Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Serwisowanie kołowrotków Shimano

serwis shimano

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3050 odpowiedzi w tym temacie

#2921 OFFLINE   SPMR

SPMR

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 26 postów
  • Imię:Rafał

Napisano 05 marzec 2024 - 15:39

W sklepie makarfish.pl masz spory wybór smarów Shimano, ceny też całkiem dobre.

Całkiem fajnie zaopatrzony dział serwisowy. Jestem pod wrażeniem 


  • adam 13 lubi to

#2922 OFFLINE   SPMR

SPMR

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 26 postów
  • Imię:Rafał

Napisano 05 marzec 2024 - 19:55

Najmocniej WSZYSTKICH przepraszam jeśli uraziłem swoimi wpisami. W wieku 50 lat z ponad 20 letnim stażem w branży nie pozwolę sobie na oszczerstwa wyssane z palca. Krytykę filmów nie wnoszących nic w życie czy innego bełkotu udam, że nie widzę. To tylko świadczy o tym, że ktoś chciałby może być czy mieć to czy tamto. To dla mnie jak węgiel w piec. Uważam też, że szacunek się jakiś należy dla tych co są normalni, pomocni i coś w noszą w życie społeczeństwa. Krytyków, znawców, specjalistów w życiu przerobiłem i nic ich tak nie chłodzi niczym wiaderko zimej wody, jak poczepanie futerkiem.

Z całym szacunkiem do użytkowników czy moderatorów, nie miałem złych intencji.

#2923 OFFLINE   Marcin70

Marcin70

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 182 postów
  • Imię:Marcin

Napisano 12 marzec 2024 - 09:33

Hejka

Łożyska z Stradica FM 2500S.

3 sztuki praktycznie bez smaru, śladowa ilość oliwki lub oleju.

Górne łożysko piniona już ze smarem nawet całkiem dużo.

Do demontażu zabezpieczenia i uszczelnienia blaszanego potrzebny był mikroskop, w normalnych warunkach raczej nie do rozebrania.

Dostały kąpiel ze specjalnego smaru do łożysk. Zobaczymy jak nie to wymiana na EZO.

Robiłem porównanie z EZO i raczej to inny producent.

Do demontażu wystarczy cieniutka igła i pęseta.

Przy okazji polerka tulejki posuwu szpuli.

 

Dostanie też tytanowe śruby T8

Załączone pliki


Użytkownik Marcin70 edytował ten post 12 marzec 2024 - 09:44

  • strary lubi to

#2924 OFFLINE   strary

strary

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1942 postów

Napisano 12 marzec 2024 - 10:10

Uważam też, że szacunek się jakiś należy dla tych co są normalni, pomocni i coś w noszą w życie społeczeństwa.

Z całym szacunkiem do użytkowników czy moderatorów, nie miałem złych intencji.

No to liczymy na pomoc i wnoszenie swej wiedzy w życie tutejszego społeczeństwa, naszej małej wspólnoty jekbaitowej.



#2925 OFFLINE   Pluszszcz

Pluszszcz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 623 postów

Napisano 12 marzec 2024 - 10:12

Marcinie, według ogólnie dostępnej wiedzy, za mała ilość środka smarującego  łożysko jest mniej szkodliwa niż nadmiar smaru. Nadmiar smaru może spowodować, że część kulek przestanie się toczyć po bieżni i zacznie się poruszać ruchem ślizgowym doprowadzając do szybkiego zużycia łożyska. Wolna przestrzeń łożyska powinna być wypełniona smarem w ok. dwudziestu. procentach. Napisz jeśli to nie tajemnica, co tam ciekawego masz do posmarowania łożysk.


  • przemo_w lubi to

#2926 OFFLINE   Marcin70

Marcin70

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 182 postów
  • Imię:Marcin

Napisano 12 marzec 2024 - 10:48

Jest to na tyle rzadki smar, że nadmiar spokojnie sobie wypłynie szczeliną uszczelnienia.
Zapewniam Cię że nie zaszkodzi. Poczytaj sobie co to jest film olejowy lub smarny.
Smar produkcji PL

https://17.euc.info.pl/produkty/

PS. Poprawiłeś mi humor :)

Użytkownik Marcin70 edytował ten post 12 marzec 2024 - 11:10


#2927 OFFLINE   przemo_w

przemo_w

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2269 postów
  • Imię:Przemek

Napisano 12 marzec 2024 - 11:26

Jest to na tyle rzadki smar, że nadmiar spokojnie sobie wypłynie szczeliną uszczelnienia.
Zapewniam Cię że nie zaszkodzi. Poczytaj sobie co to jest film olejowy lub smarny.
Smar produkcji PL

https://17.euc.info.pl/produkty/

PS. Poprawiłeś mi humor :)

Chłopie próbujesz tu mocno błysnąć.
1. Łożyska w stałej szpuli się wymienia a nie rzeźbi ze smarowaniem.
2. Co ci dała ta polerka tulejki miedzianej? Nic. Oś w Stradicu jest stalowa i cały czas tą miedź poleruje a ta tulejka nie jest od posuwu szpuli a od trzymania osi żeby nie pukała w nakrętce.
3. Tytanowe śruby do kołowrotka i jeszcze do stradica? Jednym słowem wyrzut pieniedzy w błoto. Ale to twoje pieniądze.

Ty sobie poczytaj najpierw bo za duża ilość smaru wypłynie i zabierze ze sobą syf który później i tak to łożysko złapie spowrotem. A jeszcze gorzej jak z górnego łożyska piniona zassa oporówka.
Najlepszym przykładem jest dolne łożysko piniona zasysające nadmiar smaru z przekładni.
I pada najszybciej od zassanego brudnego smaru.
  • fish28 lubi to

#2928 OFFLINE   Marcin70

Marcin70

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 182 postów
  • Imię:Marcin

Napisano 12 marzec 2024 - 12:11

Posłuchaj, to jest mój młynek i będę robił z nim co mi się podoba.

Nie zrozumieliście, co miałem do przekazania pisząc ten post.

Chyba szkoda mojego pisania, bo zaraz mnie zagryziecie.

Z drugiej strony nie musisz czytać moich postów.

 

PS. Tulejka jest z mosiądzu jak coś i nie próbuje błysnąć.


Użytkownik Marcin70 edytował ten post 12 marzec 2024 - 12:13


#2929 OFFLINE   przemo_w

przemo_w

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2269 postów
  • Imię:Przemek

Napisano 12 marzec 2024 - 12:41

Mosiądz tak. Jeb...się z prędkości pisania.
Więc jakie właściwości ma mosiądz?
Ty nie rozumiesz że takie posty szkodzą ogółowi?
To jest Twój młynek i możesz go młotkiem potłuc.
Tylko czytają to inni i później powielają tą głupotę z tą blaszką trzymającą łożysko, smarowaniem łożysk w stałej szpuli czy już jako hit te śrubki tytanowe. Bo tak w internecie przeczytali.

Gdybyś zapytał tych co żyją z serwisu młynków to by ci powiedzieli ile takich internetowych głupot muszą prostować i tracić niepotrzebie czas!
Poza tym szumy których nie ma nad wodą bo nie są w stanie tak je....ć z korby żeby młynek 1 prędkości kosmicznej dostał. I jeszcze kilkadziesiąt innych wymysłów.

Użytkownik przemo_w edytował ten post 12 marzec 2024 - 12:44


#2930 OFFLINE   Marcin70

Marcin70

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 182 postów
  • Imię:Marcin

Napisano 12 marzec 2024 - 12:52

Ciekawiło mnie bo była ostatnio nagonka na ten model bo szumi. Nasi fotelowi onaniści kręcąc te suche łożyska zażynali w mig. To że Shimano kładzie słabej jakości te łożyska to się nie spodziewałem. Mój dostanie wszystkie EZO i tyle o to mi chodziło.
4 główne łożyska i 3 suche. Porostu chciałem sprawdzić przyczynę a że rozebrałem swój młynek i straciłem gwarancję mam to w nosie.

Użytkownik Marcin70 edytował ten post 12 marzec 2024 - 12:54


#2931 OFFLINE   Marcin70

Marcin70

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 182 postów
  • Imię:Marcin

Napisano 12 marzec 2024 - 13:03

Jak coś mam na imię Marcin nie chłop i nie TY ok.



#2932 OFFLINE   przemo_w

przemo_w

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2269 postów
  • Imię:Przemek

Napisano 12 marzec 2024 - 13:05

Przecież to jest wielkoseryjna produkcja gdzie Shimano łożysk zamawia pewnie kontenerami. A każdy składacz ma je pewnie po wiaderku przy stanowisku. Przy takich ilościach są i będą wadliwe. To jest nieuniknione.

Druga sprawa. Ile powinno wytrzymać miniturowe łożysko? Ja nie wiem i wątpię że ktoś na to odpowie.
Ale jest na tyle tanie że zawsze można je wymienić.
Jest też 2 lata gwarancji na młynek.
I tu kolejny temat że są tacy co 5 razy w tygodniu są nad wodą więc jak porównywać np z trwałością u takich co raz w tygodniu łowią.

#2933 OFFLINE   przemo_w

przemo_w

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2269 postów
  • Imię:Przemek

Napisano 12 marzec 2024 - 13:10

Jak coś mam na imię Marcin nie chłop i nie TY ok.

Szacun proszę pana.
Czytaj ze zrozumieniem. Forma wołacza byłaby nie na miejscu a ja jej nigdzie nie użyłem.

#2934 OFFLINE   Marcin70

Marcin70

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 182 postów
  • Imię:Marcin

Napisano 12 marzec 2024 - 13:12

Jak jest odpowiednia ilość smaru to na całą długość życia łożyska. Co innego jak młynek zaliczy konkretny potop.

#2935 OFFLINE   Pluszszcz

Pluszszcz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 623 postów

Napisano 12 marzec 2024 - 13:18

Przemysławie, smarowania łożyska za bardzo bym nie negował. Producenci łożysk do interesu zapewne nie chcą zbytnio dokładać i nie smarują raczej jakimiś wyuzdanymi smarami. Jeśli ktoś potrafi sobie otworzyć łożysko i zapodać dobry syntetyczny smar, to moim zdaniem jest tylko na plus.



#2936 OFFLINE   Marcin70

Marcin70

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 182 postów
  • Imię:Marcin

Napisano 12 marzec 2024 - 13:19

Dziękuje bardzo.

#2937 OFFLINE   tetsu

tetsu

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 99 postów

Napisano 12 marzec 2024 - 13:22

Moje zdanie jest takie, że nie ma sensu się bawić w regenerowanie łożysk które już zaczynają szumiec po prostu wymiana na nowe i po temacie przecież takie łożyska nie kosztują 50zł od sztuki. Inna sprawa, że po takiej regeneracji na stole łożysko może normalnie cicho pracować ale już pod obciążeniem będzie hałasować i nad wodą będziesz się zastanawiał o co chodzi przecież to nie łożyska bo były ok.
  • przemo_w lubi to

#2938 OFFLINE   przemo_w

przemo_w

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2269 postów
  • Imię:Przemek

Napisano 12 marzec 2024 - 13:25

Jak jest odpowiednia ilość smaru to na całą długość życia łożyska. Co innego jak młynek zaliczy konkretny potop.

Nie zadałem pytania o ilość smaru jeszcze?!
To jaka jest długość życia miniaturowego łożyska kulkowego obustronnie zamkniętego panie Marcinie wg pana? I jaka jest odpowiednia ilość tego smaru w łożysku panie Marcinie?
Odpowiedź poproszę w obojętnie jakiej jednostce miary.

#2939 OFFLINE   przemo_w

przemo_w

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2269 postów
  • Imię:Przemek

Napisano 12 marzec 2024 - 13:36

Moje zdanie jest takie, że nie ma sensu się bawić w regenerowanie łożysk które już zaczynają szumiec po prostu wymiana na nowe i po temacie przecież takie łożyska nie kosztują 50zł od sztuki. Inna sprawa, że po takiej regeneracji na stole łożysko może normalnie cicho pracować ale już pod obciążeniem będzie hałasować i nad wodą będziesz się zastanawiał o co chodzi przecież to nie łożyska bo były ok.


To chyba wystarczy żeby zamknąć temat smarowania łożysk.

#2940 OFFLINE   Pluszszcz

Pluszszcz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 623 postów

Napisano 12 marzec 2024 - 13:36

Moje zdanie jest takie, że nie ma sensu się bawić w regenerowanie łożysk które już zaczynają szumiec po prostu wymiana na nowe i po temacie przecież takie łożyska nie kosztują 50zł od sztuki. Inna sprawa, że po takiej regeneracji na stole łożysko może normalnie cicho pracować ale już pod obciążeniem będzie hałasować i nad wodą będziesz się zastanawiał o co chodzi przecież to nie łożyska bo były ok.

Czegoś takiego jak regeneracja łożysk tocznych raczej nie ma. Albo wykazuje objawy zużycia i trzeba wymienić, albo nie. Podstawowe smary mają ograniczoną żywotność i choćby z tego względu można by się pokusić o wymianę smaru.







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: serwis, shimano