Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie
TECH

Nowe Przelotki Fuji KR ! New Concept System Guide

tech-rb przelotki spacing fuji

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
418 odpowiedzi w tym temacie

#361 OFFLINE   Hubertus

Hubertus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1850 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 01 grudzień 2017 - 09:06

Nooooo. Ja na pletke nie lowie pstrągów i nie mam takiego zamiaru- twitching. Do tego zamarzanie w Bieszczadach (do maja).
Dlatego pytam czy pod cienką żyłkę można (wypada, trzeba) uzbroić inaczej niż New Concept?
Boje się że gdy do kija "25g" wsadzę lżejsze przelotki to zrobi się z niego "karpiowy potwór". ;) Lubię szybkie kije do łowienia pstrągów i metod które stosuje i tylko takich używam, ale bez przesady. :)
Badyla tez nie zmienię bo ... jeżeli już to na GLX Loomisa.

Aaaaaa.
Jakaś różnica między KL a KR jest? Przy jakich parametrach blankow stosować to czy to?

Ani nie wypada ani nie trzeba, wszystko zależy jaki masz set przelotek obecnie założony, sam system Kr pozwoli na zmniejszenie masy kompletu, co wpłynie na zachowanie wędki, lzejsze przelotki, szybszy kijek, ale bez przesady, nie spodziewajmy sie zmiany z mod-fast na x-fast ;)

Sztywny a pracujący dołem,  kwestia wyczucia i interpretacji, ogólnie u mnie głębiej pracujący blank to taki który przy mocnym obciążeniu wchodzi w głęboka parabolę, sztywny to taki który pod mocnym obciążeniem zapracuje w 1/3 lub 1/2 długości.

Kijek u Ciebie pracuje w szerokim zakresie linek, o,16 zachowuje się zupełnie inaczej niż 0,28, jeśli kijek pracuje głebiej to ja bym postawił na 20h-10h-6L-5,5L i do końca poleciał 5

Różnica między KL a KL-H jest zasadnicza, tak dla uściślenia KR to system zbrojenia, ramka K jest niższa, zarówno od KL-H jak i analogicznych rozmiarów w ramce Y. Na Ramce KL inaczej ustawiamy stożek, nie ma tak szybkiej redukcji jak na KL-H, samo ustawienie jest bardzo podobne do Y-L.

Ramka KL reklamowana była jako "antysplątaniowa", ale to marketing.

Co daje...ja używam KL w sytuacji gdy zależy mi na wyciągnięciu max mocy z blanku, niższa ramka szybciej zmusza blank do pracy, nie ma ogólnej zasady, taki blank- takie przelotki, zbrojąc w dwa różne systemy można uzyskać wedki o innej charakterystyce.

Jeśli wedka na którą łowisz spełnia Twoje oczekiwania, to nie wiem czy jet sens na siłę zmieniać przelotki, chyba że dla eksperymentu.


  • Tomek Wielgus, miramar69 i Darek K lubią to

#362 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 01 grudzień 2017 - 10:58

"Ramka KL reklamowana była jako "antysplątaniowa", ale to marketing.
Co daje...ja używam KL w sytuacji gdy zależy mi na wyciągnięciu max mocy z blanku, niższa ramka szybciej zmusza blank do pracy, nie ma ogólnej zasady, taki blank- takie przelotki, zbrojąc w dwa różne systemy można uzyskać wedki o innej charakterystyce.
Jeśli wedka na którą łowisz spełnia Twoje oczekiwania, to nie wiem czy jet sens na siłę zmieniać przelotki, chyba że dla eksperymentu."

Dzięki.
O taką odpowiedź mi chodziło.
Dla moich potrzeb kij na pstrągi ma mieć "miękka szczytówkę" (ma pracować) tylko po to żeby ryby nie spadały (GLX Loomisa jest wzorem). Dół ma być sztywny aby nie latał jak galareta (spiny z muchówki) przy "szarpaniu"- prowadzeniu przynęt.
Właściwości rzutowe spełnia Concept (25- 5.5 szczyt).
O dziwo stare, ciężkie i oryginalnie rozmieszczone przelotki powodowały prace kija niżej niż to co mam teraz, z czego nie byłem w ogóle zadowolony. Do tego dochodziło plątanie zylki wokół kija pomiędzy wejściówką a młynkiem. Zwłaszcza o hook keeper.

Podsumowując, można uzyskać dość szybki i z "powerem" kijek stosując Torcite czy lżejszy set przelotek na blanku lżejszym, cieńszym i sprawiającym wrażenie delikatniejszego który i tak spełni nasze wymagania. Super!!!!!

Pzdr.

Użytkownik trout master edytował ten post 01 grudzień 2017 - 11:25


#363 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 27 styczeń 2018 - 19:58

Jeszcze pytanko w temacie w którym jeszcze niewiele łapię. 

Dając do kija który wymieniłem wyżej (2.70m 5-25g) set KR 20H/ 10H/ 6M/ 5.5L  i do końca 4.5 mam dawać jakąś z szeroką stopką czyli Belly (KB)??? Czy zawsze się je daje i w jakim celu? Miejsce w którym ma się ją zastosować czy przejść na KT też nie jest jeszcze dla  mnie znane (jak i gdzie wypada).

Czym one się różnią od normalnych KT oprócz szerszej stopki? 

 

Czy KL jest lepsza od KLH do szybkich patyków? Czy wręcz przeciwnie, powinny być przy pracujących dołem blankach?

 

Przepraszam za głupie pytania ale uczę się i próbuję wszystko w tym nowym (dla mnie) systemie zrozumieć.   :mellow:  :unsure:



#364 OFFLINE   "Paweł"

"Paweł"

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaTam gdzie nie biorą :)
  • Imię:Pawel
  • Nazwisko:S

Napisano 27 styczeń 2018 - 20:15

KB stosujesz kończąc stożek - do tego jest przeznaczona. Np 16H 8H 5,5M i 5KB,,,,,,,



#365 OFFLINE   Robas

Robas

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2119 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Robert

Napisano 27 styczeń 2018 - 21:14

KB daję do krótkich kijków tak do 7"  gdy schodzę szybko ze stożkiem , dłuższa stopka lepsze podparcie  - krótki  kąt przy zejściu stożka = większe siły

przy łagodnym zejściu nie jest konieczne dawanie KB , można schodzić w KT - łagodny stożek = mniejsze siły przy łagodnym stożku

 

co do KT i KH Hubertus  wyjaśnił Tobie w poście wyżej



#366 OFFLINE   Robas

Robas

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2119 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Robert

Napisano 27 styczeń 2018 - 22:37

Szybszy stozek w KH w KL jest lagodniejszy

#367 OFFLINE   Del Toro

Del Toro

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 7988 postów
  • LokalizacjaLondyn, UK

Napisano 28 styczeń 2018 - 00:39

Szybszy stozek w KH w KL jest lagodniejszy

 

W KH masz przeciez mozliwosc zrobienia i szybkiego, i lagodniejszego stozka.



#368 OFFLINE   Robas

Robas

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2119 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Robert

Napisano 28 styczeń 2018 - 12:34

W KH masz przeciez mozliwosc zrobienia i szybkiego, i lagodniejszego stozka.

tak, tak zgadza się , chodziło mi o to że KL z racji tego że sa niższe , to przejście i tak jest łagodniejsze


  • Del Toro lubi to

#369 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 28 styczeń 2018 - 21:18

Ale co te "szybsze" czy "łagodniejsze" stożki dają? Do czego i który się stosuje?

Przykład:
- chcesz uzyskać prace jedynie szczytu czy 1/3 dług. wędki to dajesz stozek krótki- szybszy,
- chcesz uruchomić dolnik (akcja blanku moderate) dajesz łagodniejszy.

Czy zupełnie odwrotnie? :(

Patrząc na kije najlepszych rod builderow z naszego forum widzę że zazwyczaj każdy kij ma "choker" ok 1/3 długości blanku od szczytu.

#370 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4960 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 28 styczeń 2018 - 21:35

.......... chmy , patrząc na ilość rodzajów przelotek oraz ich w każdym z systemów różnorodność co do wielkości , wysokości itd....,  to chyba w każdym systemie ( y, k, kl, kr ...) dobierając odpowiednio rozmiary i wysokość zbudować dowolny stożek  ;)



#371 OFFLINE   skalek-77

skalek-77

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2247 postów
  • Imię:Rafał

Napisano 31 styczeń 2018 - 17:57

Ale co te "szybsze" czy "łagodniejsze" stożki dają? Do czego i który się stosuje?

Przykład:
- chcesz uzyskać prace jedynie szczytu czy 1/3 dług. wędki to dajesz stozek krótki- szybszy,
- chcesz uruchomić dolnik (akcja blanku moderate) dajesz łagodniejszy.

Czy zupełnie odwrotnie? :(

Patrząc na kije najlepszych rod builderow z naszego forum widzę że zazwyczaj każdy kij ma "choker" ok 1/3 długości blanku od szczytu.

Ogólnie całe założenie jest błędne. Rodzaj przelotek i ich rozstawienie dobiera się tak ,żeby nie zaburzyć naturalnego ugięcia blanku. 

Wychodzi na to ,że te przykłady  które podajesz to jest dokładnie to czego nie wolno robić dobierając przelotki.


  • kineret i Mruva16 lubią to

#372 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 31 styczeń 2018 - 21:01

Ogólnie całe założenie jest błędne. Rodzaj przelotek i ich rozstawienie dobiera się tak ,żeby nie zaburzyć naturalnego ugięcia blanku. 
Wychodzi na to ,że te przykłady  które podajesz to jest dokładnie to czego nie wolno robić dobierając przelotki.


Rafał.

Dziękuje za twoje zdanie, zupełnie inne jakiego się spodziewałem. "Naturalne ugięcie blanku". Świetnie to określiłeś.
Napisz mi jeszcze tylko czym i w jaki sposób ustalić to naturalne ugięcie. Jak i gdzie przyłożyć siłę (obciążenie) aby blank pokazał to co kryje. Masz na to jakiś sposób? Jeżeli tak i nie jest to twoja tajemnica to proszę i wskazówki.
Chętnie bym się czegoś dowiedział i nauczył bo jak na razie to tylko obserwuje i kojarzę gotowe wyroby najlepszych (tylko wg mnie, może mylnie) polskich zbrojmistrzów wędek.

Dziękuje. :)

#373 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4960 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 31 styczeń 2018 - 21:18

Przymocuj obciążenie do końca szczytówki (tak jak byś montował "bata") , określ wcześniej kręgosłup .

Następnie po prostu podnosząc to obciążenie za pomocą blanku będziesz widział jak on się zachowuje , zaobserwujesz

MATAGI 011.JPG
MATAGI 011.JPG
MATAGI 010.JPG
MATAGI 009.JPG
MATAGI 006.JPG

"naturalne ugięcie blanku" nieskażone / usztywnione itd...

Możesz też w czasie tej próby obracać blankiem i w ten sposób zobaczysz różnice w pracy blanku na "miękkiej" oraz "sztywnej" stronie.


Użytkownik miramar69 edytował ten post 31 styczeń 2018 - 21:21

  • skalek-77, kineret i ObraFM lubią to

#374 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 31 styczeń 2018 - 21:41

Dzieki, zaczynam już coś widzieć nie tylko oczyma wyobraźni.
Rzeczywiście blank pracujący dołem może mieć dłuższy stożek aby nie zakłócić jego naturalnej pracy. Szybszy blank może mieć krótszy bo i tak jedynie szczyt zapracuje.
Co do różnic w zbrojeniu po (czy naprzeciw) kręgosłupa to temat znam. Do dalszych rzutów i lepszego zacięcia lepiej uzbroić blank na sztywniejsze stronie, tracąc asa miękkości przy holu. C.w. gotowego kija przy takim uzbrojeniu zejdzie niżej. Dotyczy to zarówno spinow jaki fly rods.

Czyli podsumowując to prezentowane przez Ciebie ugięcie linka prowadzona przelotkami powinna tworzyć ten sam (lub najbardziej zbliżony) łuk co ugięty blank?

#375 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4960 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 31 styczeń 2018 - 21:55

Nie wdając się w zawiłości, niuanse i szczegóły , z grubsza dokładnie TAK  ;)  :)



#376 OFFLINE   skalek-77

skalek-77

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2247 postów
  • Imię:Rafał

Napisano 01 luty 2018 - 10:27

Dokładnie tak jak to już Mariusz opisał.



#377 OFFLINE   Kadet

Kadet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1003 postów

Napisano 01 luty 2018 - 17:22

To i ja się coś zapytam.

Posiadam blank 240cm, około 20lb w głęboko pracującym dolniku. Wejściowa przelotka 20H podoła obciążeniom, czy może powinna już być jakaś dwustopkowa?



#378 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4960 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 01 luty 2018 - 18:26

Jeśli chodzi o jej wytrzymałość to na pewno, tylko co dalej ma być - trzeba się zastanowić. 



#379 OFFLINE   Kadet

Kadet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1003 postów

Napisano 01 luty 2018 - 18:38

Dalej będzie 10H, 6M, 5,5L, ale to chyba mniej ważne ponieważ jednak największe obciążenia przenosi przelotka wejściowa.

#380 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4960 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 01 luty 2018 - 18:45

Jak nie będziesz wyrywał pniaków i krzaków porzeczek tym kijkiem spokojnie da radę  ;)


  • Hubertus lubi to





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: tech, tech-rb, przelotki, spacing, fuji

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych