Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie
TECH

Opis / napis na blanku

tech-rb opis naklejka

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
224 odpowiedzi w tym temacie

#201 OFFLINE   ark70

ark70

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1157 postów
  • LokalizacjaStarogard Gdański
  • Imię:Artur

Napisano 01 styczeń 2021 - 19:34

Rzeczywiście ładne stylowo opisy. U kolegi @nyny może nie do końca ładnie rozłożone (odległość od omotek, symetryczność) ale naprawdę jakości można zazdrościć. :)
Aż jestem ciekaw czym taką linię można zrobić. Stalówką raczej nie. Prędzej pióro.
______

Arek, pióro nie przeniesie tuszu na blank, jest za gęsty. Rapitograf tak, ale linie są równe a litery wychodzą, bardzo nieciekawe. Nie da się tym pisać szybko a wiec opis jest mało "płynny" ,. Jedynie stalówka  ( i to nie każda ) da taki efekt jak na fotkach powyżej . Nie jest przypadkiem że najładniejsze opisy zobaczymy na blankach lakierowanych Twardy i gładki lakier płynnie  przenosi tusz i można pozwolić sobie na robinsonadę :)



#202 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 01 styczeń 2021 - 20:00

Nie wiem czy patyków z XRods nie opisywała również siostra Daniela Tanony.

Miała podobny podpis jak Daniel.



#203 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4395 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 01 styczeń 2021 - 22:22

"Arek, pióro nie przeniesie tuszu na blank, jest za gęsty. Rapitograf tak, ale linie są równe a litery wychodzą, bardzo nieciekawe. Nie da się tym pisać szybko a wiec opis jest mało "płynny" ,. Jedynie stalówka ( i to nie każda ) da taki efekt jak na fotkach powyżej . Nie jest przypadkiem że najładniejsze opisy zobaczymy na blankach lakierowanych Twardy i gładki lakier płynnie przenosi tusz i można pozwolić sobie na robinsonadę."

____
Piórem próbowałem i rzeczywiście ciężko. Rozcieńczałem tusz ale za szybko zasychał. Dlatego też stalówka mnie ratuje ale ... :(
No właśnie. Nie daje radę pisać pismem ciągłym bo po prawie każdej literze muszę moczyć. Może i tu trzeba by lekko rozcieńczyć. Mimo tego że używam najcieńszej to litery wychodzą zdecydowanie za grube. Może to kwestia treningów. Opisy robię na polakierowanych ale moje wcale nie są ładne. ;)
XRods naprawdę ładne. Jeżeli stalówką to podziwiam tym bardziej.

#204 OFFLINE   ark70

ark70

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1157 postów
  • LokalizacjaStarogard Gdański
  • Imię:Artur

Napisano 01 styczeń 2021 - 23:55

____
Piórem próbowałem i rzeczywiście ciężko. Rozcieńczałem tusz ale za szybko zasychał. Dlatego też stalówka mnie ratuje ale ... :(
No właśnie. Nie daje radę pisać pismem ciągłym bo po prawie każdej literze muszę moczyć. Może i tu trzeba by lekko rozcieńczyć. Mimo tego że używam najcieńszej to litery wychodzą zdecydowanie za grube. Może to kwestia treningów. Opisy robię na polakierowanych ale moje wcale nie są ładne. ;)
 

Mam wrażenie że używasz starego tuszu, za szybko podsycha. Jedno zamoczenie stalki powinno starczyć na cały opis. Jeśli bardzo długi to dwa namoczenia max. Kup nowego Rotringa

      https://www.rotrings...olor-bialy.html

odrobina treningu na starym blanku i polecisz z tematem.


  • Sławek Oppeln Bronikowski lubi to

#205 OFFLINE   elpojo

elpojo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 881 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 02 styczeń 2021 - 16:25

Jedyne napisy jakie mi się podobają, zostawiał na wędkach Daniel Tanona. Myślę, że warto szukać inspiracji wśród egzemplarzy z Xrods

Zgadzam się, ale przypadły mi też do gustu opisy Bartka z BB Custom Rods.
  • Wisni@ i Sławek77 lubią to

#206 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4395 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 02 styczeń 2021 - 19:14

"Mam wrażenie że używasz starego tuszu, za szybko podsycha. Jedno zamoczenie stalki powinno starczyć na cały opis. Jeśli bardzo długi to dwa namoczenia max. Kup nowego Rotringa.
odrobina treningu na starym blanku i polecisz z tematem."

______
Takim właśnie piszę. Czy stary? Może ma z 3/4 lata ale raz używany. Zakręcony oryginalnie wiec chyba nie powinien zwietrzeć. ;) Chyba że ma jakiś termin ważności?
Rozcieńczać można? Czymś innym oprócz wody?
Gdy będzie rozcieńczony to powinien wystarczyć na dłuższe pisanie po jednokrotnym zanurzeniu. Gorzej, boje się że taki "rozmajony" spłynie z gładkiej powierzchni. Cza próbować. ;) :)

#207 OFFLINE   tobiasz

tobiasz

    tobihandmade.com

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 927 postów
  • LokalizacjaWronki
  • Imię:Tobiasz
  • Nazwisko:Perz

Napisano 21 styczeń 2021 - 21:37

Witam, wpadł mi w ręce kijek od kolegi, chciałbym się dowiedzieć przez kogo został wykonany - może po napisie ktoś z Was rozpozna twórcę  :D

Załączone pliki


Użytkownik tobiasz edytował ten post 21 styczeń 2021 - 21:37


#208 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4996 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 21 styczeń 2021 - 21:40

Podobne pismo ma Rafał
  • bartosz311287 i Voiteh lubią to

#209 OFFLINE   tobiasz

tobiasz

    tobihandmade.com

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 927 postów
  • LokalizacjaWronki
  • Imię:Tobiasz
  • Nazwisko:Perz

Napisano 24 styczeń 2021 - 21:12

Podobne pismo ma Rafał

 

Niestety samo imię mi nic nie mówi  :D poproszę o namiar na pracownie / wątek 



#210 OFFLINE   migdau

migdau

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 192 postów
  • LokalizacjaNowa Aleksandria
  • Imię:Grzesiek

Napisano 24 styczeń 2021 - 23:26

Niestety samo imię mi nic nie mówi  :D poproszę o namiar na pracownie / wątek 

może Rafał 

http://jerkbait.pl/t...leczalna/page-1


Użytkownik migdau edytował ten post 24 styczeń 2021 - 23:27


#211 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4395 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 20 luty 2021 - 16:29

Jak się nie umie pisać "z ręki" to trzeba kombinować (taśmy, znaczniki, ograniczniki). ;)
Gąbka, woda i papier "do dupy" też się przyda gdy ... opis będzie do ***y. :D
Pierwsza fotka z napisem w "ramce" to stalówką z zaokrągloną końcówką którą wziąłem przez pomyłkę. Kolejne i ostateczna (na gotowo) to inną stalówką. Który opis bardziej się podoba możecie porównać. Może żaden. :D ;) Więcej już nie wyduszę.

Zdrówka.
--------

Załączone pliki


  • Robas lubi to

#212 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2658 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 20 luty 2021 - 17:56

I tak ładniejsze od mojego :P


  • ark70 lubi to

#213 OFFLINE   Robas

Robas

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2120 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Robert

Napisano 20 luty 2021 - 18:08

Jak się nie umie pisać "z ręki" to trzeba kombinować (taśmy, znaczniki, ograniczniki). ;)
Gąbka, woda i papier "do dupy" też się przyda gdy ... opis będzie do ***y. :D
Pierwsza fotka z napisem w "ramce" to stalówką z zaokrągloną końcówką którą wziąłem przez pomyłkę. Kolejne i ostateczna (na gotowo) to inną stalówką. Który opis bardziej się podoba możecie porównać. Może żaden. :D ;) Więcej już nie wyduszę.

Zdrówka.
--------

post-58042-0-97664400-1613834705_thumb.j

 

ładnie :clappinghands:  mi sie podoba
 



#214 OFFLINE   "Paweł"

"Paweł"

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1598 postów
  • LokalizacjaTam gdzie nie biorą :)
  • Imię:Pawel
  • Nazwisko:S

Napisano 20 luty 2021 - 19:36

Bo widzisz z tym pisaniem po blankach jest tak, albo idzie albo nie... Zależy od charakteru pisma... Moim zdaniem nie da się tego nauczyć... Ja np bazgram straszliwie, opisywałem blanki przynajmniej ze sto razy... Starałem się ponad wszystko i jak gó... no wychodziło tak gó.. no wychodzi nadal. Z omotek i rękojeści jestem już zadowolony, opisywać nie umiem nie jestem w stanie się tego nauczyć więc nie opisuje. Chyba, że jest naklejka oryginalna wtedy mój kij jest opisany... U mnie jest tak, że po opisaniu blanku nawet kiedy w miarę to wyszło patrzę na te hieroglify i ręce mi opadają... Zawsze ta sama myśl... Ja pier.... Co za kasztan. Aceton i kończy się na kiju bez opisu...

#215 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4395 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 20 luty 2021 - 21:12

Po co aceton? Tusz zmywa się wodą.

Podrzuć jakiś przykład opisu napisany na kartce. Zrób sobie ramkę o szerokości 7-8mm jak ja zrobiłem i napisz to co ma być na blanku. Zobaczymy czy rzeczywiście jest tak jak piszesz. Wiem że na kartce ołówkiem czy długopisem jest prościej ale zobaczymy jak (i czy) bazgrolisz. Na blanku trzeba wolniej, stalówką delikatnie i bez nacisku. Poprobuj pisać litery nie zawijane a robione kreskami (coś jak ten mój). Zawijane naprawdę jest zrobić trudno na bardzo wąskim blanku. Może dla mnie ale pisze jak jest w tej chwili. @skalek robi podobie patrząc na jego opisy. Zaszaleć w sumie można z pierwszymi (dużymi) literami.

Opiszę tu pare zasad jakie ja sobie postawiłem aby opis miał jakość. Może za wysoką ale cholera tak mam, mimo że podobnie jak i tobie mnie się moje nie podobają. :)
Wiec do rzeczy:
- "ramka"
Ramka to coś co tworzy miejsce w którym znajduje się opis. Rozmieszczony symetrycznie z każdej strony od jej brzegów. Jeżeli ręka pisząca nie potrafi zmieścić się w tej wyobrażonej sobie ramce, to niestety musimy sobie ja zrobić. Ja z taśmy. Ważna rzeczą jest żeby opis nie wychodził za bardzo w górę czy w dół po obwodzie blanku. Tak jest trudniej pisać i utrzymać wszystko w linii. Zauważyłem u najlepiej piszących zbrojmistrzów z JB że piszą bardzo małe literki i to jest dobry sposób żeby wszystko było w linii i symetrycznie. Ja np. grubość blanku miałem 7.8mm wiec odjąłem sobie od obwodu 7mm i w tych 7mm miałem wsadzić opis. Zrobiłem naklejkę z taśmy o szerokości 17mm i nakleiłem zakrywając blank tak jak mi pasowało.

- symetryczność.
Opis musi być tyle samo od krawędzi "ramki" z każdej strony, zwłaszcza od jej boków ograniczających początek i koniec opisu.
Litery muszą być pisane od siebie w miarę w tej samej odległości oraz posiadać tę sama wielkość. U mnie (w tych opisach) nie do końca tak jest.

- grubość opisu.
Każdy chciałby żeby był jak najdelikatniejszy ale do takiego czegoś trzeba mieć chyba wysokiej jakości specjalną stalówkę lub kombinować czymś innym. Na to nie mam rady. Za mało doświadczenia mam. W sumie prawie żadnego. :)

Teraz napiszę jeszcze jak widzę sposoby opisywania blanku. Zaznaczam że jest to wyłącznie moje spostrzeżenie.
Najłatwiej jest opisywać po prawej stronie blanku. Dlaczego? Dlatego że każdy wyraz/cyfrę/symbol który zrobimy i jest, mamy już gotowy. Każdy brzydki po nim bez problemu zmazujemy i poprawiamy. Gdy piszemy po lewej stronie blanku idziemy z opisem w stronę omotki hook keeper'a i w stronę ograniczającej opis "ramki". Jeżeli za duże litery zrobisz, za duże odstępy to opis się nie zmieści w ramce i musisz go całego zmazać. Ileż razy to robiłem. ;)
Dlatego pisząc po prawej jest łatwiej bo piszesz, poprawiasz, piszesz, poprawiasz i kończysz gdzie wyjdzie. Później decor z omotki i finito.
Pisząc po lewej (czyli w stronę hook keeper) musisz mieć podkładkę/wzornik (ściągę) jaką ja sobie zrobiłem żeby nie zabrakło miejsca w "ramce". Ten sposób opisywania jakby nie patrzył jest trudny. Chyba że ktoś ma pewną rękę i robi to za pierwszym machnięciem. :)
Naklejki-sprawa jasna i prosta. Kleisz gdzie i jak chcesz. O tym żeby opis nie raził po oczach pisałem wcześniej wiec trzeba zawsze przemyśleć gdzie i jak go wsadzić. "Małe" opisy jest łatwiej. Kolorami też dobrze jest kombinować żeby kolorystycznie pasowały do całości. Biały w sumie najbardziej "razi" po oczach dlatego najlepiej jak jest najcieńszy jak się da.

Tak to wszystko widzę. W sumie wolałbym żeby ci najlepsi napisali "jak to się robi". :)
---------

Użytkownik trout master edytował ten post 20 luty 2021 - 21:27

  • Voldemort lubi to

#216 OFFLINE   "Paweł"

"Paweł"

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1598 postów
  • LokalizacjaTam gdzie nie biorą :)
  • Imię:Pawel
  • Nazwisko:S

Napisano 20 luty 2021 - 23:35

Trout master proszę nie obraz sie, ale ja opisuje podobnie... Każdy taki opis w moim odczuciu szpeci kij... Daniel z xrods robił piękne opisy, no i Wojtek G też ładnie... Za duże za grube te litery z opisem tej daiwy. Używam ecetonu bo nie opisuje tuszem tylko markerem 0.7mm jakimś białym

Użytkownik "Paweł" edytował ten post 20 luty 2021 - 23:43

  • trout master lubi to

#217 OFFLINE   "Paweł"

"Paweł"

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1598 postów
  • LokalizacjaTam gdzie nie biorą :)
  • Imię:Pawel
  • Nazwisko:S

Napisano 20 luty 2021 - 23:36

Dwa razy poszło sorki

Użytkownik "Paweł" edytował ten post 20 luty 2021 - 23:38


#218 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4395 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 21 luty 2021 - 15:42

Paweł. Właśnie o to chodzi. Wiemy że "nie tak" i dlatego czekam aż ktoś zdradzi czym i jak to się robi żeby było lepiej. Też chciałbym cieniej. Markerem cieniutkim nigdy nie próbowałem. :)

 

Pzdr. 



#219 OFFLINE   "Paweł"

"Paweł"

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1598 postów
  • LokalizacjaTam gdzie nie biorą :)
  • Imię:Pawel
  • Nazwisko:S

Napisano 21 luty 2021 - 17:01

Jak znajdę chwilę to zobaczysz prawdziwe bohomazy... Wrzucę jak mi wychodzi pisanie po blanku... O k... klękajcie narody będą mówić :)

#220 OFFLINE   ark70

ark70

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1157 postów
  • LokalizacjaStarogard Gdański
  • Imię:Artur

Napisano 21 luty 2021 - 20:38

Po co aceton? Tusz zmywa się wodą.

Podrzuć jakiś przykład opisu napisany na kartce. Zrób sobie ramkę o szerokości 7-8mm jak ja zrobiłem i napisz to co ma być na blanku. Zobaczymy czy rzeczywiście jest tak jak piszesz. Wiem że na kartce ołówkiem czy długopisem jest prościej ale zobaczymy jak (i czy) bazgrolisz. Na blanku trzeba wolniej, stalówką delikatnie i bez nacisku. Poprobuj pisać litery nie zawijane a robione kreskami (coś jak ten mój). Zawijane naprawdę jest zrobić trudno na bardzo wąskim blanku. Może dla mnie ale pisze jak jest w tej chwili. @skalek robi podobie patrząc na jego opisy. Zaszaleć w sumie można z pierwszymi (dużymi) literami.

Opiszę tu pare zasad jakie ja sobie postawiłem aby opis miał jakość. Może za wysoką ale cholera tak mam, mimo że podobnie jak i tobie mnie się moje nie podobają. :)
Wiec do rzeczy:
- "ramka"
Ramka to coś co tworzy miejsce w którym znajduje się opis. Rozmieszczony symetrycznie z każdej strony od jej brzegów. Jeżeli ręka pisząca nie potrafi zmieścić się w tej wyobrażonej sobie ramce, to niestety musimy sobie ja zrobić. Ja z taśmy. Ważna rzeczą jest żeby opis nie wychodził za bardzo w górę czy w dół po obwodzie blanku. Tak jest trudniej pisać i utrzymać wszystko w linii. Zauważyłem u najlepiej piszących zbrojmistrzów z JB że piszą bardzo małe literki i to jest dobry sposób żeby wszystko było w linii i symetrycznie. Ja np. grubość blanku miałem 7.8mm wiec odjąłem sobie od obwodu 7mm i w tych 7mm miałem wsadzić opis. Zrobiłem naklejkę z taśmy o szerokości 17mm i nakleiłem zakrywając blank tak jak mi pasowało.

- symetryczność.
Opis musi być tyle samo od krawędzi "ramki" z każdej strony, zwłaszcza od jej boków ograniczających początek i koniec opisu.
Litery muszą być pisane od siebie w miarę w tej samej odległości oraz posiadać tę sama wielkość. U mnie (w tych opisach) nie do końca tak jest.

- grubość opisu.
Każdy chciałby żeby był jak najdelikatniejszy ale do takiego czegoś trzeba mieć chyba wysokiej jakości specjalną stalówkę lub kombinować czymś innym. Na to nie mam rady. Za mało doświadczenia mam. W sumie prawie żadnego. :)

Teraz napiszę jeszcze jak widzę sposoby opisywania blanku. Zaznaczam że jest to wyłącznie moje spostrzeżenie.
Najłatwiej jest opisywać po prawej stronie blanku. Dlaczego? Dlatego że każdy wyraz/cyfrę/symbol który zrobimy i jest, mamy już gotowy. Każdy brzydki po nim bez problemu zmazujemy i poprawiamy. Gdy piszemy po lewej stronie blanku idziemy z opisem w stronę omotki hook keeper'a i w stronę ograniczającej opis "ramki". Jeżeli za duże litery zrobisz, za duże odstępy to opis się nie zmieści w ramce i musisz go całego zmazać. Ileż razy to robiłem. ;)
Dlatego pisząc po prawej jest łatwiej bo piszesz, poprawiasz, piszesz, poprawiasz i kończysz gdzie wyjdzie. Później decor z omotki i finito.
Pisząc po lewej (czyli w stronę hook keeper) musisz mieć podkładkę/wzornik (ściągę) jaką ja sobie zrobiłem żeby nie zabrakło miejsca w "ramce". Ten sposób opisywania jakby nie patrzył jest trudny. Chyba że ktoś ma pewną rękę i robi to za pierwszym machnięciem. :)
Naklejki-sprawa jasna i prosta. Kleisz gdzie i jak chcesz. O tym żeby opis nie raził po oczach pisałem wcześniej wiec trzeba zawsze przemyśleć gdzie i jak go wsadzić. "Małe" opisy jest łatwiej. Kolorami też dobrze jest kombinować żeby kolorystycznie pasowały do całości. Biały w sumie najbardziej "razi" po oczach dlatego najlepiej jak jest najcieńszy jak się da.

Tak to wszystko widzę. W sumie wolałbym żeby ci najlepsi napisali "jak to się robi". :)
---------

Opisywacz ze mnie raczej marny ale kilka słów  ku pokrzepieniu serc :)

 

Chyba najważniejsze, podejdz do tego na luzie,bez spinki.

 

1. Na blanku trzeba wolniej, stalówką delikatnie i bez nacisku. Poprobuj pisać litery nie zawijane a robione kreskami (coś jak ten mój). -delikatnie i bez nacisku, jak najbardziej, szczególnie przy blankach lakierowanych przy silniejszym nacisku czubek stalki będzie zbierał fragmenty lakieru, blank porysujesz a kreska będzie rozmazana. Przekornie powiem, a spróbuj opisać szybko,ja wolę szybkie opisy, są bardziej płynne.

 

2. Poprobuj pisać litery nie zawijane a robione kreskami (coś jak ten mój). - sprawdza się przy bardzo krótkich opisach, jeżeli ciąg literowy będzie dłuższy trudniej będzie utrzymać tą samą grubość linii, i równe nachylenie liter.

 

3.Zauważyłem u najlepiej piszących zbrojmistrzów z JB że piszą bardzo małe literki i to jest dobry sposób żeby wszystko było w linii i symetrycznie. - mniej tu chodzi o symetrię a bardziej o estetykę, mniejsze litery opisu generują mniej kulfonów.

 

4.Każdy chciałby żeby był jak najdelikatniejszy ale do takiego czegoś trzeba mieć chyba wysokiej jakości specjalną stalówkę lub kombinować czymś innym. Na to nie mam rad - zwykła stalówka za 3 zeta byleby prowadziła cienką linię. Wszelkie inne wynalazki można sobie darować.

 

5. Wszystkim rączka na początku  latała,  bez wyjątku. To tylko nabyty automatyzm po iluś setkach /tysiącach powtórzeń. Zrób doświadczenie, na kartce np katalogu, folderu- bez znaczenia byle była ślizga powtórz powiedzmy 50 razy opis, a potem przenieś to samo na blank, gwarantuję że będzie różnica.

 

powodzenia A. :)


Użytkownik ark70 edytował ten post 21 luty 2021 - 20:41

  • Voldemort i tomaszek11 lubią to





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: tech, tech-rb, opis, naklejka