Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie
TECH

Nowe Przelotki Fuji KR ! New Concept System Guide

tech-rb przelotki spacing fuji

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
418 odpowiedzi w tym temacie

#261 OFFLINE   Tomas81

Tomas81

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:K.

Napisano 15 styczeń 2014 - 00:38

Pozwolę sobie odświeżyć temat. Fuji wprowadziło kosmetyczne zmiany w stożku i tak np

standardowe zbrojenie dla blanku 7'6" 8lb

 

KL-H20, KL-H10, KL-H5,5 KB4,5 KT4,5x5 + LG4,5 zostało zastąpione przez KL-H 20 KL-H10 KL-M6 KL-L5,5  KT4,5x5 + LG4,5

 

Ktoś to testował? To tylko odświeżenie 'nowej koncepcji' nic nie wnoszące czy jednak troche został system dopracowany, jak myślicie?

m9w8.png

Kolego Bartku a skąd masz tą nową rozpiskę? Bo w katalogu Fuji na 2013r który posiadam nie mogę znaleźć tego rysuneczku  :wacko:  Zatem może są i inne "nowości"... Wrzucisz linka głównego? Może się przydać :D



#262 OFFLINE   Tomas81

Tomas81

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:K.

Napisano 15 styczeń 2014 - 00:44

Kolego Bartku a skąd masz tą nową rozpiskę? Bo w katalogu Fuji na 2013r który posiadam nie mogę znaleźć tego rysuneczku  :wacko:  Zatem może są i inne "nowości"... Wrzucisz linka głównego? Może się przydać :D

Sorki, jednak jest. Ach ta nocna ślepota ;)



#263 OFFLINE   Tomas81

Tomas81

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:K.

Napisano 15 styczeń 2014 - 01:18

A się jeszcze podpytam Was Panowie. Wiecie gdzie, a raczej czy, można dostać w Polsce KT5, KB5, MNST5 1,8mm max 2,0mm- wszystko w SIC? Od biedy top MNST5,5 bo resztę 5,5 łatwo już znaleźć.



#264 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 15 styczeń 2014 - 02:20

A się jeszcze podpytam Was Panowie. Wiecie gdzie, a raczej czy, można dostać w Polsce KT5, KB5, MNST5 1,8mm max 2,0mm- wszystko w SIC? Od biedy top MNST5,5 bo resztę 5,5 łatwo już znaleźć.

Bardzo ciężko dostać nie tylko w Polsce , już dawno dałem sobie spokój z szukaniem i cięższe kalibry zbroję na KB, KT 4,5 a na top daję LGST 4,5 :) Zbroję nawet kije 25 lb i śmiga pięknie :) , z M,L,nie ma problemu bo robię na 4 .  



#265 OFFLINE   shavt

shavt

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 818 postów
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Bartek

Napisano 15 styczeń 2014 - 10:48

Ja postanowiłem swojego Blaas'a F 7'6" na którego jeszcze czekam zbroić, 20 - 10 - 5,5 i 4,5 reszta, nie będzie to UL a do plecionki 0,08-0,10 powinno być ok różnica w wadze 4 a 4,5 na szczycie praktycznie żadna. Na pierwszy kij myślę że i tak będę zadowolony :)



#266 OFFLINE   Tomas81

Tomas81

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:K.

Napisano 15 styczeń 2014 - 17:07

Bardzo ciężko dostać nie tylko w Polsce , już dawno dałem sobie spokój z szukaniem i cięższe kalibry zbroję na KB, KT 4,5 a na top daję LGST 4,5 :) Zbroję nawet kije 25 lb i śmiga pięknie :) , z M,L,nie ma problemu bo robię na 4 .  

Właśnie mam problem że nie chcę 4,5 z prozaicznego powodu: patyk ma być też, może nawet głównie ze względu na moje łowisko: Wisłę, na jesienno-zimowe łowy i liczę się z lekkimi przymrozkami a takie maleństwa w mig mi zamarzną. Dlatego szukam 5 lub nawet 5,5.  Gdyby było jego inne przeznaczenie to rzeczywiście bym postawił na 4,5 LGST. PS. Patyczek będzie na Hersie 7"6' 25 lbs:)



#267 OFFLINE   MieczysławS

MieczysławS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 16 styczeń 2014 - 18:31

@shavt,

sam jestem ciekawy w jakim stopniu wydłużenie stożka wpływa na zasięg rzutu.

