Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Serwisujemy kołowrotek - krok po kroku

kołowrotek serwis

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
637 odpowiedzi w tym temacie

#561 OFFLINE   smokwelski

smokwelski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1093 postów
  • LokalizacjaNowe Miasto Lubawskie
  • Imię:Krzysztof

Napisano 14 marzec 2018 - 17:10

Sprawdz rolkę
  • Mateo1989 i darek1 lubią to

#562 OFFLINE   wichu79

wichu79

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 308 postów
  • LokalizacjaGiżycko
  • Imię:Artur

Napisano 28 kwiecień 2018 - 15:35

Czy ktoś sprawdził albo wie czy w 09 Twin Power 2500 Mgs da się zamiast tulejki pod pinionem wrzucić łożysko?

#563 OFFLINE   Józef Lesniak

Józef Lesniak

    Józef Leśniak

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1141 postów
  • LokalizacjaSłubice
  • Imię:Józef
  • Nazwisko:Leśniak

Napisano 28 kwiecień 2018 - 20:23

Czy ktoś sprawdził albo wie czy w 09 Twin Power 2500 Mgs da się zamiast tulejki pod pinionem wrzucić łożysko?

 Nie da rady,nie ma takiej opcji.



#564 OFFLINE   wichu79

wichu79

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 308 postów
  • LokalizacjaGiżycko
  • Imię:Artur

Napisano 28 kwiecień 2018 - 20:30

Dziękuję za odpowiedź.Ciekawe jak z trwałością czy się tak szybko nie wyrabia?

#565 OFFLINE   Józef Lesniak

Józef Lesniak

    Józef Leśniak

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1141 postów
  • LokalizacjaSłubice
  • Imię:Józef
  • Nazwisko:Leśniak

Napisano 28 kwiecień 2018 - 20:47

Dziękuję za odpowiedź.Ciekawe jak z trwałością czy się tak szybko nie wyrabia?

Wytrzymuje przez lata,ale jak raz na 10 lat będzie serwis to się nie wyrobi z trwałością. Nie oznacza to że należy przeprowadzać coroczny serwis,bo to przesada. Serwis przeprowadzony starannie z zastosowaniem odpowiednich środków smarnych + właściwe zestrojenie kołowrotka + właściwa eksploatacja i dbałość o czystość sprzętu gwarantują niezmienną pracę na przestrzeni ok 2 lat. W przypadku maszynek z naprawdę TOP pułki czas eksploatacji wydłuża się nawet do 4 lat. Niektórym trudno będzie w to uwierzyć.

Innego podejścia serwisowego wymagają kołowrotki eksploatowane w warunkach morskich. Tutaj coroczny serwis jest jak najbardziej wskazany,ale powiązany między okresami serwisowymi z dbałością  po każdym połowie w warunkach morskich.


  • popper, godski i wichu79 lubią to

#566 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4552 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 02 maj 2018 - 13:44

Panowie, a co sądzicie o "towocie" smarmax BCS ?


  • jankrobath lubi to

#567 OFFLINE   Józef Lesniak

Józef Lesniak

    Józef Leśniak

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1141 postów
  • LokalizacjaSłubice
  • Imię:Józef
  • Nazwisko:Leśniak

Napisano 02 maj 2018 - 18:34

Panowie, a co sądzicie o "towocie" smarmax BCS ?

Żenada,a precz. Było tu na ten temat wiele pisane. 


  • godski i szczupak1 lubią to

#568 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4552 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 02 maj 2018 - 18:58

Żenada,a precz. Było tu na ten temat wiele pisane.


Przewertowałem uczciwie ten wątek od dechy do dechy i nic nie znalazłem dlatego zapytalem.

#569 OFFLINE   Nories

Nories

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 61 postów
  • LokalizacjaKPM
  • Imię:maciek
  • Nazwisko:d

Napisano 04 maj 2018 - 17:44

Przewertowałem uczciwie ten wątek od dechy do dechy i nic nie znalazłem dlatego zapytalem.

kup sobie SuperLube i problem masz z glowy


  • Mateo1989 lubi to

#570 OFFLINE   Marcin_s

Marcin_s

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 66 postów
  • LokalizacjaBiałystok
  • Imię:Marcin

Napisano 12 maj 2018 - 21:02

Drodzy koledzy. Wy tu gadu gadu, a ja jestem własnie po pierwszym własnoręcznie zrobionym serwisie kołowrotka. Nie jest to może jakaś zaawansowana maszyna (Mitchell ACX), ale bardzo przyjemnie składało się te puzzle. Po tym wielkim sukcesie doszedłem do wniosku że wkrętaki, które posiadam to totalna pomyłka. Wiele było o łożyskach, lubrykantach itp, natomiast nigdzie nie widziałem wzmianki czym rozbieracie swoje maszynki. Doradźcie jakie narzędzia kupić, żeby nie pluć sobie późnej w brodę. 



#571 OFFLINE   smokwelski

smokwelski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1093 postów
  • LokalizacjaNowe Miasto Lubawskie
  • Imię:Krzysztof

Napisano 13 maj 2018 - 05:58

Bo to taka oczywista oczywistosc 😀
Ja mam komplet sredni i komplet tzw. zegarmistrzowski. Najpierw przypasowuję końcówkę do śruby, potem odkręcam. Zwracam uwagę ze w przypadku koncowki krzyżakowej są rózne jej kształty, oznaczane jako PH i PZ, o onnej proporcji trzpienia i ramion krzyżaka. Zwracam tez uwagę że jest imbus i gwiazdka.
Co do szerokich płaskich śrub Shimano (np. port smarowania, sruba rolki w Stelli i TP SW, niektore zakrętki knobów) super się sprawdza płaski wkrętak ze scyzoryka Victorinox.
Dobrze miec wkrętaczki długie i cienkie do okręcania osłon korpusu.
Oczywiscie koncowki cr-v a nie amelinium bo popsujemy i srubę i wkrętak.

#572 OFFLINE   Marcin_s

Marcin_s

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 66 postów
  • LokalizacjaBiałystok
  • Imię:Marcin

Napisano 13 maj 2018 - 11:34

Jakie firmy polecacie ?



#573 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4552 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 13 maj 2018 - 12:14

Jakie firmy polecacie ?

 

Firma firmą, ale ... Znajdź takie, które mają dużą i poręczną rączkę. Ja na początek kupiłem sobie zestaw na ali za kilkanaście złotych. Jak mnie wciągnie albo zauważę, ze się niszczy czy niszczy mi śrubki to zakupię coś solidniejszego.



#574 OFFLINE   Józef Lesniak

Józef Lesniak

    Józef Leśniak

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1141 postów
  • LokalizacjaSłubice
  • Imię:Józef
  • Nazwisko:Leśniak

Napisano 13 maj 2018 - 19:04

Dla zaawansowanych proponuję narzędzia firmy WORKPRO.  Takich używam,choć nie tylko. Nadmieniam że do tanich nie należą.



#575 OFFLINE   smokwelski

smokwelski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1093 postów
  • LokalizacjaNowe Miasto Lubawskie
  • Imię:Krzysztof

Napisano 13 maj 2018 - 20:50

Dobre piny dość łatwo dostac za odpowiednią kwotę. Za to rączkę warto wybrać wygodną i z obracającą się łatwo stopką. Wtedy możemy oprzeć rączkę o wewnętrzną część dłoni i palcami kręcic wkrętakiem na raz bez odrywania od sruby.
Do Shimano warto zaopatzyć się w zestaw z imusem 0,9 mm do odkręcenia śrubki trzymającej oskę łożyska pod szpulą.
Nakrętkę rotora najlepiej odręcic kluczem oczkowym. 11 i 13 to podstawowe rozmiary ale trzeba miec też 10, 12 i rozmiary calowe na Daiwę.
Tego scyzoryka Victorinoxa polecam sprawdzic profesjonalistom - mówię tu do p. Józka - płaski wkrętak (ten na koncu ostrza z otwieraczem do kapsli) ma idealny rozmiar do zaślepek Shimano i jest leciutko pozaoblany na krawędziach a przez to nie kaleczy nawet miękkich rowków zakrętek plastikowych i alu. Klienci nie lubią śladów po serwisie na drogich kręciołach. Niczego lepszego dotąd nie spotkałem w tym temacie.
Do szerokich rowkow zaslepek duzych knobow moneta 20 gr przez ściereczkę do okularow. Nie bedzie znaku.
Aha. Szydełko do wyciągania okrągłych zaślepek knobów z dziurką. Ja mam ze zwykłej głowki jigowej gamakatsu z obciętym grotem. Wysmykuje zaślepki bez śladów.

Użytkownik smokwelski edytował ten post 13 maj 2018 - 20:59

  • Marcin_s lubi to

#576 OFFLINE   G_rzegorz

G_rzegorz

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1342 postów
  • LokalizacjaKujawsko pomorskie
  • Imię:Grzegorz

Napisano 13 maj 2018 - 21:16

Dobre są końcówki Boscha. Używam takiego zestawu z 10 lat i to nie tylko do kołowrotków. Po tylu latach nie widzę śladów zużycia :-) Chodzi mi oczywiście o końcówki śrubokrętowe bo mikroimbusy trzeba dokupić osobno.

#577 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4552 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 14 maj 2018 - 07:17

Kolejne fajne porady się pojawiają. A co do firm. 10 lat temu bosh był dobry to fakt, teraz to już inna bajka zwłaszcza te najtańsze rzeczy od nich ... I nie oszukujmy się ... Na śrubkach czy nakrętkach kołowrotków nawet dobrej, podstawowej klasy narzędzia wrażenia nie zrobią ... Nie piszę o zabawkach za 3 czy 4 zeta.


Użytkownik SlawekNikt edytował ten post 14 maj 2018 - 07:19


#578 OFFLINE   Józef Lesniak

Józef Lesniak

    Józef Leśniak

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1141 postów
  • LokalizacjaSłubice
  • Imię:Józef
  • Nazwisko:Leśniak

Napisano 14 maj 2018 - 19:06

Dobre piny dość łatwo dostac za odpowiednią kwotę. Za to rączkę warto wybrać wygodną i z obracającą się łatwo stopką. Wtedy możemy oprzeć rączkę o wewnętrzną część dłoni i palcami kręcic wkrętakiem na raz bez odrywania od sruby.
Do Shimano warto zaopatzyć się w zestaw z imusem 0,9 mm do odkręcenia śrubki trzymającej oskę łożyska pod szpulą.
Nakrętkę rotora najlepiej odręcic kluczem oczkowym. 11 i 13 to podstawowe rozmiary ale trzeba miec też 10, 12 i rozmiary calowe na Daiwę.
ych i aluTego scyzoryka Victorinoxa polecam sprawdzic profesjonalistom - mówię tu do p. Józka - płaski wkrętak (ten na koncu ostrza z otwieraczem do kapsli) ma idealny rozmiar do zaślepek Shimano i jest leciutko pozaoblany na krawędziach a przez to nie kaleczy nawet miękkich rowków zakrętek plastikow. Klienci nie lubią śladów po serwisie na drogich kręciołach. Niczego lepszego dotąd nie spotkałem w tym temacie.

Do szerokich rowkow zaslepek duzych knobow moneta 20 gr przez ściereczkę do okularow. Nie bedzie znaku.
Aha. Szydełko do wyciągania okrągłych zaślepek knobów z dziurką. Ja mam ze zwykłej głowki jigowej gamakatsu z obciętym grotem. Wysmykuje zaślepki bez śladów.

Scyzoryków Victorinox mam dwa,jeden duży i jeden mały,ale wspomniana końcówka służy mi wyłącznie do otwierania piwa.Nie serwisuję przez port (o czym była tu wielokrotnie mowa),a jak już zachodzi potrzeba odkręcenia to mam bardziej specjalistyczne narzędzie. Do odkręcania nakrętki rotora stosuję specjalne kluczyki nasadowe z prowadzeniem po osi.Jest to firmowy sprzęt serwisowy wykluczający kaleczenie nakrętki i gwarantujący prawidłowe i z odpowiednim momentem jej dokręcenie. Długość całkowita ramienia takiego kluczyka to przykładowo 46 mm dla 10-tki i 56 mm dla 12-tki, itd. Zamiast szydełka stosuję oryginalne druciane sprzęty firmy Shimano i Daiwa. Do tego specjalne kluczyki do knobów i nakrętek hamulcowych w wersjach do kołowrotków z tylnym hamulcem.

Narzędzia,narzędzia specjalistyczne,bardzo ważne,mam tego mnóstwo i nie sposób wszystkiego wymienić.Wiele z nich jest zrobionych prze zemnie osobiście. A i tak nieraz czegoś brak,więc dostosowuję nowe na przyszłość. Amator może się oprzeć na narzędziach dostosowanych do kołowrotków jakie posiada i oprzeć się na minimalizacji narzędziowej w zupełności wystarczającej do serwisu jego kołowrotka.

I jeszcze mała uwaga przed rozkręceniem kołowrotka - aby te narzędzia zachowały długo dobry stan i trwałość należy zwracać uwagę na czystość.To wpłynie na trwałość śruby jak i też wkrętaka.  Brudna śruba z piachem w zakamarkach nie przyczynia się do tego.


Użytkownik Józef Lesniak edytował ten post 14 maj 2018 - 19:08

  • Guzu, smokwelski i Marcin_s lubią to

#579 OFFLINE   smokwelski

smokwelski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1093 postów
  • LokalizacjaNowe Miasto Lubawskie
  • Imię:Krzysztof

Napisano 16 maj 2018 - 13:16

No tak. Klucze serwisowe jak najbardziej, szczególnie w przypadku kołowrotków tylnohamulcowych Shimano. Nie znam sposobu na inne niż przy użyciu tego klucza odkręcenie pierścienia pokrętła hamulca, które odbędzie się bezśladowo. Szczególnie jeśli kołowrotek już trochę przeżył i nakrętka jest lekko zapieczona.

Natomiast do okręcenia nakrętki rotora 2-3 młynków raz na 2 lata zwykły, porządny klucz nasadowy wystarczy, nie przesadzajmy. Z dokręcaniem jest tak, że wystarczy to wykonać z wyczuciem i będzie ok.

Do czyszczenia, nakładania smaru przyda się komplet małych pędzelków. Oczywiście pudełko patyczków do uszu i rolka papieru to także podstawowe wyposażenie standardowe.

#580 OFFLINE   Kokosz

Kokosz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 795 postów

Napisano 16 maj 2018 - 21:53

No tak. Klucze serwisowe jak najbardziej, szczególnie w przypadku kołowrotków tylnohamulcowych Shimano. Nie znam sposobu na inne niż przy użyciu tego klucza odkręcenie pierścienia pokrętła hamulca, które odbędzie się bezśladowo. Szczególnie jeśli kołowrotek już trochę przeżył i nakrętka jest lekko zapieczona.
 

 

Szerszy kawałek ciachniętej dętki rowerowej załatwia bezstresowo tą sprawę. No i bezśladowo.


  • smokwelski lubi to





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: kołowrotek, serwis

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych