Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Serwisujemy kołowrotek - krok po kroku

kołowrotek serwis

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
637 odpowiedzi w tym temacie

#281 OFFLINE   zorro

zorro

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2676 postów
  • LokalizacjaWarszawa-Kamienne Skarżychoooo...
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Szczepanik

Napisano 07 sierpień 2011 - 12:20

No i nic strasznego... Jeśli nic nie szura, nie stuka, nie zgrzyta i nie chroboce, to nie masz się czym przejmować... :D Ot, pare razy zjesz grubsze śniadanie i dasz korbie radę, a po kilku rybkowaniach maszyna powinna się trochę rozkręcić i będzie akurat.. :mellow:
Oliwki przeważnie używa się tylko do smyrnięcia oporówki, a calutką resztę opylamy smarem i musi być git.. :D
A jak smar jest ewidentnie za gęsty-twardy, to można go sobie trochę rozbełtać i gra gitara... :mellow:

#282 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15606 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 07 sierpień 2011 - 23:31

Próbkę Mobilithu wysłałem P. Leśniakowi ze Słubic 1-2 miesiące temu. Tak mu się spodobał, że poźniej dostał odemnie namiar na większą ilość. Podobno w niektórych miejscach warto go rozrzedzić oliwką - np. czerwoną Quantum Hot Sauce.
I główną ośkę kołowrotka oliwić, a nie smarować.

#283 OFFLINE   drozdo

drozdo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 422 postów
  • LokalizacjaSandomierz
  • Imię:Rafał

Napisano 08 sierpień 2011 - 07:14

A czy możesz kolego zdradzić które to miejsca trzeba smarować rozrzedzonym smarem ? główną ośkę osmarowałem czerwienidłem :( Widzę ze czeka mnie jeszcze raz operacja smarowania ;)

#284 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 08 sierpień 2011 - 10:06

Ano właśnie główna ośka powinna być liźnięta cienką warstwą smaru z kilkoma kropelkami oliwki lub rozrzedzonym mobilithem :D.

#285 OFFLINE   drozdo

drozdo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 422 postów
  • LokalizacjaSandomierz
  • Imię:Rafał

Napisano 08 sierpień 2011 - 10:26

a co z wałkiem posuwu tej osi ? tez rozrzedzonym czy normalnym ?

#286 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 08 sierpień 2011 - 11:22

Przyjmij zasadę, że przekładnia ma mieć gęsty smar a wszystko co odpowiada za funkcje dodatkowe ( czyli nieobciążone) powinno być na rzadko.Ja tak podchodzę do tematu ale może Sz.P. w masce( senior Zorro) coś wrzuci od Siebie w kwestii smarowania daiwek.
Panie Tomaszku prosimy o dwa słowa :D .

#287 OFFLINE   zorro

zorro

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2676 postów
  • LokalizacjaWarszawa-Kamienne Skarżychoooo...
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Szczepanik

Napisano 08 sierpień 2011 - 11:52

Przyjmij zasadę, że przekładnia ma mieć gęsty smar a wszystko co odpowiada za funkcje dodatkowe ( czyli nieobciążone) powinno być na rzadko.Ja tak podchodzę do tematu ale może Sz.P. w masce( senior Zorro) coś wrzuci od Siebie w kwestii smarowania daiwek.
Panie Tomaszku prosimy o dwa słowa :D .


Jedno, drugie... <_<

A jak można więcej niż dwa, to: Pan Józio napisał najszczerszą prawdę czyli nic dodać-nic ująć... :D

#288 OFFLINE   drozdo

drozdo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 422 postów
  • LokalizacjaSandomierz
  • Imię:Rafał

Napisano 09 sierpień 2011 - 14:00

Panowie znowu będę męczył pytaniami. Kołowrotek nasmarowany super chodzi itp tylko jedna rzecz mnie denerwuje, mianowicie podczas kręcenia słychać jakiś szum wydobywający się chyba z łożyska oporowego ( nie jestem pewien bo owiłem oliwka ). Jakieś pomysły co to może być ?

#289 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 09 sierpień 2011 - 16:35

Nie przejmuj się tym to częsta przypadłość daiwy :D .
  • boguslaw lubi to

#290 OFFLINE   drozdo

drozdo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 422 postów
  • LokalizacjaSandomierz
  • Imię:Rafał

Napisano 09 sierpień 2011 - 17:26

hehehe najgorsze jest to ze mam jednego emblema nasmarowanego przez człowieka który się tym zajmuje i nic nie słychać podczas kręcenia. A w pozostałych 2 które ja smarowałem słychać szumy. Właśnie przed chwilką skończyłem smarować trzeci dokładnie taki sam model, i z tego co widzę tez to samo :/ Gdzieś chyba robię błąd i nie wiem gdzie.

#291 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15606 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 09 sierpień 2011 - 23:36

Ja poszedłem na łatwiznę. Po nasmarowaniu 6 kręciołków z dolnej i średniej półki w dwóch praca się pogorszyła. Wobec tego wysłałem te dwa gorsze (Symetre i SuperAero srebrny Malezja) do znanego serwismana i stał się cud. Pracują jak nowe.
Co ciekawe, smarowałem kilka multików, wymieniałem łożyska i nie było żadnych problemów.

Po tych perypetiach wysłałem kilka młynków z wyższej półki (dla mnie wyższej czyli 300,00 zł w górę) do speca i wróciły super-hiper.
Były to : Shimano SuperX GT, Ultegra Japan i Twin Power 4000 model 95.
Niestety jest jeden szkopuł. Profesjonalny serwis kosztuje niemało.

A i podczas smarowania stosowałem Quantum Hot Sauce.

#292 OFFLINE   drozdo

drozdo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 422 postów
  • LokalizacjaSandomierz
  • Imię:Rafał

Napisano 10 sierpień 2011 - 06:46

Sprawa niby wydawała się prosta. Niby wszystko ładnie opisane co i jak robić a w rzeczywistości nie wychodzi. Pewnie są jakieś szczegóły których doświadczeni serwisanci nie będą chcieli zdradzić. Albo się popsuje kilka kołowrotków i się człowiek nauczy albo nie. Mnie na to nie stać, dzisiaj zanoszę swoje kołowrotki do człowieka który się tym zajmuje bo widzę ze pomocy tutaj nie znajdę.

#293 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 18 sierpień 2011 - 06:42

A niby skąd ktoś ma wystawić diagnozę na odległość co w młynku szumi.Pomyśl czasem nim coś napiszesz, tak na przyszłść zasada jest prosta, pierwsze się myśli a później mówi.

#294 OFFLINE   zorro

zorro

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2676 postów
  • LokalizacjaWarszawa-Kamienne Skarżychoooo...
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Szczepanik

Napisano 18 sierpień 2011 - 11:54

A niby skąd ktoś ma wystawić diagnozę na odległość co w młynku szumi.

Fakt.
Zwłaszcza, że i samo określenie szumi do najprecyzyjniejszych nie należy... :unsure:
Można ciut za bardzo ścisnąć przekładnię i może szumieć, może szumieć na oporówce, można sobie wymyć łożyska w benzynce i niedosmarować, i też może szumieć (pomijam fakt korozyjki na łożysku bo wtedy szumi jak sto diabłów), można też np. odwrócić głupią mosiężną tulejkę (najgórniejsza na pinionku) i też może zacząć trochę ocierać i szumieć...
Najważniejsze jest tylko to, że 99% takich szumów jest niegroźnych dla maszyny, a tylko dla nerwów słuchacza...
No i jak się nie poustawiało kołowrotka zaraz po zakupie (no przed początkiem eksploatacji), to późniejsze manipulacje z niwelowaniem luzików na rotorze i przekładni (szczególnie jednoczesne), skutkują na ogół szumami.. :D


#295 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 18 sierpień 2011 - 12:03

No to dostał wykład od Pana Tomaszka tzw. kawę na ławę :D.
Teraz siada, szuka przyczyny szumienia i nie pierniczy farmazonów, że na forum nic nie można się dowiedzieć, lekarze na ogół na odległość też nie leczą tylko w gabinetach :wacko: .

#296 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2210 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 21 sierpień 2011 - 19:38

No i jak się nie poustawiało kołowrotka zaraz po zakupie (no przed początkiem eksploatacji), to późniejsze manipulacje z niwelowaniem luzików na rotorze i przekładni (szczególnie jednoczesne), skutkują na ogół szumami.. Smile

a jak ustawia kołowrotek przed początkiem eksploatacji?? :wacko:

#297 OFFLINE   zorro

zorro

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2676 postów
  • LokalizacjaWarszawa-Kamienne Skarżychoooo...
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Szczepanik

Napisano 21 sierpień 2011 - 22:19

[quote]
No i jak się nie poustawiało kołowrotka zaraz po zakupie (no przed początkiem eksploatacji), to późniejsze manipulacje z niwelowaniem luzików na rotorze i przekładni (szczególnie jednoczesne), skutkują na ogół szumami.. Smile
[/quote]
a jak ustawia kołowrotek przed początkiem eksploatacji?? :wacko:
[/quote]
Pierwsza rzecz, to całkowicie kasuję luzik na rotorze, jak jest, a na ogół drobny jest (podkładeczka pod łożycho albo dodatkowa, albo wymiana na ciut grubszą)... A druga rzecz, to zminimalizowanie do minimum luziku na kółku z ząbkami...
Ot i cała robota... :D

#298 OFFLINE   wobler129

wobler129

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4453 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Jagodziński

Napisano 25 sierpień 2011 - 16:01

Przyszedł czas, by mój Curado 201E7 przeszedł przegląd. Powinien zostać już przesmarowany. Do kogo pewnego mogę się z tym zgłosić? :D

#299 OFFLINE   Bury knives

Bury knives

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 842 postów
  • Lokalizacjahttps://www.facebook.com/buryknives

Napisano 10 wrzesień 2011 - 19:46

Sporo tu jest o smarze mobilith 460,też go zakupiłem,i teraz mam pytanko czym go rozrzedzić,bo nasmarowąłem rolke w mojej stelli,raz sporo tego,a potem tak już aby tylko,i dzis stwierdziłem,nad wodą ze rolka praktycznie mi sie nie obraca,a gdy wyczysciłem do sucha i złozyłem ponownie to ok,ale tak nie przejdzie,pasuje aby mazidło tam było,tylko nie kupie bańki oleju mobilith-a,dla dwóch kropel, bo mi trzeba tyci tyci czegos aby na żadkie mazidło było.

#300 OFFLINE   Jacek_bp

Jacek_bp

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 425 postów
  • LokalizacjaBiała Podlaska
  • Imię:Jacek

Napisano 10 wrzesień 2011 - 20:23

Mobilith 460 jest bardzo dobry ale do przekładni. Do rolki stosuj może olejek, lub jakiś płynny smar. Ja używam smar do maszyn do szycia i smaruję 4-5 razy w sezonie.





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: kołowrotek, serwis