavy duty, nie wiem. Generalnie jak dla mnie saltwater musi być przede wszystkim niezniszczalny, waga, czułość maja trzeciorzędne znaczenie.


Chyba nie myślisz że wersja saltwater będzie wyglądała jak ta powszechnie występująca 😉

#440 OFFLINE   Krzysiek Rogalski

Krzysiek Rogalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 848 postów
  • LokalizacjaMiędzyzdroje

Napisano 12 wrzesień 2017 - 14:39

 

 

edit: właśnie doczytałem wyżej że dyskusja została zainicjowana przy okazji projektu wędki Saltwater na Delfinie. Powiem szczerze że jak dla mnie to jest dosyć kontrowersyjny pomysł - nie rozumiem o co w nim chodzi. Dla mnie Saltwater to uchwyty Heavy Duty, przecież tam bardzo łatwo o uszkodzenia mechaniczne - ktoś się poślizgnie na pokładzie pizgnie Delfinem o reling i nie będzie co zbierać.  Może Janusz testuje jakąś nową wersję Delina heavy duty, nie wiem. Generalnie jak dla mnie saltwater musi być przede wszystkim niezniszczalny, waga, czułość maja trzeciorzędne znaczenie.

 

Jaki Saltwater? :ph34r:

Matagi Super Seven, nominalnie 16lb mocy, realnie pewnie mniej.

 

Chociaż u mnie, jak mocno powieje od morza, to w Świnie i Kanale Piastowskim robi się saltwater. Nawet meduzy pływają :lol:


Użytkownik Krzysiek Rogalski edytował ten post 12 wrzesień 2017 - 14:43






Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: tech, tech-rb, delfin, uchwyt, delta

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych