SPACING (ROZMIESZCZENIE I DOBÓR PRZELOTEK)
#61 OFFLINE
Napisano 25 luty 2007 - 23:51
Jak dasz 7 dwustopkowych, masz 14 omotek, nie liczac wagi samych przelotek... Gumo, powiem tak, to nie jest kij na Ebro, tylko na nasze biedne rzeki
#62 OFFLINE
Napisano 26 luty 2007 - 00:01
Na Ebro to on jest o 30cm za dlugi, w razie co czlek by padl, w kazdym razie ja na pewno...
Zwracam tylko uwage, ze jak pojedziesz kiedy zima na taka np. Drwece, ktora jest osiagalna po 3 godz jazdy z W-wy w zimie to moze byc klopot.
Jakbym takiego kija nie mial to bym nie pisal, ze to niemozliwe. Moj kij ma 20LBS i blank bedzie wazyl tyle samo bo grafit podstawowy...
Zupelnie swobodnie mozna ladowac caly dzien, czyli topornie nie jest...
Gumo
#63 OFFLINE
Napisano 28 luty 2007 - 20:56
#64 OFFLINE
Napisano 28 luty 2007 - 21:11
#65 OFFLINE
Napisano 01 marzec 2007 - 06:24
#66 OFFLINE
Napisano 01 marzec 2007 - 15:24
Troche porzucałem. L8 alconite wydaje sie ciezsze od LV7 hardloy, ale zostane przy nich. Pierwsza w kolejnosci od F8 bede musiał odsunąc na 13cm bo roznica w wysokosci L8 i F8 spora.
Póją też tylko dwie przelotki dwustopkowe, SV30 i SV20. Dlaczego: jak zawinalem komplet na tasme papierowa, i to niezbyt solidnie, okazalo sie ze moge na tym wygiac kij naprawde bardzo mocno, az do rekojesci. No to skoro tasma papierowa wytrzymuje takie silne przygiecie blanku, to i przelotki jednostopkowe powinny wystarczyc [ lepiej podeprzec blank wieksza iloscia lzejszych przelotek niz pakowac pancerne dwustopkowe ale w mniejszej ilosci - tak kombinuje] Mimo wszytsko zostawie druga dwustopkowa SV20 bo wypada za łączem, i omotki na tej przelotce wzmocnia mi akurat gniazdo łączenia szczytówki.
Na dzisiaj zatem kijek zamierzm uzbroic tak:
SV30-SV20-LV16-LV10-Y8L-L8-L8-L8-L8-F8
(29,5)(24,0)(19,0)(17,0)(16,0)(15,0)(14,5)(14,0)(13,0)
dolnik 34,0cm z gałką EWBC-21, uchwyt DPS-20,
Od biedy nawet w 9 przelotek szło by uzbroic (jeda L8 mniej) , uciekajac troche szybciej od szczytowki, ale efekt rzutowo był na blanku niezauwazalny, a kąty przy wygięciu jednak gorsze niz dla 10.
Wydaje mi sie ze fajny kijek wyjdzie
Alternatywne rozwiazania i konstruktywna krytyka beda jednak mile widziane mzoe ktos ma ciekawszy pomysł
Pozdrawiam
#67 OFFLINE
Napisano 01 marzec 2007 - 15:33
Do tego ten kij jest skonstruowany, zeby cos takiego wytrzymal. Pytanie, czy wytrzymaja to te przelotki L a przede wszystkim omotka z lakierem.
Ale to juz wyjdzie dopiero jak ten lakier wyschnie, na samych prowizorycznych plastrach raczej nie da rady tyle podniesc...
Gumo
#68 OFFLINE
Napisano 01 marzec 2007 - 15:38
Poza tym, przy takim podnoszeniu, kij wygina sie w ten sposob ze przelotki na szczytowce juz prawie nie pracuja, widac ze pod narastajacym ciezarem punkt obciazenia przesuwa sie ku srodkowi i dolowi blanku - i tutaj sa male odleglosci pomiedzy przelotkami, zeby te sily rozproszyc. Reasumujac, ja sie bardzie o blank obawiam niz o przelotki.
ps. w dosyc krytycznym miescu wypada Y8L biorac to pod uwage, a ta wygląda na bardzo solidną przelotkę, chociaz małą. Wydaje mi sie solidniejsza o LV8.
#69 OFFLINE
Napisano 28 czerwiec 2007 - 11:42
Jestem nowy na forum, ale widzę że ciekawe tematy poryszacie.
Znalazłem już kilka praktycznych wskazówek dla siebie.
Ale do rzeczy!
Mam blank St. Croix 2C106MLMF2 seria Wild River 10'6 dł, 4-14 mw., moc 8-14lb., akcja m-fast.
Fabrycznie uzbrojony był pod multika, ale obdarłem go ze wszystkiego i zamierzam uzbroić do spinningu.
Teraz właściwa prośba o radę w doborze i rozmieszczeniu przelotek.
Narazie zrobiłem rękojeść: rear grip 11,5, uchwyt Fuji DPS M18B, fore grip 3 - razem ok. 18-19.
Teraz przyszła kolej na przelotki - narazie myślę o N.C. w postaci:
30,16,10,8L(BYAG),7,6,6,6,6,6(BLAG)+ szczytowa 6(BFAT)- wszystkie FUJI Alkonite
Jak myślicie czy taki układ byłby odpowiedni dla takiego blanku?
Zastanawiam się jeszcze nad dołożeniem 6 na szczytówce, ale niewiem czy nie będzie za wolny.
Co o tym sądzicie???
Proszę o uwagi
#70 OFFLINE
Napisano 28 czerwiec 2007 - 13:05
witaj na forum, może szkoda że nie zdecydowałeś się przy okazji swojego zapytania odgrzać tematu miesiąca o spacingu - ale niech tam
Patrząc na Twoją poropozycję przelotek nasuwa mi się pytanie nastepujace: jakiego kołowrotka będziesz uzywał do tego kija? Jeśli nie będzie to kołowrotek wielkościowo przekraczający 2500, to myślę że mógłbyć zacząć od przelotki 25 Y
Zależy to też od tego jak ortodoksyjnie chcesz podejśc do zbrojenia w tzw. NC. Np jeżeli chcesz się trzymać wariantu n.c. zaproponowanego przez Toma Kirkmana, w którym oś szpuli kołowrotka wyznacza wielkośc i układ przelotek, to przy tej długości kija wędka będzie wyglądała dosyć dziwnie.
Kwestia długości stożka powinna też zależeć - tak mi się wydaje przynajmniej - od ugięcia blanku, od tego jak blank pracuje podaczas wyrzutu, mówiąc krótko nie ma chyba sensu kończyć stożka zbyt daleko na blanku głęboko pracującym podczas wyrzutu, tutaj można zrobić stożek krótszy, i odwrotnie, na blanku sztywniejszym można spobie pozwolić na stożek dłuższy.
Proponowałbym żebyś na blanku wykonał prototyp, np. dla 3 różnych stożków, a potem obrzucał to z docelowym kołowrotkiem na jakieś przestrzeni, dopcelowymi przynetami. Spostrzeżenia można zapisać w jakimś notesie. Pomocny może być też kolega, który stanie z boku i będzie obserwował jak przebiega linka pomiędzy przelotkami podczas wyrzutu (stąd dobre są kolorowe zyłki i plecionki). Podczas zwijania cięzarka, warto rónież prześledzić czy żyłka nie chlasta o blank pomiędzy pierwszą przlotką a młynkiemv (może tak być jeśli pierwsza przelotka jest zbyt niska lub zbyt daleko odstawiona)
Pozdrawiam
#71 OFFLINE
Napisano 28 czerwiec 2007 - 13:33
Dzieki za zainteresowanie.
Do tego kija mam zamiar używać kołowrotka 3500.
Blank ma głębokie ugięcie coś w rodzaju 3/5 - jak dla mnie bardzo przyjemny.
Przybliż mi jeśli możesz o jakich 3 stożkach myślisz i jaki wariant n.c. zaproponował Tom Kirkman?
Jestem trochę świerzy w temacie.
Jak do tej pory uzbroiłem 3 kije, ale głównie na wyczucie.
Mnie się nimi dobrze łowi.
Chciałbym jednak poznać inne punkty widzenia i propozycje.
Pozdrawiam
Darc
#72 OFFLINE
Napisano 28 czerwiec 2007 - 13:51
poniżej masz link do jednego z artykułów Toma który jest w necie za free:
http://www.rodbuildi...y/newguide.html
jeżeli jesteś z Wawy to możemy się umówić na jakieś próby polowe chociaz mysle ze przy takim młynku i przy takim blanku zestaw przelotek zaproponowany przez Ciebie będzie akurat
#73 OFFLINE
Napisano 28 czerwiec 2007 - 14:34
Przeczytałem artykuł. Ok. mniej więcej też tak to widzę.
Ale nadal nurtują mnie twoje 3 stożki - co miałeś na myśli?
Ponadto, nadal pozostaje kwestia dodatkowej 6 na szczytówce?!
Dodać czy nie???
Kolejna sprawa, to nadal niebardzo wiem jak wyznaczyć prawidłowo odległości przelotek znajdujących się poza stożkiem - na szczytówce???
Wiem że to kwestia umowna i trzeba dostosować do charakterystyki blanku i wziąć kąty żyłki pod uwagę.
Ale muszę mieć jakiś punkt wyjścia!!!
A propos kontów żyłki - jakie powinny być prawidłowe???
Czy jest to w jakiś sposób zdefiniowane?
Dużo pytań - może oczywistych ale może się dowiem czegoś ciekawego?!
Pozdrawiam
Darc
#74 OFFLINE
Napisano 28 czerwiec 2007 - 14:58
to są wszystko bardzo dobre i ciekawe pytania. Problem polega na tym, że dosyć łatwo i szybko można odpowiedzieć na nie biorąc do ręki blank i przelotki - tam po prostu od razu widać o co chodzi. Żeby to wyrazić, opisać przy pomocy słów, to już się robi mały esej daltego zaproponowałem spotkanie
Zapewniam Ciebie że jeśli uzbroisz swój kij w sposób zaproponowany w artykule Toma to nie będzie on przypominał żadnego kija spinningowego jaki do tej pory widziałeś prędzej kij muchowy. Po prostu bardzo dużo najmniejszych przlotek wyląduje głęboko na blanku. Pytanie czy to jest rzeczywiscie optymalne Metoda opisana przez Toma natomiast bardzo dobrze sprawdza się przy zbrojeniu spinningów w amerykańskich długościach: 6'6 czy 7'0 czyli w okolicach 2 metrów długości.
Mówiąc o 3 stożkach miałem na myśli stożki zbudowane na różnej ilosci przelotek, np. na 4, 5 i 6 przelotkach, przykładowo stożek który zaproponowałeś zbudowany będzie na 4 przelotkach: 30,16,10,8. W sposobie zaproponowanym przez Toma w artykule z reguły stozek jest krotszy, wychodzi na 3 przelotkach, ale można też nie skorzystać z metody zaproponowanej przez Toma i oderwać się od osi wyznaczanych przez oś kołowrotka i blanku i zbudowac stożek arbitralnie, dłuższy, na 5 przelotkach.
I takie 3 konfiguracje sprawdzić rzutowo, obciązeniowo podczas testu na prototypie kija - bo przecież układ przelotek, odległości pomiędzy nimi, powinny nie tylko tworzyć idealny stożek, ale również dobrze rozkładać siły przy wygiętym blanku -itp. Tak że teorie są przydatne, ale trzeba je weryfikować w praktyce
Pozdrawiam
#75 OFFLINE
Napisano 28 czerwiec 2007 - 19:56
Szkoda takiej miłej castingówki . Może jest nieco demode , ale zawsze oryginalna i niezawodna . Mam taką , tyle że trzyćwierciową . Sama radość grzmocić z niej boleniówką za horyzont.
Nie uśmierciłbym jej za nic..
Ale jeśli już post mortem , trudno .
Moim subiektywnym zdaniem nieżle wyglądałby na niej , przy Fuji N.C. pozostajac , taki zestaw ; 25 , 20 , 16 , 10 , 8 , 7 , 7 , 6 , 6 , 6 , 6 . Czyli 11 FSAL..
Na średnicę szpulki machnąłbym ręką , przy głębiej gnącym się blanku zasady też folgują .
I lepiej monofile będą latać ..
#76 OFFLINE
Napisano 28 czerwiec 2007 - 21:55
długi stożek wyjdzie z tego - na takim miękkim kiju? Nie żebym popadał w jakąś jałową negacje - tak z ciekawości pytam
#77 OFFLINE
Napisano 29 czerwiec 2007 - 07:09
Wyjaśniając - kij obdarłem bo nie mogłem ściągnąć samego blanku.
Jeśli chodzi o stożek, który zaproponowałem, to w założeniach ma być oparty na 3 przelotkach 30,16,10, a reszta już normalnie.
8L dałem po to aby wyszło sensowne przejście z BYAG na BLAG.
Z moich wyliczeń wynika, że oś kołowrotka powinna przeciąć się z osią kija pomiędzy 10 a 8L - czyli stożek kończy się na 10.
Jak narazie są to wyliczenia, trzeba sprawdzić to doświadczalnie. Niestety narazie nie mam czasu.\
Friko - Kirkman napisał, że pierwsza przelotka od kołowrotka powinna być odległą o 17-23 - mi zawsze wychodzi więcej.
Tak małej odległości jeszcze nie sprawdzałem, ale wydaje mi się że spirala byłaby zbyt szybko wygaszana ze szkodą oczywiście dla długości rzutu.
Pozdrawiam
D'arc
#78 OFFLINE
Napisano 29 czerwiec 2007 - 08:34
Friko - Kirkman napisał, że pierwsza przelotka od kołowrotka powinna być odległą o 17-23 - mi zawsze wychodzi więcej.
Tak małej odległości jeszcze nie sprawdzałem, ale wydaje mi się że spirala byłaby zbyt szybko wygaszana ze szkodą oczywiście dla długości rzutu.
Pozdrawiam
D'arc
Ja sprawdzałem, w ostatnim kijku, z tym ze to jest 6'6 zrobiłem konstrukcje twardo trzymajac sie załozen new concep primer.Pierwsza przelotka 25 Y wypadała mi coś ok 20 od krawędzi szpuli (młynek 2500), albo i mniej nawet - muszę sprawdzić dokładnie na kiju bo juz nie pamiętam. Zastanawiałem się nawet czy nie dać 30 Y ze względu na bliską odległośc, ale zrobiłem test rzutowy z jednym układem i drugim - i nie było żadnej róznicy. warto przymocować minimalny ciężarek do końca linki, i powoli kręcić kołowrotkiem obserwując jak linka układa się w pierścieniu pierwszej przelotki - czy nie bije o nią za mocno (jeśli przelotka jets zbyt niska), czy nie jedzi po pierscieniu pod zbyt wielkim kątem (jesli pierscien ma zbyt małą srednice w stosunku do srednicy szpuli kołowrotka).
Jeżeli chodzi o długośc rzutu w N.C. to mam pewien problem zwiazany z róznicami pomiędzy oficjalną teorią a swoją praktyką. Oficjalna teoria jest taka, że chodzi właśnie o to żeby spirala była jak najszybciej wygaszana, a dalej linka przenbiegała już po prostej pomiędzy małymi przelotkami. ma to wpływać pozytywnie na odległości rzutowe. Moje skromne doświadczenia jak na razie nie pozwoliły mi potwierdzić tej teorii, wydaje mi się raczej iż czym wiecej małych przlotek tym rzut... krótszy. Tak że obecnie patrze na N.C. jako pewien kompromis - pomiędzy czułością kija, która wymaga jak najmniejszego obciązenia blanku (a więc małych, lekkich przlotek i najlepiej jak najmniej) a zasięgiem rzutowym - który jak mi się wydaje jest odwrotnie proporcjonalny do tarcia (czyli najlepiej zeby przlotek było jak najmniej, żeby były jak najbardziej sliskie i jak największe). Ta ostatnią obserwację w pewien sposób potwierdza konstrukcja kijów do zawodów rzutowych, o czym pisał jeden z naszych Użytkowników, gdzie na kiju długisci 3,6m jest zaledwie kilka przelotek.
Pozdrawiam
#79 OFFLINE
Napisano 29 czerwiec 2007 - 16:58
No i dłuższy stozek , czy tez łuk , ułatwia spacing'owe manipulacje . I przy tej długości kija może być przyjemniejszy dla oka .
Do poniedziałku..
Hobby wzięło mnie za twarz ..
#80 OFFLINE
Napisano 30 czerwiec 2007 - 08:17
Skoro hobby wzięło Cię za twarz to pewnie coś przez weekend powstanie
Pozdrawiam
Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: tech, tech-rb, spacing, przelotki
TECH
Hand made →
Rodbuilding (budowa wędek) →
Przelotki węglowe Daiwa AGS?Napisany przez Mekamil , 12 wrz 2023 |
|
|
||
TECH
Hand made →
Rodbuilding (budowa wędek) →
Modyfikacja wędki dwuskładowej na sześcioskładową.Napisany przez OskarEL , 07 sty 2023 |
|
|
||
TECH
Hand made →
Rodbuilding (budowa wędek) →
Rodbuilding a prawoNapisany przez Wojtek Zwolski , 16 gru 2022 |
|
|
||
TECH
Hand made →
Rodbuilding (budowa wędek) →
Przeróbka spinningu na castingNapisany przez zayl990 , 03 lut 2012 |
|
|
||
TECH
Hand made →
Rodbuilding (budowa wędek) →
Przelotka szczytowa o wiekszej średnicyNapisany przez Bolesław , 12 lis 2021 tech-rb, przelotki |
|
|
Użytkownicy przeglądający ten temat: 2
0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych