Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Ratujmy polskie łosie!


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
664 odpowiedzi w tym temacie

#121 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 02 listopad 2017 - 16:50

Do stanu absolutu jeśli chodzi o stan fauny i flory moglibyśmy dążyć jeśliby ludzi było tyle co wieki temu a i tak mimo szerokiej urbanizacji terenów zielonych przyroda długo się broniła zanim została zredukowana do obecnego stanu. 

 

Porównywanie stanu zalesienia i warunków dla zwierzyny w Polsce do sytuacji w krajach skandynawskich to w mojej ocenie po prostu manipulacja i to dość prymitywna, sorry...jedni chcieliby jak mniemam jak najlepszego komfortu dla zwierzyny kosztem ludzi a drudzy uważają, że ludzie są właścicielami terenów na, których zamieszkują wraz z całym ich dobytkiem, kwestia żeby jakoś logicznie to wypośrodkować, pewnie się nie da tak, żeby każdy był zadowolony.

 

Jeśli chodzi o wypadki z udziałem zwierząt to mam raczej liberalne podejście, każdy wsiadając za kółko jest odpowiedzialny za siebie i faktycznie gdyby zwierzęta nie wybiegały na asfalt wypadków z ich udziałem by nie było, ale to nie powód żeby stricte przez to eliminować zwierzęta, równie dobrze można wprowadzić ograniczenia prędkości w strefach zagrożonych wybieganiem zwierzyny, generalnie większości wypadków z udziałem zwierząt można by uniknąć gdyby wszyscy przejeżdżając przez lasy mieli wzmożoną ostrożność i niższą prędkość, sam niejednokrotnie dawałem po hamulcach przed jakimś zwierzakiem i żadnego jeszcze nie stuknąłem oprócz zająca ostatnio i to właśnie wtedy, gdy szybko jechałem w nie dość sprzyjającym terenie.


  • Panek lubi to

#122 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15611 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 02 listopad 2017 - 16:53

Mały przykład właściwej ingerencji człowieka. Budujący. Tylko szkoda że u nas takich przykładów pewnie ze świecą szukać.

 

https://www.facebook...60860750908819/



#123 OFFLINE   Raffaello

Raffaello

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1263 postów
  • LokalizacjaNad Drzewiczką.
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:Pakuła

Napisano 02 listopad 2017 - 16:54

Myślicie że myśliwym tak zależy żeby strzelać do łosi?puki jest zakaz odstrzału za szkody wyrządzone przez nie  płaci Skarb Państwa(czyli my wszyscy) odszkodowania za bobry zresztą też,za zwierzynę łowną czyli jelenie,dziki,sarny płacą koła łowieckie i nie są to małe kwoty,to nie jest tak jak Wy myślicie pójdę strzelę mięso opierdzielę! 1Kg sarny kosztuje 17zł ,dzik 3zł za kg i jeśli myśliwy chce wziąć upolowaną zwierzynę musi za nią zapłacić jeśli nie oddaje na skup i pieniążki idą dla koła by móc rolnikowi zapłacić za szkody!

Ale jak zwykle na JB są szpecę od wszystkiego!gówno wiecie a bzdury piszecie!



#124 OFFLINE   uvex

uvex

    Forumowicz

  • PATRON
  • PipPip
  • 285 postów
  • LokalizacjaSkarżycho
  • Imię:Robert

Napisano 02 listopad 2017 - 16:58

Jak widzę, zachodzi pewne przekłamanie pojęć. Przynajmniej w niektórych wypowiedziach dostrzegam takowe ;)

 

Rozróżnić należy obszary chronione takie jak:

- Park krajobrazowy

- Park narodowy

- Rezerwat przyrody.

Są jeszcze dalsze, jak np. Pomniki przyrody, obszary Natura 2000 i t.d, ale teraz skupmy się na wyżej wymienionych.

Nie będę tu wnikał w szczegóły dalszego podziału, np na leśny, krajobrazowy, wodny etc, tylko ograniczę się do zasadniczego szczegółu. Otóż jeśli to jest park narodowy, jego granice ustala rozporządzenie Rady Ministrów, natomiast rezerwat powołuje rozporządzeniem właściwy wojewoda, a zakres działań możliwych na jego terenie precyzuje ustawa o ochronie przyrody. Może zanim co poniektórzy zaczną się autorytatywnie wypowiadać, co wolno, a czego nie wolno na terenie np. Parku Narodowego, przeczytać wspomnianą ustawę? Np. art. 15.3 "(...) Minister właściwy do spraw środowiska może zezwolić na odstępstwa od zakazów (...)" Jest w tej ustawie również wymieniony katalog zakazów, czyli czego nie wolno, oraz co wolno i w jakich przypadkach działania należy podjąć. Bez tej wiedzy, przecież dostępnej, lecz wymagającej podjęcia pewnego wysiłku, otóż bez tej wiedzy łatwo się ośmieszyć, gaworząc tyleż zasadniczo, co bezsensownie ;)

 

No i w końcu wyszła moja indolencja. Okazało się, że moje potrzeby zaspakajania wiedzy, potrzebnej do merytorycznej dyskusji są żenująco niewystarczające.

 

Tak więc zwracam honor urażonym moimi półprawdami lub nieprawdami, zwłaszcza kolegę @przemo_w

 

Jednocześnie dziękuję koledze @woblery z Bielska za wielce pouczający i profesjonalnie przygotowany post.

 

Pozdrawiam

 

Robert


Użytkownik uvex edytował ten post 02 listopad 2017 - 17:04


#125 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 02 listopad 2017 - 17:00

Faktycznie, ta inicjacja ma w sobie coś z ludzi pierwotnych. Babranie się w trzewiach zabitego zwierzęcia i malowanie twarzy ku uciesze gawiedzi.

 

https://www.o2.pl/ar...83171210692737a

 

Czyli ten artykuł świadczy o tym, że wszyscy myśliwi spełniają dzikie żądze na podobieństwo Hannibala Lectera?

 

Tak samo to świadczy ogólnie o myśliwych jak mięsiarze pakujący w gumofilce krótkie szczupaczki przed kontrolą PSR o wędkarzach C&R ;)

 

 

 

Edit: Przykład yellowstone z linku kilka postów powyżej tylko potwierdza tezę, że w obecnych warunkach naturze potrzebna jest pomoc i sama do końca sobie nie poradzi o czym był spór na poprzednich stronach.


Użytkownik Tomek88 edytował ten post 02 listopad 2017 - 17:28

  • Panek, Del Toro i coma lubią to

#126 OFFLINE   theslut

theslut

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 194 postów

Napisano 02 listopad 2017 - 17:24

Czyli strzelac do kierowcow?
Jakos nie wierze w ten obrazek, na ktorym krwiozercze lobby mysliwych przebiera brudnymi nozkami w oczekiwaniu na zielone swiatlo do odstrzalu losi...i jakos nie zal mi kilkudziesieciu zjedzonych, mimo ze sam nie zamierzam ani jesc, ani strzelac.
A ten kto zre jakiekolwiek mieso, niech poczyta o fermach drobiu czy innych fabrykach wieprzowiny i wolowiny Ja zre i dlatego nie w glowie mi krytykowanie mysliwych, to sa prawdziwi empatyczni animalsi na miare czasow i mozliwosci, Indianie i buszmeni, uczciwi ludzie po prostu.


Znaczy się małej wiary człowiekiem jesteś. Łoś, jako największa w kraju zwierzyna łowna, dla krwiożerczego lobby myśliwych jest pewnie tym, czym jest sum dla żądnego okazów lobby wędkarskiego. Z tym, że u myśliwych za .uja się nie chce przyjąć no kill. Po prostu ściany w chałpach coraz większe i spokojnie zamiast landszaftu łeb łosia z łopatami na takiej się mieści. Taaa, prawdziwi empatyczni animalsi ...., polowanie na dziczych nęciskach i strzelanie (już nie wnikam z jakiego powodu) do nie rozpoznanego celu. Ponoć kilerzy masowo chcą wstępować do PZŁ, z racji serwowania śmisznych wyroków za ubicie dowolnego człeka na polowaniu. Ja w każdym bądź razie, od przyszłego sezonu na grzyby chyba w pomarańczowej kamizelce będę chadzał i tylko jeszcze muszę obkumać jak te grzyby pozyskiwać ze ściółki bez schylania (a już broń boże jakiegokolwiek chrząknięcia), bo można prędzej przy tym zostać ubitym niż przy kolizji z łosiem.
  • CM Punk i LeoAmator lubią to

#127 OFFLINE   Marcin Rafalski

Marcin Rafalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 749 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 02 listopad 2017 - 17:34

@CM Punk Skąd te dane pytam bez złośliwości  - jestem ciekaw ?

 

@godski  Andrzej - już bodaj Naczelna Rada Łowiecka wkroczyła ;  zawieszono bodaj Zarząd Kola PZŁ etc 

 

Nadto ten przykład z Parkiem Yellowstone  nie halo... Sam park ma prawie 900 km 2 bezludzia a wokół lasów jest też sporo, to trochę inaczej niż w Polsce...


Użytkownik Marcin Rafalski edytował ten post 02 listopad 2017 - 17:47

  • Panek, Tomek88 i coma lubią to

#128 OFFLINE   CM Punk

CM Punk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 689 postów

Napisano 02 listopad 2017 - 17:49

@CM Punk Skąd te dane pytam bez złośliwości  - jestem ciekaw ?

 

@godski  Andrzej - już bodaj Naczelna Rada Łowiecka wkroczyła ;  zawieszono bodaj Zarząd Kola PZŁ etc 

 

Nadto ten przykład z Parkiem Yellowstone  nie halo... Sam park ma prawie 900 km 2 bezludzia a wokół lasów jest też sporo, to trochę inaczej niż w Polsce...

Jakie dane?



#129 OFFLINE   silurus

silurus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 828 postów
  • LokalizacjaJózefosław
  • Imię:Robert

Napisano 02 listopad 2017 - 18:25

 

 

Edit: Przykład yellowstone z linku kilka postów powyżej tylko potwierdza tezę, że w obecnych warunkach naturze potrzebna jest pomoc i sama do końca sobie nie poradzi o czym był spór na poprzednich stronach.

 

Tomek wybacz ale pierniczysz głupoty. Zapewniam Cię, że przyroda, natura, czy jak to zwał sama sobie poradzi. Wystarczyłoby przestrzegać jednej zasady lekarskiej "Primum non nocere". 


  • Piotrek Milupa, godski i CM Punk lubią to

#130 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 02 listopad 2017 - 18:36

Tomek wybacz ale pierniczysz głupoty. Zapewniam Cię, że przyroda, natura, czy jak to zwał sama sobie poradzi. Wystarczyłoby przestrzegać jednej zasady lekarskiej "Primum non nocere". 

 

Użyłem przekazu z filmiku do użycia jako przykład na potwierdzenie odmiennej tezy. No chyba, że uważasz, iż ten filmik to manipulacja i wcale ludzie nie wpuścili tych 14 wilków do parku yellowstone co przyczyniło się łańcuchowi pozytywnych konsekwencji w ekosystemie parku. Albo więc uważasz, że to kłamstwo albo manipulacja więc może to wykaż, ponieważ pisząc komuś po prostu, że pierniczy głupoty nie podając żadnych merytorycznych argumentów po prostu zaniżasz poziom dyskusji w wątku, ja do tego poziomu schodzić nie zamierzam...jeśli masz wiedzę wykaż merytorycznie, chętnie dam się przekonać, a jeśli nie potrafisz albo Ci się nie chce, to bez sensu krytykować, bo nic nie wnosisz :)


  • coma lubi to

#131 OFFLINE   marianosum

marianosum

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 855 postów
  • LokalizacjaStW

Napisano 02 listopad 2017 - 18:53

...

Co to znaczy, że czegoś jest za dużo, albo za mało, co jest szkodnikiem albo nie jest. Te pojęcia wymyślił człowiek i decyduje co mu szkodzi i wchodzi w paradę.


Nie ma szkodników w naturze, każdy organizm pełni swoją określoną funkcję w przyrodzie...



Apropo szkodników w mojej okolicy zameldowało sie juz jak corocznie około 300 kormoranów.
Według powszechnie dostepnych danych ten jeden nieszkodliwy ptaszek potrzebuje zjeść około 50-70dkg ryb.

Licząc po minimum 50dkg x 300szt(kormoranów) = 150kg ryb dziennie.
Te ptaszki beda tu +- 5-mcy tj 150dni x 150kg ryb= 22.5 tony ryb.
To jest szkodnik czy nie??
  • Tomek88 i coma lubią to

#132 OFFLINE   przemo_w

przemo_w

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2265 postów
  • Imię:Przemek

Napisano 02 listopad 2017 - 19:28

Kormorany jak i ryby są mało medialne więc żadna TV się tym nie zajmie i szumu nie narobi....
No chyba że pewien kot zeżre kormorna to wtedy na wszystkich kanałach będą trąbić :-))))))
  • Paweł nizinny i coma lubią to

#133 OFFLINE   R0BERT

R0BERT

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 203 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 02 listopad 2017 - 19:29

 

Mnie wystarczy wycinanie puszczy tłumaczone bezpieczeństwem publicznym. Nie można wymyślić czegoś głupszego.

O innych powodach nie słyszałeś, czy przyswajasz tylko to co pasuje?


  • Janusz Wałaszewski, Raffaello i coma lubią to

#134 ONLINE   Artek

Artek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1965 postów
  • LokalizacjaWielkopolska
  • Imię:Artur

Napisano 02 listopad 2017 - 19:34

Kormorany jak i ryby są mało medialne więc żadna TV się tym nie zajmie i szumu nie narobi....
No chyba że pewien kot zeżre kormorna to wtedy na wszystkich kanałach będą trąbić :-))))))

Mówisz o tym kocie na kaczych łapach? :lol: Wielkie halo będzie jak ten kormoran tego kota ze skóry obedrze.



#135 OFFLINE   Jopek1971

Jopek1971

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 141 postów
  • LokalizacjaTaplary
  • Imię:Kaziuk
  • Nazwisko:Bartoszewicz

Napisano 02 listopad 2017 - 19:35

Apropo szkodników w mojej okolicy zameldowało sie juz jak corocznie około 300 kormoranów.
Według powszechnie dostepnych danych ten jeden nieszkodliwy ptaszek potrzebuje zjeść około 50-70dkg ryb.
Licząc po minimum 50dkg x 300szt(kormoranów) = 150kg ryb dziennie.
Te ptaszki beda tu +- 5-mcy tj 150dni x 150kg ryb= 22.5 tony ryb.
To jest szkodnik czy nie??



Zależy z której strony patrzeć.Dla gospodarki gdzie liczy się jak najwięcej kasy,jest szkodnikiem,a tam gdzie liczy się środowisko,jest przyjacielem.Kiedyś dla gospodarki szkodnikiem było kilka gatunków ryb takie jak choćby znienawidzony okoń czy też jazgarz,duży szczupak też był niemile widziany i pewnie teraz też ma prze....
  • CM Punk lubi to

#136 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15611 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 02 listopad 2017 - 19:39

Apropo szkodników w mojej okolicy zameldowało sie juz jak corocznie około 300 kormoranów.
Według powszechnie dostepnych danych ten jeden nieszkodliwy ptaszek potrzebuje zjeść około 50-70dkg ryb.

Licząc po minimum 50dkg x 300szt(kormoranów) = 150kg ryb dziennie.
Te ptaszki beda tu +- 5-mcy tj 150dni x 150kg ryb= 22.5 tony ryb.
To jest szkodnik czy nie??

Kormoran największym szkodnikiem jest dla wędkarzy i rybaków.

Zastanawiałeś się dlaczego tak rozwinęła się jego populacja i czy czasem nie jest to wina braku drapieżników w naszych wodach a co za tym idzie wina nas samych?


  • CM Punk lubi to

#137 OFFLINE   R0BERT

R0BERT

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 203 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 02 listopad 2017 - 19:39

Widzisz Grzesiek, dziś Polacy zachwyceni zachodnimi standardami, życia w każdej płaszczyźnie, chcą być bardziej europejscy niż cały "zachód". Oczywiście piszę tu o mniejszości "nowoczesnego społeczeństwa", jednak bardzo głośnego i wpływowego na niektóre media w Polsce. 

 

Dodam mały obrazek. Włochy, Dolomity, tamtejsze Morskie Oko, czyli Pragser Wildsee. Tłumy ludzi podobne, przewalają się na brzegach, pływają łodzie. Stoi sobie starszy pan i łowi na sbirulino. Zacina pstrąga, max 30 cm, wyciąga, daje mu w łeb, patroszy i flaki wyrzuca do wody. Wokół kłębią się ludzie, wielojęzyczny tłum, patrzą, oglądają. Nie zauważyłem najmniejszej dezaprobaty.



#138 OFFLINE   jacekp29

jacekp29

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1650 postów
  • Imię:Jacek
  • Nazwisko:Popławski

Napisano 02 listopad 2017 - 19:40

Po wejściu do Unii sieć drogowa rozrosła nam strasznie , i nie chodzi tylko o autostrady i drogi szybkiego ruchu  . Ilość samochodów wzrosła niemiłosiernie i jeździmy drogą asfaltową tam gdzie jeszcze 15 lat temu mógł przejechać tylko traktor. Zasiedlamy co raz bardziej odludne tereny. I do tego chcemy aby zwierzaki siedziały w lesie i nie wchodziły nam w drogę .

Tak  myślę że najlepiej by było żeby żeby zwierzaki chodziły sobie w środku lasu ( które mocno ograniczamy) i pokazywały się jak zechce nam się spaceru po lesie. A jak łajza wyjdzie i będzie wypadek  to trzeba odstrzelić 200 takich samych , a co odstrzelmy bo pozwoliły sobie przejść po naszej asfaltówce.  K.... Chcemy zwierzaków ale tylko takich które przyzwyczają się do naszych zasad.

Po cholerę  odradzać populację żeby ją później   zabijać jak stwierdzimy  że nam przeszkadza


  • theslut, Piotrek Milupa i CM Punk lubią to

#139 OFFLINE   R0BERT

R0BERT

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 203 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 02 listopad 2017 - 19:47

 Człowieku z obrębu parku narodowego nie wolno wytachać nawet jednego grzyba, nie mówiąc o drzewie, bo tak jest to przyjęte na całym świecie

Tak właśnie jest w Białowieskim Parku Narodowym. Jeśli masz inne wiadomości - chętnie się zapoznam.

 

Aha, to jeszcze z drugiej mańki, wybierz się w nasze Tatry, park narodowy, przyjrzyj się np. Dolinie Kościeliskiej, tam już drzew niewiele pozostało. Nie wspomnę już o słowackiej stronie, gdzie pod Łomnicą powstał ośrodek narciarski, kosztem hektarów parku narodowego, tam się nie wycinało, tylko przesuwało kawał góry buldożerami.

 

Przykładów na to co się dzieje w innych PN jest mnóstwo, ale o tym pan Adam nie pisze, więc tego nie ma ;)


Użytkownik R0BERT edytował ten post 02 listopad 2017 - 20:08


#140 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15611 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 02 listopad 2017 - 19:49

No właśnie, argumentów nie znasz i nie chcesz znać. Ale jest ci coś wiadome, pewnie zaraz podasz wiarygodne źródło tej wiadomości.

 

 

Żartowałem, teraz znikniesz, jak zawsze przy takiej okazji :D

Nie zniknę bo i czemu. Mam znajomego przyrodnika który temat puszczy i rębacza Szyszkę zna doskonale. I nie jest to eko oszołom.

Przy okazji - Twoje argumenty pokrywają się z tymi od leśników? 


  • CM Punk i Kuba (50cm+Perch Tracker) lubią to