Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Szwecja


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3539 odpowiedzi w tym temacie

#3221 OFFLINE   selk

selk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 794 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Zbyszek

Napisano 20 wrzesień 2023 - 11:43

Ktoś ma w miarę świeże informacje o Nommen? Kiedyś wręcz legendarne jezioro sandaczowe a teraz...?

Koledzy byli na wiosnę.
Pisali że populacja sandaczy mocno mniejsza. Szwedzi/Niemcy krążyli po jeziorze całymi dniami w miejscach gniazd i robili dokładne mapy na echo. Potem na verticala wyciągali parę większych sztuk. Tyle wiem z informacji od nich. Złapali trochę małych sandaczy z 40metrow i przerzucili się na okonia

Wysłane z mojego motorola edge 30 fusion przy użyciu Tapatalka
  • BOB lubi to

#3222 OFFLINE   Andrzej@45

Andrzej@45

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 28 postów
  • LokalizacjaMehren
  • Imię:Melerski
  • Nazwisko:Andrzej

Napisano 25 wrzesień 2023 - 07:45

Wróciłem ze Szwecji wczoraj po dwutygodniowym pobycie .Słynne jezioro Rusken gdzie sandacze miały niemal że same z wody wyskakiwać .W tych dwóch tygodniach

mieliśmy bardzo zmienną pogodę od lata począwszy na gradobiciu skończywszy .Niestety lata świetności ta woda ma już za sobą.Na czterech łowiących dwa sandały powyżej 60 cm i kilka króciaków ,kilka szczupaków i okoni...Towarzysko wyjazd bardzo udany ale wędkarsko lipa .Myślę że następny wyjazd to już daleko na północ,Laponia ,Kiruna .Muszę napisać też że byłem tam na początku czerwca i też nie połowiłem ,myślałem że to po tarle tak słabo biorą i że jesienią to sobie odbiję .Niestety moje marzenie się nie spełniło .



#3223 OFFLINE   roobek

roobek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 293 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:robert
  • Nazwisko:bobak

Napisano 25 wrzesień 2023 - 09:15

Hejka ja jestem właśnie na Foxen.
Pierwszy dzień dał jednego garbusa 40 cm I trochę mniejszych jeśli chodzi o szczupaki to ilościowo jest bardzo ciężko 🤨 ale jeden 110 cm już jest 😁 przed nami jeszcze kilka dni, także walczymy.
Warunki pogodowe spoko tylko woda według mnie za ciepła 16 stopni.
Po wyjeździe postaram się napisać coś więcej.

#3224 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10175 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 25 wrzesień 2023 - 11:23

I właśnie z takich powodów w czerwcu przyszłego roku jedziemy do szwedzkiej Laponii (już tam byliśmy kilka sezonów temu)



#3225 OFFLINE   PiernikTorunski

PiernikTorunski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 400 postów
  • LokalizacjaToronto Kuj-Pom
  • Imię:Sławek

Napisano 29 wrzesień 2023 - 08:44

Wróciłem ze Szwecji wczoraj po dwutygodniowym pobycie .Słynne jezioro Rusken gdzie sandacze miały niemal że same z wody wyskakiwać .W tych dwóch tygodniach

mieliśmy bardzo zmienną pogodę od lata począwszy na gradobiciu skończywszy .Niestety lata świetności ta woda ma już za sobą.Na czterech łowiących dwa sandały powyżej 60 cm i kilka króciaków ,kilka szczupaków i okoni...Towarzysko wyjazd bardzo udany ale wędkarsko lipa .Myślę że następny wyjazd to już daleko na północ,Laponia ,Kiruna .Muszę napisać też że byłem tam na początku czerwca i też nie połowiłem ,myślałem że to po tarle tak słabo biorą i że jesienią to sobie odbiję .Niestety moje marzenie się nie spełniło .

Podzielę się również moim wyjazdem od 01.09 do 09.09,2023 

Zaczeliśmy przygodę od jeziora Unnen byłem od 2.09 do 5.09  dziennie łowiliśmy na 4 osoby po 2-3 szt dziennie sanadaczy w przedziale 30-48 cm 

z uwagi na fakt iż koledzy ktorzy byli już wczesniej w tych okolicach zmieniliśmy miejsce zamieszkania o 40 km i zamieszkaliśmy w okolicy jezior Kossen i Bolmen 

Na Kosenn miały być większe sandacze łowiliśmy 3 dni i to samo 2-3 ryby w przedziale 40-47 cm 

Ostatni dzień piatek postanowiliśmy spróbować na  najwiekszej wodzie obok nas Bolmen 

co prawda byliśmy dość pózno bo od 11 do 19 złowiliśmy po 2 sandacze z czego jeden 52 i drugi 64 cm i były to nasze największe ryby wyjazdu.

Kolega Andrzej przed wyjazdem w rozmowie telefonicznej dał mi wskazówki dotyczace jeziora Unnen oprócz tego inny kolega z naszego portalu (Dano G ) wspomagał mnie mapami Navionicsa z Polski za co bardzo dziękuję ale mimo tego nic to nie dało. 

Tu po prostu już nie ma ryb 

Zauważyłem na każdym z tych 3 jezior postawione siaty przez miejscowych, poza tym limit 10 szt sandacza dziennie i zaczyna sie jak u nas w PL już jeżdzą ludzie po 700km od promu i dalej a za chwilę będziemy latać w kosmos żeby coś ładnego połowić.

 

ps.miałem okazje porozmawiać w drodze powrotnej z kilkoma grupami którzy byli w różnych miejscowościach i na różnych wodach w okolicy 200-300 km od Karlskrone  - wszyscy twierdzili że są zawiedzeni 

 

Pozdrawiam 


Użytkownik PiernikTorunski edytował ten post 29 wrzesień 2023 - 08:46

  • tomaszGD, Dano. i szczupak1 lubią to

#3226 OFFLINE   Sławek.Sobolewski

Sławek.Sobolewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2336 postów
  • LokalizacjaWarmia&Mazury, kraina 3000 jezior w dorzeczu Wisły i rzek pobrzeża Bałtyku

Napisano 29 wrzesień 2023 - 09:22

..zaczyna sie jak u nas w PL już jeżdzą ludzie po 700km od promu i dalej a za chwilę będziemy latać w kosmos żeby coś ładnego połowić.

 

To też, już dawno zostało przewidziane - firmament  :lol:


  • tomaszGD lubi to

#3227 OFFLINE   roobek

roobek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 293 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:robert
  • Nazwisko:bobak

Napisano 01 październik 2023 - 20:54

Cześć obiecałem że naskrobię coś po powrocie to działam 🫣.
Jezioro Foxen 4 osobowa ekipa, dwie łodzie po raz 3 na tym samym jeziorze.
Wydawać by sie mogło że coś nie coś wiemy już o tej wodzie 🤔.
Problem w tym że pierwszy raz pojechaliśmy wczesną jesienią, tak zawsze wiosną.
Pierwsze dwa razy wracaliśmy bardzo zadowoleni dużo ryb piękne okonie oraz szczupaki.
Tym razem wróciliśmy zadowoleni ale już nie tak bardzo a przynajmniej nie wszyscy. Padły fajne ryby i to bardzo ale w bardzo małych ilościach. Z naszych obserwacji wynika że ryba jest bardzo głęboko większość fajnych zapisów poniżej 10 m i tam też zaczęliśmy grzebać.
Rzuty jeśli chodzi o szczupaki na głęboko nie przynosiły rzadnych efektów tylko trolling z łapy po amatorsku, bo fachowo z parawanami itd to my nie ogarniamy z resztą na tym jeziorze za takie cuda płaci sie dodatkowo.
Generalnie u nas większość lubi podrzucać z łapy, taką metodę preferujemy i już. Więc koniecznie każdy chciał trzcinowiska obrzucić dawało to niestety małe ryby i to i tak trzeba było się trochę narobić.
Okonie były z głębokiej wody, na zapisach również poniżej 10m ale można było je wygrzebać na dropa czy główkę z opadu i tu bez wiekszego problemu tylko problem był z tymi większymi które łapalismy wiosną.
Jeśli chodzi o garbusy to ciekawe że przytrafilo się kilka na całkowicie płytkiej wodzie i wyglądało to tak że padał jeden max dwa z miejsca i dziękuję.
Nie wiem czy akurat kapkę za wcześnie byliśmy i większość była głęboko a jak się jakiś glodomor trafil to czekał na stołówce 🤷‍♂️ kto te ryby nasze kochane zrozumie🤔to jest mniej wiecej tak jak z naszymi kobietami 🤣🤣.
Ja dalej trzymam się tego ze woda jeszcze za ciepła na kulminacje (16 stopni).
Sprzedam jeszcze najciekawsze rozmiary od góry 122 , 110 , 94 , 94 z największych szczupakow oczywiście 🤣🤣. Od góry garbusy 43 ,43 ,43 ,42 ,42 ,41 ,40, 40 ,39 i ogólnie trochę powyżej 35 było. Sumarycznie na wszystkich w tydzień około 60 szczupaków i około 300 okoni. Oczywiście wszytko C&R 🤟🤟🤟
Zadowoleni jesteśmy bo życiówki podbite ale oczekiwaliśmy wiecej od jesieni.
Pozdrawiam i połamania dla braci wędkarskiej .

#3228 OFFLINE   psd27

psd27

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 983 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Paweł

Napisano 02 październik 2023 - 14:02

Myśle, ze po złowieniu szczupaka 120+ wyjazd można uznać za udany bez względu na resztę okoliczności 😀 Gratulacje!

#3229 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 02 październik 2023 - 14:37

To chyba zależy ogólnie od tego, czego się spodziewasz po wyjeździe :)

A w szczególe od wielu mniejszych i większych rzeczy... :)

Mam kolegę, który regularnie jeździ z ekipą na Stora Le o różnych porach roku. Wyniki przeważnie nie powalają.



#3230 OFFLINE   psd27

psd27

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 983 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Paweł

Napisano 02 październik 2023 - 15:21

Pełna zgoda Krzysiek 😀 O ile rodzina i praca pozwalają, spędzam sporo czasu nad wodą w Polsce, zatem do Szwecji jeżdżę typowo z nastawieniem „złowić dużą rybę”. Może to po prostu moja „niedojrzałość” wędkarska 😀 Posiadanie dzieci nieco zmienia percepcję, bo trudniej „uwolnić się od rodziny”, zatem wyjazd za granice skutecznie rozwiązuje ten „klopocik” 😋
  • krzysiek lubi to

#3231 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 02 październik 2023 - 15:27

Ja na każdej wodzie mam troszkę inny cel. Do Szwecji jeżdżę się wyłowić, zrobić liczbę w metrach, najlepiej takich 110+, bo jest ich tam sporo :)


  • psd27 lubi to

#3232 OFFLINE   roobek

roobek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 293 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:robert
  • Nazwisko:bobak

Napisano 02 październik 2023 - 16:02

Ja na każdej wodzie mam troszkę inny cel. Do Szwecji jeżdżę się wyłowić, zrobić liczbę w metrach, najlepiej takich 110+, bo jest ich tam sporo :)


W zupełności się zgadzam jadę łowić jak najdłużej, jak najwięcej i jak największych ryb to jest priorytet.
Wyjazd za granicę aby odciąć się od wszystkiego tylko ja i moje szaleństwo 🤪🤪🤪
Ale ważne też aby ekipa była spoko, dobry klimat między rybami też jest bardzo istotny.
Polecam każdemu 💪💪💪
  • krzysiek, psd27 i BOB lubią to

#3233 OFFLINE   CORNEL

CORNEL

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 219 postów

Napisano 19 listopad 2023 - 21:35

Ktoś coś tam łowi po drugiej stronie Bałtyku? 



#3234 OFFLINE   Mariusz1000

Mariusz1000

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 322 postów
  • Lokalizacjanad wodą
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:G

Napisano 19 listopad 2023 - 21:55

Wróciłem ze Szwecji wczoraj po dwutygodniowym pobycie .Słynne jezioro Rusken gdzie sandacze miały niemal że same z wody wyskakiwać .W tych dwóch tygodniach

mieliśmy bardzo zmienną pogodę od lata począwszy na gradobiciu skończywszy .Niestety lata świetności ta woda ma już za sobą.Na czterech łowiących dwa sandały powyżej 60 cm i kilka króciaków ,kilka szczupaków i okoni...Towarzysko wyjazd bardzo udany ale wędkarsko lipa .Myślę że następny wyjazd to już daleko na północ,Laponia ,Kiruna .Muszę napisać też że byłem tam na początku czerwca i też nie połowiłem ,myślałem że to po tarle tak słabo biorą i że jesienią to sobie odbiję .Niestety moje marzenie się nie spełniło .

Dla mnie trochę to dziwne, bo u nas po kilkanaście sztuk dziennie na głowę, tylko rozmiary takie sobie, przeważnie 45-65 cm,u mnie tylko 6 sztuk 70+, u innych podobnie, byliśmy na przełomie września i października,niecałe 14 dni, brały przeważnie na jaskułki, pogoda też zmienna.



#3235 OFFLINE   rafalsky

rafalsky

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 64 postów
  • Lokalizacjajaskrów
  • Imię:rafal

Napisano 19 listopad 2023 - 22:51

Ktoś coś tam łowi po drugiej stronie Bałtyku?

Zima Panie...:) w mojej okolicy małe jeziorka już zamarzły , te większe już łapie od brzegu.Teraz tylko mieć nadzieję że przymrozi konkretnie i ruszam na lód :D , wczoraj bylo -10'C w nocy , coraz lepiej :)
  • kostom63 lubi to

#3236 OFFLINE   Yelcyn

Yelcyn

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 84 postów
  • LokalizacjaKędzierzyn-Koźle
  • Imię:Grzegorz

Napisano 20 listopad 2023 - 08:35

Hej,

 

A czy ktoś był na jeziorze Mien?

Wyszukiwarka pokazała, że nie cieszy się popularnością na Jerkbaicie :) 



#3237 OFFLINE   kostom63

kostom63

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1637 postów

Napisano 20 listopad 2023 - 16:32

Tak apropos, że w Rusken nic nie pływa. Znalezione w necie
Tomek

Załączone pliki



#3238 OFFLINE   slawek_2348

slawek_2348

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1695 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Zdunek

Napisano 20 listopad 2023 - 17:01

- Nikt nie napisał, że nie pływało,

- na wodzie nie ma nadruku z nazwą wody..... :)


  • hardy50 lubi to

#3239 OFFLINE   hardy50

hardy50

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 155 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra
  • Imię:Bartek

Napisano 20 listopad 2023 - 19:00

Tak apropos, że w Rusken nic nie pływa. Znalezione w necie
Tomek

A potem tworza się mity jak to w Szwecji łowi się bez problemu okazy. Może i pływa tylko co z tego jak masz ogrom wody, jesteś tydzień, a na zdjęciach pozują wędkarze, którzy nad daną wodą spedzaja godziny o każdej porze roku, lowiac pelalgicznie na ogół. Taka dygresja dla tych , co myślą, że Szwecja to raj obiecany dla każdego, kto tam pojedzie.



#3240 OFFLINE   Sailfish

Sailfish

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1176 postów
  • LokalizacjaTurawa
  • Imię:Cezary

Napisano 20 listopad 2023 - 19:06

A potem tworza się mity jak to w Szwecji łowi się bez problemu okazy. Może i pływa tylko co z tego jak masz ogrom wody, jesteś tydzień, a na zdjęciach pozują wędkarze, którzy nad daną wodą spedzaja godziny o każdej porze roku, lowiac pelalgicznie na ogół. Taka dygresja dla tych , co myślą, że Szwecja to raj obiecany dla każdego, kto tam pojedzie.

Nie jest tak źle. :)






Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych