Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Okoniówka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1601 odpowiedzi w tym temacie

#281 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5317 postów
  • LokalizacjaWałbrzych/Wrocław
  • Imię:Kamil

Napisano 16 lipiec 2013 - 16:43

Najlepiej używać pały do 80g, betoniary 6000, linki 50lb i wyciągnąć rybę szybciej niż zdąży zaczaić co się z nią dzieje.

Wydaje mi się, że hamerykańce łowiący muskie i próbujący suszyć im łuski podczas szybkiego holu, na brak wrażeń nie narzekają.

 

A jakie ryby rześkie po takim sprincie. W przeciwieństwie do "kapci" po maratonie na UL....


  • Dagon lubi to

#282 OFFLINE   Dagon

Dagon

    :P

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3079 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 16 lipiec 2013 - 16:45

... Może trzeba otworzyć szerzej oczy, a nie od razu wysnuwać wnioski, że ktoś łowi nie etycznie. Najlepiej używać pały do 80g, betoniary 6000, linki 50lb i wyciągnąć rybę szybciej niż zdąży zaczaić co się z nią dzieje.

Umyślnie przejaskrawione porady w stylu betoniara i lina holownicza, nie zmienią faktu, że na szczupaka zestaw okoniowy to raczej oczy szeroko zamknięte.

Oczywiście da się, można, ale czy trzeba?



#283 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4912 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 16 lipiec 2013 - 20:17

Wyścigowe ogiery ze stajni "polskiej szkoły spinningu " są jak zwykle niedoścignione . Iiii haaa .. :)


  • pitt lubi to

#284 OFFLINE   Dienekes

Dienekes

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2272 postów
  • LokalizacjaSyreni Gród/ Jadwisin
  • Imię:Radosław

Napisano 16 lipiec 2013 - 20:30

Tego 25-cioletniego betonu doświadczenia i wiedzy nie skruszy, ani "pała do 80 g" (cokolwiek to "g" znaczy :rolleyes: ), ani okoniowy UL.



#285 OFFLINE   dragofox

dragofox

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 66 postów
  • LokalizacjaKrasnobród
  • Imię:rom
  • Nazwisko:gra

Napisano 17 lipiec 2013 - 06:27

Skoro zasługuję na takie potępienie, mam trochę wolnego czasu z ochotą powędkuję nad Waszymi wspaniałymi wodami, gdzie szczupaki ochoczo zażerają Slidery, swimbaity, woblery itp. Proszę o jakieś konkretne namiary, może jakiś wspólny wypad na ryby, wymiana doświadczeń wędkarskich, może skruszeje ten 25-letni beton. Nigdy nie jest za późno na naukę. Warto czerpać wiedzę od znawców tematu, przy najlepszych  człowiek szybciej się uczy.


Użytkownik dragofox edytował ten post 17 lipiec 2013 - 06:56


#286 OFFLINE   dragofox

dragofox

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 66 postów
  • LokalizacjaKrasnobród
  • Imię:rom
  • Nazwisko:gra

Napisano 17 lipiec 2013 - 07:12

Troszkę odbiegliśmy od głównego tematu, którym jest "okoniówka".

 

Fachowcy pomóżcie ramik-owi w tej kwestii.

 

Mi się już dostało, ale dwie może nie wyszukane propozycje podałem.



#287 OFFLINE   thymalus

thymalus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 720 postów
  • LokalizacjaWałcz

Napisano 17 lipiec 2013 - 07:44

Dragofox nie obruszaj się tylko zrozum. C&R nie polega wyłącznie na wypuszczeniu ryby. Jest to zbiór działań zmierzający do wypuszczenia jej w jak najlepszej kondycji. Stąd sprzęt używany do łowienia powinien pozwolić na sprawny i szybki hol. Może haki bezzadziorowe umożliwiające szybki odpięcie ryby jeszcze w wodzie. Odpowiednia siatka od podbieraka nie zdzierająca jak tarka śluzu z ryby. Mata na której kładziemy rybę itd itp. Oczywiście wszystkiego przewidzieć się nie da i przy łowieniu okoni walnie duży szczupak, a przy "boleniowaniu" czy "sandaczowaniu" sum. To jest jednak przypadek. Natomiast celowe nastawianie się na połów ryby sprzętem, który zmusza do długotrwałych holi mija się z celem. Wypuszczasz rybę zajechaną, która może nie przeżyć. Jeśli zaś nie można inaczej... może warto po prostu sobie odpuścić?

 

Aby nie obyło całkowicie OT. Co do okoniówki to jestem chyba dewiantem bo po pierwsze nie lubię wklejanek, a po drugie nie lubię bocznego troka. Żeby zaś było tanio i dobrze może warto pomyśleć nad jakimś szklanym blankiem (kilkadziesiąt złotych) uzbrojonym w wersji bardzo ekonomicznej. Przy dobrych wiatrach, pomocy kolegów w dwóch stówkach można się będzie zmieścić. 



#288 OFFLINE   dragofox

dragofox

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 66 postów
  • LokalizacjaKrasnobród
  • Imię:rom
  • Nazwisko:gra

Napisano 17 lipiec 2013 - 09:09

Dragofox nie obruszaj się tylko zrozum. C&R nie polega wyłącznie na wypuszczeniu ryby. Jest to zbiór działań zmierzający do wypuszczenia jej w jak najlepszej kondycji. Stąd sprzęt używany do łowienia powinien pozwolić na sprawny i szybki hol. Może haki bezzadziorowe umożliwiające szybki odpięcie ryby jeszcze w wodzie. Odpowiednia siatka od podbieraka nie zdzierająca jak tarka śluzu z ryby. Mata na której kładziemy rybę itd itp. Oczywiście wszystkiego przewidzieć się nie da i przy łowieniu okoni walnie duży szczupak, a przy "boleniowaniu" czy "sandaczowaniu" sum. To jest jednak przypadek. Natomiast celowe nastawianie się na połów ryby sprzętem, który zmusza do długotrwałych holi mija się z celem. Wypuszczasz rybę zajechaną, która może nie przeżyć. Jeśli zaś nie można inaczej... może warto po prostu sobie odpuścić?

 

W mojej najbliższej okolicy mamy 4 małe zbiorniki (w tym jeden już prawie martwy po niedawnej przydusze) i jeden wysychający ciurek, ryb drapieżnych u nas nie za wiele, trudno realizować swoją pasję, to z tego co czytam w Waszych postach, wypada pojechać mi nad wodę usiąść na tyłku i podziwiać śpiew ptaszków. Może trzeba przeczytać moje wcześniejsze posty w tym temacie ze zrozumieniem. Krytyka przychodzi łatwo tym bardziej na odległość.

 

Znowu odbiegłem od tematu.


Użytkownik dragofox edytował ten post 17 lipiec 2013 - 09:36


#289 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5317 postów
  • LokalizacjaWałbrzych/Wrocław
  • Imię:Kamil

Napisano 17 lipiec 2013 - 09:38

 z ochotą powędkuję nad Waszymi wspaniałymi wodami, gdzie szczupaki ochoczo zażerają Slidery, swimbaity, woblery itp. Proszę o jakieś konkretne namiary, może jakiś wspólny wypad na ryby,

Z takim....bagażem doświadczeń...to chyba szkoda ryb...A jak myślisz, że każdy ma eldorado pod domem. Cóż. Ja nie mam. Kilkadziesiąt kilometrów w jedną stronę to minimum. Dupkę sadzam za kółkiem, waha do baku i jazda. Pewnie jakbym odpuścił, to rokrocznie dobra Szwecja all inclusive by wyszła. Ale co zrobić, skoro to silniejsze ode mnie..



#290 OFFLINE   dragofox

dragofox

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 66 postów
  • LokalizacjaKrasnobród
  • Imię:rom
  • Nazwisko:gra

Napisano 17 lipiec 2013 - 10:04

Z takim....bagażem doświadczeń...to chyba szkoda ryb...A jak myślisz, że każdy ma eldorado pod domem. Cóż. Ja nie mam. Kilkadziesiąt kilometrów w jedną stronę to minimum. Dupkę sadzam za kółkiem, waha do baku i jazda. Pewnie jakbym odpuścił, to rokrocznie dobra Szwecja all inclusive by wyszła. Ale co zrobić, skoro to silniejsze ode mnie..

 

Następny cięty. Na co dzień wędkuję koło swojego miejsca zamieszkania, ale to nie znaczy, że dalej nie wyjeżdżam na ryby.

Ku...wa pisałem, że na wklejankę łowię tylko na  jednym konkretnym akwenie. Szczupaki nie padają, nikomu krzywda się nie dzieje.

Jakbym ja liczył kasę za wachę to może wyszło by 3 Szwecje all inclusive.

 

Zajmij się tematem.



#291 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5317 postów
  • LokalizacjaWałbrzych/Wrocław
  • Imię:Kamil

Napisano 17 lipiec 2013 - 10:37

Zajmij się tematem.

 

 

A proszę Cię bardzo. Okoniówka, a więc jak sama nazwa mówi, kijek przeznaczony do łowienia okoni(pomijając przyłowy), to dla mnie kijek krótki, nawet do łowienia z brzegu. Pozwala pracować samym nadgarstkiem i precyzyjnie prowadzić niewielki wabik przeznaczony dla okoni(nie szczupaków ;) ). Osobiście bawię się Mikrosem World Champion- tym nowszym, czarnym, od Kongera. Kijek czuły, baaaardzo delikatny, pozwala łowić też takie ryby jak wszelki białoryb, dający się skusić na paprocham jiga, czy inne mini wynalazki. Z przyłowem, sobie poradzi, w granicach rozsądku oczywiście. Tym szczupaczym również, mój największy szczupaczek złowiony tym kijem miał coś 60+. Zabawa była niezła, ale chyba dla mnie większa, bo rybka musiała się nieźle nahasać, nim wreszcie dała się objąć za kark. Z innych, równie budżetowo-chrustowych(jak to się brzydko mawia) propozycji wymieniłbym też Lexus Sapphire, czy Feeling'a od Mikado. Robinson ma ciekawego "Percha", ale seria Diaflex to już chyba nieco wyższy koszt. Rodbuilding- to już tylko kwestie fantazji i ilości zer na koncie.. ;)

 

Aha. Nie polecam tego, ani innego, podobnego wędziska do celowego łowienia szczupaków, nawet występujących tylko w jednym, konkretnym bajorku.

 

Pozdrówka

Kamil


  • Zwierzu i dragofox lubią to

#292 OFFLINE   dragofox

dragofox

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 66 postów
  • LokalizacjaKrasnobród
  • Imię:rom
  • Nazwisko:gra

Napisano 17 lipiec 2013 - 11:08

??? :blink: ................... :)


Użytkownik dragofox edytował ten post 17 lipiec 2013 - 11:47


#293 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5317 postów
  • LokalizacjaWałbrzych/Wrocław
  • Imię:Kamil

Napisano 17 lipiec 2013 - 12:03

Mam tego Robinsona Percha DiaFlex-a do sprzedania 2-12g 2,50m od ręki jak jest ktoś chętny.

Nic tylko brać. Z troski ofc... ;)  Niejedno szczupacze istnienie ocalicie :lol: :D :P


  • pitt, Dienekes i Zwierzu lubią to

#294 OFFLINE   mdziam_78

mdziam_78

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1713 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Marcin

Napisano 20 lipiec 2013 - 21:03

Hmm, tak spust na te męczarnie niezwykłe szczupaków na lekkim sprzęcie przyłowionych, a tym czasem kilkukrotnie widziałem jak sztuki koło 60cm i większe bez pierdnięcia na Lexus Saphire do 12g w kilka sekund wyjeżdżały.
Chyba że Kolega metrówy na UL podchodzi, to faktycznie... fe nieładnie.

#295 OFFLINE   wicher_dziki_koń

wicher_dziki_koń

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 676 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Mateusz

Napisano 20 lipiec 2013 - 21:20

A co to jest wyciągnąć szczupaka na takiego Sapphire jeśli ma do tych 60 cm? Jeżeli tylko jest stalka i żyłka 0.14, 0.16 to 2 lub 3 minuty holu a ryba w pełni sprawna wraca do wody. Oczywiście nie powinno być to celowe i lepiej mieć zapas mocy ale to że nastawiamy się na małe rybki nie znaczy że coś większego nie przywali. Łowią ludzie za mocnymi zestawami i wyrywają rybą szczęki przy zacinaniu ale o tym nikt nie pisze.
  • Matiz992 i Gibi lubią to

#296 OFFLINE   cabage

cabage

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1518 postów
  • LokalizacjaOpole
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Tohatsu/Mercury/Lowrance/MG/Ram Mounts

Napisano 30 wrzesień 2013 - 14:02

Witam. Łowił ktoś może Robinsonem Cortez perch Jig 1,5-12 CW 2,7m ? Może ma już ktoś jakieś doświadczenie z tym kijiem i ewentualnie w podobnym przedziale cenowym może coś doradzić :).



#297 OFFLINE   rapa10

rapa10

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 547 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 08 październik 2013 - 16:31

Witam,mam pytanie w imieniu kolegi jaki byście polecili kij na okonia długość 2.90-3.00 i c.w.10-12g,chodzi o kij seryjny i z pracowni nie musi być uzbrojony najdrożej,rękojeść pianka,cena 400 zł.



#298 OFFLINE   rej

rej

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 217 postów

Napisano 11 październik 2013 - 18:35

Ja bym polecił Mikado Lexus Sapphire 240cm np.do 10g-dla mnie jest to rewelacyjna wklejka z mocnym dołem-spokojnie można łowić na żylkę i przede wszystkim tania.Nie boi się większych przyłowów w postaci szczupłego



#299 OFFLINE   cabage

cabage

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1518 postów
  • LokalizacjaOpole
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Tohatsu/Mercury/Lowrance/MG/Ram Mounts

Napisano 13 październik 2013 - 20:13

A mi chodzi o coś trochę cięższego - mocniejszego na rzekę. Delikatne a zarazem ciut mocniejsze tam gdzie trzeba na kopyto "3" zalożyć główkę 17,5-20g . wędka na którą łowię teraz  ROBINSON CORTEZ PIKE JIG  2,7m 8-30g. Na okonie kij za twardy niestety. na suchow sklepie ciężko coś stwierdzić a kogoś o podobnym kiju w kolegach wędkarzach nie posiadam, więc wybawcy pomóżcie początkującemu koledze po kiju. Bo już od czytania postów na forum Jb i innych boli mnie głowa  :)  :angry:  :ph34r:



#300 OFFLINE   Matiz992

Matiz992

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 547 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Mateusz
  • Nazwisko:J. bo RODO

Napisano 13 październik 2013 - 20:41

Wklejki z serii Dragon Millenium są dosyć ciekawe i niezbyt drogie. Może dobrym wyjściem jest Millenium Perch, cw 4-18 a i niewielkie przeciążenie krzywdy mu nie zrobi.