Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie
TECH

SPACING (ROZMIESZCZENIE I DOBÓR PRZELOTEK)

tech-rb spacing przelotki

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1760 odpowiedzi w tym temacie

#1721 OFFLINE   drChlubicz

drChlubicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 651 postów
  • LokalizacjaGA
  • Imię:Michał

Napisano 26 lipiec 2024 - 10:41

Witam Wszystkich

Kupiłem przed chwilą blank  St.Croix 5S70MF2-G  i przymierzam się do jego zbrojenia, domyślam się że nie ma co specjalnie oszczędzać na komponentach, więc pewnie wjadą SeaGuide Ti RS. Kij dedykowany pod Sandacza, a docelowy kołowrotek to prawdopodobnie 19 Certate lub 19 Vanquish 4000, czy taki set będzie wg Was odpowiedni, czy lepiej zacząć od 25 ? 

TiXOHRSG20    1

TiXOHRSG10    1

TiXOMRSG5.5   1

TiXORSG-N5     5

TiXLRST5          1

Znalazłem tutaj wpisy z 2012 gdzie doradzano nawet 30 :huh: 

Prosiłbym też o jakiś wzorcowy spacing do tego blanku, tak żeby było wiadomo od czego zacząć testy ;)

Na stronie StC nie znalazłem przykładowych spacingów.

Z góry bardzo dziękuję za pomoc.



#1722 OFFLINE   drChlubicz

drChlubicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 651 postów
  • LokalizacjaGA
  • Imię:Michał

Napisano 26 lipiec 2024 - 12:44

Niestety nie mogę już edytować, ale znalazłem coś takiego:

Załączony plik  St-Croix-Guide-Spacing-Chart.pdf.png   72,3 KB   5 Ilość pobrań

Przeliczyłem na szybko i wychodzi:

(mm) 101-114-128-152-190-229-330

Rozmiary przelotek faktycznie spore: 6, 7, 8, 10, 16, 20, 30

30 na start wydaje się trochę klamot, w nowoczesnych kijach chyba raczej nie widuje się raczej takich przelotek.

Co myślicie?

edit:

Teraz zauważyłem że ten katalog ma 10 lat (2014), więc pewnie już mało aktualny.


Użytkownik drChlubicz edytował ten post 26 lipiec 2024 - 12:47


#1723 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2677 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 26 lipiec 2024 - 13:41

To jest spacing do y-greków i l-ek - wrróć! chyba nawet do ramek "v".

 

Rzuć okiem na anglersresource.net, tam masz kalkulator spacingu i rozmiarówki. Zapewne system wskaże 20 H, jako startową.


Użytkownik Fatso edytował ten post 26 lipiec 2024 - 13:42

  • drChlubicz lubi to

#1724 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4480 postów

Napisano 26 lipiec 2024 - 18:13

Spacing i rozmiar pierwszej przelotki byl kiedys inny bo nie bylo plecionek jakie mamy teraz czyli bardzo miekkich o 8 czy 12 splotach. Jak nie lowisz na zylke czy plecionki jak power pro x4to 20h starczy.

Wiele swoich wedek Savage Gear chociazby opisuje aby uzywac z "nowymi" plecionkami. Pod nie jest zrobiony spacing. Jak przyszlo rzucac zylka 0.25 na 20h to tak srednio latalo :(

#1725 OFFLINE   Dominik.kdp

Dominik.kdp

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 64 postów
  • LokalizacjaTrójmiasto

Napisano 31 lipiec 2024 - 16:39

Dzięki, ze spacingiem zamontuję na taśmach i powrócę z fotkami. Ale to gdzieś za tydzień, jak wrócę z wyjazdu :)

Hi,

 

Byłbym wdzięczny za podpowiedź. Tak to wygląda po pierwszych przymiarkach (blank 2,28+0,03m, 5-16 g).

 

Spacing wg tego schematu (V1 - wersja 1) w Torzitach: 20H, 10H, KL6M, KL5,5L, KT5, 4xKT4,5, szczyt 4,5.

Pierwsza przelotka 65 cm od szpuli, reszta odległości jak na rysunku.

v1-spacing.jpg
Ugięcia:

v1-50-300g.jpg
Zwracam uwagę, że dla rolki prowadzącej w górnej pozycji pierwsza przelotka nie jest obciążana dla 50g.

Pozostałe zdjęcia są z rolką na dole.

 

Stożek:

od-centrum.jpg

To jest ujęcie po pociągnięciu plecionki od środka szpuli. Pozostałe przelotki są w takim układzie dotykane przez plecionkę od dołu.

 

Byłbym wdzięczny za sugestie / propozycje / porady. Jeśli jakieś dodatkowe fotki potrzebne, to z chęcią podeślę.



#1726 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4480 postów

Napisano 31 lipiec 2024 - 16:56

Wszystko zalezy jakiego kreciolka bedziesz uzywal. Jesli shimano 2500-3000 i plecionki 12 splotowe to moze sie okazac, ze 16h jako startwa bedzie lepszym rozwiazaniem przy jednak dosc delikatnym blanku. Najlepiej by tasma sprobowac jednego i drugiego wraz z danym kreciolkiem.

#1727 OFFLINE   Mekamil

Mekamil

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2981 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Kamil

Napisano 31 lipiec 2024 - 17:00

Jak dla mnie wejściowa za daleko od kołowrotka


  • Rebel64 i Przemek_M lubią to

#1728 OFFLINE   Dominik.kdp

Dominik.kdp

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 64 postów
  • LokalizacjaTrójmiasto

Napisano 31 lipiec 2024 - 17:03

Daiwa 3000, śr. szpuli 48 mm, plecionki 8x, grubość 0,05 i 0,10mm  (realne). Trochę się boję tej 16, bo zależy mi na odległościach przy rzucaniu lekkimi przynętami, a ten blank robi to świetnie przy spacingu dragona właśnie z 20 jako pierwszą (tyle, że w alconitach).



#1729 OFFLINE   ciosekm.80

ciosekm.80

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 31 lipiec 2024 - 17:48

Jak dla mnie wejściowa za daleko od kołowrotka

Zdecydowanie za daleko. Widać już na 3 zdjęciu. Przy przy zdjęciach testowych warto pilnować równoległości wędki do obiektywu i testować przy różnych ustawieniach kabłąka szczególnie środkowym.

Wysłane z mojego motorola edge 30 neo przy użyciu Tapatalka

#1730 OFFLINE   Dominik.kdp

Dominik.kdp

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 64 postów
  • LokalizacjaTrójmiasto

Napisano 31 lipiec 2024 - 18:47

Mała korekta.

Odległość od szpuli 61 cm i trochę inny rozkład.

v2-spacing.jpg

V2-50-300g.jpg



#1731 OFFLINE   Mekamil

Mekamil

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2981 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Kamil

Napisano 31 lipiec 2024 - 20:07

Jeszcze. 15 na 15,5, 17 na 18 i 20 na 22. Tylko zobacz, czy stożek jest równy, bo z 20 na 10 to odległość chyba już dość duża.

I pamiętaj, że do tego samego blanku każdy rodbuilder dobierze inny spacing i 99,9% z nich będzie poprawnie działało. Także i te powyższe pewnie by grały.


  • Pumba, Dominik.kdp i Przemek_M lubią to

#1732 OFFLINE   Dominik.kdp

Dominik.kdp

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 64 postów
  • LokalizacjaTrójmiasto

Napisano 31 lipiec 2024 - 20:14

Dzięki, pobawię się i wrzucę wersję 3 :)
Edit: To jeszcze małe pytanie. Jaki wpływ ma zagęszczenie / rozrzedzenie przelotek w tunelu. Zależałoby mi na mocniejszym ugięciu części szczytowej (pod przynętami, zanim włączy się cześć środkowa). I żeby nie było, akcja kija jest super, to taki fast/med-fast, ale ma to swoje zalety :). Wydaje mi się, że w opcji 2 taki efekt jest osiągnięty.

Użytkownik Dominik.kdp edytował ten post 31 lipiec 2024 - 20:35


#1733 OFFLINE   skalek-77

skalek-77

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2309 postów
  • Imię:Rafał

Napisano 05 sierpień 2024 - 16:37

Dzięki, pobawię się i wrzucę wersję 3 :)
Edit: To jeszcze małe pytanie. Jaki wpływ ma zagęszczenie / rozrzedzenie przelotek w tunelu. Zależałoby mi na mocniejszym ugięciu części szczytowej (pod przynętami, zanim włączy się cześć środkowa). I żeby nie było, akcja kija jest super, to taki fast/med-fast, ale ma to swoje zalety :). Wydaje mi się, że w opcji 2 taki efekt jest osiągnięty.

To trzeba było kupić blank z mocniejszym ugięciem części szczytowej. Rozstawieniem przelotek nie można zmieniać charakteru blanku a wręcz przeciwnie. Prawidłowe uzbrojenie min. polega na tym żeby blank nie zmienił swojego oryginalnego ugięcia. 

To kardynalny błąd w podejściu do zbrojenia każdego blanku.



#1734 OFFLINE   Mekamil

Mekamil

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2981 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Kamil

Napisano 05 sierpień 2024 - 17:04

Kiedyś był taki trend, prezentowany także przez niektórych użytkowników jerkbaita, żeby ciężkością setu i zagęszczeniem przelotek na szczycie niejako wymuszać zmianę pracy blanku. Ale wg mnie też to jest bardziej błąd w sztuce niż dobre rozwiązanie.



#1735 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4942 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 05 sierpień 2024 - 18:18

Anorektyczne świstawki wbrew pozorom, wcale nie są idealne rzutowo. Umiejętność odpowiedniego doboru wagi i rozstawu przelotek stoi jednak dużo wyżej od prostej umiejętności kompulsywnego odchudzania. Jeżeli kiedyś to zrozumiesz, to być może też zauważysz, że na jednym blanku można zbudować  więcej niż jedną konstrukcję, o różnych właściwościach  :)  



#1736 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4480 postów

Napisano 05 sierpień 2024 - 20:20

Kiedyś był taki trend, prezentowany także przez niektórych użytkowników jerkbaita, żeby ciężkością setu i zagęszczeniem przelotek na szczycie niejako wymuszać zmianę pracy blanku. Ale wg mnie też to jest bardziej błąd w sztuce niż dobre rozwiązanie.


Zalezy jak sie na to patrzec w konkretnych przypadkach. Ciezsze przelotki glebiej ugna szczytowke przy rzucie. Kwestia czy nam tego potrzeba i do lowienia czego i na jakie przynety w dolnym zakresie.

Podejscie typu wyciagnac z blanku wszystko co najlepsze to tylko uzywajac najlzejszych torzajtow to moze dobre haslo dla rod-builderow i producentow wedek. Gdzies tam moze i ma to sens w jakis marginalnych konstrukcjach wysoce wyspecjalizowanych z bardzo mala tolerancja wagowa przynety. Typu mamy 5 wedek na lodce na sandacze :)

Kolejny mit najczulszej wedki. Co jeszcze chcemy czuc wiecej? Moim rx8+ drop shotem 12 lbs na rezonansie od Romka z zylka na kreciolku czulem jak 20 cm okon przestawia sobie calowego swistera w paszczece :) Jak rypla troc jeziorowa 70 cm to szkoda gadac :)

#1737 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4429 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 05 sierpień 2024 - 20:23

Dasz cięższe, w dolnym zakresie będzie pracować. W górnym będzie już za dużo, czyli go nie będzie. Skałek ma rację co do wyboru pracy blanku. Wymuszanie to psucie.

#1738 OFFLINE   Mekamil

Mekamil

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2981 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Kamil

Napisano 05 sierpień 2024 - 20:36

Ja nie wyobrażam sobie takich przypadków, w których przeciążenie blanku spacingiem byłoby poparte jakimś sensownym argumentem. Może kiedyś, jak były tylko trzy firmy sprzedające blanki i każda miała po parę serii i mało modeli do wyboru to jeszcze jakoś dało się łyknąć argument, że chce się coś innego, czego nie ma żadna firma. Teraz wybór jest taki, że naprawdę nie ma co się wygłupiać.



#1739 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4429 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 06 sierpień 2024 - 07:26

Co kto lubi. Masz jakiś blank/kij a nie chcesz mieć kolejnego to kombinujesz.
Dawniej nie tylko blankow było mało ale i przelotek był wybór taki jaki był.

#1740 OFFLINE   skalek-77

skalek-77

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2309 postów
  • Imię:Rafał

Napisano 06 sierpień 2024 - 10:19

Kiedyś był taki trend, prezentowany także przez niektórych użytkowników jerkbaita, żeby ciężkością setu i zagęszczeniem przelotek na szczycie niejako wymuszać zmianę pracy blanku. Ale wg mnie też to jest bardziej błąd w sztuce niż dobre rozwiązanie.

No dokładnie tak jest. To jest podstawowy błąd w sztuce.







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: tech, tech-rb, spacing, przelotki

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych