Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie
TECH

SPACING (ROZMIESZCZENIE I DOBÓR PRZELOTEK)

tech-rb spacing przelotki

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1715 odpowiedzi w tym temacie

#1241 OFFLINE   neor

neor

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 410 postów
  • LokalizacjaBiała Podlaska

Napisano 08 listopad 2017 - 23:27

Tak dokładnie . Mały nie jest ale mi przypasował . Jeżeli chodzi o przelotki to zrobię na 4 zobaczymy . 



#1242 OFFLINE   Del Toro

Del Toro

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 7988 postów
  • LokalizacjaLondyn, UK

Napisano 09 listopad 2017 - 00:11

Daiwy 2500 maja srednice szpuli 48mm ;)


  • Hubertus lubi to

#1243 OFFLINE   *Hektor*

*Hektor*

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1212 postów
  • LokalizacjaPPL-SPIN
  • Imię:Piotr

Napisano 09 listopad 2017 - 12:20

Cześć Panowie!

Ostatnio postanowiłem przezbroić stary około dwudziestoletni kijek, który po kilkunastu latach zbierania kurzu za szafą, zaczął przydawać się na nocne wypady.

Wędzisko 3m długości, opisany jako 10-45g (moim zdaniem max 35), miętkawy górną połową, mocniej pracujący pod obciążeniem. Oryginalnie uzbrojony jak to wtedy bywało w ciężkie V (6+1) od 30 do 10 (chyba!) niemiłosiernie wytarte na szczycie. Tylko ten kijek daleko "RZUCAŁ", nawet nielotami (w tym sezonie kleniówkę 3,5cm z pletką PP0,19 nocą jak coś zaczęło zbierać posyłał tak daleko jak kolegi Talon14g :P ), przy nocnych łowach komfort dawał zapas mocy, swoją pracą świetnie "męczył" rybę.

Kołowrotek Daiwa 3500, szpula 55mm szerokości, stopka - odległość środka szpuli od blanku ~87mm.

W weekend zacząłem go obierać, w poniedziałek przyszły przelotki, wczoraj nocny test przezbrojonego.

Dostał zestaw Fuji Y-L 30-6, 9 sztuk (identycznie jak mój dragonowski TD 2,7m) + sic na szczycie. Na tunelu prosił by się o jeszcze jedno L, ale to mało istotne na ten czas.

Przy rozstawianiu przelotek dwa problemy się pojawiły, ugięcie góry, z czym w miarę sobie poradziłem i wyraźne załamanie linki na 16tce co częściowo zniwelowałem przez przesunięcie jej (całości) do przodu. Wczoraj zauważyłem że rzuty tymi samymi przynętami w znanych sobie miejscach są wyraźnie krótsze (~10~15m!) po przebudowie. Poszedłem pod latarnie (bez dziwnych skojarzeń :P o oświetlenie chodziło) , podczas wyrzutu linka bardzo płynnie przechodzi przez 30, a przed 16 bardzo mocno "falbankuje" (czy jak to nazwać) tak jak by 16 brała na siebie całe tłumienie stożka. Od środka szpuli do 30 mam 75cm, 30-16 41cm... Przypomnę że jak 16 było bliżej to bardzo brzydko na niej linka się załamywała.

Te rzuty chyba przez tłumienie krótsze a nie przez to że blank wyraźnie dospieszył? Co myślicie, 30 dać bliżej młynka żeby więcej tłumiło i wtedy 16 tez trochę przysunąć do oka?

 

Fotki tak za wiele nie dadzą, skróty obiektywu, problem z zdjęciem kija 3m w mieszkaniu, cienie od lampy na ścianie niby na "+" tylko też zakłamują... wkleję żeby post nie był mdły ;)

Załączone pliki


Użytkownik *Hektor* edytował ten post 09 listopad 2017 - 13:10


#1244 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 09 listopad 2017 - 18:52

No i dobrze że przeraża bo jeżeli lowisz tylko na plecionki to set KR od 16H w zupełności wystarcza. Jeżeli żyłka to 20H może lepiej się sprawdzi aczkolwiek nie jest to takie pewne

#1245 OFFLINE   *Hektor*

*Hektor*

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1212 postów
  • LokalizacjaPPL-SPIN
  • Imię:Piotr

Napisano 10 listopad 2017 - 20:09

No i co tam, nikt nie podpowie co jak pokombinować żeby działało to rzutowo choć podobnie do ciężkich 20letnich przelotek?

Jutro pierwsze łowienie w dzień, może jakieś przemyślenia same się nasuną.



#1246 OFFLINE   "Paweł"

"Paweł"

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaTam gdzie nie biorą :)
  • Imię:Pawel
  • Nazwisko:S

Napisano 10 listopad 2017 - 21:43

Na zdjęciu widzę praktycznie identyczną różnice odległości miedzy 30 -16 a 16-8 ?? Z tego co widzę nie ma opcji ,żeby nie załamywała się niepokojąco na tym linka - pokombinował bym z tymi odległościami od startowej - a jesli wychodzi Ci ponad 70centów do wejściowej to dodał bym jedną przelotkę w tunelu i po sprawie . Ale ja się nie znam więć tylko gdybam ....


  • *Hektor* lubi to

#1247 OFFLINE   *Hektor*

*Hektor*

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1212 postów
  • LokalizacjaPPL-SPIN
  • Imię:Piotr

Napisano 10 listopad 2017 - 23:45

Na zdjęciu widzę praktycznie identyczną różnice odległości miedzy 30 -16 a 16-8 ?? Z tego co widzę nie ma opcji ,żeby nie załamywała się niepokojąco na tym linka - pokombinował bym z tymi odległościami od startowej - a jesli wychodzi Ci ponad 70centów do wejściowej to dodał bym jedną przelotkę w tunelu i po sprawie . Ale ja się nie znam więć tylko gdybam ....

Tam jest 10cm mniej, między tymi ringami. Tylko to co pisałem przed wstawieniem zdjęć, dziwne skróty obiektywu.

O tym tunelu też myślałem, kurzy się złamane TD (miałem wklejkę robić) może "L"  podpieprzę i poprzerabiam, choć nie ukrywam że mam nadzieje że przesunięcie 2 pozwoli problem rozwiązać.

Dzięki za podpowiedz, każda sugestia mile widziana ;)



#1248 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18584 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 11 listopad 2017 - 08:10

Z 30 przechodzisz od razu na 16 czy jak ?  30Y to bardzo wysoka przelotka, chyba nie mam jej na żadnej mojej wędce.... wydaje mi się że przyczyną dla której może się linka tamować na 16 moze być zbyt dalekie odsuniecie 30Y od kołowortka i za duża odległość pomiędzy 30 a 16 (jesli nic pomiędzy nimi nie ma). To będze powodowało że linka będzie przelatywała przez 30 bez żadnego wyhamowania i faktycznie pakowała sie w kolejna przelotkę (jesli jest nią 16). Próbowałbym w takiej sytuacji porzesunąc 30 blizej kołowrotka a 16 blizej 30. I pewnie w zwiazku z tym trzeba bedzie dolozyc 1-2 male przeloki na szczytówce. Generalnie przed złożeniem wędki dobrze jest zrobić testy rzutowe na przelotkach prowizorycznie rozmieszczonych na taśmie - wtedy wychodzą takie mankamenty


  • *Hektor* lubi to

#1249 OFFLINE   pietrus

pietrus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 581 postów
  • LokalizacjaStalowa Wola

Napisano 11 listopad 2017 - 12:27

A nie lepiej wpakować zamiast 30 rozmiar mniejszą czyli 25? Lub zamiast 16 dać 20.


Użytkownik pietrus edytował ten post 11 listopad 2017 - 12:29

  • *Hektor* lubi to

#1250 OFFLINE   markir

markir

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 260 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:K.

Napisano 11 listopad 2017 - 13:27

       Masz za daleko odsuniętą przelotkę 30Y od kołowrotka i za dużą odległość między 30Y i 16Y. Jeśli masz set przelotek 30Y, 16Y, 10Y, 8YL, 7L proponuję takie odległości: Od stopki kołowrotka do ringu przelotki 30Y około 70 cm, następnie odległości między ringami kolejnych przelotek: 36 cm, 23,5 cm,  22 cm i 19 cm. Set przelotek 10 +1.


  • *Hektor* lubi to

#1251 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18584 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 11 listopad 2017 - 14:59

A nie lepiej wpakować zamiast 30 rozmiar mniejszą czyli 25? Lub zamiast 16 dać 20.

pewnie lepiej ale jak już ma taki set jak ma to spróbujmy zrobić cos sensownego z tym co jest pod ręką :)


  • pietrus i *Hektor* lubią to

#1252 OFFLINE   *Hektor*

*Hektor*

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1212 postów
  • LokalizacjaPPL-SPIN
  • Imię:Piotr

Napisano 11 listopad 2017 - 21:17

Dzięki Panowie za podpowiedzi.

 

pewnie lepiej ale jak już ma taki set jak ma to spróbujmy zrobić cos sensownego z tym co jest pod ręką :)

Dzieje się dokładnie tak jak wcześniej pisałeś. Fajnie że próbujesz poradzić coś z tego co mam :)

Akurat zbytnio nie miałem możliwości pomachać jak to będzie rzutowo wyglądało, choć przeszło przez myśl... jest nauczka na przyszłość.

 

A nie lepiej wpakować zamiast 30 rozmiar mniejszą czyli 25? Lub zamiast 16 dać 20.

Może tak, ale tak jak @Friko pisał, wolał bym z tego co mam dostępne. Przed dwoma laty przy podobnej przeróbce 3m ale delikatniejszego, właśnie od 25 zaczynałem i mimo równie szerokiej szpuli dedykowanej  świetnie z niego lata.

 

       Masz za daleko odsuniętą przelotkę 30Y od kołowrotka i za dużą odległość między 30Y i 16Y. Jeśli masz set przelotek 30Y, 16Y, 10Y, 8YL, 7L proponuję takie odległości: Od stopki kołowrotka do ringu przelotki 30Y około 70 cm, następnie odległości między ringami kolejnych przelotek: 36 cm, 23,5 cm,  22 cm i 19 cm. Set przelotek 10 +1.

 Tak, set Y-L 30,16,10,8,7,7, 6,6,6+szczyt. Też tak spróbuję, dzięki za propozycje rozstawów.



#1253 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18584 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 11 listopad 2017 - 21:31

Jak zdejmiesz przelotki zacznij od takiego rozstawu na taśmie a potem wypróbuj kilka innych ustawień. Np. jeszcze bardziej przybliż Y30 do kołowrotka - myślę że spokojnie na 70 a nawet 65 cm od szpuli taką dużą przelokę mozesz dac, potem postaraj się zrobić stożek na trzech lub czterech przelotkach ustawiając je tak żeby szczyty ramek łączyła linia prosta (na początek). Czytałeś jak to się robi ?

 

http://jerkbait.pl/t...lotek/?p=862792


  • *Hektor* lubi to

#1254 OFFLINE   *Hektor*

*Hektor*

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1212 postów
  • LokalizacjaPPL-SPIN
  • Imię:Piotr

Napisano 11 listopad 2017 - 23:15

Jak zdejmiesz przelotki zacznij od takiego rozstawu na taśmie a potem wypróbuj kilka innych ustawień. Np. jeszcze bardziej przybliż Y30 do kołowrotka - myślę że spokojnie na 70 a nawet 65 cm od szpuli taką dużą przelokę mozesz dac, potem postaraj się zrobić stożek na trzech lub czterech przelotkach ustawiając je tak żeby szczyty ramek łączyła linia prosta (na początek).

Tak też poczynię, tylko na spokojnie, w tygodniu przy chwili czasu.

Czytałeś jak to się robi ?

 

http://jerkbait.pl/t...lotek/?p=862792

Pierwsze około 2lata temu jak zabierałem się za przezbrojenie starego Cormorana, ostatnio przed napisaniem posta w tym temacie, jak w sieci szukałem "gotowych podpowiedzi" ;)



#1255 OFFLINE   "Paweł"

"Paweł"

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaTam gdzie nie biorą :)
  • Imię:Pawel
  • Nazwisko:S

Napisano 12 listopad 2017 - 12:05

Ewidentnie jedną sztukę masz za mało ;)

#1256 OFFLINE   GoLoManoLo

GoLoManoLo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 896 postów
  • LokalizacjaDziki Wschód ;)

Napisano 17 listopad 2017 - 11:05

Witam, nie chciałem zakładać nowego tematu więc zapytam tutaj:

 

zamierzam zakupić kija, sprzedający nie potrafi określić w jakie przelotki jest ubrany, przesłał mi zdjęcia niekoniecznie najlepszej jakości, może ktoś pomoże ? :)

Załączone pliki



#1257 OFFLINE   "Paweł"

"Paweł"

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaTam gdzie nie biorą :)
  • Imię:Pawel
  • Nazwisko:S

Napisano 17 listopad 2017 - 11:06

minimy inaczej zwane druty :) Tichrome chyba, martwi mnie ta szczytowa , czyż by też drut ? Jeśli tak to bardzo nie dobrze 


Użytkownik "Paweł" edytował ten post 17 listopad 2017 - 11:14

  • pietrus lubi to

#1258 OFFLINE   GoLoManoLo

GoLoManoLo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 896 postów
  • LokalizacjaDziki Wschód ;)

Napisano 17 listopad 2017 - 11:30

Tak mi się wydawało, że Minimy

 

:mellow: resztę przelotek bym przebolał ale ta szczytowa..., tym bardziej że kijek ma być w 80 % na sandacza (MHX HS 9600 – 2) a na przeróbkę szkoda mi trochę czasu-> sezon się kończy... :)


Użytkownik GoLoManoLo edytował ten post 17 listopad 2017 - 11:58


#1259 OFFLINE   Pavko

Pavko

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 525 postów
  • LokalizacjaZabrze

Napisano 17 listopad 2017 - 11:51

Chwila roboty i przelotka wymieniona. Wystarczy lekko podgrzać i sama prawie schodzi :) Wstawiasz nowego SIC'a na klej termiczny i ganiasz sandały do końca sezonu ;)


  • Friko i Del Toro lubią to

#1260 OFFLINE   Bander

Bander

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1000 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Radek

Napisano 17 listopad 2017 - 12:08

Tak mi się wydawało, że Minimy

 

:mellow: resztę przelotek bym przebolał ale ta szczytowa..., tym bardziej że kijek ma być w 80 % na sandacza (MHX HS 9600 – 2) a na przeróbkę szkoda mi trochę czasu-> sezon się kończy... :)

 

Tak jak Pavko pisze - szczyt to żaden problem.

Gorzej z pozostałymi. Jeśli łowisz na plecionkę to nie wróżę im długiego życia.







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: tech, tech-rb, spacing, przelotki

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych