Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie
TECH

Nowe Przelotki Fuji KR ! New Concept System Guide

tech-rb przelotki spacing fuji

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
418 odpowiedzi w tym temacie

#221 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18593 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 27 kwiecień 2013 - 19:50

Każda masa dodana do wędki ma znaczenie, mniejsze lub większe. Oczywiście masa dodana na szczytówce ma większe znaczenie niż masa dodana np. w uchwycie, ale każda masa będzie pochłaniała energię rozchodzącą się w blanku - więc każda ma znaczenie.

 

Druga sprawa. Ostatnio widziałem na forum blank Seekera S703 uzbrojony w systemie KR w komplet 10 czy 11 przelotek. Na pytanie czy nie za dużo troche jak na kij 7 stopowy padła odpowiedź że tak trzeba w systemie KR. Potem ktoś narzekał że blank siadł pod taką ilością przelotek.

 

Przy użyciu przelotek Y+L da się ten blank uzbroić poprawnie w komplet 8 przelotek. To są 2-3 przelotki mniej i 2-3 omotki mniej.



#222 OFFLINE   krycek

krycek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 138 postów
  • LokalizacjaLondyn

Napisano 27 kwiecień 2013 - 19:51

Pewnie wejsciowej az tak nie - moze do wywazenia.

20H jest wyzsza od 25Y o jakies 5mm 



#223 OFFLINE   paawelek83

paawelek83

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1300 postów
  • LokalizacjaOżarów Mazowiecki

Napisano 27 kwiecień 2013 - 20:01

11 przelotek :huh: 

słyszałem też o takich co budują stożek w koncepcji K z 5 przelotek :blink:



#224 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18593 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 27 kwiecień 2013 - 20:02

Osobiście biorąc pod uwagę rozmiary szpul kołowrotków używanych do wędek klasy L / ML oraz średnice linek, nie widzę sensu w przelotce wyższej od Y25.  Dodatkowo, zbyt wysoka przelotka nie uczestniczy w dystrybucji / rozkładzie obciążenia na blank ( oczywiście tu wiele zależy od charakterystyki ugięcia dolnika, odległości pierwszej przelotki od kołowrotka itp - myślę że każdy kto kiedyś robił "static distribution test" wie o co chodzi )

 

Żeby była jasność: myślę że nowe przelotki Fuji z rodziny "K"  to ciekawa propozycja i poszerzenie spektrum dostępnych typów ramek,  dzięki temu rodbuilderzy otrzymali dodatkową ilość kombinacji.

 

Ale żaden system przelotek, w tym "K" nie jest cudownym panaceum, jedynie słusznym rozwiązaniem etc - blank można uzbroić na wiele sposobów w zależności od tego co się chce osiągnąć. I na pewno żaden "system" przelotek nie zastąpi w tym względzie wiedzy i doświadczenia rodbuildera.



#225 OFFLINE   krycek

krycek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 138 postów
  • LokalizacjaLondyn

Napisano 27 kwiecień 2013 - 20:04

Ja na koncept K patrze tak ze stozek jest ostrzejszy - nie rozumiem czemu mialbym miec wiecej przelotek w tunelu - oczywiscie o jedna bedzie wiecej bo stozek jest mniejszy. Ale ta porownywalnie powinna byc mniejsza niz w NGC.



#226 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18593 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 27 kwiecień 2013 - 20:26

Dlatego nie należy przejmować się "systemami" tylko poznawać zasady prawidłowego zbrojenia wędek. Wtedy można sobie tworzyć własne "systemy" na potrzeby każdego indywidualnego projektu - dowolnie mieszając różne typy ramek.



#227 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 27 kwiecień 2013 - 20:35

Każda masa dodana do wędki ma znaczenie, mniejsze lub większe. Oczywiście masa dodana na szczytówce ma większe znaczenie niż masa dodana np. w uchwycie, ale każda masa będzie pochłaniała energię rozchodzącą się w blanku - więc każda ma znaczenie.

 

Druga sprawa. Ostatnio widziałem na forum blank Seekera S703 uzbrojony w systemie KR w komplet 10 czy 11 przelotek. Na pytanie czy nie za dużo troche jak na kij 7 stopowy padła odpowiedź że tak trzeba w systemie KR. Potem ktoś narzekał że blank siadł pod taką ilością przelotek.

 

Przy użyciu przelotek Y+L da się ten blank uzbroić poprawnie w komplet 8 przelotek. To są 2-3 przelotki mniej i 2-3 omotki mniej.

To ten kto to zbroił popełnił spory błąd , producent zaleca do uzbrojenia tego kija 9 przelotek + tiptop (katalog FUJI 2013 strona 47) a skoro padła odpowiedz że tak trzeba to pewnie też potrzeba w systemie Y,V,L ale w to mocno wątpię , prawidłowe uzbrojenie pod Shimano 2500 to  20,10 H,5,5M,4,5 KB ,5x 4,5 KT i top 4,5 można też troszkę delikatniej kończąc na 4rkach a jak ktoś chce to można uzbroić w 8 sztuk ale 9 jak najbardziej prawidłowe więc powoływanie się moderatora na opinie początkujących monterów jest ...hmmm dziwne .Rozumiem niechęć do tego systemu ale może troszkę obiektywizmu nie zaszkodzi .Można przecież też uzbroić 7' w 11 przelotek w systemie Y i szczytówka też klęknie co nie dyskredytuje systemu a raczej montera


Użytkownik mrWhite7 edytował ten post 27 kwiecień 2013 - 20:40


#228 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18593 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 27 kwiecień 2013 - 20:53

 producent zaleca do uzbrojenia tego kija 9 przelotek + tiptop (katalog FUJI 2013 strona 47) 

 

@mrWhite - myślisz że firma Fuji opracowywała swój katalog z myślą o tym konkretnym blanku seekera ?   :ph34r:     A w komplecie 8 przelotek ( Y+L miescisz się z topem a nie bez ;)

 

Parafrazując to co napisałeś: rozumiem entuzjazm wobec tego systemu, ale może troszkę obiektywizmu nie zaszkodzi ;)



#229 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 27 kwiecień 2013 - 20:58

11 przelotek :huh:

słyszałem też o takich co budują stożek w koncepcji K z 5 przelotek :blink:

Słyszałeś ? od kogo ? Producent zaleca stożek z 3 przelotek + Choker w różnych kombinacjach i różnej rozmiarówce a więc trzy przelotki gaszące + Choker a tunel bdzie miał tyle punktów podparcia jak w systemie NGC, więc opowiadanie że ktoś powiedział albo ktoś zrobił jest niepoważne i nie może być jakimkolwiek argumentem .Zapraszam przed dyskusją zapoznać się z tym systemem a potem się wypowiadać bo teraz taka przepychanka to bicie piany i nic więcej



#230 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 27 kwiecień 2013 - 21:03

@mrWhite - myślisz że firma Fuji opracowywała swój katalog z myślą o tym konkretnym blanku seekera ?   :ph34r:     A w komplecie 8 przelotek ( Y+L miescisz się z topem a nie bez ;)

 

Parafrazując to co napisałeś: rozumiem entuzjazm wobec tego systemu, ale może troszkę obiektywizmu nie zaszkodzi ;)

Nie wiem czy firma Fuji opracowywała katalog uwzględniając blank Sekera czy też nie i podejrzewam że ty też tego nie wiesz, ale skoro do tego blanku wystarczy 8 w Y to w systemie KR też wystarczy 8 ,ponieważ są to punkty podparcia a stożek ustawiony jest na takiej samej ilości przelotek , parafrazując troszkę logiki nie zaszkodzi :)



#231 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18593 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 27 kwiecień 2013 - 21:17

To się w końcu zdecyduj, czy 8 czy 10. Bo post wcześniej pisałeś że "producent zaleca zbrojenie tego blanku w 9 przelotek + tiptop" ;)    

 

btw. to ze stożek ustawiony jest na takiej samej ilości przelotek nie oznacza że jest ustawiony na takim samy fragmencie (odległości) blanku...



#232 OFFLINE   krycek

krycek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 138 postów
  • LokalizacjaLondyn

Napisano 27 kwiecień 2013 - 21:18

No i po dyskusji, emocje sie wdarly po raz kolejny :/ dobrze ze nikt BRC nie wspomnial ;)



#233 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 27 kwiecień 2013 - 21:19

Ja na koncept K patrze tak ze stozek jest ostrzejszy - nie rozumiem czemu mialbym miec wiecej przelotek w tunelu - oczywiscie o jedna bedzie wiecej bo stozek jest mniejszy. Ale ta porownywalnie powinna byc mniejsza niz w NGC.

Krycek , tak było rok temu gdzie numerówka wymuszała bardzo strome stożki od tego roku sprawa ma się inaczej ponieważ pojawiły się nowe przelotki M,L oraz większe KB, wiec można robić stożki bardziej łagodne i większy tunel a więc bardzo podobnie jak w starym systemie , jednak wszystko jest bardziej dopracowane , antysplątaniowe ,ramki są wyższe niż analogicznie w Y a pierścionki mniejsze ,podobnie zatem ale dużo lepiej .Wszystkie testy to pokazują.



#234 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 27 kwiecień 2013 - 21:30

To się w końcu zdecyduj, czy 8 czy 10. Bo post wcześniej pisałeś że "producent zaleca zbrojenie tego blanku w 9 przelotek + tiptop" ;)    

 

btw. to ze stożek ustawiony jest na takiej samej ilości przelotek nie oznacza że jest ustawiony na takim samy fragmencie (odległości) blanku...

Na pewno nie 10 lub 11 raczej w zależności od potrzeb i rodzaju ugięcia,jeżeli jest możliwość uzbroić w 8 bo to szklak i nie należy go zbytnio obciążać to dlaczego nie ? Trzeba tylko zrobić łagodniejszy stożek a tunel o jedną mniej na nieco większych przelotkach np nr.6 Blanku nie widziałem ale jak będę zbroił taki blank to sprawę przemyślę. Obecnie robię kij Jaź-Kleń na uzbrojeniu w przelotki trzech różnych firm (stożek PacBay Titanium/Zirconia TMZG ,Choker TAC SlimSic S Titanium a tunel TAC SlimSicTi-LS titanium. kij 2,90 wymaga 10 sztuk + tiptop od Fuji. Wszystko pięknie funkcjonuje ,kij naturalnie się ładnie gnie .lata super i masz rację pisząc że "blank można uzbroić na wiele sposobów w zależności od tego co się chce osiągnąć. I na pewno żaden "system" przelotek nie zastąpi w tym względzie wiedzy i doświadczenia rodbuildera." więc każdy blank trzeba przemyśleć przetestować lub (nie lubię wyłamywać otwartych drzwi) i jeżeli jakiś kolega już zbroił i się sprawdziło to dlaczego nie skorzystać i powielić . Cenię sobie rady kolegów.

Odnosząc się do drugiego stwierdzenia to odpowiedziałem już Kryckowi i od tego roku jest łatwiej ustawić łagodniejszy stożek bo przez pojawienie się nowych przelotek zwiększyły się bardzo znacznie możliwości kombinacji a nawet jak ktoś sobie założy ustawić stożek na takim samym fragmencie blanku jak w Y to tego dokona . Wiem bo przeprowadzałem sporo kombinacji ustawienia różnych stożków stosując różną numerówkę oraz różną długość stożków.


Użytkownik mrWhite7 edytował ten post 27 kwiecień 2013 - 21:39


#235 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18593 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 27 kwiecień 2013 - 21:46

Dokładnie o to mi chodzi :) możliwości które stwarza producent trzeba używać instrumentalnie wg zasad "sztuki",  nie ma sensu sugerowanie się katalogami Fuji - czy to w zakresie NCG czy KR , Fuji to jest sprzedawca przelotek w końcu i oni zawsze wstawiali tam max - jak każdy sprzedawca ;)  a pracowanie też często liczą robociznę "od przelotki" więc nie protestują.

 

Z mojego doswiadczenia wychodzi że spinning 7'0" w zdecydowanej większosci przypadków dobrze wychodzi na komplecie 8 przelotek, w wyjątkowych sytuacjach 9, a więcej to juz naprawdę w jakiś bardzo specyficznych blankach / zastosowaniach / baitcastingu.

 

Co do antysplątaniowości to powiem tak: mam dwa kijki na rockfishe z Japonii - jeden zrobiony wg NCG drugi w systemie KL+KT - każdy użytkowałem pełen sezon, różnicy nie zauważam. W obu przypadkach zdarzają sie sporadyczne splątki wokół szczytówki co jest wg mnie spowodowane głównie średnicą używanych linek (0.10-0.12) - ale to naprawdę marginalne zjawiska. W każdym razie jak dla mnie "+" rodziny K tkwi głównie w dodtkowej ilości kombinacji wysokości ramki i średnicy pierścienia a nie właściwościach antysplataniowych



#236 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 27 kwiecień 2013 - 21:59

Dokładnie o to mi chodzi :) możliwości które stwarza producent trzeba używać instrumentalnie wg zasad "sztuki",  nie ma sensu sugerowanie się katalogami Fuji - czy to w zakresie NCG czy KR , Fuji to jest sprzedawca przelotek w końcu i oni zawsze wstawiali tam max - jak każdy sprzedawca ;)  a pracowanie też często liczą robociznę "od przelotki" więc nie protestują.

 

Z mojego doswiadczenia wychodzi że spinning 7'0" w zdecydowanej większosci przypadków dobrze wychodzi na komplecie 8 przelotek, w wyjątkowych sytuacjach 9, a więcej to juz naprawdę w jakiś bardzo specyficznych blankach / zastosowaniach / baitcastingu.

 

Co do antysplątaniowości to powiem tak: mam dwa kijki na rockfishe z Japonii - jeden zrobiony wg NCG drugi w systemie KL - każdy użytkowałem pełen sezon, różnicy nie zauważam. W obu przypadkach zdarzają sie sporadyczne splątki wokół szczytówki co jest wg mnie spowodowane głównie średnicą używanych linek (0.10-0.12) - ale to naprawdę marginalne zjawiska. W każdym razie jak dla mnie "+" rodziny K tkwi głównie w dodtkowej ilości kombinacji wysokości ramki i średnicy pierścienia a nie właściwościach antysplataniowych

Friko to się wszystko zgadza i jeżeli uzbroimy kij w sposób przemyślany w zależności od ugięcia blanku bez szkodliwych kątów ,dobierzemy prawidłowo wysokość i średnicę otwierającej ,właściwą długość stożka adekwatną do długości blanku ,to nic nie może się niepożądanego wydarzyć , niemniej jednak podpieranie się doświadczeniami początkującego montera który najwyraźniej źle dobrał ilość przelotek i całość źle funkcjonuje nie jest argumentem przemawiającym na niekorzyść KR tak jak opinia że ktoś tam buduje w systemie K stożki na 5 przelotkach , co w pewnym sensie jest prawdą bo i owszem klasyczny stożek w systemie NCG na przelotkach K Tangle Free może być zbudowany na 5 przelotkach ale z systemem KR nie ma nic wspólnego



#237 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18593 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 27 kwiecień 2013 - 22:12

Moim zdaniem nie powinniśmy mówić o "systemie" KR bo to kieruje ludzie w strone katalogu firmy Fuji z "zaleceniami producenta". Dużo sensowniejsze byłoby stwierdzenie o wykorzystaniu ramek z rodziny "K" w indywidualnych projektach zbrojenia. Innymi słowy - chrzanić "system"

 

ps. to nie była opinia początkującego rodbuildera, tylko Kolegi którego z tego co się orientuję bardzo cenisz - być może zresztą opinia  całkiem trafna, ale jeśli tak to tym gorzej dla "systemu" moim zdaniem ;)


  • Sławek Oppeln Bronikowski lubi to

#238 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 27 kwiecień 2013 - 23:37

Moim zdaniem nie powinniśmy mówić o "systemie" KR bo to kieruje ludzie w strone katalogu firmy Fuji z "zaleceniami producenta". Dużo sensowniejsze byłoby stwierdzenie o wykorzystaniu ramek z rodziny "K" w indywidualnych projektach zbrojenia. Innymi słowy - chrzanić "system"

 

ps. to nie była opinia początkującego rodbuildera, tylko Kolegi którego z tego co się orientuję bardzo cenisz - być może zresztą opinia  całkiem trafna, ale jeśli tak to tym gorzej dla "systemu" moim zdaniem ;)

Przyznam się że nie wiem kto  tak zbroił , widziałem ostatnio tylko jednego Seekera na KR i to jest akurat początkujący adept Rotbuildingu którego jest to raptem drugi kij więc ma duże prawo do błędów a znam go z innego forum i też przy budowie swojego pierwszego kija zasięgał porad dotyczących KR ale nie było mowy co do ilości odległości przelotek , raczej o rozmiarówkę. Co do "cenię" to i owszem ,chłopak ma "rękę" albo smykałkę, bo jak na drugi projekt to zrobiony starannie i ze smakiem a więc kapelusz z głowy.

Mmo wszystko dalej będę się upierał że jest to SYSTEM , kompleksowe rozwiązanie, uporządkowane logicznie ,dostosowane rozmiarowo , sprawdzone w praktyce w bardzo dobrymi osiągami zaproponowane wędkarzom do zbrojenia swoich sinnów czy też castów .Słowo "chrzanić" oznacza raczej nieakceptowanie tych rozwiązań , ale każdy ma prawo co do swoich rozwiązań i priorytetów.Co do katalogów Fuji nie są one wyrocznią bo każdy blank jest inny ale jest to jakiś szkielet czy też opcja wyjściowa na której zbudujemy naszą wędkę , ignorowanie tego kończy się tak jak to miało miejsce w przypadku Seekera .System KR jest ściśle opisany i uporządkowany i nie wszystkie ramki K do niego pasują .Mamy oczywiście sporo wariantów ,możliwości dotyczących rozmiaru przelotek ustawienia stożka jak i rodzaju przelotek ,wyboru Chokera ale jest to ściśle określone w ramach SYSTEMU.Przelotki KW jak i KL nie są z tego systemu i nie pasują do tej koncepcji .


Użytkownik mrWhite7 edytował ten post 28 kwiecień 2013 - 00:44


#239 OFFLINE   paawelek83

paawelek83

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1300 postów
  • LokalizacjaOżarów Mazowiecki

Napisano 28 kwiecień 2013 - 08:06

Słyszałeś ? od kogo ? Producent zaleca stożek z 3 przelotek + Choker w różnych kombinacjach i różnej rozmiarówce a więc trzy przelotki gaszące + Choker a tunel bdzie miał tyle punktów podparcia jak w systemie NGC, więc opowiadanie że ktoś powiedział albo ktoś zrobił jest niepoważne i nie może być jakimkolwiek argumentem .Zapraszam przed dyskusją zapoznać się z tym systemem a potem się wypowiadać bo teraz taka przepychanka to bicie piany i nic więcej

 

Słyszałem od osoby która widziała tak zbudowaną wędkę w renomowanej lecz nie poddającej się trendom pracowni wędkarskiej.

producent zaleca ale polak jest mądrzejszy i robi tak jak chce



#240 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 28 kwiecień 2013 - 08:30

Słyszałem od osoby która widziała tak zbudowaną wędkę w renomowanej lecz nie poddającej się trendom pracowni wędkarskiej.

producent zaleca ale polak jest mądrzejszy i robi tak jak chce

Jeżeli to funkcjonuje to czemu nie spróbować , aczkolwiek trzeba się nieźle nagimnastykować aby taki stożek zrobić na przelotkach KR. Trochę to dziwi bo poprzedni koncept NCG właśnie był pomyślany o bardzo łagodnych stożkach opartych o cztery a nawet pięć przelotek stożka i krótki tunel ,potem został nieco zmodyfikowany dla lekkich i średnich kijów spinningowych i zaczęto robić szybsze i bardziej strome stożki na Y lecz przelotki do takiej koncepcji nie były w 100% przystosowane, więc Fuji dalej to rozwinęła i rozwija proponując  system KR.Skoro ktoś tak robi "pod prąd" to trzeba postawić pytanie jaki jest cel takiego zabiegu ? Ja raczej nie widzę, co wcale nie znaczy że to jest błędne , piszesz że polak jest mądrzejszy tylko w czym ta mądrość się przejawia ? Może jednak chodzi o przelotki typu KL lub KW , wtedy taki zabieg jest jak najbardziej prawidłowy i w cięższym kiju pewnie trzeba by wziąć taki wariant ustawienia przelotek pod uwagę.







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: tech, tech-rb, przelotki, spacing, fuji