Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie
TECH

Uchwyt kołowrotka Delfin

tech-rb delfin uchwyt delta

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
814 odpowiedzi w tym temacie

#101 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18653 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 19 styczeń 2016 - 19:40

Wojtku, przyklad Daiwy i Shimano dalem nieprzypadkowo - nie chodzilo mi o roznice w srednicy szpuli ale o podgiecie stopki kolowrotka. Daiwy sa bardziej podgiete w kierunku blanku, os Shimano natomiast biegnie bardziej rownolegle do blanku w stosunku do Daiwy.
  • JanuszD lubi to

#102 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 19 styczeń 2016 - 20:12

Umówmy się,produkt raczej niszowy ,bardziej dla prawdziwych maniaków niż niedzielnych wędkarzy.Dlatego osobiście nie widzę problemu aby dostosować się do określonego przez twórcę kanonu, i stosować taki młynek pod jaki był kij montowany.Przy ewentualnej odsprzedaży ,kupujący któremu  zależy na prawidłowym(optymalnym)działaniu zestawu ,też nie powinien mieć oporów z dostosowaniem się :)



#103 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18653 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 19 styczeń 2016 - 20:17

Fakt

#104 OFFLINE   woblerwz

woblerwz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaBrzeg
  • Imię:Wojtek

Napisano 19 styczeń 2016 - 20:19

Różnice między kątami Daiwy i Shimano nie sa znaczące, większego wpływu raczej nie będzie. Rozpatrujemy to z punktu widzenia wędkarza nie operatora maszyny CNC produkującego turbinę do jakiegoś jeta. Natomiast radzę sprawdzać "polskich" producentów. Miałem w rękach coś Kongera gdzie kąt był tak drastycznie zmieniony iz nie dało się z tego rzucać. szczęśliwy posiadacz rzucał narządami meskimi gdyż urządzenie to waliło go na dodatek po palcach przy zwijaniu. podobnie jest ze spasowaniem do delfina, wylatało.



#105 OFFLINE   Lepton

Lepton

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 838 postów
  • Imię:Andrzej

Napisano 19 styczeń 2016 - 20:32

Wojtku, przyklad Daiwy i Shimano dalem nieprzypadkowo - nie chodzilo mi o roznice w srednicy szpuli ale o podgiecie stopki kolowrotka. Daiwy sa bardziej podgiete w kierunku blanku, os Shimano natomiast biegnie bardziej rownolegle do blanku w stosunku do Daiwy.

 

I to jest trafna uwaga.

 

Nikt nie potrafił mi nigdy wytłumaczyć dlaczego Shimano zmieniło koncepcję "podgięcia stopki".

Stary TP, model 3000 XT był bardziej pochylony niż obecne modele.Ten model przebijał nawet

Daiwę.



#106 OFFLINE   JanuszD

JanuszD

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 518 postów
  • LokalizacjaLubartów - Jelenia Góra

Napisano 19 styczeń 2016 - 21:19

Dzień dobry,

 

ale się narobiło, gorący wieczór, u mnie za oknem -15 :D

 

Wojtku, przyklad Daiwy i Shimano dalem nieprzypadkowo - nie chodzilo mi o roznice w srednicy szpuli ale o podgiecie stopki kolowrotka. Daiwy sa bardziej podgiete w kierunku blanku, os Shimano natomiast biegnie bardziej rownolegle do blanku w stosunku do Daiwy.

 

Shimano ma kąt między stopką a osią szpuli około 4,1 stopnia, Daiwa około 4,5 stopnia. W obecnie spotykanych, typowych kołowrotkach kąty są dość podobne, pewnie producenci próbują pogrywać, jednak boją się przegiąć w obawie przed wypadnięciem z rynku. Z wymiarami stopek jest podobnie. Prawie wszyscy robią zunifikowane, mimo braku porozumienia, oficjalnie nie ma unifikacji. Oczywiście Shimano i Daiwa muszą trochę inaczej, trzeba akcentować dominację :lol: Ogólnie długość stopki w kołowrotkach słodkowodnych wynosi od 61,5 do 63 mm, szerokość 15 mm. Oczywiście miało to dla mnie duże, nawet bardzo duże znaczenie na etapie wczesnych przygotowań. Kąty się nakładały, znosiły, próbowały mieszać.

Żeby uniknąć zbędnych analiz może zadam pytanie, po którym, myślę, wszystko się wyjaśni. Rafale czy wędkę do testów Wojtek przesłał ci z kołowrotkiem? bo latało dobrze. Pawle czy Ty i Koledzy którzy używali pewnego kija, mieliście zastrzeżenia co do możliwości rzutowych, bo raczej nie było do kija dołączonych zaleceń co do kołowrotka. Zdarzyło się, że ja też kilka moich kijów wysyłałem Kolegom na testy. Z moich ust opinia nie będzie wiarygodna, jednak ja przekażę. Nigdy nie zalecałem jakiego kołowrotka należy używać, jednak wszyscy byli zaskoczeni faktem, że dobrze lata.

 

Każdy system zbrojenia najlepiej działa kompletowany na etapie projektowania z konkretnym kołowrotkiem, jednak prawidłowo zbudowany pod kątem uniwersalności działa dobrze z  różnymi kołowrotkami, oczywiście właściwie dobranymi do mocy kija.

 

 

Umówmy się,produkt raczej niszowy ,bardziej dla prawdziwych maniaków niż niedzielnych wędkarzy.Dlatego osobiście nie widzę problemu aby dostosować się do określonego przez twórcę kanonu, i stosować taki młynek pod jaki był kij montowany.Przy ewentualnej odsprzedaży ,kupujący któremu  zależy na prawidłowym(optymalnym)działaniu zestawu ,też nie powinien mieć oporów z dostosowaniem się :)

 

Dokładnie tak to widzę, jeżeli chodzi o pierwsze zdanie. Reszta, wyjaśniłem już powyżej.


  • Fatso, Dąbek 111 i mrWhite7 lubią to

#107 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 19 styczeń 2016 - 21:48

Zgadza się Januszu w paczce od Wojtka nie było młynka :)  :angry:

Podpiąłem  w miarę uniwersalną ceratkę 2500.

Czyli nie ma sensu szukać dziury w całym .Wiadomo,że do kija UL i L nie podpinamy Shimano 4000, a do kija 20lb Daiwy 2004  :)


  • JanuszD i Michał. lubią to

#108 OFFLINE   JanuszD

JanuszD

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 518 postów
  • LokalizacjaLubartów - Jelenia Góra

Napisano 19 styczeń 2016 - 22:26

Ufff.

Podobno dżentelmeni nie rozmawiają o pieniądzach.

Jednak jeżeli już rozpatrujemy to w aspektach ekonomicznych to podstawowe znaczenie mają pewne fakty.

 

Mnie dotyczy i interesuje cena hurtowa jaką ustalam z pracownią / rodmakerem. On już trochę włosów wyrwał, żeby właściwie wykorzystać uchwyt i blank. Widziałem, że zrozumiał moją koncepcję, porwała Go, wymieniłem z nim tyle informacji, uwag, wniosków, że mam pewność, da radę.  Z dedykowanym do uchwytu zbrojeniem na pewno sobie poradzi. Posiadacz gotowego kija będzie raczej na pewno zadowolony. Więc na przykład na j.pl nie będzie wyrażał niepochlebnych opinii o Delfinie, Delcie i o mnie. Tak zakładam.

 

Po odjęciu od ceny hurtowej kosztu prepregu i sprężyny wychodzi liczba około 70. Nie jest w niej ujęty materiał na kin, zaślepkę, energia zużyta w czasie wygrzewania, docinania, szlifowania, klej, i inne drobiazgi. Nie stać mnie na zawracanie sobie głowy drobiazgami. Liczba 70 nie zawiera też około 20% strat materiału spowodowanych brakami. W czasie formowania część uchwytów ulega deformacji, nie mam możliwości kontroli tego procesu. Nie ujmuję go w liczbie 70, bo to mój problem, że sobie nie radzę, bo nikt inny nie może ponosić jakichkolwiek konsekwencji za moje błędy.

Każdy uchwyt pochłania minimum 4h.

 

W sumie mnie też zdumiewa kwota 250



#109 OFFLINE   Del Toro

Del Toro

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 8021 postów
  • LokalizacjaLondyn, UK

Napisano 19 styczeń 2016 - 23:10

W sumie mnie też zdumiewa kwota 250

 

Cena jak na wlozona prace nie jest zla, a nawet powiedzialbym konkurecyjna. 

Niektore inserty drewniane chodza po 150zl lub wiecej, plus jakis np SKSS i juz mamy powyzej 200zl. Andrew Fishing niektore uchwyty 200zl, Restafine ponad 300zl.


  • Dąbek 111, JanuszD i Michał. lubią to

#110 OFFLINE   JanuszD

JanuszD

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 518 postów
  • LokalizacjaLubartów - Jelenia Góra

Napisano 19 styczeń 2016 - 23:12

Friko, on 19 Jan 2016 - 17:09, said:

Zbyszek ma tam taki kołowrotek stary w pracowni (myślę że jeszcze ma) z taka żyłką nawiniętą starą chyba 0,25 czy 0,30. Nie pamiętam już jaki konkretnie kij na Delcie wziąłem do ręki (był to jakiś dłuższy patyk) ale generalnie było to moje pierwsze zetknięcie z tym systemem i z premedytacją wybrałem ten kołowrotek bo byłem przekonany że się wszystko zatka i nie poleci z tego. Za ciężarek służył chyba jakiś urwany kawałek kopyta 3" na główce 8 czy 10 gr. Wyszedłem na Wapienną i tak lekko machnąłem od niechcenia bo nie chciałem połamać wędki (byłem przekonany że żyłka zakleszczy się w przelotkach przy rzucie). A to ku mojemu zdumieniu poleciałoooo..... Dlatego tak dobrze zapamiętałem to wydarzenie, w pewien sposób zburzyło ono moje dotychczasowe zapatrywania na zbrojenie wędek i przekonało mnie ze spacing na kiju to nie jest jednak tak prosta sprawa jak mogłoby się wydawać...

 

Podejrzewam że Zbyszek Kawalec też zapamiętał moją zdziwioną gębę i że będzie mógł to potwierdzić.

 

Kołowrotek to chyba Turek, pamiętam, że żyłka była 30 lub 32, gruba, Zbyszek używa tego urządzenia na zatokowe dorsze w Norwegii. Kij raczej dobrze pamiętam, zastanawiałem się wtedy nad tym blankiem dla siebie, M1 MX 72H. Główka była na pewno 8 g, dziwiłem się dlaczego taki wybór :o  sugerowałem coś więcej, żeby chociaż trochę ten blank naładować, to mocarz. Taki dobór zestawu, pamiętam, wzbudził mój niepokój :good: dobre

Teraz rozumiem ten niezwykły błysk w oczach i to ożywienie  :D

Pamiętam też dobrze Twoją minę, kiedy poprosiłeś żebym ja rzucał tym 8 g na starej 30. Chciałeś poobserwować jak się zachowuje linka. Miałem świeżo uszkodzony prawy bark i ledwo ruszałem ręką :)


  • Dąbek 111, kubaS 1 i Michał. lubią to

#111 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5367 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 20 styczeń 2016 - 07:45

Cena jak na wlozona prace nie jest zla, a nawet powiedzialbym konkurecyjna. 

Niektore inserty drewniane chodza po 150zl lub wiecej, plus jakis np SKSS i juz mamy powyzej 200zl. Andrew Fishing niektore uchwyty 200zl, Restafine ponad 300zl.

Tjaaaa..... gdyby to zrobił jakiś japoniec i dolożyl do tego jakiś medialny szum reklamowy typu "odkrycie 10-lecia" nikt by się nie zastanawiał czy zapłacić 500 czy więcej złotych i skąd ta cena bo zdawał by sobie sprawę, że badania, zużyty materiał wiedza itd... kosztuje

Janusz na swoje nieszczęście jest jednym z nas - polakiem i "forumowiczem" a w związku z tym od razu podziw zastępuje negacja i szukanie dziury w całym nawet cena 100 zł budziłaby podejrzenia,- czy przypadkiem nie zarabia on na nim 200 czy 300 zł  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:

Tak to już jest w najjaśniejszej  <_<

Zamiast cieszyć się, że mamy tak wybitnego twórcę i to także tu na forum, który nie olewa nikogo, odpisuje i odpowiada nawet na najbardziej absurdalne pytania, co robimy (nie mam nikogo konkretnego na myśli tylko trend) próbujemy umniejszać ten niewątpliwy sukces...

Jak nie da się metodą teoretyczno-ideologiczną to zawsze można finansowo cenową....


Użytkownik Rheinangler edytował ten post 20 styczeń 2016 - 08:03


#112 OFFLINE   strary

strary

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1954 postów

Napisano 20 styczeń 2016 - 10:05

A ja nie widzę tu nigdzie "negacji i szukania dziury w całym" a raczej właśnie podziw dla Janusza ( nie napisze Pana Janusza bo taki op... dostałem na priv za "Panowanie" że jak zacząłem czytać to zbladłem :D ) za jego dzieło.

Mnie zmartwiła cena delfina bo kasy trzeba dozbierać a nie że nie jest warty swej ceny.


  • Marcyś, JanuszD i Michał. lubią to

#113 OFFLINE   Del Toro

Del Toro

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 8021 postów
  • LokalizacjaLondyn, UK

Napisano 20 styczeń 2016 - 10:12

Tjaaaa..... gdyby to zrobił jakiś japoniec i dolożyl do tego jakiś medialny szum reklamowy typu "odkrycie 10-lecia" nikt by się nie zastanawiał czy zapłacić 500 czy więcej złotych i skąd ta cena bo zdawał by sobie sprawę, że badania, zużyty materiał wiedza itd... kosztuje

 

 

Zgadzam sie w 100%, magia JP ciagle zywa ;)



#114 OFFLINE   dreadknight

dreadknight

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1019 postów

Napisano 20 styczeń 2016 - 10:15

Ufff.
Podobno dżentelmeni nie rozmawiają o pieniądzach.
Jednak jeżeli już rozpatrujemy to w aspektach ekonomicznych to podstawowe znaczenie mają pewne fakty.

Mnie dotyczy i interesuje cena hurtowa jaką ustalam z pracownią / rodmakerem. On już trochę włosów wyrwał, żeby właściwie wykorzystać uchwyt i blank. Widziałem, że zrozumiał moją koncepcję, porwała Go, wymieniłem z nim tyle informacji, uwag, wniosków, że mam pewność, da radę. Z dedykowanym do uchwytu zbrojeniem na pewno sobie poradzi. Posiadacz gotowego kija będzie raczej na pewno zadowolony. Więc na przykład na j.pl nie będzie wyrażał niepochlebnych opinii o Delfinie, Delcie i o mnie. Tak zakładam.

Po odjęciu od ceny hurtowej kosztu prepregu i sprężyny wychodzi liczba około 70. Nie jest w niej ujęty materiał na kin, zaślepkę, energia zużyta w czasie wygrzewania, docinania, szlifowania, klej, i inne drobiazgi. Nie stać mnie na zawracanie sobie głowy drobiazgami. Liczba 70 nie zawiera też około 20% strat materiału spowodowanych brakami. W czasie formowania część uchwytów ulega deformacji, nie mam możliwości kontroli tego procesu. Nie ujmuję go w liczbie 70, bo to mój problem, że sobie nie radzę, bo nikt inny nie może ponosić jakichkolwiek konsekwencji za moje błędy.
Każdy uchwyt pochłania minimum 4h.

W sumie mnie też zdumiewa kwota 250



#115 OFFLINE   dreadknight

dreadknight

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1019 postów

Napisano 20 styczeń 2016 - 10:20

Janusz a powiedz proszę o której pracowni piszesz? Która jest najlepiej obeznana w temacie ? Cage rods ? Czy to o kolegę @woblerwz chodzi ? 

 

Od dłuższego czasu interesuje się tym uchwytem ale informacji było jak na lekarstwo i dopiero teraz coś się zaczęło dziać :)

 

Mam do uzbrojenia restaffine monster borona i teraz rozważam czy nie iść w ten uchwyt :)


Użytkownik dreadknight edytował ten post 20 styczeń 2016 - 10:20


#116 OFFLINE   doktorek

doktorek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 687 postów
  • LokalizacjaOława

Napisano 20 styczeń 2016 - 10:33

Tjaaaa..... gdyby to zrobił jakiś japoniec i dolożyl do tego jakiś medialny szum reklamowy typu "odkrycie 10-lecia" nikt by się nie zastanawiał czy zapłacić 500 czy więcej złotych i skąd ta cena bo zdawał by sobie sprawę, że badania, zużyty materiał wiedza itd... kosztuje

Ciekawe, jakiś czas temu - rozmawiając z Januszem - powiedziałem dokładnie do samo. Tylko trochę się obawiam, że ten smutny sen może się ziścić. :(

To znaczy, ktoś z innego kraju - kupi, skopiuje (powiedzmy ze zmianami) i uruchomi produkcję na masową skalę. Po czym zacznie sprzedawać jako JDM ;) po 200$ za sztukę.



#117 OFFLINE   Rebel64

Rebel64

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1396 postów
  • LokalizacjaStolica
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Nicki

Napisano 20 styczeń 2016 - 10:38

Mnie martwi tylko to ze pod dwa blanki zakupione juz uchwyty ,pianki,korki, a o Delfinie ktory powstal w 2014r dowiaduje sie dopiero teraz. Troche wczesniej slyszalem ale , ze tylko do Ul-a. No to jestem lekko wq..wiony ;)



#118 ONLINE   Michał.

Michał.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaSan Escobar

Napisano 20 styczeń 2016 - 11:00

Bomber sprzedaj to na giełdzie JB i po kłopocie

#119 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18653 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 20 styczeń 2016 - 13:32

Bomber jak korek dobry to moze wezme, napisz na priv co tam masz do zbycia i za ile ;)

Sorki za offtop

#120 OFFLINE   Marcyś

Marcyś

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 858 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 20 styczeń 2016 - 13:34

A ja nie widzę tu nigdzie "negacji i szukania dziury w całym" a raczej właśnie podziw dla Janusza ( nie napisze Pana Janusza bo taki op... dostałem na priv za "Panowanie" że jak zacząłem czytać to zbladłem :D ) za jego dzieło.

Mnie zmartwiła cena delfina bo kasy trzeba dozbierać a nie że nie jest warty swej ceny.

Dokładnie... to, że kogoś nie stać to nie oznacza, że sprzęt tyle nie jest wart. Wręcz odwrotnie!







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: tech, tech-rb, delfin, uchwyt, delta

Użytkownicy przeglądający ten temat: 5

0 użytkowników, 5 gości, 0 anonimowych