Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wędka na klenie - jazie, jaki blank wybrać?

jaź kleń

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
939 odpowiedzi w tym temacie

#421 OFFLINE   krzychun

krzychun

    Giełda rulez

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2193 postów
  • LokalizacjaWieluń
  • Imię:Krzysiek

Napisano 25 grudzień 2012 - 21:39

Ano ciężko to uzyskać, ale dla mojego komfortu to czym bliżej tym lepiej.



#422 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 25 grudzień 2012 - 21:51

krzuchu to nie jest jakos specjalnie daleko. To wedlug mnei takie optimum, co nie znaczy ze dla kogos te optimum ( zwlaszcza przy lekkim, krotkim blanku) srodek ciezkosci wypadnie np 2 cm powyzej srodka stopki kolowrotka.

Nie mozliwym jest wrecz uzyskac wywazenie kija w dlugosci 9 `tuz nad stopka kolowrotka ( zwlaszcza, ze dzisiejsze kolowrotki waza 200-300gr)

Ale jesli srodek faktycznei wypadnie tuz nad stopka kolowrotka i komus to bedzie passowalo to luuzz.

Tak też nie można generalizować,blanki o podobnych parametrach różnych firm potrafią różnić się wagą i to znacząco.Nawiąże akurat do kija 25lb fakt nie trzy metry.Batson HS1023F do 42g.Początkowo spin ,później cast z rękojeścią pełną, odkupujący kolega z forum zarzyczył sobie rękojeść dzieloną.Myślałem ,że wystąpi problem ,ale kijek zbrojony spiralnie w stosunkowo lekkie w porównaniu do spina przelotki ,bo od 8LN do6L ,jest idealnie wyważony revo SX-em (230g)2 cm przed wodzikiem. Fakt zapewne miała wpływ znaczący konstrukcja blanku ,który jest niesamowicie zbieżny ,więc waga w dolnej części blanku znaczna. 


Użytkownik Dąbek 111 edytował ten post 25 grudzień 2012 - 21:52


#423 OFFLINE   blackabyss

blackabyss

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 926 postów

Napisano 25 grudzień 2012 - 21:56

Ano ciężko to uzyskać, ale dla mojego komfortu to czym bliżej tym lepiej.

A wedke trzymam jak 99% wedkarzy czyli niemal na srodku stopki kolowrotka.

Ten srodek cizkosci powiedzmy 4-8 cm powyzej srodka stopki kolowrotka w poziomie sprawia, ze kij leci delikatnie na pysk - jednak podczas wedkowania/rzucania praktycznie nigdy nie trzyma sie kija w poziomie, a to sprawia, ze srodek ciezkosci jest jeszcze blizej srodka samego srodka stopki kolowrotka - czyli tam gdzie mam srodek dloni. A to z koleji powoduje, ze na moja dlon  nie dzialaja niepotrzebne sily przeciwstawne -przeciwwagi. Oczywiscie te sily dzialaja podczas samego np; wyrzutu, czy chocby holu B) ale to juz jest koniecznosc, a zarazem przyjemnosc ;)



#424 OFFLINE   krzychun

krzychun

    Giełda rulez

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2193 postów
  • LokalizacjaWieluń
  • Imię:Krzysiek

Napisano 25 grudzień 2012 - 22:06

A wedke trzymam jak 99% wedkarzy czyli niemal na srodku stopki kolowrotka.

Ten srodek cizkosci powiedzmy 4-8 cm powyzej srodka stopki kolowrotka w poziomie sprawia, ze kij leci delikatnie na pysk - jednak podczas wedkowania/rzucania praktycznie nigdy nie trzyma sie kija w poziomie, a to sprawia, ze srodek ciezkosci jest jeszcze blizej srodka samego srodka stopki kolowrotka - czyli tam gdzie mam srodek dloni. A to z koleji powoduje, ze na moja dlon  nie dzialaja niepotrzebne sily przeciwstawne -przeciwwagi. Oczywiscie te sily dzialaja podczas samego np; wyrzutu, czy chocby holu B) ale to juz jest koniecznosc, a zarazem przyjemnosc ;)

Dokładnie :) Dlatego dla mnie walczenie  o możliwe dokładne wyważenie i pokazywanie na palcu gdzie co jest jest trochę bez sensu - statyka vs dynamika. Oczywiście umiar trzeba zachowywać.



#425 OFFLINE   blackabyss

blackabyss

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 926 postów

Napisano 25 grudzień 2012 - 22:12

Dabek111

No oczywiscie, ze nei mozna generalizowac, bo to jest oczywiste dla Ciebie, dla mnie i dla 90 % formulowiczow..

Ale czy to jest oczywiste dla autora watku, ktory twierdzi, ze zakupi smoka w dlugosci 290 cm, a jego waga bedzie oscylowac w granicach 122g ? i bedzie okey ;)? - nie nie bedzie okey.

Na temat wywazenia wedzisk  mysle, ze mozna by napisac epopeje - tylko co by to zmienilo w oczach kogos kto zaczyna przygode z wedkowaniem ??

Kazdy z nas ma jakies doswiadczenie i wlasne zdanie zwiazane z wywazeniem wedzisk. Pablo208 wydaje sie miec sporo  mniejsze - dlatego moralnie staramy sie mu pomoc, by skorzystal z naszego doswiadczenia, byc moze zaoszczedzimy mu rozczarowania. Dlatego niektore sprawy latwiej jest generalizowac, aby byly late do strawienia.

Madry czlowiek uczy sie na bledach innych, a glupcy na wlasnych.


Użytkownik blackabyss edytował ten post 25 grudzień 2012 - 22:14


#426 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2677 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 25 grudzień 2012 - 23:55

Ten mój XST1142F pod Bradią 1503 jest wyważony 12 cm przed stopką i nie leci na mordę, ważąc 140 g. Oczywiście, można SiC tytan po całoścości, uchwyt dzielony i pianka, zamiast korka. W efekcie bedzie minimum gramów, ale do kija do 10 lb i tak najlepiej pasuje Daiwa 2000 (albo coś koło tego) i nie chce być inaczej.



#427 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5367 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 26 grudzień 2012 - 10:18

Wybrany Lami jest naprawdę jedną z najlepszych dróg do tego co chce uzyskać zakładający wątek!

Propozycje Phenixa PST 943 jakkolwiek są pewnie szczere, ale to już o segment w cw wyżej i nie bardzo pasuje do tego co zakładał pytający. W PST 945 przynęta musi ważyć swoje 4g żeby można było nią poprawnie i celnie rzucać tam gdzie się chce a nie tam gdzie poleci...

Jak bardzo ma być Phenix to raczej FX 902 tylko że on 9" a nie 2,9m jak jest w założeniu...

Co do dociążania w takich (cw) blankach - to całkowity błąd, powoduje rozchwianą szczytówkę i "0" celności - w skrajnych przypadkach, stosowanie cięższego kołowrotka nie bardzo pomaga (ze wzgledu na punkt przyłożenia obciążenia), ale zgadzam się w 100% z tym że lepszy cięższy całościowy zestaw ale wyważony niż leciutki źle wyważony. Spokojnie do takiego łowienia używam Ceraty 2500 i super się łowi i rzuca i doważa równiez a jeszcze komicznie nie wygląda,- ale to sprawa gustu i upodobań więc to tylko tak gwoli inności...



#428 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5367 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 26 grudzień 2012 - 10:23

Ten Lamiglas XSH1142LL 8lb do 10g ,w/g mojego kolegi,specjalisty od jazi,kleni i bolków jest ideałem własnie takiej wędki.Też łowi na Wiśle ,dolny bieg.Sam się przymierzam do tego blanku w niedalejkiej przyszłosci, a narazie pod tekie łowienie szykuje na muchowym 2,85m#6.

Rafał celnie, dobrze i z praktyki poradził!!! Moim zdaniem to właśnie jest ten właściwy kierunek :) w takim łowieniu.



#429 OFFLINE   Martin777

Martin777

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 22 postów
  • Imię:Martin

Napisano 26 grudzień 2012 - 10:43

Co do XMG którego opisywałem nie dodałem kilku ważnych czynników. Split grip tak ale korek jaki jest zastosowany to burl burnt czyi korek cięższy od normalnego. Jeśli chodzi o trzymanie kołowrotka nie trzymam standardowo tylko stopka kołowrotka przychodzi mi przt ostatnim ( najmniejszym) palcu. Fore też jest krótkie żeby była równowaga utrzymana lecz nie za krótkie aby mi ręka nie wystawała. Kij robiony był odrazu z  uwzględnieniem kołowrotka o rozmiarze 4000( oczywiście są lżejsze i cięższe) . Z stradicem leciał ale troche a nie tak, że nie dało się łowic. Nie pisze, że każdemu będzie się łowić tak dobrze ale mi akurat to wszystko pasuje - w tym wszystkim jej sens rod-buildingu że robimy wędke pod siebie i pod swoje przyzwyczajenia a nie pod ogół zasad ;)



#430 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5421 postów
  • Imię:Kamil

Napisano 26 grudzień 2012 - 11:17

ok, ok, ale jak wszyscy już zauważyli założyciel wątku nie ma w temacie żadnego doświadczenia i uważam, że sprzedawanie mu na początku super indywidualnych i specjalistycznych rozwiązań tylko mu namiesza w głowie

 

najprawdopodobniej będzie miał okazję pomachać moim XMG 2L i wtedy sam podejmie decyzję, ale uważam, że na tym etapie swojej "kariery" bardziej ona powinna się ograniczyć do wyboru 10lb czy 8lb oraz "ozdobności" rękojeści i typu uchwytu ;)



#431 OFFLINE   "Paweł"

"Paweł"

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1599 postów
  • LokalizacjaTam gdzie nie biorą :)
  • Imię:Pawel
  • Nazwisko:S

Napisano 26 grudzień 2012 - 13:18

Hej.

 

Nie najprawdopodobniej tylko na pewno :) Umówilismy sie z kolegą bazylosem na wizytę u Irka ze Spinroda wiec widzimy sie już niebawem :)

Fakt , dobrze jeden z kolegów zauważył , że na tą chwilę nie jest mi potrzebny sprzęt specjalistyczny np: pod jazia od 31,5 cm do 32,7 cm  :) Aż tak specjału nie potrzebuję :) Jak zauważył kolega bazyloss nie mam doswiadczenia w wyważaniu wędzisk , do tej pory priorytetem była dla mnie waga, lecz troszke sie to zmienilo. Ważne jest jego odpowiednie wyważenie.

Reasumując myslę , że waga w granicach 130-140 g jest jak najbardziej osiągalna i chyba najbardziej optymalna do tego co chcę z tym kijkiem wyprawiać :)

Inna sprawa to kolowrotek do takiego kijka, ale to zostawie sobie na pózniej.... Teraz sprawa najwazniejsza, a więc, kij i jego odpowiednia budowa.

zastanawia mnie jeszcze tylko jedna rzecz....

Część  z kolegów doradza jednak ten 8lb ?

I teraz nasuwa sie kolejne pytanie.

Czy 10lb będzie bardziej uniwersalnym rozwiązaniem dla kogos takiego jak ja ?Wydaje mi się , że tak. Jakie jest wasze zdanie ?



#432 OFFLINE   Martin777

Martin777

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 22 postów
  • Imię:Martin

Napisano 26 grudzień 2012 - 13:36

O ile nie będzie kolega łapać na same mikrusy to 10 lb moim zdaniem będzie lepszym wyborem a  co za tym idzie bardziej uniwersalnym. Osobiście uważam, że kij dostosowuje się do przynęt jakimi zamierza się operować a nie do ryb jakie zamierza się łapać. Te blanki są tak skonstruowane żeby na małe przynęty można było sobie poradzić z większością ryb oczywiście w granicach rozsądku ;)



#433 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5367 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 26 grudzień 2012 - 16:19

Na moje oko zacznij od 8lb szczególnie biorąc pod uwagę ryby jakie masz u siebie i jakie łowisz, później pewnie na dość długo odstawisz ten kij a jeszcze później wrócisz do niego i będzie Cie bardzo cieszył ( o ile go nerwowo nie sprzedasz) bo do delikatnego łowienia dużych ryb dochodzi sie dłuuuuugo...ale warto w przypadku kleni i jazi bo daje to wielką frajdę. Na moich zimowych łowiskach łowie klenie 40-60 i jazie 50-80 a także bolenie 60-80cm właśnie 8lb kijem i jest to frajda niepoślednia. I nie ma mowy o dręczącym holu zabierającym możliwośc przeżycia rybą, które wypuszczam w dobrej kondycji, tylko nie wolno bac sie wygiać w koło wędce..........


  • skalka lubi to

#434 OFFLINE   OloPe

OloPe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1088 postów
  • LokalizacjaOtwock

Napisano 28 grudzień 2012 - 18:19

Mam wędkę na tym blanku, tyle że blank wyprodukowany jakoś zaraz po 2000 roku, więc chyba trochę inny niż te nowsze. Wędeczka bardzo zacna, a moją zbroił Kawalec z Lublina.



#435 OFFLINE   "Paweł"

"Paweł"

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1599 postów
  • LokalizacjaTam gdzie nie biorą :)
  • Imię:Pawel
  • Nazwisko:S

Napisano 29 grudzień 2012 - 09:49

Mam wędkę na tym blanku, tyle że blank wyprodukowany jakoś zaraz po 2000 roku, więc chyba trochę inny niż te nowsze. Wędeczka bardzo zacna, a moją zbroił Kawalec z Lublina.

A jak kolego z zapasem mocy ?? Masz 8 czy 10lb ?



#436 OFFLINE   OloPe

OloPe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1088 postów
  • LokalizacjaOtwock

Napisano 29 grudzień 2012 - 12:44

Mam 10 lb. O zapas mocy w tym martwić się nie należy ;) Jak jest z 8lb, pojęcia nie mam. Nie widziałem wędki na tym blanku.


  • aTomek lubi to

#437 OFFLINE   Daniel13

Daniel13

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 41 postów
  • LokalizacjaKrosno
  • Imię:Daniel

Napisano 29 grudzień 2012 - 13:33

Witam wszystkich ! To moj pierwszy post .Mam tego lamiego 8lb o ktorym mowa,kij zbrojony jeszcze u Daniela w xrods.Kij lapie klenie ,jazie a i pstragowi 45+ dal rade.Przy dlugosci 290 jest leciutki.Mimo krotkiego dolnika ,przed lokiec nie leci na pysk.Blank super laduje male woblery juz 1,5 g Salmo minnow 6cm daje rade bez problemu, jest bardzo celny .Blank trzeba lekko uzbroic ,mysle ze te nowe przelotki fuji bylyby super ja mam szczyt w tytanie a reszta sic w ramce Y



#438 OFFLINE   "Paweł"

"Paweł"

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1599 postów
  • LokalizacjaTam gdzie nie biorą :)
  • Imię:Pawel
  • Nazwisko:S

Napisano 29 grudzień 2012 - 16:24

@OloPe jakiej seri masz ten blank ?


Użytkownik pablo208 edytował ten post 29 grudzień 2012 - 16:29


#439 OFFLINE   "Paweł"

"Paweł"

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1599 postów
  • LokalizacjaTam gdzie nie biorą :)
  • Imię:Pawel
  • Nazwisko:S

Napisano 29 grudzień 2012 - 16:28

Witam wszystkich ! To moj pierwszy post .Mam tego lamiego 8lb o ktorym mowa,kij zbrojony jeszcze u Daniela w xrods.Kij lapie klenie ,jazie a i pstragowi 45+ dal rade.Przy dlugosci 290 jest leciutki.Mimo krotkiego dolnika ,przed lokiec nie leci na pysk.Blank super laduje male woblery juz 1,5 g Salmo minnow 6cm daje rade bez problemu, jest bardzo celny .Blank trzeba lekko uzbroic ,mysle ze te nowe przelotki fuji bylyby super ja mam szczyt w tytanie a reszta sic w ramce Y

 

 

XSH ? MXG ?



#440 OFFLINE   Daniel13

Daniel13

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 41 postów
  • LokalizacjaKrosno
  • Imię:Daniel

Napisano 29 grudzień 2012 - 19:04

Certfied Pro







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: jaź, kleń

Użytkownicy przeglądający ten temat: 3

0 użytkowników, 3 gości, 0 anonimowych