Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie
TECH

Pytania początkującego rodbuildera

tech-rb rodbuilding

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
559 odpowiedzi w tym temacie

#121 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 17 sierpień 2012 - 08:36

w zasadzie to chyba sam sobie odpowiedzialem, ale a noz taka przerobka jest w miare latwa?


Przeróbki to by może się ktoś podjął i pewnie dla speców z takim doświadczeniem to może i by była łatwa. Tylko, czy pokładane zaufanie dorówna ostatecznemu testowi bojowemu w tak mocnym kiju? No i koszty. Ile taki spigot kosztuje, jakieś 150/szt?

#122 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3416 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 17 sierpień 2012 - 08:56

no jak myslalem sensu nie ma...
szkoda bo kijek fajny a tak mnie zawidl - doslownie kilka razy na rybach i go diabli wzieli. no nic kupie sobie przelotke szczytowa i uchwyt kolowrotka i bede reanimowal na potrzeby trolingu a travela kupie osobno.
Ps czy da sie wymienic uchwyt kolowrotka nie uszkadzajac rekojesci neoprenowej? a jesli nie to rozumiem, ze i pianke na rekojesc musze kupic?

#123 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 17 sierpień 2012 - 09:07

Przednią piankę i tak trzeba będzie zdjąć. Co do tylnej, to może się udać. Można spróbować mocno podgrzać uchwyt i żywica powinna puścić. Jeśli gwint jest na górze to bez problemu. Jeśli na dole i nie wchodzi w piankę, lub płytko to też. No chyba, że zastosowano jakiś klej, który się nie podda.

PS. Ostatecznie zawsze można działać przy pomocy szlifierek, brzeszczotów itp.

#124 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3416 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 17 sierpień 2012 - 09:14

no ale jak w gore to rozumiem trzeba by sciagnac przelotke ?
uchwyt to kopia fuji z gwintem od dolu.

#125 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 17 sierpień 2012 - 09:19

Oczywiście, przelotkę trzeba zdjąć. No chyba, że chcesz to ściągać z dołu, ale wtedy większy koszt pianki i trzeba by uważać na dopasowanie średnicy otworu w piance, musi być bardzo ciasny, bo będziesz wciskał odwrotnie do stożka, lub też dodać fragmetny omontek żeby wyrównać. Zależy jak mocno zbieżny blank. Ale od tyłu to raczej odradzam.

#126 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3416 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 17 sierpień 2012 - 13:49

dzieki. dzisiaj sie dokladnie przyjrzalem w swietle dziennym (diabelna Irlandia zarowek normalnych kupic sie niemal nie da wszedzie 60 i mniej W....) i lekko odetchnalem (bo na blanku przed foregripem omotka i jakies podkladki - masa roboty z wymiana...)okazuje sie, ze caly uchwyt kolowrotka nie jest rozwalony - jest zrobiony z plastiku, ktory lekko wystaje nad tam metalowa opaske i tylko ta czesc wystajaca sie w polowie ubila z jednego z mocowan a z wierzchu wyglada jak rozwalone na amen a w srodku chyba wszystko ok.
Pytania dodatkowe:
1 czy uchwyty sa uniwersalne (mam chyba z 3 zlamane wedki z dobrymi uchwytami) czy rozne srednice wchodza w gre?
2 w ktorym miejscu mierzy sie srednice przelotek szczytowych i jak sie nazywaja te przelotki co maja wkladke od szczytu wieksza jak ramka? (nie wiem jak to lepiej opisac).

#127 OFFLINE   szpiegu

szpiegu

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2534 postów
  • Lokalizacjadziki zachód :)

Napisano 17 sierpień 2012 - 13:54

1. pod sumowanie to juz chyba dps 20 bedzie ok

2. to chyba chodzi o przelotki wywiniete chyba flanget nie wiem czy dobrze to pisze

#128 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3416 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 17 sierpień 2012 - 18:46

nie ten kij 180g zostaje dozywotnio trolingowcem szczupakowym (ew pojdzie na zarlacze szare jak dorwe wiesza kotwice i sie troche wiatr uspokoji) - na suma chyba kupie penna powerstix 30 albo 50 lbs (nie wiedzialem ich i nie wiem ile waza jutro jade na ryby i bede mijal sklep, ktory na swoim www ma chyba z 5 rodzaji traveli power stix to sobie poogladam.
Pytalem o uzycie uchwytu z innej wedki - mam 1 fuji od feedera i 2 noname od jakis tanich wedek szklanych, ale za to w nich te czesci, w ktore wchodzi stopka sa calkowicie z metalu.
te noname maja wewn srednice okolo 2cm - pisze na nich MPS 22.
http://www.forumsumowe.pl/infusions/blog_panel/news_images/powerStick3.jpg
fotka z innego forum ta moja chyba byla jeszcze bardziej przerosnieta w oryginale - o taka przelotke mi chodzi. tylko nie wiem czy srednice podaje sie mniejsza czy wieksza czy srednia (bo blank chyba zbierzny a to musi siedziec na styk? - pytajnik bo w zyciu sam nie wymienialem tutaj w kazdym wedkarskim wymieniali mi taka przelotke za 2 jurki)

#129 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 17 sierpień 2012 - 19:48

Jeśli robią to w każdym wędkarskim, to tylko pozazdrościć. Jeśli chcesz sam to…Jak zdejmiesz przelotkę i oczyścisz z resztek kleju, to zmierz 10mm za końcem, suwmiarką. Kiedy kupujesz przelotkę szczytową to masz dwa wymiary, jeden to pierścień, drugi to średnica szczytówki. Rozmiary pierścieni, to wymiar zewnętrzny pierścienia ceramicznego. Czy tak jest też w przypadku przelotki z tak wywiniętym kołnierzem, to nie wiem. Najłatwiej byłoby poprosić wprost o taką przelotkę , z wymiarem wewnętrznym takim jak teraz. W dobrym sklepie poradzą sobie.
Średnice szczytówki podają w rozmiarach 1/64 części cala, w zaokrągleniu. Mnożysz wartość w mm przez 2.5. Przykład: masz szczytówkę grubości 2,3 mm. Mnożysz x 2.5 i wychodzi 5,75. Bierzesz przelotkę z tulejką oznaczoną jako 6.0. Czasem, choć rzadko wymiary podane są wprost w milimetrach. Uchwyt załóż taki jak Ci pasuje. Rozmiar 20 czy też ciut większy do takiego kija jest w sam raz. :D


#130 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3416 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 17 sierpień 2012 - 20:06

Rozmiar 20 czy też ciut większy do takiego kija jest w sam raz. :D


co to jest rozmiar 20? wymiar wewn/zewn czy jeszcze co innego? czy te moje mps 22 to rozmiar 22?


Ps dziekuje za odpowiedzi.


#131 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 18 sierpień 2012 - 10:49

Poprostu kup solidną przelotkę szczytową. Może być Fuji, może być PBay, ALPS zależy co będzie Ci łątwiej dostać. Macie tam na pewno jakieś sklepy online, więc coś się znajdzie. Rozmiary uchwytów numeruje się tak:

http://www.eastackle.com/p-1144-fuji-dps-deluxe-graphite-ree l-seat-series-dps-sd-with-trim-ring-reel-seat-hood.aspx

Przelotkę szczytową na klej do pistoletów, takie laski które się podgrzewa, Flexcoat też takie sprzedaje, ale może masz gdzieś pod ręką w budowlanym, na sztuki. Odcinasz cienkie paski, wkładasz do tulejki, podgrzewasz zapalniczką, nakładasz na szczytówkę. Nadmiar kleju usuwasz.

#132 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3416 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 18 sierpień 2012 - 20:15

dzieki. bede obadywal temat po weekendzie.

Wracajac do sumowki travela dzisiaj jak zawsze w wedkarskim mnie ponioslo i kupilem powerstixa pro pena 20/30lb (wersje classic bo braid byla strasznie miekka) - 2.25 dlugosci waga okolo 390g (mniej wiecej jak slammer 360 z nawinieta plecionka).
Probowalem ja potestowac troche - podnioslem 6kg wiaderko z ziemi, ale juz hamulec nie dawal rady w slammerze dokrecony do konca a trzymajac szpule jedna reka kiepsko bylo podnosic a i strach troszke bo jeszcze tak wedki nie testowalem zwlaszcza zaraz po zakupie... Obstawiam, ze powinna dac rade.
Nie wiem do konca co jest co - jak na niej pisze 13.6kg (czyli 30lbs) to taka linka max na niej moze byc, czy tyle teoretycznie moglbym na niej podniesc?
360 ma 10lbs draga wiec docellowy avet ma 50% wiecej - kiepsko widze utrzymania wedki w rekach z hamulcem na maxa...

#133 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 18 sierpień 2012 - 20:43

No ja bym tak tego nie czytał do końca, chociaż to moje zdanie. Bo takie marki jak np Jaws, Xzoga, lub jak herculesy Seekera chwalą się fotkami jak blank oznaczony 30lb podnosi 30 lb i to najczęściej bez przelotek. Potem bierzesz w rękę jakieś huherko z serii Salmon-steelhead co ma 30 lb i zachodzisz w głowę… jak do cholery mam tym podnieść 9 butelek Pepsiaka po 1,5 litra? Patrzysz na oba jak tak leżą obok siebie i się zastanawiasz co autor miał na myśli. Jeden funt morski się chyba mocno różni od funta śródlądowego, to chyba tak jak z milami morskimi :lol: . Co do hamulców młynków, to należy pamiętać, że hamulec zaczyna działać dopiero kiedy kij „zużyje” ustawioną moc hamulca podczas ugięcia. Innymi słowy, ryba zużywa siłę na zgięcie kija tak długo jak to ugięcie w mocy nie zrówna się z ustawionym hamulcem. Dlatego efektywnie moc hamulca jest trochę większa niż taki martwy ciąg. :D

#134 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3416 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 18 sierpień 2012 - 20:55

nie to sa tzw funty marketingowe na ogol rowne z grubsza 1/2 funta... tak samo jak sa litry marketingowe w tabelkach spalania na 100km.
Podejrzewam, ze juz wiekszosc wyrobow ma klase lb a nie wytzymalosc lb
To samo w plecionkach srednio do powiedzmy 15lb wytrzymuja okolo 60-70% tego co na nich pisze a pozniej ostro procenty spadaja.
Mam penna co pisze na nim 38kg (no to co 70-80lbs?) a wytrzymuje ledwie kilkanascie...

#135 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3416 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 04 wrzesień 2012 - 19:31

dzisiaj moja wedka trollingowa udaremnila moje zapedy nawet co do wymiany uchwytu kolowrotka - strzelila jak zapalka na zaczepie (jakby spigt ja roztargal - pekniecie urwalo czesc szczytowki zaraz za spigotem) lodka zakotwiczona zylka 0,4 przypon z pp bodaj 20lbs? jeszcze porzadnie wedki nie napialem (no powiedzmy obstawiam, ze zawad w trolu to 2x wieksze obciazenie) i malo mi oka nie wybila...

(wiem, ze przypon kiepski do zylki, ale haczyk i tak nie wytrzymal by 1/2 najslabszego ogniwa

Co ciekawe dolnikiem wytargalem zestaw z wodorostow (lowilem na morzu) i nawet haczyk (druciak 2/0) sie nei wyprostowal....
Dobrze, ze jej na Ebro nie wzialem....
Teraz mysle czy nie osadzic tej szczytowki (to co zostalo ma jakies 130-140cm dlugosci) w rekojesci od innej wedki (jak - obwiazac tasma az srednica pix oko bedzie podobna i zalepic epoxy?
i zrobic sobie krotka 1 czesciowke na makrelki na lodke/jerkowke na kajak?.
Myslalem tez by obciac gore szczytowki (ta ze spigotem) i papierem sciernym zmniejszyc srednice spigota (jest niemal pelny w srodku)
by pasowal do zlamanej szczytowki i osadzic ten kikut ze spigotem w rekojesci (mam teraz chyba 3 dolniki ze zlamanych wedek - bolonke, feedera i ten spinning) - bedzie 2 sklad.
Jakies propozycje?
Wiem, ze obie opcje to krecenie bicza z .... , ale szkoda wyrzucac.

#136 OFFLINE   sobol18

sobol18

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 239 postów
  • LokalizacjaBiałystok
  • Imię:Adam

Napisano 09 wrzesień 2012 - 11:25

Witam. Szykuję się do uzbrojenia pierwszego kijka. Pod rękę nawiną mi się kijek muchowy który chcę przezbroić pod spinning. Blank długości 270 cm w dwóch składach w klasie 5-6. Zdjąłem już przelotki, oskrobałem z lakieru część szczytową, zdjąłem korek ale mam problem ze zdjęciem uchwytu kołowrotka :(. Jak rozcinanie wzdłuż nie przyniesie efektu w postaci zdjęcia uchwytu to co jeszcze mogę próbować robić?? Odcięcie uchwytu razem z blankiem chciałbym zostawić jako ostateczne rozwiązanie. Pozdrawiam

#137 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6183 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 09 wrzesień 2012 - 11:30

Nie ma takiej możliwości, aby po rozcięciu uchwytu nie dało się go rozchylić i zdjąć.

#138 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5317 postów
  • LokalizacjaWałbrzych/Wrocław
  • Imię:Kamil

Napisano 09 wrzesień 2012 - 11:31

Witam. Szykuję się do uzbrojenia pierwszego kijka. Pod rękę nawiną mi się kijek muchowy który chcę przezbroić pod spinning. Blank długości 270 cm w dwóch składach w klasie 5-6. Zdjąłem już przelotki, oskrobałem z lakieru część szczytową, zdjąłem korek ale mam problem ze zdjęciem uchwytu kołowrotka :(. Jak rozcinanie wzdłuż nie przyniesie efektu w postaci zdjęcia uchwytu to co jeszcze mogę próbować robić?? Odcięcie uchwytu razem z blankiem chciałbym zostawić jako ostateczne rozwiązanie. Pozdrawiam

Gumówką wzdłuż i po kawałku zejdzie :D

#139 OFFLINE   sobol18

sobol18

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 239 postów
  • LokalizacjaBiałystok
  • Imię:Adam

Napisano 09 wrzesień 2012 - 11:53

Problem jest taki że uchwyt jest z drewna i jak chce podważyć to tylko się kruszy. No ale nic :D bd próbował :D

Aaa... i uchwyt bezpośrednio do blanku klejony.

#140 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6183 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 09 wrzesień 2012 - 12:48

Z drewna? To się upieprzysz po pachy. Co się da ściąć np. ostrym nożem, resztę spiłować ostrym pilnikiem (broń Boże nie zdzierakiem, bo uszkodzisz blank).





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: tech, tech-rb, rodbuilding

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych