Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Vitara, CR-V, Sportage, terenówki, itd. - samochód na ryby


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4233 odpowiedzi w tym temacie

#2721 OFFLINE   bho70

bho70

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 126 postów
  • LokalizacjaPodlaskie
  • Imię:raffik
  • Nazwisko:mmm

Napisano 28 grudzień 2020 - 21:49

Naprawdę w jednym modelu samochodu w zależności od wersji silnikowej montują torsen lub haldex? O ile mi wiadomo haldex stosuje się przy silnikach umieszczonych poprzecznie, a torsen wzdłużnie. Aż takie różnice są w tych samochodach w zależności czy silnik 2.0 czy 3.0?

W starszych modelach na pewno Torsen rządzi.

Nie wiem jak jest w najnowszych modelach ale przypuszczam że Haldex (lub/i Quattro Ultra) wypiera Torsena we wszystkich samochodach ze znaczkiem Audi.


Użytkownik bho70 edytował ten post 28 grudzień 2020 - 21:52


#2722 OFFLINE   Maciek.

Maciek.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1018 postów

Napisano 28 grudzień 2020 - 21:49

W Audi Q5 8R, a takie jest na filmie jest torsen, także tam jest porównanie haldex 4 generacji (bo Volvo jest z 2010 roku) vs torsen. W nowszej generacji Q5 czyli FY w silnikach dwulitrowych jest quattro ultra czyli system podobny do haldexu 5 generacji, a w silnikach trzylitrowych dalej torsen.



#2723 OFFLINE   Robert Dorado

Robert Dorado

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 709 postów
  • LokalizacjaSwarzędz
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:"kazik"

Napisano 28 grudzień 2020 - 22:28

Odebrałem swojego Hiluxa 23. Zepsuł się na autostradzie jak jechałem z salonu do domu, stałem godzinę. Okazało się że nie ma paliwa a czujnik pokazywał 1/4.



#2724 OFFLINE   M a r a s

M a r a s

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1166 postów
  • LokalizacjaZS
  • Imię:Marek

Napisano 28 grudzień 2020 - 22:33

Odebrałem swojego Hiluxa 23. Zepsuł się na autostradzie jak jechałem z salonu do domu, stałem godzinę. Okazało się że nie ma paliwa a czujnik pokazywał 1/4.

A komp. nie pokazywał jaki ma jeszcze orientacyjny dystans w km do przejechania?



#2725 OFFLINE   Robert Dorado

Robert Dorado

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 709 postów
  • LokalizacjaSwarzędz
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:"kazik"

Napisano 28 grudzień 2020 - 22:38

pokazywał, 80km. Był suchy jak pieprz. Z salonu wlali około 8L na stacji dolałem 74L.


Użytkownik Robert Dorado edytował ten post 28 grudzień 2020 - 22:39

  • thug lubi to

#2726 OFFLINE   tpe

tpe

    www.basshunting.blogspot.ie

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 3527 postów
  • LokalizacjaIre
  • Imię:Tomek

Napisano 28 grudzień 2020 - 23:06

To i tak sporo Ci wlali ;) Gdy wyjeżdżałem z salonu Mitsu, Pan poradził mi podjechać na najbliższą stacje benzynową. Niestety, była w przeciwnym kierunku jazdy niż dom....Na stacji okazało się, że miałem w baku ok. dwóch litrów paliwa. ;)

#2727 OFFLINE   Robert Dorado

Robert Dorado

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 709 postów
  • LokalizacjaSwarzędz
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:"kazik"

Napisano 28 grudzień 2020 - 23:11

Tyle wlali jak dojechali do mnie na autostradę.

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

#2728 OFFLINE   Robas

Robas

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2120 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Robert

Napisano 28 grudzień 2020 - 23:44

Stary dobry torsen....
Czekam aż teść się zlituje i kupi sobie coś nowego, a ja odkupię audi a4 quatro z 2003r, silnik 1,9 tdi.
Ale cholera tak go lubi że nie chce się go pozbyć!
Jezdzi nim od ok 13 lat.
Świetnie sobie radzi w błocie! Na trasach rewela. Tylko hak zamontowac i jazda!

passat b5 też miał torsena , troche tansza opcja
 



#2729 Guest_Drac_*

Guest_Drac_*
  • Guests

Napisano 29 grudzień 2020 - 01:23

Dobra. Ten film mnie rozwalił.
Zaprzecza totalnie temu co widziałem na YT i na żywo - w błocie i na oblodzonym terenie - przesuwając cysterne....


#2730 Guest_Drac_*

Guest_Drac_*
  • Guests

Napisano 02 styczeń 2021 - 02:18

Quattro z łódką na piachu

  • biturbo i bho70 lubią to

#2731 OFFLINE   maniolo

maniolo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 282 postów

Napisano 02 styczeń 2021 - 07:35

Zastanawiam się co chciałeś pokazać tym filmem, wady czy zalety napędu quatro w audi a4.


  • Voldemort i Lucas lubią to

#2732 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4966 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 02 styczeń 2021 - 08:25

Odebrałem swojego Hiluxa 23. Zepsuł się na autostradzie jak jechałem z salonu do domu, stałem godzinę. Okazało się że nie ma paliwa a czujnik pokazywał 1/4.

wszystko schodzi na "psy" ....

.... gdy kupowałem swoje pierwsze TOYOTY , to pan z salonu jechał ze mną na stację , tankował do pełna , a w bagażniku był szampan ...  ;)


  • guciolucky, oldziu i MarCinFin lubią to

#2733 OFFLINE   Maciek.

Maciek.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1018 postów

Napisano 02 styczeń 2021 - 10:44

Zastanawiam się co chciałeś pokazać tym filmem, wady czy zalety napędu quatro w audi a4.

 

Film pokazuje, że klasyczny napęd quattro z torsenem ze względu na zasadę działania mocno traci na skuteczności im powierzchnia jest mniej przyczepna. Został zaprojektowany do dynamicznej jazdy po utwardzonych nawierzchniach, gdzie poprawia pewność prowadzenia i zwiększa osiągi. Przy dobrej technice kierownika poradzi sobie w większości wędkarskich sytuacji, ale nie jest to napęd stworzony do jazdy w terenie.



#2734 Guest_Drac_*

Guest_Drac_*
  • Guests

Napisano 02 styczeń 2021 - 11:26

Zastanawiam się co chciałeś pokazać tym filmem, wady czy zalety napędu quatro w audi a4.


Oglądałem ten film kilka razy i zdurniałem. Torsen uważam za jeden z lepszych napędów.
Tu nie wykazał się najlepiej.
Nie wiedziałem już co o tym sądzić i liczyłem na komentarz kolegów.
Maciek się wypowiedział /dzięki/ i myślę że coś w tym jest - ten Torsen /audi z roczników 2000 - 2004/ na ulicach radzi sobie super. Na mokrym i nie tylko.
Na piachu z przyczepką średnio, ale należy wziąć pod uwagę czynnik ludzki i opony.

Także nic nie chciałem udowadniać - chciałem więcej się dowiedzieć.
  • biturbo lubi to

#2735 ONLINE   maniolo

maniolo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 282 postów

Napisano 02 styczeń 2021 - 11:52

Drac,

Dlatego zapytałem co chciałeś pokazać tym filmem. Uważam, że Maciek dość wyczerpująco i trafnie opisał właściwości tego napędu więc ne będę za nim powtarzał.



#2736 OFFLINE   biturbo

biturbo

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 132 postów
  • Lokalizacjamultikono: @Sztangista
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:S

Napisano 02 styczeń 2021 - 12:04

Michał jak chcesz upierdolić audi w błocie to możemy się kiedy wybrać nad Wieprz i wypróbujesz jak to jeździ.



#2737 OFFLINE   Maciek.

Maciek.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1018 postów

Napisano 02 styczeń 2021 - 18:59

@Drac tutaj cytat z artykułu, który w skrócie tłumaczy technicznie to co miało miejsce na filmie: 

 

"W torsenie z powodu konstrukcji i układu kół zębatych dochodzi nie do zablokowania, lecz do przeniesienia zwielokrotnionego momentu obrotowego na koło o większej przyczepności. Posługując się przykładem, jeśli np. koło o mniejszej przyczepności przenosi maksymalnie 5 Nm momentu, to drugie koło, jeśli stawia większy opór (ma lepszą przyczepność), może przenieść do 15 Nm momentu. To sprawia, że w warunkach dynamicznych układ stałego napędu na cztery koła z torsenem jest rewelacyjnie skutecznynatomiast znacznie gorzej od mechanicznej pełnej blokady spisuje się w trudnym terenie.

Wynika to z faktu, że jeśli jedno z kół nie ma w ogóle przyczepności (jest uniesione), to nic nie da zwielokrotnienie momentu obrotowego i przeniesienie go na drugie koło, ponieważ zero pomnożone przez jakąkolwiek liczbę to wciąż zero. Dlatego wyłącznie z niezrozumienia pochodzą negatywne opinie na temat napędu quattro, że napęd ten nie nadaje się w teren i nie radzi sobie w różnych warunkach, zwłaszcza statycznych. Tak jest i nigdy nie miało być inaczej.

Natomiast stały napęd na cztery koła, a w szczególności z torsenem lub szperą w centralnym mechanizmie różnicowym jest niezrównany jeśli chodzi o dynamiczne właściwości jezdne."


Użytkownik Maciek. edytował ten post 02 styczeń 2021 - 18:59

  • biturbo lubi to

#2738 OFFLINE   MarCinFin

MarCinFin

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 846 postów
  • LokalizacjaTurku (FIN)
  • Imię:Marcin

Napisano 02 styczeń 2021 - 19:25

Ja zaczynam się rozglądać za Honda CRV 2.2 i-CTDi ES 4wd  z roczników 2005-06 tylko do wędkowania + łódka i okazjonalnie przyczepka z drewnem. To mój wybór. Interesuje mnie auto do końca serwisowane z udokumentowanym przebiegiem (w Finlandii to nie problem). Zobaczymy co z tego wyjdzie. 

 
  • biturbo lubi to

#2739 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4966 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 02 styczeń 2021 - 19:31

To bardzo dobry wybór ...  i jak dla mnie osobiście najładniejsza "bryła" 


Użytkownik miramar69 edytował ten post 02 styczeń 2021 - 19:32

  • MarCinFin lubi to

#2740 Guest_Drac_*

Guest_Drac_*
  • Guests

Napisano 03 styczeń 2021 - 17:08

Jeszcze jeden filmik z quattro na piachu i przyczepką