Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Kormorany dewastują Bóbr


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
125 odpowiedzi w tym temacie

#61 OFFLINE   bigos

bigos

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 650 postów
  • LokalizacjaIrlandia

Napisano 27 styczeń 2016 - 12:22

Na szczęście nie stał się martwą rzeką (nie zdziwiłbym się, gdyby też za sprawą jakiś zarybień), ale faktem jest, że z pilchowickiej zapory popłynął "ściek" wraz z poruszonymi osadami dennymi zbiornika. Korytem rzeki, oprócz "kibla", płynęły też widoczne martwe ryby, a smród wyczuwalny był daleko od wody. 

 

Mamy lamentować, że najczarniejsze scenariusze się nie sprawdziły i rzeka (prawdopodobnie) wyszła z tego obronną ręką? Choć to się jeszcze okaże, chociażby po tym, jak efektywne było ostatnie tarło...

Wydaje mi sie, ze odpowiednie byloby wczesniejsze dementi informacji nieprawdziwej, jaka poszla glosnym echem w Polske, a dopiero potem zaczynanie kolejnej kampanii informacyjnej. Zwracam uwage na wazne sprawy. Interenet to bron obosieczna. Pozdro



#62 OFFLINE   Sleepy Jeezy

Sleepy Jeezy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 324 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 27 styczeń 2016 - 12:31

@hi tower, jeśli dobrze rozumiem przywrócenie populacji drapieżników np. szczupaka (nie mówie w tym wypadku o Bobrze) spowoduje zmniejszenie liczy pokarmu dla kormoranów (mniejsze ryby) i w efekcie zmniejszenie populacji tego ptaka?



#63 OFFLINE   Kotwic

Kotwic

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 117 postów
  • LokalizacjaGiżycko

Napisano 27 styczeń 2016 - 12:33

Kormoran mając do wyboru pełen zakres gatunków ryb zaczyna od tych najcenniejszych, zwykle węgorzy itd. Na koniec wcina w dużych ilościach to co zostaje czyli małe karpiowate i okoniowate.

To ja poproszę o dokładne źródło tych słów i autora, bo to niezła sensacja.

 

Swoją drogą, fragment artykułu który podawał @analityk, zawiera sporo właściwych informacji o diecie kormorana. A kilka kolejnych odnośników też nakreśla stan tego co dzieje się w naszym kraju.

Trzeba pamiętać o zapotrzebowaniu pokarmowym kormorana, o jego liczebności, o terenie polowania, dopiero wtedy mamy szansę coś sensownie ocenić.


  • Sleepy Jeezy lubi to

#64 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1981 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 27 styczeń 2016 - 12:40

@hi tower, jeśli dobrze rozumiem przywrócenie populacji drapieżników np. szczupaka (nie mówie w tym wypadku o Bobrze) spowoduje zmniejszenie liczy pokarmu dla kormoranów (mniejsze ryby) i w efekcie zmniejszenie populacji tego ptaka?

To powinien być jeden z elementów układanki.



#65 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5317 postów
  • LokalizacjaWałbrzych/Wrocław
  • Imię:Kamil

Napisano 27 styczeń 2016 - 12:44

Wydaje mi sie, ze odpowiednie byloby wczesniejsze dementi informacji nieprawdziwej, jaka poszla glosnym echem w Polske, a dopiero potem zaczynanie kolejnej kampanii informacyjnej. Zwracam uwage na wazne sprawy. Interenet to bron obosieczna. Pozdro

Przypomnij proszę, o jakich informacjach nieprawdziwych mówisz..

Myślę, że ostatnie, czego teraz potrzebuje ta rzeka, to reklamy w stylu: "Ścieki, kormorany- nic pstrągów z Bobru nie ruszy. Przyjeżdżajcie, bo jest fantastycznie!".

Nie. Nie jest. A presja na początku sezonu i tak była ogromna. I jak napisałem powyżej: zrzut miał miejsce, a to, jak się odbije na kondycji rzeki, okaże się dopiero za jakiś czas. Teraz kormorany też są, polują i to jest fakt.

Więc nie wiem, gdzie widzisz nieprawdziwe informacje.


  • oland lubi to

#66 OFFLINE   bigos

bigos

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 650 postów
  • LokalizacjaIrlandia

Napisano 27 styczeń 2016 - 13:11

Przypomnij proszę, o jakich informacjach nieprawdziwych mówisz..

Myślę, że ostatnie, czego teraz potrzebuje ta rzeka, to reklamy w stylu: "Ścieki, kormorany- nic pstrągów z Bobru nie ruszy. Przyjeżdżajcie, bo jest fantastycznie!".

Nie. Nie jest. A presja na początku sezonu i tak była ogromna. I jak napisałem powyżej: zrzut miał miejsce, a to, jak się odbije na kondycji rzeki, okaże się dopiero za jakiś czas. Teraz kormorany też są, polują i to jest fakt.

Więc nie wiem, gdzie widzisz nieprawdziwe informacje.

 

Kamil, obaj wiemy ze jak poswiece troche czasu na grzebanie w necie, to zarzuce ten watek cytatami jak z Apokalipsy sw.Jana i bada one dotyczyly smierci biologicznej rzeki Bobr, ktora ponoc miala miejsce calkiem niedawno. Czy miala czy nie miala- nie jest wazne. Wazne jest to co poszlo w mediach. Teraz w mediach idzie informacja o nalocie kormoranow na ten sam odcinek rzeki. Jesli sa kormorany to musza byc ryby. I zaraz czytam, ze moze jakies niedawne zarybienia, a potem ze sie jednak ryby w rzece wytarly ( wiec sa i byly)...To sie wszystko kupy nie trzyma. Natychmiast pojawia sie pytanie o co w tym chodzi? Chcecie zadbac o rzeke i chcecie zeby ludzie za Wami murem stawali w waznych dla rzeki kwestiach? Szanujcie ich. Nie wrzucajcie bzdur do netu, a jesli sie tak stanie, to z taka sam latwoscia nalezaloby kazda bzdure zdementowac, bo to jest fair play i buduje szacunek. Na to chcialem zwrocic uwage. Internetem mozna cos wypromowac albo zniszczyc. Ja napisalem juz wszytsko co chcialem i nie mam nic do dodania. Proponuje dyskusje zakonczyc. Pozdro


  • Sleepy Jeezy lubi to

#67 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5317 postów
  • LokalizacjaWałbrzych/Wrocław
  • Imię:Kamil

Napisano 27 styczeń 2016 - 13:41

Wiem do czego pijesz. Przeczytaj moje wpisy na blogu jeszcze raz. Napisałem tyle, ile mogłem. Czyli na podstawie własnych informacji, jak i relacji naocznych świadków zdarzenia. Bez przesady, czy koloryzowania sytuacji, która wcale nie była wesoła. Byłeś wtedy nad wodą? Widziałeś, jak wyglądał Bóbr? Bo w takim tonie się wypowiadasz...

 

Jeśli o mnie chodzi, mam czyste sumienie. Nie mam czego dementować. Ku mej uciesze, to styczniowe wyjazdy nieco zdementowały te czarne wizje, a raczej dały nadzieję na to, że natura się wybroniła. Choć częściowo. Tarło? Nie wiem, czy się w ogóle odbyło. Mam nadzieję, że tak. Jeśli nie (czyli o jego efektywności ciężko mówić), to też wyjdzie na jaw dopiero za jakiś czas...



#68 OFFLINE   bigos

bigos

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 650 postów
  • LokalizacjaIrlandia

Napisano 27 styczeń 2016 - 15:08

Kamil, do nikogo nie pije personalnie. Nie znam Cie ( z calym szacunkiem) i nie czytalem Twojego bloga. Czytalem za to w necie rozne informacje dotyczace niedawnej katastrofy ekologicznej na Bobrze i nie wiem/nie pamietam kto sie pod nimi podpisywal - bo bylo tych osob duzo i nie jest to istotne. Istotne jest jakie wrazenie wywolaly te informacje i to, ze nie byly podparte podstawowa wiedza ekologiczna.

W kazdym razie, jesli ktos teraz czyta o tym, ze plaga kormoranow dotyka rzeki, w ktorej wedlug licznych i niedawnych informacji w mediach, ryb juz nie ma ( lub zostaly zdziesiatkowane), to...Troche szajba, no nie?Dlatego sugeruje aby najpierw dementowac i wycofywac sie z nietrafionej kampanii informacyjnej, a potem zaczynac kolejna. Bo w przeciwnym wypadku traci sie wiarygodnosc i nikt nie potraktuje powaznie zadnych kormoranow, biorac je za kolejna emocjonalna interpretacje sytuacji dokonana przez laikow.  I to jest fatalna praca na rzecz rzeki i jej zasobow...Zwracam uwage na cos, co kazdy inteligentny czlowiek widzi golym okiem, a tym mniej inteligentnym trzeba to narysowac czarno na bialym. Strzelacie sobie po stopach- mowiac lopatologicznie. Pozdrawiam



#69 OFFLINE   Jurski

Jurski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 73 postów
  • LokalizacjaDW
  • Imię:Jurek

Napisano 27 styczeń 2016 - 15:17

Wklejony przez Kol. @analityk tekst jest autorstwa dr Szymona Bzomy, znanego i cenionego ornitologa posiadającego również doświadczenie w pracy m.in. w Morskim Instytucie Rybackim. Jeśli nie zgadasz się z przedstawioną tam treścią to proszę podaj jakiekolwiek merytoryczne kontrargumenty.

Proszę bardzo.https://www.youtube....h?v=iCjyUYMXbLE

Ścierwo i tyle.


Użytkownik Jurek.F edytował ten post 27 styczeń 2016 - 15:19

  • guciolucky i Person lubią to

#70 OFFLINE   tubis

tubis

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 116 postów
  • Lokalizacjatam gdzie plynie woda
  • Imię:Adam

Napisano 27 styczeń 2016 - 15:31

to jest ekstremalny przypadek :) j***** na jednym zdjęciu widać tylko łeb szczupaka z 3 kg . Ale węgorzy nie biorą hahahahahaha

 

ornitolodzy ichtiolodzy mądrzy najmądrzejsi.



#71 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPipPip
  • 5007 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 27 styczeń 2016 - 15:52

Zamiast czytać bzdury w sieci, lepiej spędzić kilka dni na przesadkach i zaobserwować w których kormorany najchętniej żerują. Eksperyment darmowy i bez profesora się obejdzie a wiedza bezcenna.

#72 OFFLINE   Sleepy Jeezy

Sleepy Jeezy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 324 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 27 styczeń 2016 - 16:06

Dokładnie to zrobił autor tych "bzdur" tylko badał je przez 10 lat a nie kilka dni. Oczywiście wędkarz wie lepiej od wykształconego ornitologa.



#73 OFFLINE   tubis

tubis

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 116 postów
  • Lokalizacjatam gdzie plynie woda
  • Imię:Adam

Napisano 27 styczeń 2016 - 16:18

czy węgorz nie jest na wyginięciu ?

 

https://www.youtube....h?v=HWI_hO3i38o 



#74 OFFLINE   Sleepy Jeezy

Sleepy Jeezy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 324 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 27 styczeń 2016 - 16:36

Zobaczcie tutaj jaki wandal https://www.youtube....h?v=wrP5OWvUrWg jeden (!) kormoran wytrzebił cały staw. :D Co lepsze zrobił to w półtora miesiąca :D Oczywiście jest jedynym winowajcą tego stanu rzeczy. Nie dość tego drań poluje jeszcze dla sportu, nie z głodu. Prawdopodobnie bestia jest hodowlana, obstawiam że uciekł rybakom albo PZW. Wędkarze wypuszczająćc złowione ryby mogli się tylko przyglądać jak groźny drapieznik pustoszy ich akwen o którego tak dbają :D


Użytkownik Worek edytował ten post 27 styczeń 2016 - 16:41

  • analityk lubi to

#75 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPipPip
  • 5007 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 27 styczeń 2016 - 17:30

Dokładnie to zrobił autor tych "bzdur" tylko badał je przez 10 lat a nie kilka dni. Oczywiście wędkarz wie lepiej od wykształconego ornitologa.

 

Tylko dlaczego nie zauważył, że stawy z narybkiem były w największej odległości od punktu obserwacji i zagęszczenie ryb też było w nich największe? Tak czy inaczej nikt nikomu nie zabroni przepisywać wiadomości z sieci z jednego miejsca na drugie. Prawda jest taka, że zarówno kormoranów jak i bobrów jest w Polsce za dużo. Zielona masa zawsze będzie robić badania, które można wsadzić tam gdzie ich miejsce co nie znaczy, że trzeba wierzyć w te informacje. Badania nad tym co jedzą kormorany i dlaczego są akurat domeną ichtiologów nie ornitologów, skład pokarmowy kormoranów bada się na podstawie analizy wypluwek i zawartych w nich otolitów a potem należy to skorelować z rozpoznanym składem ichtiofauny zbiornika czy cieku. 


  • Kamil Z. i coma lubią to

#76 OFFLINE   Sleepy Jeezy

Sleepy Jeezy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 324 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 27 styczeń 2016 - 17:56

Badania nie są kwestią wiary tylko faktów. Innymi słowy uważasz że dr Bzoma przez tyle lat nie wiedział co robi i wypisuje bzdury? 



#77 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1981 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 27 styczeń 2016 - 17:57

(...) Badania nad tym co jedzą kormorany i dlaczego są akurat domeną ichtiologów nie ornitologów, skład pokarmowy kormoranów bada się na podstawie analizy wypluwek i zawartych w nich otolitów a potem należy to skorelować z rozpoznanym składem ichtiofauny zbiornika czy cieku. 

Z tego co mi wiadomo, najlepsze klucze do oznaczania otolitów ryb zrobili właśnie ornitolodzy a nie ichtiolodzy...



#78 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPipPip
  • 5007 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 27 styczeń 2016 - 18:10

I to pewnie ornitolodzy siedzą godzinami i szlifują je aby następnie analizować każdy dobowy krążek? Jesteś pewny? Oni też barwią je alizaryną i potrafią dzięki temu znakować populację? a może potrafią je zmiękczać i ciąć kriomikrotomem tak aby jeszcze dokładniej poznać tempo wzrostu każdego osobnika? Jesteś tego pewien? Ja jestem pewien, że wielu ornitologów prosiło o takie usługi właśnie nas ichtiologów ale być może to Ty wiesz lepiej. OK na tym kończę stukanie o abstrakcjach bo jak można polemizować z internetowymi faktami profesora i jego czytaczy.  


  • Person lubi to

#79 OFFLINE   Kotwic

Kotwic

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 117 postów
  • LokalizacjaGiżycko

Napisano 27 styczeń 2016 - 18:24

W kazdym razie, jesli ktos teraz czyta o tym, ze plaga kormoranow dotyka rzeki, w ktorej wedlug licznych i niedawnych informacji w mediach, ryb juz nie ma ( lub zostaly zdziesiatkowane), to...Troche szajba, no nie?Dlatego sugeruje aby najpierw dementowac i wycofywac sie z nietrafionej kampanii informacyjnej, a potem zaczynac kolejna.

I to jest właśnie doskonałe podsumowanie zagadnienia. W pełni się zgadzam. :P

 

Badania nie są kwestią wiary tylko faktów. Innymi słowy uważasz że dr Bzoma przez tyle lat nie wiedział co robi i wypisuje bzdury? 

Nawet jeśli Szymon ma swoje zdanie i po swojemu interpretuje niektóre dane, to i tak przyznać mu trzeba, że w temacie siedzi i trochę czasu spędził z "kormoranami".

 

Z tego co mi wiadomo, najlepsze klucze do oznaczania otolitów ryb zrobili właśnie ornitolodzy a nie ichtiolodzy...

 

I to pewnie ornitolodzy siedzą godzinami i szlifują je aby następnie analizować każdy dobowy krążek?

Tutaj was pogodzę.

Ale to nie ma żadnego znaczenia, kto takie klucze opracował. Istotniejsze jest w jakim celu powstały i jak wykorzystywana jest wiedza uzyskana w ten sposób. :lol:



#80 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1981 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 27 styczeń 2016 - 18:54

I to pewnie ornitolodzy siedzą godzinami i szlifują (...) Ja jestem pewien, że wielu ornitologów prosiło o takie usługi właśnie nas ichtiologów ale być może to Ty wiesz lepiej. OK na tym kończę stukanie o abstrakcjach bo jak można polemizować z internetowymi faktami profesora i jego czytaczy.  

Jeśli dobrze wyczuwam "Olsztyńską retorykę i propagandę" to nie jestem przekonany czy na Waszych dyplomach jest słowo ichtiolog. Raczej coś na "r"... :P