Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Lipieniowa klęska


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
178 odpowiedzi w tym temacie

#81 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4441 postów

Napisano 13 listopad 2013 - 14:23

Witam,

 

@Robert,

 

Nie jestem swiatowa tuza flyfishingu, w 82 na gowno mowilem jeszcze papa aczkolwiek lowie czesto na rzekach przypominajacych swoim charakterem lubelska Bystrzyce.

 

Moje spostrzezenia sa nastepujace: 

 

- mucha, mucha i jeszcze raz mucha. Na spokojnie plynacej i dosc plytkiej wodzie bardzo wazne jest jak najlepsze odwzorowanie naturalnego pokarmu, lipien ma czas by dokladnie obejrzec. Ja lowie glownie na imitacje wszelkiego rodzaju jetek jakie na jesieni czesto wylatuja. Ogonki robie z brazowego mallards tudziez cock de leon, tulow to oskubany pawi quill bardz promien z ibisa lub indora. Bardzo wazne jest prawodlowe zawiazanie skrzydelek z cdc, musza byc podwiazane od tylu by nie opadaly w innym wypadku suchar zaczyna imitowac chrusta i po podniesieniu wraca spowrotem badz nie reaguje wcale.Jezynki w tych muszkach nie robie.  Podobnie wiaze muchy typu parachute, ogonek i tulow tak samo, jakis cdc na post i owiniety poziomo kogut dobrej jakosci. 

 

Kolejna swietna mucha, jakby dalej nie doceniana w Polsce jest klinkhammer, musi byc uwiazany na haku do tego przeznaczonym by dzialal najlepiej ( Partridge) i nie koniecznie musi byc maciusienki. Widzialem u kolegi orginal na Skandynawie ukrecony przez Hansa i przypominal wazke :) Dodatkowym plusem jest mozliwosc dowiazania na rotkim przyponie czegos malego, robi troche jak indykator wtedy.

 

Prawda jest taka, ze jesli chcesz byc skutecznym muszkarzem to musisz sam zaczac krecic muchy, wiem ze to boli ale daje tez niesamowita frajde. Ciezko kupic wszystko co moze okazac sie skuteczne. Samo moje pudelko nimfowe ma minimum 400-500 sztuk sprawdzonych wzorow, powielonych oczywiscie w kilku egzemplarzach i wielkosciach a i tak na kazdy kilkudniowy wyjazd zabieram caly majdan do krecenia. 

 

Jesienne lipieniowanie lubie najbardziej, ryby sa silne i napasione, dobrze reaguja tez na nimfy. Moze wydac sie dziwne ale lowie bardzo ciezko, hak 8-12, glowki wolframowe 3-4 mm i najczesciej olow na tulowiu. Wyniki mam zdecydowanie lepsze od kolegow uzywajacych malutkich nimfek. Ja twierdze, ze ryba woli zjesc duzego, tlustego robala niz jakies maciupkie meszki. Nie lowilem za duzo w Polsce aczkolwiek przed dunajeckimi lipieniami mialem problem, wszyscy mowili o ''pedalkach'' ale po jakims czasie bez bran zalozylem spowrotem swoje nimfy i zaczalem lowic ryby, jako jedyny wtedy na rzece wiec cos w tym moze byc. Dodatkowo ta metoda pozwala na uzywanie grubszych zylek typu 0.16 czy nawet 0.18 mm. Lipienie trzeba szanowac, to wspaniale i strasznie waleczne ryby, w dodatku piekne. Nalezy im sie szacunek nawet poprzez uzywanie sprzetu pozwalajacego na szybki hol a i tak czesto ryby wymagaja reanimacji w wodzie. 

 

Tegorocznym hitem lipieniowania jest klaret, cos wrzuce na bloga gdy uda mi sie zrobic dobre zdjecia. 

 

Pozdrawiam i zycze powodzenia,

 

Bujo

 

P.S. @Kuba- faktycznie lowilem w Szwecji #3 w dodatku bardzo kiepska na blanku CTS ale dlatego, ze ktos nie zabral dwoch moich #6. W sumie to dobrze bo by je tez zapewne ukradli wtedy. 



#82 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 13 listopad 2013 - 14:44

P.S. @Kuba- faktycznie lowilem w Szwecji #3 w dodatku bardzo kiepska na blanku CTS ale dlatego, ze ktos nie zabral dwoch moich #6. W sumie to dobrze bo by je tez zapewne ukradli wtedy. 

 

Michał napisz co to był za CTS i czemu był "kiepski". Łowię na CTS-y, ciekaw jestem Twojej opinii.



#83 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 13 listopad 2013 - 15:15

#3 do łowienia lipieni pod 50cm w nurcie przewracającym jak wejdziesz za kolano - jest kiepskim wyborem ;)

Michał - szczęście w nieszczęściu :D że kije w bezpieczeństwie zostały, wtedy nawet połamanego drzwiami scotta ci wymietli :D



#84 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 13 listopad 2013 - 15:32

Jak mnie złoszczą złodzieje sprzętu... Nawet jak czytam o czymś takim to mam ochotę dusić i mordować. Jakby mi ukradli sprzęt to bym chyba płakał jak mała dziewczynka. Na wiosnę mało nie dostałem zawału jak nie znalazłem pontonu i silnika w piwnicy. Na szczęście okazało się że jem za dużo masła, zwyczajnie zapomniałem że zaniosłem go do kolegi który ma urocze pomieszczenie gospodarcze koło mieszkania. Zupełnie bez powodu przyjaciele natrząsali się ze mnie przez długi czas ;)



#85 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4441 postów

Napisano 13 listopad 2013 - 15:35

Michał napisz co to był za CTS i czemu był "kiepski". Łowię na CTS-y, ciekaw jestem Twojej opinii.


Andrzej,

Jakis affinity x badz podobnie. 11' #3, zbrojony przez fishing art w jednostopkowe rec-i. Strasznie ciezki i zle zbalansowany. Przy lamsonie litespeed 3 czyli do linek 7-8 dalej lecial bardzo na pysk. Switch batsona # 6 jest wyraznie lzejszy i nie meczy przy lowieniu. Mial byc do pedalkow w zamysle ale po paru miesiacach ukradli.

#86 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4441 postów

Napisano 13 listopad 2013 - 15:36

Jak mnie złoszczą złodzieje sprzętu... Nawet jak czytam o czymś takim to mam ochotę dusić i mordować. Jakby mi ukradli sprzęt to bym chyba płakał jak mała dziewczynka. Na wiosnę mało nie dostałem zawału jak nie znalazłem pontonu i silnika w piwnicy. Na szczęście okazało się że jem za dużo masła, zwyczajnie zapomniałem że zaniosłem go do kolegi który ma urocze pomieszczenie gospodarcze koło mieszkania. Zupełnie bez powodu przyjaciele natrząsali się ze mnie przez długi czas ;)



Za to co mi ukradli to bys kupil rib-a z dobrym silnikiem, nowego. Takie juz zycie bywa.

Bujo

#87 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 13 listopad 2013 - 18:12

Bujo - dzięki serdeczne za cenne wskazówki. Teraz to jestem teoretycznie nie do zajechania,......a możliwości praktyczne zweryfikują lipienie z Bystrzycy.

#88 OFFLINE   mkuczara

mkuczara

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 279 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Kuczara

Napisano 13 listopad 2013 - 18:32

Apropos dużych nimf na lipienie. Poszedłem tu do lokalnego sklepu muchowego w Zurichu i mówię sprzedawcy że tylko takie małe lipienie do 35 cm łowię.

A ten mi mówi - duża ryba duża nimfa i mi daje na haku 8 kawał nimfy. Trochę wymiękłem i wziąłem na 12 albo 10,:)



#89 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 13 listopad 2013 - 19:00

Gdzie lowisz Lipienie kolo Zurichu? Sa tam jakies fajne miejsca?

#90 OFFLINE   mkuczara

mkuczara

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 279 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Kuczara

Napisano 13 listopad 2013 - 19:05

Przeważnie jeżdżę  do Bern (Aare). Zurich nie jest super atrakcyjny jeśli chodzi lipienia


Użytkownik mkuczara edytował ten post 13 listopad 2013 - 19:46


#91 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 13 listopad 2013 - 19:29

Andrzej,

Jakis affinity x badz podobnie. 11' #3, zbrojony przez fishing art w jednostopkowe rec-i. Strasznie ciezki i zle zbalansowany. Przy lamsonie litespeed 3 czyli do linek 7-8 dalej lecial bardzo na pysk. Switch batsona # 6 jest wyraznie lzejszy i nie meczy przy lowieniu. Mial byc do pedalkow w zamysle ale po paru miesiacach ukradli.

 

Łowię na tym blanku, kij switch 11' #7 i działa bardzo dobrze. Machał nim Igor G. i Kuba, nie wnosili zastrzeżeń. Na imprezach dunajeckich też parę osób śmignęło, każdy chwalił. Mam jeszcze dwa CTS-y i mogę tylko potwierdzić jako pozytywy. Staram się unieść ponad stronniczość firmową by nie wspomnieć o samym zbrojmistrzu. Jestem z tych blanków zadowolony, może mam mniejsze wymagania jak Twoje... Kilka SAGE też przewinęło się w między czasie, kij to kij. Jedne i drugie mi pasowały. Kombinuję przez zimę kija w klasie #8 jako patyk pod szczupaki lub inne większe gryzonie, łowiłem kiedyś blankami XP, Xi2, Xi3, chciałbym coś innego dla odmiany. Jak macie ochotę doradzić w co stuknąć - blank, to chętnie wysłucham propozycji, opinii. Marzy mi się Loop Cross S1 - cena zaporowa... 



#92 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4441 postów

Napisano 13 listopad 2013 - 19:43

Witam,

Wykonanie bylo w porzadku, akcja w sumie tez ale balans podobnie jak wszystkie stelle:) tak czasem bywa przy smuklych konstrukcjach, switch moze wazyc 10-15 gram wiecej ale ma inna rekojesc.

Odnosnie Twoich dylematow sprzetowych moja odpowiedz od dwoch lat jest taka sama: Hardy Zenith:)
  • Kuba Standera lubi to

#93 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 13 listopad 2013 - 19:47

To jest ta sama technologia co Cross S1. Goły blank jest szansa gdzieś kupić? Kij będzie robił K.Z. - korek selekt niespotykanej jakości jest już odłożony.  ;)


  • oz_jarek lubi to

#94 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 13 listopad 2013 - 20:09

Zenith lub proaxis :D



#95 OFFLINE   Mari

Mari

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 466 postów

Napisano 13 listopad 2013 - 22:11

 

Jesienne lipieniowanie lubie najbardziej, ryby sa silne i napasione, dobrze reaguja tez na nimfy. Moze w grubiej, ciężej i nikomu to nie przeszkadzaydac sie dziwne ale lowie bardzo ciezko, hak 8-12, glowki wolframowe 3-4 mm i najczesciej olow na tulowiu. Wyniki mam zdecydowanie lepsze od kolegow uzywajacych malutkich nimfek. Ja twierdze, ze ryba woli zjesc duzego, tlustego robala niz jakies maciupkie meszki. Nie lowilem za duzo w Polsce aczkolwiek przed dunajeckimi lipieniami mialem problem, wszyscy mowili o ''pedalkach'' ale po jakims czasie bez bran zalozylem spowrotem swoje nimfy i zaczalem lowic ryby, jako jedyny wtedy na rzece wiec cos w tym moze byc. Dodatkowo ta metoda pozwala na uzywanie grubszych zylek typu 0.16 czy nawet 0.18 mm. Lipienie trzeba szanowac, to wspaniale i strasznie waleczne ryby, w dodatku piekne. Nalezy im sie szacunek nawet poprzez uzywanie sprzetu pozwalajacego na szybki hol a i tak czesto ryby wymagaja reanimacji w wodzie. 

Michał, lipienie sanowe i dunajeckie, to dwie różne bajki. Na Dunajcu, po prostu łowi się grubiej, ciężej i nikomu to nie przeszkadza.



#96 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4441 postów

Napisano 13 listopad 2013 - 22:47

Michał, lipienie sanowe i dunajeckie, to dwie różne bajki. Na Dunajcu, po prostu łowi się grubiej, ciężej i nikomu to nie przeszkadza.


Masz racje, na Sanie nie lowilem wiec ciezko mi cokolwiek napisac na ten temat. Kilku dobrych kolegow lowi tam regularnie. Ich opowiesci czasem mnie przerazaja typu owijka z wielblada jest super a z czegos innego juz nie :) tam sa chyba najbardziej wybredne lipienie na swiecie :) Krece teraz nimfy na Test. Moze w weekend uda sie pojechac :)

Pozdrawiam,

Bujo

#97 OFFLINE   oz_jarek

oz_jarek

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 6 postów
  • Imię:Jarek

Napisano 14 listopad 2013 - 16:27

...włączając się do dyskusji nabyłem ostatnio kijek hardy zenith 10' #3 z intencją "nimfowania" po kilku pobytach nad wodą podzielę się wrażeniami , pozdrawiam Jarek

Załączone pliki


  • Bujo lubi to

#98 OFFLINE   Kokosz

Kokosz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 807 postów

Napisano 14 listopad 2013 - 22:33

Apropos dużych nimf na lipienie. Poszedłem tu do lokalnego sklepu muchowego w Zurichu i mówię sprzedawcy że tylko takie małe lipienie do 35 cm łowię.

A ten mi mówi - duża ryba duża nimfa i mi daje na haku 8 kawał nimfy. Trochę wymiękłem i wziąłem na 12 albo 10, :)

Kto grubo gra, ten wygrywa. Nie ma się co czasem szczypać, zwłaszcza jak "tambylcy" tak radzą  :)

 

Zdarzało mi się CELOWO łowić lipasy na nimfy na #8 (różne wariacje na temat PT - tj. tułów muchy z ogona bażanta lub rudy kiełż też kusił do brania). Zwłaszcza późną jesienią (do momentu opadów śniegu). Brania pojedyncze, ale za to ryby, z tych konkretniejszych.


Użytkownik Kokosz edytował ten post 14 listopad 2013 - 22:34


#99 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 15 listopad 2013 - 10:12

...włączając się do dyskusji nabyłem ostatnio kijek hardy zenith 10' #3 z intencją "nimfowania" po kilku pobytach nad wodą podzielę się wrażeniami , pozdrawiam Jarek

 

Piękna wędka. W tym roku, debiutując nad Sanem, spotkałem przypadkiem świetnego muszkarza - Pana Piotra (sporo mi podpowiedział i obdarował kilkoma lipieniowymi nimfami), który bardzo skutecznie obsługiwał maleńkie nimfy kijkiem 10' #3. To co robił wyglądało genialnie - dalekie, bardzo celne rzuty i nieprawdopodobna (jak dla mnie :( ) skuteczność. Nie wiem czy łowił  Hardym Zenithem ale Twoja wędka niewątpliwie da Ci dużo radości i satysfakcji. Też jestem zdecydowany na kupno wędki 10' z przeznaczeniem do nimfy, z tym, że raczej jednak będzie to #4, a może oczko wyżej i zapewne coś z "Orvisa" może kolejny "Acces", a może "Helios 2". Ja już tak mam - jak coś mi się sprawdza to przyzwyczajam się - taki konserwatyzm pana około 50-ki. 



#100 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 15 listopad 2013 - 10:36

Ja za lipieniem wedruje z nr#6. Pewnie nie jest to ideal ale Z-axis na razie jako tako daje rade. Od razu podpytam, czy na profesorki 50+ w Sanowym nurcie lepszy bylby lzejszy blank? Zakladam ze bede lowil tak jak do tej pory nawet na 2 turbinach na OS-ie oraz od mostu w Lesku do Hoczewki.