Od pewnego czasu pewna część budowniczych wędzisk stale zmniejsza wielkość przelotek kończąc tunel prowadzący na nr 3 tylko chyba dlatego, że mniejszych jeszcze nikt nie produkuje?

Tymczasem zmodernizowana koncepcja KR, nie tylko wydłuża stożek, także przez zastosowanie większych przelotek, ale i dopuszcza stosowanie tunelu w cięższych wędziskach o wielkości KT6

Ale aby o tym się przekonać jak to się przełoży na zasięg rzutu, (na którym to zasięgu bardzo mi zależy), trzeba by wykonać test porównawczy takich samych blanków uzbrojonych wg obu tych koncepcji.

Z uwagi na fakt, że każda teoria ma swoje ograniczenia i nie obowiązuje od zera do nieskończoności testy takie pozwoliły by odpowiedzieć sobie na pytanie jakie najmniejsze w danej klasie wędziska zastosować przelotki, aby nie tracić na zasięgu rzutu i dodatkowo zwiększyć dynamikę wędziska.

I dochodzi jeszcze aspekt ekonomiczny. W końcu "25" w tytanowej ramce kosztuje 2 razy tyle co "16".

Dlaczego zmieniono (udoskonalono) tę koncepcję?

Jak widać na przelotce KB (początku tunelu) żyłka mocno się załamuje, co powoduje, że pod obciążeniem przelotek na wędzisku, składowa prostopadła do blanku wektora siły na tej przelotce, jest znacznie większa niż na pozostałych przelotkach. Sama przelotka KB jest na taką siłę odrywającą przygotowana (ma większą stopkę i mocniejszą ramkę), ale blank, mógł czasami tej zwiększonej siły nie przenieść (pamiętamy I zasadę dynamiki o akcji  i reakcji).

Pozdrawiam

 

 

 

#268 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 16 styczeń 2014 - 18:51

 

@shavt,

sam jestem ciekawy w jakim stopniu wydłużenie stożka wpływa na zasięg rzutu.

Od pewnego czasu pewna część budowniczych wędzisk stale zmniejsza wielkość przelotek kończąc tunel prowadzący na nr 3 tylko chyba dlatego, że mniejszych jeszcze nikt nie produkuje?

Tymczasem zmodernizowana koncepcja KR, nie tylko wydłuża stożek, także przez zastosowanie większych przelotek, ale i dopuszcza stosowanie tunelu w cięższych wędziskach o wielkości KT6

Ale aby o tym się przekonać jak to się przełoży na zasięg rzutu, (na którym to zasięgu bardzo mi zależy), trzeba by wykonać test porównawczy takich samych blanków uzbrojonych wg obu tych koncepcji.

Z uwagi na fakt, że każda teoria ma swoje ograniczenia i nie obowiązuje od zera do nieskończoności testy takie pozwoliły by odpowiedzieć sobie na pytanie jakie najmniejsze w danej klasie wędziska zastosować przelotki, aby nie tracić na zasięgu rzutu i dodatkowo zwiększyć dynamikę wędziska.

I dochodzi jeszcze aspekt ekonomiczny. W końcu "25" w tytanowej ramce kosztuje 2 razy tyle co "16".

Dlaczego zmieniono (udoskonalono) tę koncepcję?

Jak widać na przelotce KB (początku tunelu) żyłka mocno się załamuje, co powoduje, że pod obciążeniem przelotek na wędzisku, składowa prostopadła do blanku wektora siły na tej przelotce, jest znacznie większa niż na pozostałych przelotkach. Sama przelotka KB jest na taką siłę odrywającą przygotowana (ma większą stopkę i mocniejszą ramkę), ale blank, mógł czasami tej zwiększonej siły nie przenieść (pamiętamy I zasadę dynamiki o akcji  i reakcji).

 

Pozdrawiam

 

 

 

 

Właśnie sam sobie odpowiedziałeś dlaczego system zmodyfikowano . Między innymi dlatego aby skasować nie zawsze korzystne załamanie występujące na przelotce KB .O ile w kijach klasy UL L nie miało to takiego znaczenia o tyle w cięższych kalibrach załamanie takie kumulowało dość znaczne siły . Co do tunelu to małe przelotki w tunelu nie wpływają na obniżenie długości rzutu a wręcz przeciwnie . Dlatego się tak dzieje że sznur jest dokładniej i spokojniej prowadzony w tunelu więc nie ma dużych strat spowodowanych dodatkowymi oporami. Mam tunel na 4,5 KT w kiju 25 lb i rzuty są płynne i dalekie .Siły prawidłowo przenoszone i nie zauważyłem na lakierze jakiś niepokojących sygnałów .Mylisz się o wydłużaniu stożka .W zmodyfikowanym systemie stożek oparty jest na trzech przelotkach 2 x H oraz M , przelotka L jest taką przejściową i ustawiona jest tak że sznur tworzy małe siodło łagodniej wchodząc w tunel a tunel to już wyłącznie przelotki KT. Spróbuj w cięższym kalibrze np 20 lb  zejść z 7 L ,6 KT oraz 4x 4,5 KT  ewentualnie 7L 6KT ,5 KT oraz 3x4,5 KT a opłaci się bardzo :)


Użytkownik mrWhite7 edytował ten post 16 styczeń 2014 - 20:18

  • Wagner lubi to

#269 OFFLINE   MieczysławS

MieczysławS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 17 styczeń 2014 - 08:02

Z uwagi na fakt, że najmniejsza przelotka typu L ma wielkość co najmniej 5,5 i jest jednak mocno oddalona od blanku. to wierzchołek stożka przesunie się do pierwszej przelotki typu KT, będzie to załamany stożek (ze względów opisanych wyżej) ale jednak stożek - więc piszę o jego wydłużeniu, dla mnie jest on wydłużony, Ty Kolego możesz uważać inaczej.

Piszesz "Mam tunel na 4,5 KT w kiju 25 lb i rzuty są płynne i dalekie" zakładam, że tak jest, ale czy robiłeś test porównawczy z tunelem z KT6? Być może rzuty byłyby jeszcze dłuższe. Wówczas nasze racje oparlibyśmy na doświadczeniu, które trudno podważyć, a nie na subiektywnym odczuciu, które podważyć można zawsze.

Wiem co piszę ponieważ w ub. roku choć nie z własnej inicjatywy tylko na prośbę kolegi z tego forum, wykonałem test porównawczy dwóch wędzisk jego i mojej wykonanych na tych samych blankach tylko uzbrojonych w różnej wielkości przelotki typu LV.

Wyniki testu zaskoczyły mnie w do tego stopnia już nad wodą, że część rzutów powtórzyłem, część wyników była zgodna z oczekiwaniami, a część jak już wspomniałem bardzo mnie zaskoczyła. Test starałem się przeprowadzić jak najbardziej obiektywnie, gdyż miał mnie i mojemu koledze dać odpowiedź, czy ma przezbroić swój kij czy nie.

Ponadto sprawami badań, kontroli i testów, opiniowaniem tego czy coś jest wykonane poprawnie czy nie, zajmuję się poniekąd zawodowo, więc myślę, że test ten przeprowadziłem poprawnie.

Oczekuję zatem, że nie będę musiał wierzyć w deklaracje typu "Mam tunel na 4,5 KT w kiju 25 lb i rzuty są płynne i dalekie", tylko zapoznam się z wynikami testów porównawczych i sam zadecyduję jak mam uzbroić kij do konkretnego celu. A teraz czytając takie wypowiedzi mogę zacytować jedynie klasyka "słowa, słowa, słowa..."

Dlaczego mam te wątpliwości? W wędkarstwie karpiowym, gdzie rzuca się naprawdę daleko przelotki dają nadal duże, nawet większe niż kiedyś.

Pozdrawiam



#270 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 17 styczeń 2014 - 09:10

Wielkość przelotek w tunel zupełnie nie wpływa na odległość.Mam kij 17lb kończony na KT 4,odległości takie same jak na 6L czy KT5,5.

Natomiast ma wpływ długość stożka .Przy kijach kleniowych i boleniowych stosuję wydłużony na odpowiednikach KR , Minima  od Match 20 do 4V.

Skracam przy krótkich okoniówkach.

Mam na mojej dolnej Wiśle dość spore odległości do pokonania i nawet gdybym stracił 5m na rzucie ,zyskując tym samym na dynamice wędki ,to sprawa jest dla mnie oczywista.

Jedynym ograniczeniem w prmanentnym zmniejszeniu rozmiaru ringów w tunelu ,poza mrozem, jest ewentualny węzeł plećki z FC  

W moim przypadku w castingowym boleniowym badylu węzeł plećki 18lb z FC 0,34 przelatuje gładko przez ringo 4L.Moim zdaniem lepszym rozwiązaniem jest montarz sporo mniejszych przelotek w tunelu ,ale w większej liczbie ,co powoduje lepsze rozłożenie naprężeń na blanku i uniemozliwia ucieczki linki miedzy przelotkami.Tunal prowadzilinke ,której pęd już został nadany a który rozgrywa się na pierwszych 3,4 wlotowych.Cały ten system KR jest ,a raczej był dla mnie jedynie wyznacznikiem kierunku, modyfikuję go w zależności od potrzeb i polecam to innym .Slęczenie nad obliczeniami ,czy rżnięcie gotowców z tabelki ,nie jest jedynym słusznym kierunkiem.



#271 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 17 styczeń 2014 - 09:31

Rafał czyli przeprowadziłeś testy rzutowe kija 17lb kończonego przelotkami KT4, Kt 5,5  i  6L.Testy wykazały, że nie było różnicy w zasięgu rzutu.Należy również rozumieć, że w zależności od zastosowanych przelotek załóżmy tunel na KT4 był, powiedzmy o jedną przelotkę więcej niż na KT 5,5.Jak to miało się ilościowo w stosunku do np.6L?

Takie zestawienie mogłoby rozwiać wątpliwości.Jeżeli faktycznie nie byłoby różnicy w zasięgu rzutu pomiędzy KT4 a KT5,5-różnica byłaby w zamontowaniu o jedną sztukę KT 4 więcej( bardziej rozłożone obciążenie blanku).

Czyli istotnym w zbrojeniu jest odpowiednie dobranie przelotki startowej jak również optymalne dla danego blanku jej odstawienie.

Wnioskuję, że w tym przypadku bliżej tego zbrojenia jest kolega MrWhite 7 :) .



#272 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 17 styczeń 2014 - 11:46

Ten sam kij miałem kończony na 6L ,na 5.5 , obecnie 4,5KT nie ma różnicy w odległości. Nie szedłem z miarką i nie mierzyłem ,za to łowię na Wiśle od lat w tych samych miejscach i potrafię ocenić dystans.

Nie wiem  kto jest blizej ,czego ,odnoszę się do postu MieczysławaS,który jeśli jest niedowiarkiem i to dla niego tylko słowa ,słowa ,słowa ,czy jak kto woli bla bla bla,niech sam se skreci czy zamówi dwa kije w interesujących go zestawach porównawczych i niech sobie sprawdzi.Bo takie gadanie i liczenie ,że któś zrobi to za niego i dla niego jest trochę śmieszne.

Ja wiem bo sprawdziłem i są inni ,którzy też sptawdzali i to nie jeden model.

Jak Pan Mieczysław jest taki dociekliwy ,niech zadzwoni, czy napisze do Rodmas i porozmawia z Łukaszem,który przeprowadził wiele takich testów.

Ja mam obecnie już nawet nie kija typowo pod gumy, ale boleniowego  2,9mna stożku od 20Y 10Y 6Y(Phenixa),później z dwie 5-ki i z 5x4L i wobki latają jak pociski.

Więc sobie już odowodniłem i wiem, a nikogo nie zamierzam wołami ciągnąć w swoją stronę.



#273 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 17 styczeń 2014 - 12:00

To jest rzetelna informacja, sprawdziłeś różne sety na kiju i wiesz.Czyli Artur-Mr White7 też wie co pisze w temacie.Nie ma sobie nawzajem psuć krwi,czasem takie niepotrzebne tarcia mają miejsce, aż facetom nie przystoi.Merytoryczna rozmowa jest jak najbardziej wskazana.Karpiówki to raczej inna bajka, bo inna charakterystyka ugięcia, inne kołowrotki, choć idea podobna jak największy zasięg.

Najważniejsze aby nie być upartym w temacie i czasem innych też posłuchać jakie mają doświadczenia, jak nie to samemu sprawdzać wszystko, pytanie tylko po co jak już ktoś to sprawdził.



#274 OFFLINE   MieczysławS

MieczysławS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 17 styczeń 2014 - 12:51

@dąbek111

Szanowny Kolego, ja też sobie udowodniłem, z tym, że liczyłem zasięg przy różnych przynętach, grubościach plecionek, wielkościach szpul kołowrotków i niestety uzyskałem inne wyniki.

Dlatego wierzę sobie, temu co sam uzyskałem, pozostańmy więc przy własnych zdaniach, zwłaszcza w sytuacji gdy mierzysz dystans metodą "na oko".

Dociekliwy byłem zawsze i nadal jestem, więc jeśli będę czegoś bardzo ciekawy, to raczej sam te testy przeprowadzę. Jakoś bardziej ufam własnemu doświadczeniu, a wyniki jakie uzyskuję są dla mnie miarodajne, bo robione dla zaspokojenia mojej ciekawości, a nie w innym celu.

Pozdrawiam serdecznie



#275 OFFLINE   MieczysławS

MieczysławS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 17 styczeń 2014 - 13:18

@Jozi

"pytanie tylko po co jak już ktoś to sprawdził" chodzi o miarodajność testu (czy sposób w jaki test przeprowadzono mógł mieć wpływ na uzyskane wyniki) i wiarygodność niezależna jednostka certyfikująca (testująca), chodzi o to czy przeprowadzający test ma w uzyskiwanych wynikach swój interes, czy jet obiektywny.

Dlatego nie tylko ja, ale każdy kto będzie chciał coś sprawdzić i będzie miał do tego warunki, najbardziej będzie ufał temu, co sam uzyska.

Pozdrawiam



#276 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 17 styczeń 2014 - 13:21

Na oko ,zgadza się , jak przynęta mi wpada do wody 3-5m przed kolejną główką ,to mogę się pomylić 2-3m na dystansie 70m.Dla mnie to żadna różnica i nie skłoni mnie do montarzu przelotek w rozmiarze 6 ,jeśli mogę 4 :)

Nie mam ,też parcia na ten system ,tej firmy i montowania go na wszystkich wędkach. Wiadomo wędki dłuższe ,krótsze ,wabie lotne bardziej i te mniej.Stożki dłuższe i krótsze,wszystko weryfikuje wiele czynników.

Konkretna moja wiedza na temat samego tunelu jest taka ,że nie widzę różnicy między mniejszymi i większymi przelotkami.

Wiadomo,że w kiju kleniowo-noleniowym i stosowanych tu wabiach prędkość początkowa przynęty będzie mniejsza od gumy na kiju sandaczowym.Więc zastosowanie tak samo krótkiego stożka odbije się na osiągach ,tego pierwszego.Ta analogia wystąpi nie tylko na spasingu w systemie KR,ale na każdym innym.



#277 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 17 styczeń 2014 - 13:24

Jozi zgadza się ,priorytety ..W wielu wypadkach odległość nie jest najważniejsza .



#278 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 17 styczeń 2014 - 13:39

Dwóch prawników- 3 różne zdania :lol:  :lol: :lol: .Żartuję oczywiście, tak priorytety są różne.Z autopsji znam takie przypadki, te 3-4m brakowało mi z brzegu aby "dostać" stojące sandacze obok pniaczka czy blisko jakiejś zawady.To są niuanse i jak pisze Rafał nie jest to priorytetem przy montażu kija, ważniejsze będzie bardziej stabilne uzbrojenie, choćby w kierunku większej wytrzymałości niż walorów rzutowych.Ma to znaczenie dla karpiarzy, tam często liczy się zasięg, w przypadku zawodniczego łowienia metry zasięgu to być albo nie być w czołówce czy na pudle.

Osobiście proponuję bardziej wymianę doświadczeń, poglądów bez zjadliwości, kopania po kostkach, uszczypliwości, wszak to takie nasze Kargulowe-polskie :) .

Mniej zjadliwości, więcej życia przed nami :rolleyes: .



#279 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 17 styczeń 2014 - 16:07

Z uwagi na fakt, że najmniejsza przelotka typu L ma wielkość co najmniej 5,5 i jest jednak mocno oddalona od blanku. to wierzchołek stożka przesunie się do pierwszej przelotki typu KT, będzie to załamany stożek (ze względów opisanych wyżej) ale jednak stożek - więc piszę o jego wydłużeniu, dla mnie jest on wydłużony, Ty Kolego możesz uważać inaczej.

Piszesz "Mam tunel na 4,5 KT w kiju 25 lb i rzuty są płynne i dalekie" zakładam, że tak jest, ale czy robiłeś test porównawczy z tunelem z KT6? Być może rzuty byłyby jeszcze dłuższe. Wówczas nasze racje oparlibyśmy na doświadczeniu, które trudno podważyć, a nie na subiektywnym odczuciu, które podważyć można zawsze.

Wiem co piszę ponieważ w ub. roku choć nie z własnej inicjatywy tylko na prośbę kolegi z tego forum, wykonałem test porównawczy dwóch wędzisk jego i mojej wykonanych na tych samych blankach tylko uzbrojonych w różnej wielkości przelotki typu LV.

Wyniki testu zaskoczyły mnie w do tego stopnia już nad wodą, że część rzutów powtórzyłem, część wyników była zgodna z oczekiwaniami, a część jak już wspomniałem bardzo mnie zaskoczyła. Test starałem się przeprowadzić jak najbardziej obiektywnie, gdyż miał mnie i mojemu koledze dać odpowiedź, czy ma przezbroić swój kij czy nie.

Ponadto sprawami badań, kontroli i testów, opiniowaniem tego czy coś jest wykonane poprawnie czy nie, zajmuję się poniekąd zawodowo, więc myślę, że test ten przeprowadziłem poprawnie.

Oczekuję zatem, że nie będę musiał wierzyć w deklaracje typu "Mam tunel na 4,5 KT w kiju 25 lb i rzuty są płynne i dalekie", tylko zapoznam się z wynikami testów porównawczych i sam zadecyduję jak mam uzbroić kij do konkretnego celu. A teraz czytając takie wypowiedzi mogę zacytować jedynie klasyka "słowa, słowa, słowa..."

Dlaczego mam te wątpliwości? W wędkarstwie karpiowym, gdzie rzuca się naprawdę daleko przelotki dają nadal duże, nawet większe niż kiedyś.

Pozdrawiam

 

Zbroiłem takie same blanki 25 lb w przelotki 6 KT oraz 5 KT . Kij zbrojony lżej zyskiwał na dynamice i ciętości oraz szybkości. Długość rzutów zarówno lżejszy jak i ciężej zbrojonym mniej więcej takie same .Zauważyłem też że rzuty na lżej zbrojonym są bardziej płynne i cichsze .Sznur lepiej radzi sobie z mniejszymi przelotkami .Ciężko stwierdzić o ile centymetrów lub metrów było dalej bo test przeprowadziłem na łowisku ale w obu przypadkach megadaleko . Te kilka obrotów korbką ( dwa , pięć,sześć ) było więcej przy lżej zbrojonym ale na pewno lepiej się zachowywał kij lżej zbrojony na tyle inaczej że właściciel kija wyraził ochotę go przezbroić a więc było to dla niego o tyle ważne że liczył się z kosztem pięciu przelotek SiC . Dalej mylisz się co do stożka .Wygaszanie sznura następuje na pierwszych trzech przelotkach , potem sznur jest już gładko prowadzony . Stań z boku i poproś kolegę aby wykonał rzut a wtedy zobaczysz dokładnie jak to się odbywa


Użytkownik mrWhite7 edytował ten post 17 styczeń 2014 - 16:10


#280 OFFLINE   Tomas81

Tomas81

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:K.

Napisano 17 styczeń 2014 - 18:38

Cyt. @MrWhite: "Dalej mylisz się co do stożka .Wygaszanie sznura następuje na pierwszych trzech przelotkach , potem sznur jest już gładko prowadzony . Stań z boku i poproś kolegę aby wykonał rzut a wtedy zobaczysz dokładnie jak to się odbywa"

 

Całkowicie się z tym cytatem zgodzę. Wiele razy obserwowałem moje patyki i rzeczywiście gaszenie następuje na pierwszych 3 przelotkach, potem linka idzie praktycznie środkiem tunelu. A kijki były różnie zbrojone: jeden popping P844-2MHX z 25H, 12H, 5,5M, 5x4,5 KT i Top 4,5 LGST. Drugi MB844-2 MHX ze zbrojeniem 25H, 12H, 8M, 7L, 5x6KT i Top 6MNST. I mimo że tak różne patyki i zbrojenie efekt stożka i tunelu dokładnie ten sam.

 

Niestety jeszcze nie sprawdzałem na jednym konkretnym blanku jak się on zachowuje przy cięższym i lżejszym zbrojeniu, czy rzeczywiście lżejszy ma dłuższe rzuty. Mi w każdym razie na tym aż tak nie zależy, za to dynamice tak. Lubię cięte patyki :D







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: tech, tech-rb, przelotki, spacing, fuji

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych