Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Fotografia wedkarska -ciag dalszy


  • Zaloguj siÄ™, aby dodać odpowiedź
428 odpowiedzi w tym temacie

#321 OFFLINE   pitt

pitt

    JadÄ™ na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 27 grudzień 2008 - 15:19

dzieki andrzej :D
ja w zasadzie szukam czegos od 18 do 200, a nawet 250 (obecnie mam do 135) :D
moze przy okazji ktos mi powie co oznacza APS-C-Format?

#322 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 27 grudzień 2008 - 15:30

APS-C to typ, rozmiar matrycy
testy obiektyw(w masz tutaj:
http://www.optyczne.pl/obiektywy.html
wybieraj, który ci pasuje.

pozdrawiam :D

#323 OFFLINE   pitt

pitt

    JadÄ™ na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 27 grudzień 2008 - 15:39

APS-C to typ, rozmiar matrycy

to znaczy, jakie sa jeszcze rozmiary oprocz APS-C?

pytam, poniewaz w opisie objektywu sigma wyczytalem cos takiego:
Natürlich ist dieses Objektiv digital optimiert (DC-Serie von Sigma) und daher nur für DSLRs mit Sensoren im APS-C-Format zu verwenden. Wenn Objektive der DC-Serie an 35mm-SLR-Kameras oder Digital-Kameras eingesetzt werden, deren Bildsensoren größer als das APS-C Format sind, treten Vignettierungen im Bild auf.

co w skrocie oznacza, ze zamontowanie takiego objektywu na kamere z matryca wieksza niz APS-C skutkuje winietowaniem

#324 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 27 grudzień 2008 - 16:11

jest kilka formatów.
Nikon to x1,5 czyli DX
Canon to x1,6
Leica to x1,33
Panasonic,Olympus to 2,0
Nikon D3, D3x to x1,0 czyli FX
ja mam nikona i inne formaty i nazwy mnie nie interesujÄ…. Po prostu nie wiem

pozdrawiam :D

#325 OFFLINE   pitt

pitt

    JadÄ™ na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 27 grudzień 2008 - 19:38

dzieki andrzeju, troche mi rozjasnilo ... ale tylko troche :unsure:
ja tez mam nikona, wiec kolejne pytanie jest proste: czy sensor w formacie DX jest wielkosciowo porownywalny z APS-C?

#326 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • ImiÄ™:Remek

Napisano 27 grudzień 2008 - 19:53

Pitt,
Te oznaczenia określają wielkość matrycy. FX to matryca o wielkości klatki filmu 36mm. Czyli jak sobie kupisz zwykły film i popatrzysz na klatkę to ... taki jest sensor. Jak sobie kupisz aparat DX to wielkość matrycy jest 1.5 raza mniejsza (mówię o Nikonie). Co z tego wynika? Prosta sprawa - przy 10 mpx pixele na APSC (DX) będą mniejsze niż na FX. Wpłynie to na dynamikę matrycy (mniejsze elementy światłoczułe), na szumy a ... generalnie na jakość obrazu. Kompakty mają jeszcze mniejsze matryce.

Im większa matryca tym trudniejsza w wykonaniu, podnoszą się koszty jej produkcji itd.

Jak to wypływa na obiektywy.
Dla FX - 50 mm = 50mm
Dla DX (Nikona) - 50mm = 75mm (czyli obiektyw zaczyna się robić dłuższy) przy jednoczesnej głębi ostrości obiektywu 50mm! (czyli głębia ostrości będzie większa niż obiektywu 75mm na FX).

To tyle. Jeśli kupisz 200mm to na FX to będzie 200 ale na DX będzie to 300 czyli dłuższy :D Niekiedy wykorzystuje się to celowo!

Pozdrawiam
Remek

#327 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 27 grudzień 2008 - 19:59

pitt@ APS-C to rodzaj matrycy, a DX to format.
Cieszę się, że ci się troszkę rozjaśnia. Ale nie chciej wszystkiego od razu. Wyluzuj. To trzeba trochę czasu i zaczniesz łapać poszczególne pojęcia.
Najważniejsze to robić ładne zdjęcia. a jak sobie przypomnę twoje foty z Minolty to jestem pewny, że będą super.
Pochal się jaki model Nikona masz i jaki obiektw do tego masz/lub chesz mieć?

pozdrawam :D

#328 OFFLINE   pitt

pitt

    JadÄ™ na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 27 grudzień 2008 - 20:15

jeszcze raz dzieki, teraz ma juz jasnosc :D

#329 OFFLINE   pitt

pitt

    JadÄ™ na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 27 grudzień 2008 - 20:34

@andrzej
aparat mam juz od okolo roku, D40X z nikkorem AF-S 18-135 1.35-5.6G ED ... jestem na tyle zadowolony, ze nie marudze, ale chetnie kupilbym inny objektyw ... inny w sensie jasniejszy, ale w miare mozliwosci kombajn 18-200 ... co tu duzo mowic, to jednak komfort wszystko robic jednym szklem
a fotki, jak to fotki :D

Załączone pliki



#330 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • ImiÄ™:Remek

Napisano 27 grudzień 2008 - 20:54

Pitt,
Kup szkło 18-200 Nikkora. To dobre szkło w swojej klasie. Myślę, że będziesz bardzo zadowolony.

Pozdrawiam
Remek

#331 OFFLINE   zewu

zewu

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 359 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 27 grudzień 2008 - 21:14

Jak to wypływa na obiektywy.
Dla FX - 50 mm = 50mm
Dla DX (Nikona) - 50mm = 75mm (czyli obiektyw zaczyna się robić dłuższy) przy jednoczesnej głębi ostrości obiektywu 50mm! (czyli głębia ostrości będzie większa niż obiektywu 75mm na FX).
To tyle. Jeśli kupisz 200mm to na FX to będzie 200 ale na DX będzie to 300 czyli dłuższy :D Niekiedy wykorzystuje się to celowo!


Czepnę się słówek, bo można odnieść wrażenie, że dzięki cropowi uzyskujemy większą ogniskową (a więc tak jakby zmieniła się skala odwzorowania, nastąpiło optyczne powiększenie).

Myślę, że najlepiej kwestię cropa wyjaśni ten obrazek:

http://www.kenrockwell.com/tech/images/crop-factor/35mm-frame-crops-460-px.jpg

Załóżmy, że mamy ten sam obiektyw i zapinamy go do różnych aparatów. Mamy więc matrycę obejmująca pełną klatkę, Canon 1,3x (kolor zielony), Nikon DX 1,5x (kolor czerwony) i Canon 1,6x (kolor niebieski). Naświetlony zostaje więc po prostu mniejszy fragment obrazu. Nie zmienia się ogniskowa i nie zmienia się skala odwzorowania. Fotografowany obiekt będzie miał na wszystkich matrycach tę samą wielkość.

#332 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 27 grudzień 2008 - 21:14

Ze swojej strony sugerują Ci zakup obiektywu Nikkora 18-105AF VR. To w twoim nikonie da już 150mm. Jednocześnie w całym zakresie masz dobrą jakość optyczną czego nie można napisać o szkłach wymienionych w poprzednich postach.
Osobiście skłaniam się do szkieł f. Tamron. jako ciekawostę przesyłam ci też fotkę z takiego obiektywu.

pozdrawiam :D

Załączone pliki



#333 OFFLINE   pitt

pitt

    JadÄ™ na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 27 grudzień 2008 - 21:34

mialem ultra zooma tamron do mojej starej analogowej minolty, fajny byl, ale szalu nie bylo, to znaczy byl ten sam problem, ktory mam z obecnym obiektywem ...
na maksymalnej ogiskowej, czyli 135 mm ciemnosc widze

@andrzej
a ktory to tamron? moze masz mozliwosc sfotografowania tego samego objektu na kilku ogniskowych?

#334 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3199 postów

Napisano 27 grudzień 2008 - 21:55

..Załóżmy, że mamy ten sam obiektyw i zapinamy go do różnych aparatów. Mamy więc matrycę obejmująca pełną klatkę, Canon 1,3x (kolor zielony), Nikon DX 1,5x (kolor czerwony) i Canon 1,6x (kolor niebieski). .



Trzeba by jeszcze dodać analog (ramka czarna) i widać najwiecej :mellow: . Tak By the way to zdjecie zrobione na Fuji Velvia 50 o symbolu RVP. Najlepsze kolory, ostrość i plastyka w ponad 150 letniej historii fotografii. Do dziś produkowana od 1989 roku, jak tez dwie inne velvie o czułości 100, które sa na rynku od kilku lat. Tak akurat się złożyło, że dziś naświetliłem dwie rolki. B)

ponizej mały przykład na plastykę i kolory jakie dają nowoczesne filmy profesionalne



żeby nie odbiegac od tematu, to Pitt jak kupisz obiektyw do wszytskiego czyli coś takiego jak 18-200 to będziesz musiał łowić tylko wielkie ryby :mellow: zazwyczaj w tego typu konstrukcjach jest dosć kiepska minimalna odległosc na jakiej mozna zrobić ostre zdjęcie. Zapomnij o macro zdjeciach małych woblerków w pyskach alpejskich klenii. Ja mogę polecić tani a bardzo dobry obiektyw Nikkor 18-70. Na ryby jak znalazł.

pozd JW :D

Załączone pliki

  • ZaÅ‚Ä…czony plik  77.jpg   81,42 KB   203 Ilość pobraÅ„


#335 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 27 grudzień 2008 - 22:04

Piotrze sympatyczny. dwie sprawy. sfotografować to ja mogę ale to siłą rzeczy musi potrwać około tygodnia. To trzeba mieć czas, pójść do katedry i porobić fotki. ale może co. poszukam z różnych czasookresów to zaraz zamieszczę.
druga sprawa.
W ostatnim czasie to jest rok max dwa lata kilka czołowych firm zrobiło straszne postępny w jako.ci optycznej dla w sumie amatorskich szkleł. Wymusił to rynek. Dotyczy to kilku szkieł Nikkora, Canona, Tamrona, Leici czy Olympusa. Ich zmusił do tego rynek i konkurencja.
KIlka najnowszych szkieł optycznie jest lepszych od wypasionych konstrukcji z przed kilku-kilkunastu lat na duuuuużo większe pieniądze. Tamte co prawda są szklane i metalowe ale jakość soczewek kiepska. Jakość warstw przeciwodblaskowych szczątkowa.
Dotyczy to również wspomnianego starego tamrona.
Przesłane zdjęcie było zrobione najnowszym Tamronem zoom z ogniskową 10mm !!! I żadnej dystorsji. Na zdjęciu zrobionym szkłem z przed lat boki byłyby półokrągłe. To jest właśnie postęp techniczny i technologiczny w produkcji optyki.
drugie zdjęcie robione było tamronem 17mm :D

Załączone pliki

  • ZaÅ‚Ä…czony plik  DSC_0586.jpg   92,67 KB   190 Ilość pobraÅ„


#336 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • ImiÄ™:Remek

Napisano 27 grudzień 2008 - 22:07

Jerzy,
Pitt chciał coś w zakresie do 200 - napisał wyraźnie. Jeśli chce się mieć jeszcze makro (o czym Pitt nie wspomniał) to ... można kompaktem z trybem makro :D Akurat ten Nikkor 18-200 jest fajnym obiektywem typu travel - czyli wszystko w jednym, w niewielkiej obudowie i ... za dobrą cenę. Minimalna odległość ogniskowania dla 18-200 to 50 cm więc nie jest tak źle :D

pozdrawiam
Remek

#337 OFFLINE   FISH

FISH

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 619 postów
  • LokalizacjaWÅ‚odawa

Napisano 27 grudzień 2008 - 22:18

aparat mam juz od okolo roku, D40X z nikkorem AF-S 18-135 1.35-5.6G ED

Ogniskowa 18-135 to już duży uniwersal.Po roku wiesz co Ci trzeba i kup jakieś szkło specjalistyczne do uzupełnienia tego o węższej ogniskowej.Ja zrozumiałem jak ważna jest optyka po zakupie pierwszej stałki 50mm.


#338 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3199 postów

Napisano 27 grudzień 2008 - 22:27

.. Tamronem zoom z ogniskową 10mm !!! I żadnej dystorsji. Na zdjęciu zrobionym szkłem z przed lat boki byłyby półokrągłe. To jest właśnie postęp techniczny i technologiczny w produkcji optyki.



Tak to prawda, ale wynika zupełnie z czego innego niżli tylko z jakosci optycznej. Gdybyś Thymallus przyczepił ten obiektyw do aparatu z pełną klatka, to albo w narożnikach miałbyś czarną dziurę, albo filary w katedrze Gnieźnieńskiej byłyby okrągłe jak w wizjerze od drzwi. :D Co do samej rozdzielczości to faktycznie firmy produkujace obiektywy poczyniły postęp. Generalnie niama na rynku już złychszkieł o kiepskiej ostrości, ale niema tez juz obiektywów wybitnych. Cały proces produkcji został uśredniony. Kosztem oczywiście tych najlepszych konstrukcji. Wyjatkiem jest wspomniana przez Ciebie Leica. W Nikonie juz nie jest tak fajnie, ale i marka jakby tańsza :unsure: Efektem tego jest np. fakt, ze za używanego i w pełni manualnego Nikkora AIS 35/1,4 trzeba dziś zapłacić prawie 2000 zł, choć za takie pieniądze, mozna mieć o wiele nowocześniejszego zooma z wszytskimi bajerami.

ten nikkor 35/1,4 ma lepszą rozdzielczosc na pełnym otworze przysłony niż wiekszośc super nowoczesnych zoomów w swoich najlepszych parametrach

pozd JW :D


#339 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 27 grudzień 2008 - 22:30

pitt@ obiecałem kilka fotek. I może zamieszczę dwie. Obydwie były robione z tego samego miejsca i dotyczą tego samego obiektu - katedry. Jest to historyczny obiekt i pamięta jeszcze króla, którego pomiik stoi na pierwszym planie czyli Bolesława Chrobrego.
Pierwsze zdjęcie było robionym starym obiektywem Nikkor 17-70, którego proponował ci jeden z kolegów. Drugie zdjęcie było robione najnowszym zoomem Tamrona. Obydwa z tego samego miejsca i chodziło o objęcie całej katedry.
Oceń sam. :D

Załączone pliki



#340 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 27 grudzień 2008 - 22:32

drugie zdjęcie

Załączone pliki

  • ZaÅ‚Ä…czony plik  DSC_0122.jpg   90,74 KB   153 Ilość pobraÅ„