Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Kormorany dewastują Bóbr


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
125 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1981 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 27 styczeń 2016 - 08:30

(...) jak ograniczyć dalszych wzrost ich populacji i zmniejszenie obecnej. Odstrzał widziałem nie podobało mi się i ze skutecznością było różnie.

Nie zarybiać, nie łowić drapieżników, ograniczyć stosowanie nawozów, walczyć z globalnym ociepleniem i cierpliwie czekać na efekty... ;)



#42 OFFLINE   analityk

analityk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1892 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 27 styczeń 2016 - 08:52

Nie zarybiać, nie łowić drapieżników, ograniczyć stosowanie nawozów, walczyć z globalnym ociepleniem i cierpliwie czekać na efekty... ;)

Innymi słowy podejśc do tematu kompleksowo i wytrwale (tak samo wytrwale jak, od lat, wyrwale niszczone jest środowisko)

- droga na skróty, półśrodki i ćwierćsrodki tylko problem pogłębią, przesuną w inne miesce itp. Tym którzy przeczytali tylko cytat polecam pełen tekst z linka i wyszukiwarkę na hasła "orniotologia, kormorany, populacja" itp - znajdziecie info typu "druga strona medalu".

 

np. Liczenie na to że problem sie rozwiąże przez straszenie ptaków jest lekko naiwne bo do Chin nie odlecą - przepłoszone z Bobru poleca na Kwisę z Kwisy na Bystrzycę albo inny okoliczny dołek itd. Każdy swojego domu broni brzed burzą ale w tym przypadku to przeganianie burzy do sąsiada a jako że niemal wszystkie wody sa PZW to oznacza przeganianie burzy do siebie samego tylko na drugiej ulicy.

 

Ale coś robić trzeba - dobre pomysły i realna praca wędkarzy mile widziane.


Użytkownik analityk edytował ten post 27 styczeń 2016 - 09:11

  • lafer lubi to

#43 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5317 postów
  • LokalizacjaWałbrzych/Wrocław
  • Imię:Kamil

Napisano 27 styczeń 2016 - 09:07

Pewnie nie ma co podważać fachowej publikacji takiego znawcy tematu, jednak wydaje mi się, że kormoran, jak każda istota żywa, przystosowuje się i to szybko, do zastanych warunków. Ich żerowanie na Bobrze nie jest niczym innym, jak właśnie takim zachowaniem. Wszystkie inne okoliczne wody zamarzły, więc ryby przeniosły się tam, gdzie tego lodu nie ma. Żerują głównie na drobnicy- płotkach, jazgarzach itp? A że w Bobrze głównie pstrągi i lipienie? Więc ptaki jedzą te ryby, które są dostępne. I nie mów, że nie, bo sam widziałem, jak "czarnuch" wciągał kropka 30+, jakby to była nitka spaghetti.

 

Ze 2 lata temu taka sama sytuacja miała miejsce w okolicach Kamiennej Góry...Stada kormoranów wyciągały takie ilości ryb z wody, że okoliczni mieszkańcy aż się dziwili, że ta rzeka miała tak liczną populację pstrąga...



#44 OFFLINE   analityk

analityk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1892 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 27 styczeń 2016 - 09:11

Pewnie nie ma co podważać fachowej publikacji takiego znawcy tematu, jednak wydaje mi się, że kormoran, jak każda istota żywa, przystosowuje się i to szybko, do zastanych warunków. Ich żerowanie na Bobrze nie jest niczym innym, jak właśnie takim zachowaniem. Wszystkie inne okoliczne wody zamarzły, więc ryby przeniosły się tam, gdzie tego lodu nie ma. Żerują głównie na drobnicy- płotkach, jazgarzach itp? A że w Bobrze głównie pstrągi i lipienie? Więc ptaki jedzą te ryby, które są dostępne. I nie mów, że nie, bo sam widziałem, jak "czarnuch" wciągał kropka 30+, jakby to była nitka spaghetti.

 

Ze 2 lata temu taka sama sytuacja miała miejsce w okolicach Kamiennej Góry...Stada kormoranów wyciągały takie ilości ryb z wody, że okoliczni mieszkańcy aż się dziwili, że ta rzeka miała tak liczną populację pstrąga...

Powtarzaż Kamil info z artykułu - tak tam właśnie napisano.


  • Sleepy Jeezy lubi to

#45 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5317 postów
  • LokalizacjaWałbrzych/Wrocław
  • Imię:Kamil

Napisano 27 styczeń 2016 - 09:18

Warto jednak zauważyć, że to, co dzieje się na takim Bobrze, to nie są, jak napisano, wartości pomijalne. Biorąc pod uwagę dane, jakie wskazują, ile ryb kormoran dziennie zjada, a także przypuszczalną ilość ryb, jaka może żyć w tej niedużej przecież rzece- wynik jest łatwy do przewidzenia. 

 

Tylko, że jakoś do zwierzyny się strzela, reguluje się ich populacje, bo ryje rolnikom na polach. Nikt się nie zasłania tym, że dziki jedzą najchętniej żołędzie, a ziemniaki z pól, to tak okazjonalnie...


  • coma lubi to

#46 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1981 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 27 styczeń 2016 - 09:39

(...)

Tylko, że jakoś do zwierzyny się strzela, reguluje się ich populacje, bo ryje rolnikom na polach. (...)

Czyli sprowadzasz rzekę do pola uprawnego? To może od razu zamieńmy nasze rzeki na betonowe baseny z tęczakami karmionymi paszą. Naprawdę całkowicie rozumiem że Wędkarzy boli widok kormoranów na ich rzekach i świadomość że te okropne ptaszydła wyjadają "nasze" ryby. Ale pisałem już to wielokrotnie, limitowanie tych ptaków po przez odstrzał czy malowanie jak w koloniach nie ma jak do tej pory istotnego wpływu na jego liczebność. Jedyne co mi przychodzi do głowy to zagłodzić kormorany, tylko kto się zgodzi na kilka lat przerwy w zarybieniach?



#47 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5317 postów
  • LokalizacjaWałbrzych/Wrocław
  • Imię:Kamil

Napisano 27 styczeń 2016 - 10:08

Ja tam mógłbym się zgodzić, a nawet jestem zdecydowanym zwolennikiem braku jakichkolwiek zarybień. Bo nie oszukujmy się. Co one tak naprawdę dają i komu przynoszą korzyści?

 

A jakich wrogów naturalnych ma kormoran? I który z nich jest tak liczny, że trzeba drżeć o populację tych ptaszków?

 

Żeby nie było. Nie mam nic do istnienia żadnego zwierzęcia, jeśli nie jest w danym środowisku gatunkiem obcym.

Jeśli jednak jest go za dużo, lub, jak w obecnym przypadku, dewastuje rybostan rzeki, która na co dzień nie stanowi jego miejsca bytowania i żerowania, to dobrze by było coś z tym zrobić...


  • Apioo i coma lubią to

#48 OFFLINE   tubis

tubis

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 116 postów
  • Lokalizacjatam gdzie plynie woda
  • Imię:Adam

Napisano 27 styczeń 2016 - 10:21

Wklejony przez Kol. @analityk tekst jest autorstwa dr Szymona Bzomy, znanego i cenionego ornitologa posiadającego również doświadczenie w pracy m.in. w Morskim Instytucie Rybackim. Jeśli nie zgadasz się z przedstawioną tam treścią to proszę podaj jakiekolwiek merytoryczne kontrargumenty.

Merytoryka jest zbędna, ja nie raz nie dwa widziałem kormaorana z linem, szczupakiem czy sandaczem w japie. Nie raz nie dwa zawartość bebechow kormorana to kilkanaście pstrągów i sandaczy. Ale nie kormoran je tylko oknie żenada ...


  • ms80 i coma lubią to

#49 OFFLINE   tubis

tubis

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 116 postów
  • Lokalizacjatam gdzie plynie woda
  • Imię:Adam

Napisano 27 styczeń 2016 - 10:25

http://www.bing.com/...f5o0&ajaxhist=0

 

Nie kaleczą ryb ?

 

http://www.bing.com/...overlay&first=1

 

http://www.zabikraj....e-kormoran.html

 

https://www.google.p...nqr3P5K1czqJGM:

 

a tutaj nie wyglądają mi te ryby na karpie ...

https://www.google.p...5OfCaHsa5ZW5AM:


  • coma lubi to

#50 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1981 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 27 styczeń 2016 - 11:02

Te przykłady całkowicie wpisują się w obraz przedstawiony przez dr Bzomę w poście @analityka. Nie można oceniać całości sytuacji na postawie wybiórczych (subiektywnych) przykładów i ekstremalnych (skrajnych) sytuacji.


  • Sleepy Jeezy lubi to

#51 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5317 postów
  • LokalizacjaWałbrzych/Wrocław
  • Imię:Kamil

Napisano 27 styczeń 2016 - 11:05

Te przykłady całkowicie wpisują się w obraz przedstawiony przez dr Bzomę w poście @analityka. Nie można oceniać całości sytuacji na postawie wybiórczych (subiektywnych) przykładów i ekstremalnych (skrajnych) sytuacji.

 

Jasne, że nie można.

Ale zauważ, że w tym wątku mowa jest o nalocie tych ptaków na Bóbr, a więc sytuacja skrajna i ekstrmalna.



#52 OFFLINE   tubis

tubis

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 116 postów
  • Lokalizacjatam gdzie plynie woda
  • Imię:Adam

Napisano 27 styczeń 2016 - 11:11

Hi tower może jesteś ichtiologiem uczonym nie wiem. Moim zdaniem pismo Pana xxxx jest kompletnie bez sensu :)

 

rozumiem że skargi obwodów rybackich że czarne wyjadają znaczne ilości ryb itp. to też ekstremalne sytuacje ?

 

To że na mazurskich jeziorach gdzie są lęgowiska i straty sa szacowane w 100 ton ryb to norma i tak być musi bo jedzą tylko okonie i normują równowagę pomiędzy drapieżnikiem a pokarmem jego ?

 

Mogę ci wkleić setki przykładów z całej polski ale to przecież wyjątki ....

 

Ja się odcinam od tematu :)))) dyskutujcie Pany bez sensu


Użytkownik tabias edytował ten post 27 styczeń 2016 - 11:12

  • coma lubi to

#53 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1981 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 27 styczeń 2016 - 11:37

Jasne, że nie można.

Ale zauważ, że w tym wątku mowa jest o nalocie tych ptaków na Bóbr, a więc sytuacja skrajna i ekstrmalna.

Tak, ale nie widzę szans na lokalne rozwiązanie problemu w oderwaniu od całokształtu problemu w skali kraju.

 

(...)

 

rozumiem że skargi obwodów rybackich że czarne wyjadają znaczne ilości ryb itp. to też ekstremalne sytuacje ?

 

To że na mazurskich jeziorach gdzie są lęgowiska i straty sa szacowane w 100 ton ryb to norma i tak być musi bo jedzą tylko okonie i normują równowagę pomiędzy drapieżnikiem a pokarmem jego ?

 

(...)

Kormorany są drapieżnikami przystosowanymi do polowania na ryby dlatego żywią się rybami ale nie nazwałbym tego wyjadaniem. Natomiast jeśli chodzi o definiowanie ilości ryb zjedzonych przez kormorany jako "straty" jest to zwykła propaganda. Owszem 100 ton może robić wrażenie lecz jak wynika z badań pokarmu kormorana w tej masie jest ułamek ryb stanowiących potencjalny cel połowów rybackich czy wędkarskich. Dla wyjaśnienia śmiertelność całkowita w ramach danej populacji (czy danego rocznika) jest składową wielu czynników jak dostępność pokarmu, presja drapieżników, choroby, niekorzystne warunki termiczne itp. i można przyjąć że w długookresowo ma wartość stałą.  Można więc śmiało założyć że skoro kormoran żywi się głównie rybami drobnymi to w przypadku usunięcia go z środowiska nie uzyskamy wzrostu ilości ryb w wymiarze gospodarczym.


Użytkownik hi tower edytował ten post 27 styczeń 2016 - 12:01


#54 OFFLINE   bigos

bigos

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 650 postów
  • LokalizacjaIrlandia

Napisano 27 styczeń 2016 - 11:47

Jakis czas temu czytalem w internecie dlugie posty/komentarze o tym, ze Bobr na wspomnianym odcinku jest martwa rzeka, bo spuscili bloto ze zbiornika czy cos tam. Teraz czytam, ze w martwej rzece ( czyli nie ma ryb) zeruja kormorany. Albo ja glupieje na starosc, albo internet pelen jest bzdur.  Pozdro


  • hi tower i radek_u lubią to

#55 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPipPip
  • 5004 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 27 styczeń 2016 - 12:02

Kormoran mając do wyboru pełen zakres gatunków ryb zaczyna od tych najcenniejszych, zwykle węgorzy itd. Na koniec wcina w dużych ilościach to co zostaje czyli małe karpiowate i okoniowate. Kiedyś byłem na spotkaniu gdzie cytowano profesora w kontekście niezbyt licznej populacji kormoranów na wodach olsztyńskiego PZW. Konkluzja była taka, że kormoranów jest mało bo wody są zasobne w dużego drapieżnika czyt. szczupaka... Nieźle mnie to ubawiło bo informacja pochodziła od prezesa PZW.

#56 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPipPip
  • 5004 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 27 styczeń 2016 - 12:06

Dlaczego kormoran woli węgorza, lina, pstrąga czy sandacza od małego leszcza, krąpia czy ciernika nie jest chyba zagadką dla nikogo kto chociaż raz w życiu miał okazję jeść te gatunki.

#57 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPipPip
  • 5004 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 27 styczeń 2016 - 12:09

Jeszcze bym zapomniał, gdyby to było niejasne, kormoran nie bytuje nad wodami gdzie nie ma ryb...

#58 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5317 postów
  • LokalizacjaWałbrzych/Wrocław
  • Imię:Kamil

Napisano 27 styczeń 2016 - 12:14

Jakis czas temu czytalem w internecie dlugie posty/komentarze o tym, ze Bobr na wspomnianym odcinku jest martwa rzeka, bo spuscili bloto ze zbiornika czy cos tam. Teraz czytam, ze w martwej rzece ( czyli nie ma ryb) zeruja kormorany. Albo ja glupieje na starosc, albo internet pelen jest bzdur.  Pozdro

 

Na szczęście nie stał się martwą rzeką (nie zdziwiłbym się, gdyby też za sprawą jakiś zarybień), ale faktem jest, że z pilchowickiej zapory popłynął "ściek" wraz z poruszonymi osadami dennymi zbiornika. Korytem rzeki, oprócz "kibla", płynęły też widoczne martwe ryby, a smród wyczuwalny był daleko od wody. 

 

Mamy lamentować, że najczarniejsze scenariusze się nie sprawdziły i rzeka (prawdopodobnie) wyszła z tego obronną ręką? Choć to się jeszcze okaże, chociażby po tym, jak efektywne było ostatnie tarło...



#59 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1981 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 27 styczeń 2016 - 12:15

Kormoran mając do wyboru pełen zakres gatunków ryb zaczyna od tych najcenniejszych, zwykle węgorzy itd. (...)

Normalnie smakosz  :lol: :lol: :lol: !!! Znalazłem jedna publikację w której w pokarmie kormoranów z Mazur stwierdzono dość wyraźny udział węgorza, lecz było to w okresie po zarybieniach tym gatunkiem więc miał je po prostu "podane na talerzu".


  • Sleepy Jeezy lubi to

#60 OFFLINE   bigos

bigos

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 650 postów
  • LokalizacjaIrlandia

Napisano 27 styczeń 2016 - 12:16

Jeszcze bym zapomniał, gdyby to było niejasne, kormoran nie bytuje nad wodami gdzie nie ma ryb...

Sluszna uwaga i na ten fakt zwrocilem swoja. Pytanie tylko ktora informacja udostepniona opinii publicznej jest prawdziwa? Bo w tej chwili pewnie wielu zastanawia sie łotsdefak?