Skręcanie teoretycznie, występuje zawsze. Nigdy kij nie pracuje w płaszczyźnie, w której są ustawione przelotki. Zarówno przy obciążeniu jak i ładowaniu. To jest złożona sprawa, tym bardziej, że przekrój blanku się "obraca" na długości. cienka, lub cienkie strony nie są w tym samym położeniu na długości blanku. Gdzieś czytałem, że producenci ponieważ nie mogą zlikwidować efektu kręgosłupa efektywnego, to przynajmniej starają się matę wycinać tak, aby ten efekt był symetryczny. Tak, aby przekrój blanku posiadał dwie osie symetrii, w przybliżeniu prostopadłe. Na jednej płaszczyźnie poddawał się bardziej, z podobną siłą w dwóch położeniach. Na drugiej mniej. Wtedy z dużym prawdopodobieństwem najsztywniejsza płaszczyzna jest obrócona 90 stopni względem podwójnego efektu kręgosłupa. Ciężko to zweryfikować. Wizyta w takim np. magazynie mudhole'a może dałaby odpowiedź. Przynajmniej jeśli chodzi o firmy, które wiedzą jak to się robi. Mimo wszystko to jest podejście, ze strony czysto wytrzymałościowej i wiele osób jest zaniepokojonych, kiedy przy początkowym ugięciu kija (czasem to wyraźnie widać, kiedy zapnie się linkę o zaczep na wędce) szczytówka odjeżdża w bok, jeśli kij nie jest uzbrojony wedle efektu kręgosłupa. Przy coraz głębszym ugięciu to znika, szczytówka się prostuje, a obciążony kij staje się stabilny (spining lub spirala).
#21 OFFLINE
Napisano 21 grudzień 2012 - 11:20
- ms80 lubi to
#22 OFFLINE
Napisano 21 grudzień 2012 - 12:50
Fakt, że (w większości egzemplarzy, które przeszły przez moje ręce) kręgosłup/kręgosłupy nie są idealnie osiowe z osią podłużną blanku. Są mniej lub bardziej skręcone. Można to bardzo łatwo stwierdzić naciskając el. balnku obustronnie podparty - w różnych miejscach. Blank (szczytówka) stabilizuje się wtedy w różnych pozycjach. W miarę przesuwania punktu nacisku obraca się w konkretną stronę, a bywa, że raz w jedną, raz w drugą. A jakże, mam i taki kijek
Parafrazując „klasyka”: jak zbroić (panie premierze), jak zbroić???!
#23 OFFLINE
Napisano 21 grudzień 2012 - 13:31
Jest jeszcze jeden sposób. Trzeba poświęcić kilka pianek na rękojeść, na blanki o różnych średnicach. Bierzemy piankę i rozwiercamy aby pasowała umiarkowanie na wcisk do blanku, w potencjalnym miejscu uchwytu. Bierzemy rurkę stalową, albo aluminiową i wsadzamy piankę w rurkę. Pianka dotoczona do rurki na wcisk, toczenie bardzo dokładne, bez bicia. Rurka zamontowana gdzieś przy ścianie. Rurka nie może zmieniać położenia w żadnym kierunku. Wkładamy blank z pianką w rurkę. Obciążamy szczytówkę ciężarkiem. Na ścianie przyklejony jest papier milimetrowy, format A1 . Kręcimy blankiem i obserwujemy ugięcia blanku, brzuszki, miejsca gdzie ugięcie się ” wypłaszcza” i położenie końca szczytówki. Wybieramy położenie, które uważamy za najlepsze. Można zmieniać ciężarki i sprawdzać czy przy głębszym ugięciu występują różnice.
#24 OFFLINE
Napisano 25 grudzień 2012 - 19:00
Pozwólcie że się wtrącę. Krzywy czy prosty......to chyba kwestia względna bo idealnie prostego blanku to chyba nie ma, przynajmniej ja nie widziałem.Moim zdaniem jeżeli krzywy że bije po oczach to do reklamacji, a jeżeli nie to nie ma się co czepiać.Minimalne krzywizny po uzbrojeniu w przelotki staną się dużo mniej widoczne. Ale to tylko moja opinia.
#25 OFFLINE
Napisano 21 styczeń 2015 - 19:09
Witam! Poniewaz ogladalem kilka krzywych blankow (zarowno szczytowki jak i dolniki) oferowanych przez znanych dystrybutorow, chcialbym sie dowiedziec, czy to norma, czy mialem takiego pecha? Ciekaw jestem jakie koledzy forumowicze maja w tym wzgledzie doswiadczenia.
#26 OFFLINE
Napisano 21 styczeń 2015 - 19:15
Może tak napiszesz jakie blanki.Jak chycesz anonimowo to inni też anonimowo nic nie napiszą .Doświadczenia mamy różne z blankami, czekamy na Twoje info jak chcesz usłyszeć nasze zdanie. .
Mam tylko nadzieję, że nie jesteś nowym wcieleniem "Naszego Miłego Kolegi" .
Użytkownik Jozi edytował ten post 21 styczeń 2015 - 19:32
#27 OFFLINE
Napisano 21 styczeń 2015 - 19:25
Blanki potrafią się odkształcać pod wpływem naprężeń długo trwałych ,
np;po skończonym wędkowaniu zostawiamy wędkę na długi czas związaną rzepami i do tego wysoka temperatura i po paru dniach gotowe.
Ale żeby nowe kije (chyba że to np: J...N itp )
#28 OFFLINE
Napisano 21 styczeń 2015 - 19:28
Tak, oficjalni dystrybutorzy wysyłają również blanki krzywe. Było o tym na forum.
#29 OFFLINE
Napisano 21 styczeń 2015 - 19:37
#30 OFFLINE
Napisano 21 styczeń 2015 - 19:45
Ogladalem krzywe Phenix-y i Blaasy, nie wiem czy to wynik technologii, czy bledu w sztuce. Byc moze niektore tego typu wady nie wplyna na uzytkowanie zrobionej z nich wedki, ale wydaje mi sie, ze moga wplywac na prace, akcje i w niektorych wypadkach oslabiac material przy naprezeniach wyniklych z holu, badz wyrzutow, no i dochodzi kwestia estetyki, za 700 zl mozna chyba oczekiwac, ze towar nie bedzie 2, czy 3 kategorii
#31 OFFLINE
Napisano 21 styczeń 2015 - 19:48
Tylko blanku jak wiązka laseru też niema, ale są pewne granice przyzwoitości.
Użytkownik Szymon82 edytował ten post 21 styczeń 2015 - 19:49
- Jozi i Tomasz eS lubią to
#32 OFFLINE
Napisano 21 styczeń 2015 - 19:53
Czasem nawet nie chodzi o jakąś niedużą niedoróbkę ale same właściwości materiałów. Przecież na przykład takie konstrukcje boronowe są z natury krzywe. Jeden blank mniej, drugi trochę więcej ale bardzo ciężko znaleźć idealnie prostego. Mimo to takie lekkie krzywizny nie przeszkadzają w łowieniu. Przynajmniej mi. Choć uczciwie przyznaję że trochę cierpi moje poczucie estetyki Ale mogę to przeżyć, grunt żeby patyk działał jak należy.
- PiernikTorunski lubi to
#33 OFFLINE
Napisano 21 styczeń 2015 - 19:54
Dokładnie, za kilka stówek należy wymagać produktu bez wad.Najlepiej jest towar przed zakupem pooglądać, jak to oczywiście możliwe.Częst mają odchyłki od prostoty, choćby jak nasi politycy .
#34 OFFLINE
Napisano 21 styczeń 2015 - 19:56
#35 OFFLINE
Napisano 21 styczeń 2015 - 20:24
Niestety problem dotyczyl blankow nowych, co mnie troche zaskoczylo, bo producenci ponoc uznani i przeczytalem na ich temat wiele recenzji. Z ciekawosci sprawdzilem dokladnie wszystkie kilkanascie moich fabrycznych wedek roznych producentow ( w tym takze polskich) i o dziwo wszystkie sa proste... Nie sadze, zeby wlokna polaczone zywice mogly sie odksztalcic,ale ewentualnie mozna rozwazyc taki scenariusz jesli nie oszczedzalo sie wedki, wyciagalo na niej z wody spore ryby, czy uwalnialo zaczepy, natomiast jesli blank jest pokrecony, lub szczytowka widocznie opada, to chyba cos jest nie halo, chyba, ze na tym wlasnie ma polegac urok wedek robionych z blankow?
#36 OFFLINE
Napisano 21 styczeń 2015 - 20:35
Często się zdarza że wędki są zbrojone po krzywiźnie nie po kręgosłupie i dlatego ich prawie nie widać.
#37 OFFLINE
Napisano 21 styczeń 2015 - 21:55
Witam! Poniewaz ogladalem kilka krzywych blankow (zarowno szczytowki jak i dolniki) oferowanych przez znanych dystrybutorow, chcialbym sie dowiedziec, czy to norma, czy mialem takiego pecha? Ciekaw jestem jakie koledzy forumowicze maja w tym wzgledzie doswiadczenia.
Cześć ja akurat dolników nie widziałem,natomiast szczytowe części owszem,i to nie tylko w pracowniach ale i w masówkach.Z tego co wiem to jeżeli szczytówka jest lekko krzywa to nie ma czym się przejmować.PS.W Team Dragonie wszystkie szczytówki były lekko krzywe,a cała Polska zachwalała ten kij.Pozdrawiam
#38 OFFLINE
Napisano 21 styczeń 2015 - 21:57
W Team Dragonie wszystkie szczytówki były lekko krzywe,a cała Polska zachwalała ten kij.Pozdrawiam
Radzę nieco ostrożniej dobierać słowa naturalnie myśląc o tej ''całej Polsce''
Pozdrawiam
Użytkownik Szymon82 edytował ten post 21 styczeń 2015 - 21:59
#39 OFFLINE
Napisano 21 styczeń 2015 - 22:08
Wlasnie jeszcze raz sprawdzilem mojego HM Dragona - idealny, bez zadnych odchylen, pomijajac fakt, ze numer fabryczny taki sam jak w 2ch innych wedkach, ktore kupilem razem z kolegami...
#40 OFFLINE
Napisano 21 styczeń 2015 - 22:18
...choc chcialem sie skupic na blankach do rodbuildingu. Czy sa jakies firmy, ktore nie maja odchylow i czy ew jest jakas regulujaca to norma? Rozumiem, ze moze cos w produkcji nie wyjsc, ale wtedy jako towar niepelnowartosciowy, powinno to byc na produkcie opisane (bo nie chce mi sie wierzyc, ze producenci nie sprawdzaja jakosci swoich produktow, ktore przeciez sa ich wizytowka) i oferowane po odp obnizonej cenie - czy sie myle?
Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: rodbuilding, blank
Hand made →
Rodbuilding (budowa wędek) →
KanonNapisany przez Sławek Oppeln Bronikowski , 05 lut 2023 rodbuilding |
|
|
||
BLANKI
Hand made →
Rodbuilding (budowa wędek) →
Blank na sandacza do łowienia na lekkoNapisany przez DeeMeeD , 10 lis 2022 blank, sandacz na lekko |
|
|
||
BLANKI
Hand made →
Rodbuilding (budowa wędek) →
MJ Rod BlanksNapisany przez bartosz311287 , 26 paź 2021 blank, mjrodblanks |
|
|
||
BLANKI
Hand made →
Rodbuilding (budowa wędek) →
Blank do morskiej wędki typu stickbait - prośba o pomocNapisany przez Such a Jerk... , 31 paź 2020 blank, pomoc, morski blank |
|
|
||
Hand made →
Rodbuilding (budowa wędek) →
Blanki karpiowe TAC z takle24.de.Napisany przez MarcinZ , 05 paź 2019 blank, karp, tac |
|
|
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0
0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych