Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Serwisujemy kołowrotek - krok po kroku

kołowrotek serwis

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
637 odpowiedzi w tym temacie

#221 OFFLINE   Endi

Endi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 233 postów

Napisano 24 luty 2011 - 06:07




#222 OFFLINE   zorro

zorro

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2676 postów
  • LokalizacjaWarszawa-Kamienne Skarżychoooo...
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Szczepanik

Napisano 15 marzec 2011 - 14:42

Tak mnie dziś natchnęło troszkę i pomyślałem, że może to ważne..?
Otóż chodzi mi o zwracanie uwagi na najdrobniejsze zakamary, jak już się człowiek złapie za grzebanie... Parę dni temu majstrowałem przy jednej portalowej maszynie. Kołowrót dobrze utrzymany, widać, że chyba całkiem niedawno serwisowany, ogólnie przyzwoicie... No i swoim obyczajem wsadziłem legendarny patyczek do uszu do wnętrza pinionka, a gdy ukazał się z drugiej strony dziurki...


Na wacie stare, czarne smarzysko z delikatnym złotawym poblaskiem, drobniutkich opiłeczków mosiądzu... Czyli pasta ścierna pełną gębą... I potem w trakcie łowienia szuru-buru i dziurka coraz większa, ośka szpulki coraz cieńsza, zaczyna toto se coraz luźniej latać, przechył szpuli coraz większy, pod obciążeniem to i na wodziku i ślimaczku obróbka skrawaniem się zaczyna... No i jak tu wierzyć serwisantom... <_<
Acha, a Ci, którzy wyznają szkołę, że tylko polewanie ośki szpuli od czasu do czasu, kropelką łoliwki i żeby se spłynęło do środka, sami sobie taki ewentualny szlamik walą do środka... Zawsze trochę się wypłucze przy takiej operacji... <_<

Załączone pliki



#223 OFFLINE   king

king

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 680 postów

Napisano 15 marzec 2011 - 19:26

Witam,
bardzo ważne ale i tak trzpień stałej szpuli jest czysty tylko po serwisie. Na rybach narażony jest na dodatkowe brudzenie, np. przypadkowe zanurzenie kołowrotka w mętnej lub słonej wodzie, która wpłukuje się szczeliną 2 mm, różnicy średnic szpuli i rotora.
W multiplikatorku ta szczelina może być 10 razy mniejsza.
Czyszcząc kołowrotek stałoszpulowy można wkręcić w otwór zębatki nasączony rozpuszczalnikiem papierowy ręcznik lub bawełnianą szmatkę i ponownie wypłukać do czysta ale patyczki higieniczne są chyba bardziej fachowe.

Pozdrawiam.


#224 OFFLINE   zorro

zorro

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2676 postów
  • LokalizacjaWarszawa-Kamienne Skarżychoooo...
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Szczepanik

Napisano 15 marzec 2011 - 19:34

Czy fachowe, to cholera je wi, ale na pewno praktyczne.. :D No i pasują do większości dziurek i kanalików w kołowrotkach.. <_<
  • MaraS... lubi to

#225 OFFLINE   pampi

pampi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 547 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 marzec 2011 - 00:56

ufff przeczytałem cały wątek :D jutro biorę się za mojego starego Pinnacle Deadbolt Limited, może uda mi się go wskrzesić do płynnego kręcenia:P Możecie chłopaki napisać coś o kasowaniu luzów ? W które miejsce dodać i jaka podkładkę żeby skasować konkretny luz? Gdzie coś dokręcić? A co w przypadku gdy chcę naoliwić np. końcówkę korbki(uchwyt, czy jak to tam się zwie:) ) odkręcić się nie da bo jest nit. Jak wyczyścić to miejsce nie wtłaczając starych brudów do środka?

#226 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 18 marzec 2011 - 07:01

Luz międzyzębny kasujesz podkładkami nakładając na koło od przekładni.Trzeba to zrobić z wyczuciem.Korbka jak nitowana możesz strzykawką przepłukać benzyną destrakcyjną a później zastosować smar z oliwką w sprayu.

#227 OFFLINE   pampi

pampi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 547 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 marzec 2011 - 16:38

Dobra rozkręciłem kołowrotek, wszystko przesmarowałem jest git. Oczywiście nie obyło się bez niespodzianek i chwil stresowych:)W czasie pracy zgubiłem wałeczek od łożyska oporowego :mellow: znalazł się po 10 minutach pod łóżkiem, gdy chciałem włożyć go na swoje miejsce upadł 2 raz hrhr - kolejne 10 minut szukania, znalazł się w skuwce od długopisu, która leżała pod biurkiem... Pomyślałem, że jak złożyłem łożysko, to już nic mnie nie zaskoczy :mellow: a tu przy zdejmowaniu pokrywy gdzie znajduje się sprężynka odbijająca kabłąk głośne pstryk i bęc:o wystrzelony bolczyk przez sprężynkę uderzył w żyrandol i spadł na łózko :mellow: obyło się bez szukania. Podczas konserwacji natknąłem się na uszkodzone łożysko rolki kabłąka.
Gdzie kupić i jak zmierzyć takie łożysko, żeby kupić odpowiednie :D ??
Próbowałem je złożyć ale nie jest to takie proste
Fotki ponizej


Załączone pliki



#228 OFFLINE   Jacek_bp

Jacek_bp

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 425 postów
  • LokalizacjaBiała Podlaska
  • Imię:Jacek

Napisano 18 marzec 2011 - 17:30

Kupisz na allegro chociażby, a zmierzyć musisz średnicę wewnętrzną łożyska lub ośkę na której siedzi, średnicę zewnętrzną czyli korpus łożyska lub wewnętrzną średnicę rolki i wysokość łożyska. Znając te wymiary bez problemu kupisz odpowiednie łożysko. A mierzysz oczywiście suwmiarką. Musisz jedynie pamiętać żeby dobrać optymnalnie łożysko czyli tak żeby dało się włożyć, jeżeli starego nie możesz pomierzyć. Najlepiej jest kupić o takich wymiarach jak było.

#229 OFFLINE   biosteron

biosteron

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1945 postów
  • LokalizacjaNadbużańskie tereny.
  • Imię:Marcin

Napisano 02 maj 2011 - 20:02

Chciałbym podziękować Panu Tomaszowi @Zorro, za serwis moich kołowrotków. Jest różnica, w kręceniu kołowrotkiem Stradic FH nad wodą teraz :D , a wcześniej. Jak dobrze, ze jest człowiek, który zna się i chce pomóc.

#230 OFFLINE   zorro

zorro

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2676 postów
  • LokalizacjaWarszawa-Kamienne Skarżychoooo...
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Szczepanik

Napisano 02 maj 2011 - 20:21

:blush::blush::blush::blush::blush:;)
  • MaraS... lubi to

#231 OFFLINE   Wędkarz87

Wędkarz87

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1347 postów

Napisano 08 maj 2011 - 00:19

Pytanko.

E: Nie było pytanka,sam sobie na nie odpowiedziałem.



#232 OFFLINE   hamerhed

hamerhed

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 208 postów
  • Lokalizacjapoznań/giżycko
  • Imię:arek

Napisano 12 maj 2011 - 22:12

Witam
Chcialbym wrocic do kwestii rozrzedzania smarow. Pokusilem sie o przesmarowanie stradica Mobilithem SHC 460 i albo wrzucilem do srodka za duzo smaru :D, albo jest on za gesty, bo kreciolek chodzi zdecydowanie ciezej. Chcialbym troche poeksperymentowac z rozrzedzaniem, i tu mam pytanie; czy olej o ktorym wspominal Kolega Zorro piszac o Dextron III to MOBIL ATF 320 DEXTRON III?

#233 OFFLINE   biosteron

biosteron

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1945 postów
  • LokalizacjaNadbużańskie tereny.
  • Imię:Marcin

Napisano 13 maj 2011 - 12:25

@hamerhed, ze swojego doświadczenia... trza pokręcić kołowrotkiem ze dwa dni po 4h i będzie kręcił gładziutko.

#234 OFFLINE   zorro

zorro

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2676 postów
  • LokalizacjaWarszawa-Kamienne Skarżychoooo...
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Szczepanik

Napisano 13 maj 2011 - 12:46

Też może być. Co prawda ten 320 to mineralny olej, ale NA PEWNO ze smarem SHC się nie pogryzie... Mieszałem oba i zawsze wszystko było łokiej..:D
Taki teoretycznie supernajlepszy do tych mieszanek byłby jednakowoż jakiś olej syntetyk. Ja sobie bełtam ten czerwony smar z olejem ATF SHC ale taki mam w akurat w samochodzie...:D
  • kacperek993 lubi to

#235 OFFLINE   zorro

zorro

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2676 postów
  • LokalizacjaWarszawa-Kamienne Skarżychoooo...
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Szczepanik

Napisano 13 maj 2011 - 12:48

@hamerhed, ze swojego doświadczenia... trza pokręcić kołowrotkiem ze dwa dni po 4h i będzie kręcił gładziutko.

I to też szczera prawda..:D

#236 OFFLINE   hamerhed

hamerhed

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 208 postów
  • Lokalizacjapoznań/giżycko
  • Imię:arek

Napisano 13 maj 2011 - 14:02

Dzieki za odpowiedzi :D Fakt, sprawdzalem na sucho a nie nad woda. Tak wiec najpierw nad wode, a jak nie pomoze to bede kombinowal :mellow:

#237 OFFLINE   Wędkarz87

Wędkarz87

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1347 postów

Napisano 27 maj 2011 - 21:28

A ja dziś sobie usiadłem i profilaktycznie zmieniłem fabryczny smar mojej nowej Stelki,różnica jest naprawdę zauważalna,aż się zdziwiłem.

Zrobiłem fotkę wszystkich części:



Niestety jakością nie grzeszą bo robione telefonem - tylko to miałem pod ręką.
Jak się usiądzie na spokojnie to nawet serwisowanie Stelli nie jest problematyczne,ważne jest tylko zorganizowanie sobie więcej czasu dla siebie,żeby się skupić na robocie.

Pozdrawiam majsterkowiczów!

Załączone pliki



#238 OFFLINE   Endi

Endi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 233 postów

Napisano 27 maj 2011 - 21:34

co to za dżem?

#239 OFFLINE   Wędkarz87

Wędkarz87

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1347 postów

Napisano 27 maj 2011 - 21:37

co to za dżem?


Quantum Hot Sauce

#240 OFFLINE   Endi

Endi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 233 postów

Napisano 31 maj 2011 - 19:52

...


Użytkownik Endi edytował ten post 31 sierpień 2013 - 13:32






Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: kołowrotek, serwis