Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Serwisujemy kołowrotek - krok po kroku

kołowrotek serwis

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
637 odpowiedzi w tym temacie

#181 OFFLINE   zorro

zorro

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2676 postów
  • LokalizacjaWarszawa-Kamienne Skarżychoooo...
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Szczepanik

Napisano 10 luty 2011 - 20:38

Tomku przyznaję, dalej nie rozumiem. Przecież to nie istotne (wg mnie) czy styka się całą powierzchnią z kolem pędnym. Nawet powinna się stykać. Ważne, by z przeciwnej strony opierała się wyłącznie o jeden wewnętrzny pierścień łożyska.

Ech. Dobrze, że sam tego nie robię. Ale z dyskusji widać, że gdzie dwóch Polakow tam trzy zdańia. Tradycja?

No dobra. Opiera się z obu stron. I nie byłoby żadnego tarcia gdyby układ łożysko-podkładka-koło był skręcony na zicher, bez żadnego luzu... Ale w tym układzie luziki są, to podkładka wcale nie musi obracać się stale z tą samą prędkością co łożysko czy koło. Może to być czasem ciutkę wolniej i wtedy trze. Nie są to co prawda jakieś straszne siły tarcia, ale np przez dziesięć lat i po milionach obrotów korbą podkładeczki mosiężne robią się ciutkę cieńsze... :D

#182 OFFLINE   Mekamil

Mekamil

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2940 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Kamil

Napisano 10 luty 2011 - 20:43

to nie statki kosmiczne.

No, jak czytam opisy producentów to same kosmiczne technologie są w tych nowych modelach, więc nie wiem, nie wiem..

#183 OFFLINE   zorro

zorro

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2676 postów
  • LokalizacjaWarszawa-Kamienne Skarżychoooo...
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Szczepanik

Napisano 10 luty 2011 - 20:47

Stajemy się mądrzejsi w sprawie naszych kręciołów.Chwała każemu, kto coś nowego wnosi, jednocześnie nie można dać się zwariować bo to nie statki kosmiczne.

I to jest BARDZO ZDROWE podejście do zagadnienia... :D
Kołowrotek ma najdłużej jak to możliwie nawijać linkę na szpulkę. A do roboty przy nim wcale nie są potrzebne, ani wiedza tajemna, ani wyspecjalizowane urządzenia... Ja tam opędzam młyneczki trzema wkrętakami i wymiarowym kluczykiem. A jedynym urządzeniem specjalnym jakiego użyłem była spora pokrywka od pudełka do butów, którą zwędziłem Koleżance Małżonce, żeby mi śrubki nie pospadali z biurka...

#184 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9507 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 10 luty 2011 - 20:49

ja to już wiem

Załączone pliki



#185 OFFLINE   zorro

zorro

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2676 postów
  • LokalizacjaWarszawa-Kamienne Skarżychoooo...
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Szczepanik

Napisano 10 luty 2011 - 20:49

[quote]
to nie statki kosmiczne.
[/quote]
No, jak czytam opisy producentów to same kosmiczne technologie są w tych nowych modelach, więc nie wiem, nie wiem..
[/quote]
No i słusznie Panie Kamilu, że się Pan zastanawiasz... Te kosmiczne opisy są dla tych, którzy nie miewają wątpliwości... :lol: :lol: :lol:

#186 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 10 luty 2011 - 20:54

Mr Zorro podkładeczek u mnię trochę jest i jak czuję za duży luz to na warsztat poszewka z poduszki, dopasowanie podkładek i maszyna chodzi :D .Kamil, za bardzo nie dobieraj sobie do głowy, bo głowa młodego inżyniera takiej cud techniki może nie pojąć, bo stare łby bardziej pojemne :lol:.

#187 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 13 luty 2011 - 12:12

Dla mnie definitywne zamkniecie dyskusji o otwieraniu /nieotwieraniu kolowrotka i rozbieraniu przedkladni w trakcie serwisowania.

http://www.jerkbait.pl/forum/index.php?t=msg&goto=231719 &#msg_231719

Polecam zapoznac sie z filmikami wstawionymi przez kolege @Vasyl

Pozdrawiam



#188 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 14 luty 2011 - 10:21

Co do smarów których używam od lat w sposób nieprofesjonalny, to latam na Starplexach EP-1 lub 2 firmy Texaco (na bazie oleju mineralnego-pistacjowo zielone) lub na wynalazkach Mobila (w pełni syntetyczne) Mobilith SHC 460 lub SHC 221 - czerwoniutkie jak wóz strażacki... Do łożysk oporowych,a także do np. lekkiego rozrzedzenia Mobilithów (na zimę i mrozy) używam przekładniowego oleju typu Dexron III.

@Zorro a ktorego do ktorych kolowrotkow wybierasz/polecasz ?

Czy czym sie kierujesz przy zastosowaniu danego smaru do danego kreciola ?



#189 OFFLINE   radeqs

radeqs

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 817 postów
  • LokalizacjaRuda Śląska
  • Imię:Konrad

Napisano 14 luty 2011 - 13:13

Jeszcze a propos znaczenia przekładni. Wczoraj smarowałem TD S2000Cu i zadałem sobie trud policzenia ząbków przekładni głównej i pinion. Główna ma 29 zebów, pinion ma 6 zębów. Jaki z tego wniosek? Reszta z dzielenia 29/6 wynosi 5 i oznacza to, że ułożenie zebów jednej i drugiej przekładni zmienia się co ząbek wraz z każdym obrotem przekładni głównej z pełnym cyklem zmiany co 6 obrotów przekładni głównej. Nie wiem jak w innych młynkach, ale w TD SCu, to co tu i po co znaczyć?

#190 OFFLINE   w.d.wobler

w.d.wobler

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 546 postów

Napisano 14 luty 2011 - 16:40

...


Użytkownik w.d.wobler edytował ten post 21 styczeń 2014 - 10:02


#191 OFFLINE   Artech

Artech

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2668 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Artur

Napisano 14 luty 2011 - 19:41

Przecie NIGDZIE (w żadnej instrukcji) nie ma firmowego słowa by lać oliwkę przez dziurkę (producent pozostawił to inteligencji wędkarza).

http://images39.fotosik.pl/621/7d99f6e035dc03c8.jpg
No i co o tym myśleć ??
Nie znam się na serwisowaniu kołowrotków, ale z przekładniami znacznie większymi i przenoszącymi dużo większe obciążenia niż nasze młynki, mam do czynienia na co dzień. I powiem wam panowie, że wszystkie one zalane są olejem a nie smarem. A w ogóle smar to nic innego jak zagęszczony olej.

#192 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 17 luty 2011 - 17:47

Artech tego raczej nie da się napełnić olejem i jeszcze zastosować pompę zębatą :D.

#193 OFFLINE   Artech

Artech

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2668 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Artur

Napisano 17 luty 2011 - 19:50

@Jozi, żadnej pompy nie trzeba, tylko jeden oring, 4 zimeringi i sprawa załatwiona, tylko nie chciałbym kręcić takim kręciołem :lol: Ja to widzę tak, kołowrotek nie może chodzić na sucho, zalać olejem go nie możemy bo nie ma odpowiednich uszczelnień, więc trzeba smarem ale takim który będzie dobrze pracował przy + 35C i - 10C. Trzeba zatem szukać w syntetykach.

#194 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 17 luty 2011 - 19:54

Kolego Artech ja już jestem chyba w syntetykach. CX80 litowy ma zakres temperatury -20 do +130 raczej syntetyczny.

#195 OFFLINE   biosteron

biosteron

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1945 postów
  • LokalizacjaNadbużańskie tereny.
  • Imię:Marcin

Napisano 18 luty 2011 - 19:18

Przecie NIGDZIE (w żadnej instrukcji) nie ma firmowego słowa by lać oliwkę przez dziurkę (producent pozostawił to inteligencji wędkarza).


Znalezione w sieci, na oficjalnej stronie Shimano KLIK.

#196 OFFLINE   Jacek_bp

Jacek_bp

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 425 postów
  • LokalizacjaBiała Podlaska
  • Imię:Jacek

Napisano 18 luty 2011 - 21:50

Znalezione w sieci, na oficjalnej stronie Shimano KLIK.

Nie wierzę w to co zobaczyłem. Kilka kropel ma przesmarować kołowrotek wielkości 5000. Może jestem nie reformowalny ale nadal będę uzywał smarów.


#197 OFFLINE   Marvin

Marvin

    mogul

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 1047 postów
  • LokalizacjaLempäälä

Napisano 18 luty 2011 - 21:58

Aczkolwiek pan wyraźnie daje do zrozumienia, że to działanie doraźne i tymczasowe: will keep your reel in tip-top condition between major service, czy jakoś tak gada.
Jeśli major service odbywa się zaraz po powrocie do domu z wędkowania, podczas którego kołowrotek wpadł nam do słonej wody, to idzie się z tym pogodzić.

#198 OFFLINE   hasior

hasior

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3529 postów
  • Lokalizacjatam gdzie ryby

Napisano 18 luty 2011 - 23:26

te dziurki to chyba wymyślili po to by przeciętnie znający się na serwisowaniu kołowrotka wędkarz, miał wpływ na nasmarowanie swojego kołowrotka i miał poczucie ,że zrobił to i wszystko będzie już dobrze,no bo przecie strach rozkręcić a tak jak jest taka śrubka i tubka z oliwką to ino wlać i zapomnieć,no i kupując kołowrotek można się też tym sugerować-że to niby nie trzeba niczego rozkręcać babrać się itd.ino lać paliwo i jechać <_< ten slogan widać nie tylko na giełdach by się sprawdził.

serwis dziurka ma to do siebie ,że można do niej dorobić kilka teorii,daje możliwość wlania ale nie zmusza,można spiskować też nieco,bo lanie na maxa tej oliwki ładnie nam rozcieńczy smarowidła na kole-a wtedy może oddamy kręciek do serwisu bo coś sucho głośno chodzi?i może zabulimy ze 100?,no ale tego się nie dowiemy.nieco inne miałbym może zdanie jak zamiast oliwki mieli byśmy smar bardziej gęsty w zestawie.niemniej i tak co jakiś czas trzeba by wymienić ów smar.


#199 OFFLINE   Damian111oneeleven

Damian111oneeleven

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 338 postów

Napisano 19 luty 2011 - 11:59

,no ale tego się nie dowiemy.

to kto się zgłasza na ochotnika ze swoim shimańcem jeszcze nie smarowanym, na gwarancji do zalania oliwą przez dziurę na ochotnika ? :mellow:


#200 OFFLINE   zorro

zorro

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2676 postów
  • LokalizacjaWarszawa-Kamienne Skarżychoooo...
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Szczepanik

Napisano 19 luty 2011 - 19:05

[quote]
,no ale tego się nie dowiemy.
[/quote]to kto się zgłasza na ochotnika ze swoim shimańcem jeszcze nie smarowanym, na gwarancji do zalania oliwą przez dziurę na ochotnika ? :mellow:

[/quote]
No ja mam takie forumowe stradiczki do przegrzebania, to mogę się poświęcić i zalać... Co na to WŁAŚCICIEL..?





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: kołowrotek, serwis