Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie
BLANKI

Phenix Nanotubes M1

blank phenix

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
220 odpowiedzi w tym temacie

#201 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5354 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 06 czerwiec 2017 - 20:30

Kilka sandaczy już wyjechało na nim, były nawet takie co powalczyły i muszę powiedzieć, że jestem jeszcze bardziej zadowolony :)

Kij pięknie paruje odjazdy i stawianie się ryby w nurcie,- dla mnie wzorowa amortyzacja. Koledzy obserwujący z boku hol mówili, że cały pracował...

Na jednej z zaplanowanych na wczoraj miejscówek ze dwie godziny heblowaliśmy w dryfcie 6 - 8 cm shadami na 3-6g główkach.

Miejscówka wymarzona do tego, płań za rafą z woda około 1,5m usianą większymi kamulcami.

Każdy kontakt, muśnięcie kamienia nie mówiąc o braniach, wszystko było czuć wzorowo :)  niestety sandaczowe przedszkole :( co rusz meldujące się na przynęcie wypędziło nas z tego miejsca...

Powoli mam pewność, że to wędka na dobrze płynącą, lub głęboką wodę jak chodzi o łowienie sandaczy.

Teraz kolej na bolenie ;)


Użytkownik Rheinangler edytował ten post 06 czerwiec 2017 - 20:30

  • Michał. lubi to

#202 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5354 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 11 czerwiec 2017 - 10:07

Nie sądziłem, że tak szybko to napiszę... ale ze względu na szczęście jakie mi dopisało w trakcie ostatnich wypadów, mogę napisać z pełną odpowiedzialnością.

Boleniowo,- kij idealny, jeśli ktoś potrzebuje aż tak długiego  ;)

Argumenty:

- dobrze rzuca już  boleniową malizną od 5g np: woblery do ekspresu 4-5 cm 'sieczka" i "nie ma bata' od Tomy-ego.

  Stojąc u podstawy główki przerzucałem nimi warkocz (30-35m).

  Prowadzenie tych małych i lekkich jak na standard woblerów do expresu nie pozostawiało nic do życzenia. 

  Wraz ze wzrostem wagi i oporu ekspresowych wabiów do ok 16 - 18 g ( Tomy, Miernik i własne) komfort tylko się poprawiał :rolleyes:

  Reakcje szczytówki obojętnie czy na branie czy na płynący patyk były w dalszym ciągu natychmiastowe, celność rzutów nie uległa zmianie.

  Nawet przy najcięższych RH szczytówka nie klękała i mocy do zacięcia było jeszcze bardzo dużo.

  Gumy RH ale i inne o innych niż RH konstrukcjach - bez najmniejszych zastrzeżeń.

Pisze o tym tak dokładnie bo kije boleniowe, którymi dotychczas łowiłem jeśli obsługiwały letnią sieczkę to nie bardzo komfortowo współpracowały z wiosennym i jesiennym standardem czyli z przynętami 8-12cm, bo zazwyczaj brakowało kopa w szczycie. W praktyce oznaczało to dwa kije boleniowe 12 i 17lb, których teraz już nie potrzebuję :)

 

 

Ponieważ w ostatnich dniach bolenie brały rewelacyjnie i  zdradzały widowiskowo miejsca ataków co zdarza mi się widzieć na Renie raz na kilka lat, pozwoliłem sobie na kilka eksperymentów z ustawieniem hamulca  ;) efekt był taki, że obojętnie czy na lekko ustawionym hamulcu czy zakręconym na beton, ryba siedziała i wyjeżdżała bez zbędnych ceregieli.

Hamulec zbyt lekko ustawiony plus  atomowe branie,- boleń od razu wysnuwał kilka lub nawet kilkanaście metrów plecionki (te 70+ ;) ) mimo to każda ryba siedziała pewnie i nie spadła w trakcie holu :)  co oznacza praktycznie samozacięcie dzięki wystarczająco sztywnej szczytówce.

A na całkiem zakręconym hamulcu kij po strzale bolenia od razu pochłaniał całą energię ( również część dolnika) i ryby także nie spadały i co ważniejsze nie rozrywał rybiego pyska a i kotwiczki (gamaki) w maluchach nie były porozginane co było dla mnie mega zaskoczeniem :o . 

Dla pełnego obrazu muszę dodać, że nie złowiłem w ostatnich dniach tym zestawem bolenia większego niż 75 cm :(

 

Po tych doświadczeniach wiem też, że nie zabiorę go zimowo-wiosenną trociową plażę tam gdzie trzeba łowić do max 20-25g, do tego w 100% wystarczy 12lb kij z tej serii ;) ,


  • Krzysiek Rogalski i korol lubią to

#203 OFFLINE   Krzysiek Rogalski

Krzysiek Rogalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 848 postów
  • LokalizacjaMiędzyzdroje

Napisano 11 czerwiec 2017 - 14:14


Po tych doświadczeniach wiem też, że nie zabiorę go zimowo-wiosenną trociową plażę tam gdzie trzeba łowić do max 20-25g, do tego w 100% wystarczy 12lb kij z tej serii ;) ,

 

Masz na myśli SP-922-ML?

Dlaczego sądzisz, że lepiej sprawdzi się na plażowych trociach? Czyżby SP 982MH był do tego celu jednak za mocny?

Pytanie też, czy ten słabszy blank rzeczywiście pozwoli na maksymalnie mocne i dalekie rzuty przynętami 22-25 g i będzie miał wystarczająco mocy, żeby wbić hak w twardy pysk troci.

 

Jako swoją następną plażową trociówkę rozważam też Matagi T-Russel Super Seabass TR96 Super. Ale przykładowo Artur pisał kiedyś, że jest sceptycznie nastawiony do takiego zastosowania tego blanku. A biorąc pod uwagę wiedzę i doświadczenie, jakim dysponuje, trudno nie liczyć się z Jego opinią. 


Użytkownik Krzysiek Rogalski edytował ten post 11 czerwiec 2017 - 14:15

  • popper lubi to

#204 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5354 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 11 czerwiec 2017 - 15:15

Przy tych bankach a szczególnie opisywanych  M1 +,  trzeba brać po uwagę kompilację mocy i sztywności, która jest diametralnie inna niż w blankach z tradycyjnymi żywicami a także nieco inna niż w pierwszych konstrukcjach z nanożywicą i nanorurkami.

Ogólnie mówiąc.... by się nie rozdrabniać,- w zakresie "sztywności, szybkości, czułości"  blanków po raz kolejny producenci doszli do muru (rosnącego z milionów modułów) za którym wędka przestaje być skutecznym narzędziem do łowienia ryb i staje się jedynie wytworem najnowszej techniki...

Czym to skutkuje dla nas?

Ano pierwszy pokazał to wiele lat temu Gary Loomis, który w końcu tak wyżyłował GLX-a że nie dawało się tym blankiem zacinać, a nawet ci którzy mieli tzw refleks szachisty i na początku byli zachwycenie bo nareszcie nie spóźniali zacięcia po czasie narzekali....

W Phenixie.... oczywiście wg mnie taką serią ( ze szczytu owego muru)jest seria Black Chrom.

Poznane przeze mnie blanki z tej serii wymagają całkowitego przestawienia się w swoich przyzwyczajeniach a niestety poza pewnymi bardzo wąskimi zastosowaniami w których są niedoścignione nie oferują dla mnie nic specjalnego, dlatego kiedyś napisałem, że trzeba się ich nauczyć....

 

Ten cały wstęp Krzyśku jest tylko po to by wyjaśnić różnicę w postrzeganiu mocy do której jesteśmy przyzwyczajeni z tzw klasyki od takich produktów o jakich tu mówimy. MH i ML wydają się mocniejsze niż ich opis, sądzę jednak, że to jest złudzenie wynikające ze sztywności.

Te dwie cechy nie mające wiele wspólnego ze sobą mylimy nagminnie, odnosząc się od zapamiętanych "algorytmów" - prawo pierwszych połączeń ;) .

Choć Artur, Krzysiek i ja łowimy w różnych łowiskach i mamy inne odczucia związane z tytułowym blankiem co do jednego jesteśmy chyba zgodni.

Tym kijem, łowienie troci z plaży jest możliwe (super dalekie rzuty) ale zbyt wysoka sztywność powodująca tzw "dziury" w czuciu prowadzonej przynęty, które powstają przez zbyt sztywną szczytówkę, są irytujące (przynajmniej dla mnie) i mega czułość tego nie jest w stanie skompensować...

W starszych konstrukcjach zazwyczaj dość miękka szczytówka, oddawała trochę i owe "dziury" albo znikały ale przynajmniej nie irytowały.

 

Co do ML-a jestem przekonany na 99,99% , choć sam jeszcze tego w morzu nie sprawdziłem, że będzie się nadawał, bo łowię nim w rzece nawet w silnym nurcie główkami 20 -22 g i zacięcie sandacza + - 70cm z odległości 50-60 m nie stanowi żadnego problemu a opory wody i przynęty w tym przypadku są nieporównywalnie większe niż przy trociach.

Sprawdziłem też, niestety na rzece, jak lataja plażowe blachy i woby.... 100m nie jest problemem... Bez większego wysiłku osiąga się 70-80 m. Dla mnie to wystarcza :D .

Kolejną cechą przemawiająca za ML- em jest jego szczytówka. Znacznie subtelniejsza niż w MH i dobrze pokazująca nawet pracę ledwie migoczącego wobka.

Moc ML,- skomentuję krótko, życzę nam wszystkim takich morskich  trotek na których ten kij polegnie. Ryby w przedziale 40-80 cm to jest żywioł dla tego kija.

 

PS 1.

Nie znam blanków Matagi, ale widziałem Artura blank 3,2m wszystko super za wyjątkiem dolnika... zbyt sztywny, za późno wchodzi do akcji...

 

PS 2.

 

Waldek, pytaleś kiedyś o porównanie z PST 945... Pamiętam go dobrze  przynajmniej ten z 1 wypustu... Była najlepszą plażówką jaką miałem kiedykolwiek w rękach....

Gdyby Łukasz pokusił się o 15lb 3m kij ze "starego" M-1 mógłby być plażowy ideał.


Użytkownik Rheinangler edytował ten post 11 czerwiec 2017 - 15:47


#205 OFFLINE   Krzysiek Rogalski

Krzysiek Rogalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 848 postów
  • LokalizacjaMiędzyzdroje

Napisano 11 czerwiec 2017 - 15:39

Dzięki za wyczerpujące wyjaśnienie :)



#206 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 14 czerwiec 2017 - 19:29

Przyznam że do połowu troci z plaży wolę jednak Lamiglasa XMG 1202 M, 15 lb ,3 m . bardziej niż SP 982 MH ze względu na dość nieustępliwą szczytówkę Phenixa i Lami  dla mnie jest to trociowy ideał do połowów z plaży , aczkolwiek do łowienia w rzekach troci bez wahania wezmę wspomnianego  SP 982MH Phenixa bo podejrzewam że Lami bardzo szybko się skończy a dla SP 982 MH zabawa się dopiero rozpocznie . Oba różne i do innych zastosowań ale oba to już najwyższa półka.



#207 OFFLINE   "Paweł"

"Paweł"

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaTam gdzie nie biorą :)
  • Imię:Pawel
  • Nazwisko:S

Napisano 27 październik 2017 - 09:54

Arek wspominając o ML piszesz o Sp922ML czy o serii black chrome ?  Szukam informacji na temat tego sp922ML może ktoś ma i może co nie co o nim napisać ?



#208 OFFLINE   Krzysiek Rogalski

Krzysiek Rogalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 848 postów
  • LokalizacjaMiędzyzdroje

Napisano 27 październik 2017 - 18:10

Z tego co ja pamiętam, to ta rozmowa i wypowiedź Arka dotyczyły właśnie SP922ML.



#209 OFFLINE   "Paweł"

"Paweł"

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaTam gdzie nie biorą :)
  • Imię:Pawel
  • Nazwisko:S

Napisano 27 październik 2017 - 18:25

Ok. Dzięki za info.

#210 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5354 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 03 listopad 2017 - 22:39

Arek wspominając o ML piszesz o Sp922ML czy o serii black chrome ?  Szukam informacji na temat tego sp922ML może ktoś ma i może co nie co o nim napisać ?

Tak,- w tym co napisałem miałem na myśli SP 922 ML



#211 OFFLINE   "Paweł"

"Paweł"

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaTam gdzie nie biorą :)
  • Imię:Pawel
  • Nazwisko:S

Napisano 04 listopad 2017 - 10:04

Muszę przyznać Arku,że każde Twoje slowo odnosnie sp922ML było w 100% trafne. Bardzo dokladnie i rzeczowo go opisałeś ,a potwierdzić to mogę gdyż jestem juz jego szczęsliwym posiadaczem. Kapitalny uniwersał pod nizinną rzekę. Bardzo szybki ,ale pod rybką 45centów juz fajnie się gnie . No i ta moc ....12lb? celował bym bliżej 14-15. Natomiast może to wynikać z wspomnianej przez ciebie sztywności kija. Generalnie kij kapitalny !

 

Po recenzjach Arka ,można kije robić w ciemno :)

 

Pozdrawiam


  • Krzysiek Rogalski lubi to

#212 OFFLINE   Krzysiek Rogalski

Krzysiek Rogalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 848 postów
  • LokalizacjaMiędzyzdroje

Napisano 04 listopad 2017 - 19:40

Muszę przyznać Arku,że każde Twoje slowo odnosnie sp922ML było w 100% trafne. Bardzo dokladnie i rzeczowo go opisałeś ,a potwierdzić to mogę gdyż jestem juz jego szczęsliwym posiadaczem. Kapitalny uniwersał pod nizinną rzekę. Bardzo szybki ,ale pod rybką 45centów juz fajnie się gnie . No i ta moc ....12lb? celował bym bliżej 14-15. Natomiast może to wynikać z wspomnianej przez ciebie sztywności kija. Generalnie kij kapitalny !

 

Po recenzjach Arka ,można kije robić w ciemno :)

 

Pozdrawiam

 

Czyli wahadłówkę 22 g ten blank wyrzuci na daleki dystans bez problemu?



#213 OFFLINE   "Paweł"

"Paweł"

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaTam gdzie nie biorą :)
  • Imię:Pawel
  • Nazwisko:S

Napisano 04 listopad 2017 - 20:09

Moim zdaniem tak.

#214 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5354 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 04 listopad 2017 - 22:51

Rzucałem trociowymi Slim-el-jim-em  bodajże 18 i 22g zasięg około 110m.

Szersze Snapsy 20g latały trochę bliżej ale też około 100m i zaps jeszcze był,- niewielki (na oko 4-5g) ale był...

Kołowrotek TP XD 4000 plecionka Varivas S-Spec PE 1.


Użytkownik Rheinangler edytował ten post 04 listopad 2017 - 22:54

  • popper, Krzysiek Rogalski i Michał. lubią to

#215 OFFLINE   Krzysiek Rogalski

Krzysiek Rogalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 848 postów
  • LokalizacjaMiędzyzdroje

Napisano 29 grudzień 2017 - 16:13


 

Co do ML-a jestem przekonany na 99,99% , choć sam jeszcze tego w morzu nie sprawdziłem, że będzie się nadawał, bo łowię nim w rzece nawet w silnym nurcie główkami 20 -22 g i zacięcie sandacza + - 70cm z odległości 50-60 m nie stanowi żadnego problemu a opory wody i przynęty w tym przypadku są nieporównywalnie większe niż przy trociach.

Sprawdziłem też, niestety na rzece, jak lataja plażowe blachy i woby.... 100m nie jest problemem... Bez większego wysiłku osiąga się 70-80 m. Dla mnie to wystarcza :D .

Kolejną cechą przemawiająca za ML- em jest jego szczytówka. Znacznie subtelniejsza niż w MH i dobrze pokazująca nawet pracę ledwie migoczącego wobka.

Moc ML,- skomentuję krótko, życzę nam wszystkim takich morskich  trotek na których ten kij polegnie. Ryby w przedziale 40-80 cm to jest żywioł dla tego kija.

 

 

Nawiążę do dyskusji, która toczyła się w czerwcu.

Arku, przetestowałeś już tego SP 922 ML w warunkach stricte plażowych? Może blank ten miał już okazję popracować pod jakąś trotką?



#216 OFFLINE   "Paweł"

"Paweł"

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaTam gdzie nie biorą :)
  • Imię:Pawel
  • Nazwisko:S

Napisano 29 grudzień 2017 - 16:22

Będe testował ten kij na trociach ,niestety nie plażowych tylko rzecznych ,śródlądowych  :) Wiem wiem 12lb i trocie - glupota ? Ale wydaję się ,że da radę ,jak mówilem bliżej mu 14-15lb .



#217 OFFLINE   Krzysiek Rogalski

Krzysiek Rogalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 848 postów
  • LokalizacjaMiędzyzdroje

Napisano 29 grudzień 2017 - 16:42

Jeśli nie przesadzisz z wielkością wabików w silnym nurcie i nie pozwolisz rybie wejść w jakieś zatopione drzewo, to powinien dać radę.

Pytam, bo interesuje mnie zachowanie tego blanku w warunkach typowo plażowych: kontrola nad przynętą, zacięcie ryby na dalekim dystansie i trzymanie jej w czasie holu.



#218 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5354 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 29 grudzień 2017 - 18:01

Miałem dziś jechać ale prognoza pogody  mnie powstrzymała ... W styczniu sprawdzę na 100% i napisze coś  ;)



#219 OFFLINE   Krzysiek Rogalski

Krzysiek Rogalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 848 postów
  • LokalizacjaMiędzyzdroje

Napisano 23 kwiecień 2018 - 18:23


Co do ML-a jestem przekonany na 99,99% , choć sam jeszcze tego w morzu nie sprawdziłem, że będzie się nadawał, bo łowię nim w rzece nawet w silnym nurcie główkami 20 -22 g i zacięcie sandacza + - 70cm z odległości 50-60 m nie stanowi żadnego problemu a opory wody i przynęty w tym przypadku są nieporównywalnie większe niż przy trociach.

Sprawdziłem też, niestety na rzece, jak lataja plażowe blachy i woby.... 100m nie jest problemem... Bez większego wysiłku osiąga się 70-80 m. Dla mnie to wystarcza :D .

Kolejną cechą przemawiająca za ML- em jest jego szczytówka. Znacznie subtelniejsza niż w MH i dobrze pokazująca nawet pracę ledwie migoczącego wobka.

Moc ML,- skomentuję krótko, życzę nam wszystkim takich morskich  trotek na których ten kij polegnie. Ryby w przedziale 40-80 cm to jest żywioł dla tego kija.

 

 

 

Odkopię temat

Arku, miałeś już okazję połowić trotki z plaży tym SP 922ML?



#220 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5354 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 23 kwiecień 2018 - 22:05

Musze się ze wstydem przyznać Krzysiek że nie dotarłem nad morze tej zimy i przedwiośnia....

Ile razy mogłem jechać to była taka pogoda, że co najwyżej grypę można było złapać....







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: blanki, blank, phenix

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych