Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

SYTUACJA NA POLSKICH WODACH I CO ZROBIĆ ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
274 odpowiedzi w tym temacie

#141 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3725 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 17 sierpień 2016 - 07:54

Teoretycznie macie rację, ale właśnie problem w budżetach terenowych. Policja jest finansowana z budżetu państwa. Piszecie o specjalistycznym przygotowaniu, przecież w policji też są różne wydziały specjalistyczne.

Pozostawienie PSR w gestii samorządów zawsze będzie rodziło problemy finansowe. Jest to tak samo jak ze strażą miejską, potrzebna jest jak pryszcz na tej części ciała gdzie plecy tracą swoją szlachetną nazwę.

Zawsze w takich przypadkach powstają spory kompetencyjne, a ujednolicenie służby o charakterze policyjnym zlikwidowałoby wiele problemów.

Ale to tylko moje zdanie, jako szary zjadacz chleba i tak nie mam na to wpływu... :(



#142 OFFLINE   Hunter_pike

Hunter_pike

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1852 postów
  • LokalizacjaSieradz
  • Imię:Przemo

Napisano 17 sierpień 2016 - 07:59

Nie nauczą się, niestety  :unsure: . Raz że kontroli na "moim" odcinku Bugu nie spotkałem od kiedy tam łowię czyli 5 rok  :rolleyes: a dwa że jest coś takiego w narodzie że się nie da. W ostatni weekend słyszałem jak wędkarz na drugiej stronie Bugu chwalił się koledze siedzącemu 20-25m od niego że ładnego sumka wyjął. No faktycznie coś tam z gruntu wyciągał i słyszę że ładny, pod pół metra ma  :angry: . To że biwakujący smażą na ognisku krąpie czy płoteczki po 10-12cm to drobny szczegół - takie są najlepsze. Nigdy nie deklarowałem że jestem zwolennikiem C&R ale takie podejście mi się nie podoba. Pytanie czy gdyby jakimś cudem trafiła tam kontrola PSR czy zwróciliby uwagę na usmażone płotki poniżej wymiaru ? 

Nie wierzysz w wykonawczość?, jak były by kontrole i faktycznie osoby jakie za właściwe wynagrodzenie robiły by swoją robotę rzetelnie (mowa tu nie tylko o kontroli wędkarzy ale także walce z kłusolami, ochronie tarlisk, braku betonowania brzegów, ichtiologicznego zadbania o wody, właściwego zarybiania i walce z mięsiarstwem, no i oczywiście zero odłowów sieciowych nieważne czy kontrolnych czy dla kasy) miałbyś wody jak w Szwecji czy Norwegii.  W Polsce można wszystko trzeba tylko odpowiednimi zarządzeniami, ustawami i wykonawczością prawnie to ogarnąć by Ci ktoś nie zarzucił że coś jest z czymś niezgodne.


  • Zander+ lubi to

#143 OFFLINE   Hunter_pike

Hunter_pike

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1852 postów
  • LokalizacjaSieradz
  • Imię:Przemo

Napisano 17 sierpień 2016 - 08:01

Teoretycznie macie rację, ale właśnie problem w budżetach terenowych. Policja jest finansowana z budżetu państwa. Piszecie o specjalistycznym przygotowaniu, przecież w policji też są różne wydziały specjalistyczne.

Pozostawienie PSR w gestii samorządów zawsze będzie rodziło problemy finansowe. Jest to tak samo jak ze strażą miejską, potrzebna jest jak pryszcz na tej części ciała gdzie plecy tracą swoją szlachetną nazwę.

Zawsze w takich przypadkach powstają spory kompetencyjne, a ujednolicenie służby o charakterze policyjnym zlikwidowałoby wiele problemów.

Ale to tylko moje zdanie, jako szary zjadacz chleba i tak nie mam na to wpływu... :(

Po PSR powinna być finansowana również z budżetu państwa jako jedna z służb mundurowych tyle że dbająca o dobro narodowe jakim są ewidentnie wody.



#144 OFFLINE   sacha

sacha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1724 postów
  • LokalizacjaW-wa
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Krystosiak

Napisano 17 sierpień 2016 - 08:06

Teoretycznie macie rację, ale właśnie problem w budżetach terenowych. Policja jest finansowana z budżetu państwa. Piszecie o specjalistycznym przygotowaniu, przecież w policji też są różne wydziały specjalistyczne.

Nie jestem policjantem ale wiem jak to działa. Nie sądzę żeby była jakaś namiastka chęci w MSWiA do tworzenia jakiś nowych wydziałów. Korzyści z tego żadnej tylko koszty a i medialnie do dupy. Przy ostatnich wymaganiach dla kandydatów są ponoć wolne etaty bo i dostać się łatwo nie jest. Ale jak ktoś idzie do policji to z myślą o tym by pracować w drogówce, kryminalnym czy przestępstwach gospodarczych a nie zajmować się kontrolą wędkarzy. Trzeba przyjąć do wiadomości i brać na klate to że wędkarstwo i ryby to nie będzie priorytet dla żadnej władzy, my tylko chcemy tak myśleć. Cała reszta leje na to i nie sądzę żeby się coś zmieniło. Może ratunek jest w takich dzierżawcach jak Bogusław Wyszyński na jez. Dadaj? Może w takich jak ktoś tu pisał o Murowańcu? może coś takiego jak u Mańka? Nie wiem, ale w PZW, SSR i PSR nadzieji bym nie pokładał. 


  • Hunter_pike i Alexspin lubią to

#145 OFFLINE   Hunter_pike

Hunter_pike

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1852 postów
  • LokalizacjaSieradz
  • Imię:Przemo

Napisano 17 sierpień 2016 - 08:15

SSR jest zbędne bo uprawnień praktycznie żadnych, PSR w odpowiednim wynagrodzeniu i ilości etatów owszem jest bardzo potrzebne, do tego jak piszesz właściwy dzierżawca i odpowiednio skonstruowane zasady na danym zbiorniku dają szansę na ich istnienie. Obecne zasady i działania wytyczone przez PZW prowadzą nieuchronnie do wyjałowienia wód i nabicia kabzy zarządzającym.


  • Alexspin lubi to

#146 OFFLINE   sacha

sacha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1724 postów
  • LokalizacjaW-wa
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Krystosiak

Napisano 17 sierpień 2016 - 08:36

PSR w odpowiednim wynagrodzeniu i ilości etatów owszem jest bardzo potrzebne, do tego jak piszesz właściwy dzierżawca i odpowiednio skonstruowane zasady na danym zbiorniku dają szansę na ich istnienie. Obecne zasady i działania wytyczone przez PZW prowadzą nieuchronnie do wyjałowienia wód i nabicia kabzy zarządzającym.

Z PSR niestety nie wyjdzie o czym wyżej pisałem. Nie rozumiem jednak działań PZW i chyba mało kto pojmuje kierunek ich działań. PZW Suwałki ma ponad 100 jezior, ZO Mazowsze kilkadziesiąt jezior i nie ma odważnego żeby zorganizować łowisko specjalne z prawdziwego zdarzenia. Już nawet nie C&R bo to zdecydowanie zmniejsza zyski ale ze zdrowymi zasadami, z ograniczeniami w zabieraniu ryb i częstymi kontrolami. ZG i ZO Mazowsze mają razem pewnie ze 150 jezior, co by im szkodziło na próbę na 10% zorganizować takie łowiska? A jeśli by się okazało że zysk z zezwoleń jest taki jak ze sprzedanych ryb złowionych w sieci ? a może i większy? 



#147 OFFLINE   Hunter_pike

Hunter_pike

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1852 postów
  • LokalizacjaSieradz
  • Imię:Przemo

Napisano 17 sierpień 2016 - 08:48

Darku z PSR by wyszło ale żaden z chłopaków pracujących obecnie za takie pieniądze jak dostają nie będzie się narażał ponad to co musi w ramach swojego działania z przymrużeniem oka. Co do łowisk o jakich wspominasz z pewnością zysk z zezwoleń znacznie przekroczył by wartość odłowów sieciowych no ale do tego trzeba zmiany starych pryków w zarządach PZW a to nie jest i nie będzie łatwe skoro 80 % wędkarzy patrzy tylko na to by zabrać ile się da bo płaci składki nie bywając nawet na zebraniach w macierzystych kołach by tych zmian dokonać.


Użytkownik Hunter_pike edytował ten post 17 sierpień 2016 - 08:48


#148 OFFLINE   Jopek1971

Jopek1971

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 141 postów
  • LokalizacjaTaplary
  • Imię:Kaziuk
  • Nazwisko:Bartoszewicz

Napisano 17 sierpień 2016 - 09:26

Z PSR niestety nie wyjdzie o czym wyżej pisałem. Nie rozumiem jednak działań PZW i chyba mało kto pojmuje kierunek ich działań. PZW Suwałki ma ponad 100 jezior, ZO Mazowsze kilkadziesiąt jezior i nie ma odważnego żeby zorganizować łowisko specjalne z prawdziwego zdarzenia. Już nawet nie C&R bo to zdecydowanie zmniejsza zyski ale ze zdrowymi zasadami, z ograniczeniami w zabieraniu ryb i częstymi kontrolami. ZG i ZO Mazowsze mają razem pewnie ze 150 jezior, co by im szkodziło na próbę na 10% zorganizować takie łowiska? A jeśli by się okazało że zysk z zezwoleń jest taki jak ze sprzedanych ryb złowionych w sieci ? a może i większy?






Dziady z ZG i ZO Mazowsze idą po najmniejszej linii oporu bo po co się narabiać jak kasa i tak co roku wpływa bez większych różnic.Zorganizowanie choćby jednego takiego super łowiska to nakład dużej ilości pracy i pieniędzy które musieliby przeznaczyć z budżetu,a jak wiadomo te pieniądze zasilają ich kieszenie, więc nikt od gęby sobie nie odejmie zwłaszcza że jak na razie kasa jeszcze się zgadza.

Użytkownik Jopek1971 edytował ten post 17 sierpień 2016 - 09:52


#149 OFFLINE   sacha

sacha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1724 postów
  • LokalizacjaW-wa
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Krystosiak

Napisano 19 sierpień 2016 - 13:35

https://wedkarskiswi...-po-sumie,n,656   nie jestem wyznawcą C&R ale komuś takiemu należałoby nakopać w dupę  :angry: .



#150 OFFLINE   luk_80

luk_80

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 826 postów
  • Lokalizacja03-980

Napisano 19 sierpień 2016 - 13:48

https://wedkarskiswi...-po-sumie,n,656   nie jestem wyznawcą C&R ale komuś takiemu należałoby nakopać w dupę  :angry: .

 

Masakra! No ale złowiony zgodnie z regulaminem. Kolejny przykład, że górne wymiary mają sens by zatrzymać taką patologię.



#151 OFFLINE   Jopek1971

Jopek1971

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 141 postów
  • LokalizacjaTaplary
  • Imię:Kaziuk
  • Nazwisko:Bartoszewicz

Napisano 19 sierpień 2016 - 15:02

Masakra! No ale złowiony zgodnie z regulaminem. Kolejny przykład, że górne wymiary mają sens by zatrzymać taką patologię.




Żadne zmiany w regulaminie nie zatrzymają patologii jak nie będzie egzekwowania tych przepisów.Na Wiśle gdzie łowię można praktycznie łowić na wszystkie metody które prawnie są zabronione z szarpakiem włącznie, bo egzekwowanie tego by odepchnęło większość opłacających zezwolenia które zasilają kasę okręgu, więc się przymyka oczko a kasa płynie.Najważniejsze posiadać opłacone zezwolenie, taka sytuacja.

#152 ONLINE   wuran

wuran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2163 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Marcin

Napisano 19 sierpień 2016 - 19:16

to ja coś wrzucę z lokalnego podwórka

trzeba edukować także media, żeby były publikowane zdjęcia tylko wypuszczanych ryb, teraz każdy kto zakatrupi dużą rybę może pobiec do gazety i się chwalić, a tak odeślą go z kwitkiem i nici ze sławy w mediach



#153 OFFLINE   Sleepy Jeezy

Sleepy Jeezy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 324 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 20 sierpień 2016 - 13:20

Nie jestem w temacie a ciekawi mnie to, znacie jakieś organizację/fundację zajmujące się ochroną wód? Może jakiś sposób na dofinansowanie PSR? Z chęcią dołożyłbym cegiełke.


Użytkownik Jeffrey edytował ten post 20 sierpień 2016 - 13:21


#154 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6269 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 20 sierpień 2016 - 20:24

Niestety nie ma możliwości dofinansowania PSR ze środków prywatnych, chyba że zakupisz łódź, silnik, itp i przekażesz w formie darowizny konkretnemu Komendantowi Wojewódzkiemu PSR.



#155 OFFLINE   Sleepy Jeezy

Sleepy Jeezy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 324 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 20 sierpień 2016 - 20:54

Czyli jeśli chciałbym wspomóc cokolwiek, z pewnością ze moje pieniądze zostaną wykorzystane na ochronę lub zarybienia konkretnej wody, to nie mam takiej możliwości?

#156 OFFLINE   sacha

sacha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1724 postów
  • LokalizacjaW-wa
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Krystosiak

Napisano 20 sierpień 2016 - 21:45

Czyli jeśli chciałbym wspomóc cokolwiek, z pewnością ze moje pieniądze zostaną wykorzystane na ochronę lub zarybienia konkretnej wody, to nie mam takiej możliwości?

Tak, nie ma możliwości.



#157 ONLINE   wuran

wuran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2163 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Marcin

Napisano 21 sierpień 2016 - 08:42

Czyli jeśli chciałbym wspomóc cokolwiek, z pewnością ze moje pieniądze zostaną wykorzystane na ochronę lub zarybienia konkretnej wody, to nie mam takiej możliwości?

jako członek stowarzyszenia jakim jest PZW nie jest to łatwe, ale możesz zainwestować w inne stowarzyszenie które ma już wodę w dzierżawie lub powołać nowe i wydzierżawić wodę i łożyć na jej utrzymanie. Niestety same pieniądze to nie wystarczają aby wody były rybne, potrzebna jest praca ludzi którzy o tę wodę zadbają


  • sacha lubi to

#158 OFFLINE   Sleepy Jeezy

Sleepy Jeezy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 324 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 21 sierpień 2016 - 09:18

...lub powołać nowe i wydzierżawić wodę i łożyć na jej utrzymanie...

Nie wiem za kogo mnie masz, ale nie bujajmy w obłokach :) Za pieniądze możesz jak najbardziej wynająć ludzi którzy będą o wodę dbali :) 

Nie interesuje mnie lanie wody, przez jakie przebrnąłem w tym temacie, prosiłbym tylko o informacje co do tych stowarzyszeń(o ile jakieś są) w województwie mazowieckim.



#159 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6269 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 21 sierpień 2016 - 20:04

Marcin nie do końca ma rację.

@Jeffrey, możesz wpłacić dowolną kwotę na konto Okręgu lub Koła PZW jako składkę dobrowolną na konkretny cel, np. jako wsparcie SSR, które w większości jest finansowane z pieniędzy PZW. Grupy społecznych strażników działają przy wielu Kołach, jeśli znasz prężnie działającą grupę, to warto ich wesprzeć. Możesz też kupić kilka mundurów, lornetkę, kilka par dobrych, wojskowych butów. Każda grupa SSR chętnie skorzysta z Twojej hojności. Warto ich wspierać, to ludzie poświęcający swój wolny czas na ochronę naszych wód. 



#160 OFFLINE   Sleepy Jeezy

Sleepy Jeezy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 324 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 21 sierpień 2016 - 20:20

Właśnie nie znam takich grup :( Nie stać mnie na taki zakup, lecz chetnie ustawilbym miesiecznie jakis przelew, coś w stylu patronite, zawsze na benzyne by było.